gvb - en to es translation catalogue (66 entries)

en: Stop
es: Detener

en: Start
es: Comenzar

en: %d dimension: precooked
es: %d dimensión: precocinada

en: %d dimension: advanced
es: %d dimensión: avanzada

en: %d dimensions: precooked
es: %d dimensiones: precocinada

en: %d dimensions: advanced
es: %d dimensiones: avanzada

en: flat
es: plano

en: sin
es: seno

en: half sin
es: medio seno

en: picked
es: pico

en: triangular signal
es: señal triangular

en: sinusoidal signal
es: señal sinusoidal

en: picked lateral
es: pico lateral

en: opposite triangulars
es: triangulares opuestas

en: opposite sinusoidals
es: sinusoidales opuestas

en: square
es: cuadrada

en: square signal
es: señal cuadrada

en: discontinuous peak
es: pico discontinuo

en: cos (shifted)
es: coseno (alzado)

en: pond
es: estanque

en: waterfall
es: cascada

en: gut
es: tubo

en: peak
es: pico

en: _File
es: _Archivo

en: _Disposition
es: _Disposición

en: _Options
es: _Opciones

en: Number of points
es: Número de puntos

en: Save frames as png
es: Guardar cuadro como png

en: _Help
es: A_yuda

en: _Contents
es: _Contenidos

en: Speed
es: Velocidad

en: Step
es: Avance

en: calculation ms.
es: cálculo (ms)

en: drawing ms.
es: dibujo (ms)

en: Rope
es: Cuerda

en: Membrane
es: Membrana

en: Calculation
es: Cálculo

en: Frames/second
es: Cuadros por segundo (fps)

en: Graphics
es: Gráficos

en: About Good ViBrations
es: Acerca de Good ViBrations

en: A waves simulator.
es: Un simulador de ondas.

en: Visit GVB website.
es: Visitar GVB en la web

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
es: Good ViBrations es software libre; puede distribuirlo y/o modificarlo bajo los términos de la licencia GPL GNU publicada por la Fundación de Software Libre; ya sea la versión 3 de la licencia, o (a su criterio) cualquier versión posterior.
    
    Good ViBrations se distribuye con la idea de que sea útil, pero SIN GARANTÍA ALGUNA; incluso sin la garantía implícita de MERCANTIBILIDAD ni de ADECUACIÓN A PROPÓSITO CONCRETO. Lea la licencia GPL GNU para conocer más detalles.
    
    Debería haber recibido una copia de la licencia GPL GNU junto a este programa. En caso contrario, contacte con la Fundación en la siguiente dirección: Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Initial position
es: Posición inicial

en: Add to current disposition
es: Añadir a disposición actual

en: Composition rule:
es: Regla de composición:

en: product
es: producto

en: sum
es: suma

en: maximum
es: máximo

en: minimum
es: mínimo

en: Reflect
es: Voltear

en: Waveform
es: Forma de onda

en: Total lenght
es: Longitud total

en: Shift
es: Desplazar

en: Wavelenght
es: Longitud de onda

en: Phase
es: Fase

en: Amplitude
es: Amplitud

en: Centering
es: Centrado

en: Invert
es: Invertir

en: Total number of points:
es: Número total de puntos:

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
es: Al trabajar en dos dimensiones, los puntos se organizan en una rejilla rectangular: si el número elegido no se ajusta completamente, se perderán los puntos sobrantes.

en: If you want to observe harmonics, the perfect number of points per dimension is an n such that n+1 has a lot of small factors (e.g: if n+1 contains many times 2 as factor, it will be possible to draw better the second harmonic, the  fourth and so on).
es: Si desea observar armónicos, el número ideal de puntos por dimensión es un entero n tal que n+1 posea muchos factores pequeños (p. e.: si n+1 contiene el factor 2 muchas veces, será posible dibujar mejor el armónico segundo, el cuarto, etc.).

en: Hint:
es: Consejo:

en: Choose a path
es: Elija una ruta

en: File exists
es: El archivo ya existe

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
es: Ya existe un archivo con este nombre,
    ¿seguro que desea sobreescribirlo?
