gvb - en to ru translation catalogue (69 entries)

en: Stop
ru: Остановить

en: Start
ru: Запустить

en: %d dimension: precooked
ru: %d измерение: подготовленный

en: %d dimension: advanced
ru: %d измерение: продвинутый

en: %d dimensions: precooked
ru: %d измерения: подготовленные

en: %d dimensions: advanced
ru: %d измерения: продвинутые

en: flat
ru: плоский

en: sin
ru: синус

en: half sin
ru: половина синуса

en: picked
ru: выбранный

en: triangular signal
ru: треугольный сигнал

en: sinusoidal signal
ru: синусоидальный сигнал

en: picked lateral
ru: выбранный боковой

en: opposite triangulars
ru: противоположные треугольные

en: opposite sinusoidals
ru: противоположные синусоидальные

en: square
ru: квадрат

en: square signal
ru: прямоугольный сигнал

en: discontinuous peak
ru: прерывистый

en: cos (shifted)
ru: косинус (сдвинутый)

en: pond
ru: басейн

en: waterfall
ru: водопад

en: gut
ru: канал

en: peak
ru: пик

en: sinusoidal
ru: синусоидальный

en: _File
ru: _Файл

en: _Disposition
ru: _Диспозиция

en: _Options
ru: _Параметры

en: Number of points
ru: Количество точек

en: Save frames as png
ru: Сохранить кадры как PNG

en: _Help
ru: _Справка

en: _Contents
ru: _Содержание

en: Speed
ru: Скорость

en: Step
ru: Шаг

en: calculation ms.
ru: расчёт мс.

en: drawing ms.
ru: рисование мс.

en: Rope
ru: Верёвка

en: Membrane
ru: Мембрана

en: Calculation
ru: Расчёт

en: Frames/second
ru: Кадров в секунду

en: Graphics
ru: Графики

en: About Good ViBrations
ru: О программе Good ViBrations

en: A waves simulator.
ru: Симулятор волн.

en: Visit GVB website.
ru: Посетите сайт GVB.

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ru: Good ViBrations - бесплатное программное обеспечение; вы можете распространять и/или изменять его на условиях лицензии GNU GPL, опубликованной Free Software Foundation;  используется версия 3 либо (по вашему выбору) более поздняя.
    
    Good ViBrations распространяется с надеждой, что программы будет полезна, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без гарантии ТОВАРНОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ. Смотрите лицензию GNU GPL для подробностей.
    
    Вы должны были получить копию лицензии GNU GPL вместе с программой Good ViBrations; если это не так, свяжитесь с Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Офис 330, Бостон, MA 02111-1307 США.

en: Initial position
ru: Начальное положение

en: Add to current disposition
ru: Добавить к текущему расположению

en: Composition rule:
ru: Правило сопоставления:

en: product
ru: продукт

en: sum
ru: сумма

en: maximum
ru: максимум

en: minimum
ru: минимум

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Reflect
ru: Отражение

en: Waveform
ru: Форма волны

en: Total lenght
ru: Полная длина

en: Shift
ru: Сдвиг

en: Wavelenght
ru: Длина волны

en: Phase
ru: Фаза

en: Amplitude
ru: Амплитуда

en: Centering
ru: Центровка

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Total number of points:
ru: Общее количество точек:

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
ru: При работе в двух измерениях, точки располагаются в прямоугольной сетке: если выбранный номер не подходит, некоторые точки могут быть отброшены.

en: If you want to observe harmonics, the perfect number of points per dimension is an n such that n+1 has a lot of small factors (e.g: if n+1 contains many times 2 as factor, it will be possible to draw better the second harmonic, the  fourth and so on).
ru: Если Вы хотите видеть гармоники, точное количество точек в размерности будет равняться n, поскольку n+1 имеет множество мелких факторов (например, если n+1 многократно содержит 2, як фактор, лучше будет рисовать вторую, четвертую, и т.д. гармонику).

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Choose a path
ru: Выберите путь

en: File exists
ru: Файл уже существует

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
ru: Уже существует файл с таким-же именем,
    вы уверены, что хотите перезаписать его?
