gvb - en to fr translation catalogue (59 entries)

en: Stop
fr: Arrêter

en: Start
fr: Commencer

en: %d dimension: precooked
fr: %d dimension: prédéfinie

en: %d dimension: advanced
fr: %d dimension : avancé

en: %d dimensions: precooked
fr: %d dimensions: prédéfinies

en: %d dimensions: advanced
fr: %d dimensions : avancé

en: flat
fr: aplati

en: half sin
fr: péché à moitié

en: picked
fr: choix

en: triangular signal
fr: Signal triangulaire

en: sinusoidal signal
fr: Signal sinusoïdal

en: picked lateral
fr: choix latéral

en: opposite triangulars
fr: triangulaires opposés

en: opposite sinusoidals
fr: sinusoidals opposées

en: square
fr: carré

en: square signal
fr: Signal carré

en: discontinuous peak
fr: pic discontinu

en: cos (shifted)
fr: cos (décalé)

en: pond
fr: étang

en: waterfall
fr: cascade

en: gut
fr: goutte

en: peak
fr: pic

en: sinusoidal
fr: sinusoïdal

en: _File
fr: _Fichier

en: Number of points
fr: Nombre de points

en: Save frames as png
fr: Sauvegarder les images en png.

en: _Help
fr: _Aide

en: _Contents
fr: Teneurs

en: Speed
fr: Vitesse

en: Step
fr: Pas

en: calculation ms.
fr: calcul ms.

en: drawing ms.
fr: dessin ms.

en: Rope
fr: Corde

en: Calculation
fr: Calcul

en: Frames/second
fr: Frames/secondes

en: Graphics
fr: Affichage

en: About Good ViBrations
fr: À Propos de Good ViBrations

en: A waves simulator.
fr: Un simulateur d'ondes.

en: Visit GVB website.
fr: Visiter le site web de GVB

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fr: Good ViBrations est un logiciel libre : vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la GNU/GPL publiée par la Free Software Foundation ; soit en version 3 de cette licence, soit supérieure si vous voulez. 
    
    Good ViBrations est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE, sans même la garntie d'une VALERU COMMERCIALE ou APTITUDES DANS UN BUT PARTICULIER. Voir la GNU/GPL pour plus d'informations.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la GNU/GPL avec Good ViBrations, si non, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Initial position
fr: Position initiale

en: Add to current disposition
fr: Ajouter à la disposition actuelle

en: Composition rule:
fr: Règle de composition

en: product
fr: produit

en: sum
fr: somme

en: Reflect
fr: Reflet

en: Waveform
fr: Forme de l'onde

en: Total lenght
fr: Longueur totale

en: Shift
fr: Déplacement

en: Wavelenght
fr: Longueur d'onde

en: Centering
fr: Centrage

en: Invert
fr: Inverser

en: Total number of points:
fr: Nombre total de points

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
fr: En travaillant en deux dimensions, Les points sont disposés dans une grille rectangulaire : Si le nombre choisi n'est pas convenable, certains points peuvent perdu.

en: If you want to observe harmonics, the perfect number of points per dimension is an n such that n+1 has a lot of small factors (e.g: if n+1 contains many times 2 as factor, it will be possible to draw better the second harmonic, the  fourth and so on).
fr: Si vous voulez observer les harmoniques, le nombre idéal de points par dimension est un n tel que n +1 a beaucoup de petits facteurs (par exemple: si n +1 contient de nombreuses fois 2 en tant que facteur, il sera possible de mieux dessiner le second harmonique, le quatrième et ainsi de suite).

en: Hint:
fr: Conseil:

en: Choose a path
fr: Choisir un chemin

en: File exists
fr: Le fichier existe

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
fr: Il existe déjà un fichier avec ce nom.
    Voulez vous vraiment écraser ce fichier?
