gvb - en to nb translation catalogue (45 entries)

en: Stop
nb: Stopp

en: sin
nb: sinus

en: half sin
nb: halv sinus

en: triangular signal
nb: trekant signal

en: sinusoidal signal
nb: sinusformet signal

en: opposite sinusoidals
nb: motsatt sinusformet

en: square
nb: firkant

en: square signal
nb: firkant signal

en: waterfall
nb: foss

en: sinusoidal
nb: sinusformet

en: _File
nb: _Fil

en: _Disposition
nb: _disposisjon

en: _Options
nb: _Alternativer

en: Number of points
nb: Antall poeng

en: Save frames as png
nb: Lagre bilder som png

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Contents
nb: _Innhold

en: Speed
nb: Hastighet

en: Step
nb: Steg

en: calculation ms.
nb: kalkulasjon ms.

en: drawing ms.
nb: tegner ms.

en: Membrane
nb: Membran

en: Calculation
nb: Beregning

en: Frames/second
nb: Bilder/sekund

en: Graphics
nb: Grafikk

en: About Good ViBrations
nb: Om Good ViBrations

en: A waves simulator.
nb: En bølgesimulator

en: Visit GVB website.
nb: Besøk GVB web side.

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
nb: Good ViBrations er fri mykvare; du kan redistribuere det og/eller modifisere det under vilkårene i GNU General Public Licence publisert av Free Software Foundation; enten versjon 3 av lisensen, eller (etter eget valg) en senere versjon.
    
    Good ViBrations er disribuert i håp om at det er nyttig. men det kommer UTEN NOEN GARANTI; uten engang en underforstått garanti om SALGBARHET eller DUGELIGHET FOR EN GITT HENSIKT. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du burde ha fått en kopi av GNU General Public License sammen med Good ViBrations; hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 39 Temple place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Initial position
nb: Utgangsposisjon

en: product
nb: produkt

en: maximum
nb: maksimum

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Reflect
nb: Reflekter

en: Waveform
nb: Bølgeform

en: Total lenght
nb: Total lengde

en: Wavelenght
nb: Bølgelengde

en: Phase
nb: Fase

en: Centering
nb: Sentrering

en: Invert
nb: Inverter

en: Total number of points:
nb: Totalt antall piksler:

en: Choose a path
nb: Velg en bane

en: File exists
nb: Filen eksisterer

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
nb: Det finnes allerede en fil med dette navnet
    er du sikker på at du vil erstatte den?
