gvb - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: Stop
sv: Stoppa

en: Start
sv: Starta

en: %d dimension: advanced
sv: %d dimension: avancerad

en: %d dimensions: advanced
sv: %d dimensions: avancerad

en: flat
sv: rak

en: picked
sv: vald

en: triangular signal
sv: triangulär signal

en: sinusoidal signal
sv: sinusformad signal

en: square
sv: kvadrat

en: pond
sv: damm

en: waterfall
sv: vattenfall

en: sinusoidal
sv: Sinusformad

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Options
sv: A_lternativ

en: Number of points
sv: Antal punkter

en: Save frames as png
sv: Spara bilder som png

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Speed
sv: Hastighet

en: Step
sv: Steg

en: calculation ms.
sv: kalkyleringsmiss

en: drawing ms.
sv: ritningsmiss

en: Rope
sv: Rep

en: Membrane
sv: Membran

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Frames/second
sv: Bilder/sekund

en: Graphics
sv: Grafik

en: About Good ViBrations
sv: Om Good ViBrations

en: A waves simulator.
sv: En vågsimulator.

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sv: Good ViBrations är fri och öppen mjukvara; du kan redistribuera den och/eller modifiera den enligt villkoren i GNU General Public License som publicerade avFree Software Foundation; antingen version 3 av Licensen, eller (om du föredrar det) någon senare version.Good ViBrations har distribuerats med förhoppningen att vara användbar, men UTAN NÅGON GARANTI; till och med utan underförstådd garanti för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR SITT SYFTE. Se GNU General Public License för fler detaljer. Du ska ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Good ViBrations; om intet, skriv till Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Initial position
sv: Startposition

en: Composition rule:
sv: Kompositionsregel:

en: product
sv: produkt

en: sum
sv: summa

en: Vertical
sv: Lodrät

en: Horizontal
sv: Vågrät

en: Reflect
sv: Reflektera

en: Waveform
sv: Vågform

en: Total lenght
sv: Total längd

en: Shift
sv: Skift

en: Wavelenght
sv: Våglängd

en: Phase
sv: Fas

en: Amplitude
sv: Amplitud

en: Centering
sv: Centrering

en: Invert
sv: Invertera

en: Hint:
sv: Tips:

en: Choose a path
sv: Välj en sökväg

en: File exists
sv: Filen finns

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
sv: Det finns redan en fil med detta namn,
    är du säker på att du vill skriva över den?
