gvb - en to pl translation catalogue (42 entries)

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Start
pl: Rozpocznij

en: sinusoidal signal
pl: sygnał sinusoidalny

en: peak
pl: szczyt

en: sinusoidal
pl: sinusoidalny

en: _File
pl: _Plik

en: _Disposition
pl: _Rozkład

en: _Options
pl: _Opcje

en: Number of points
pl: Liczba punktów

en: Save frames as png
pl: Zapisz klatki jako png

en: _Help
pl: _Pomoc

en: Speed
pl: Prędkość

en: Step
pl: Krok

en: calculation ms.
pl: obliczenia - ms

en: drawing ms.
pl: rysowanie - ms

en: Rope
pl: Pęk

en: Membrane
pl: Membrana

en: Calculation
pl: Obliczenia

en: Frames/second
pl: Klatek na sekundę

en: Graphics
pl: Kreślenie

en: About Good ViBrations
pl: Informacje o Good ViBrations

en: A waves simulator.
pl: Symulator fal

en: Initial position
pl: Pozycja początkowa

en: Composition rule:
pl: Metoda składania:

en: product
pl: iloczyn

en: sum
pl: suma

en: maximum
pl: maksimum

en: Vertical
pl: Pionowo

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Reflect
pl: Odbicie

en: Waveform
pl: Kształt fali

en: Total lenght
pl: Łączna długość

en: Shift
pl: Przesunięcie

en: Wavelenght
pl: Długość fali

en: Phase
pl: Faza

en: Amplitude
pl: Amplituda

en: Centering
pl: Wyśrodkowanie

en: Invert
pl: Odwrócenie

en: Hint:
pl: Wskazówka

en: Choose a path
pl: Wybierz ścieżkę

en: File exists
pl: Plik istnieje

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
pl: Plik o takiej nazwie już istnieje.
    Czy na pewno chcesz go zastąpić nowym plikiem?
