gvb - en to uk translation catalogue (69 entries)

en: Stop
uk: Зупинити

en: Start
uk: Запустити

en: %d dimension: precooked
uk: %d вимір: попередньо приготовано

en: %d dimension: advanced
uk: %d вимір: розширено

en: %d dimensions: precooked
uk: %d виміри: попередньо приготовано

en: %d dimensions: advanced
uk: %d виміри: розширено

en: flat
uk: плоский

en: sin
uk: синус

en: half sin
uk: половина синуса

en: picked
uk: вибраний

en: triangular signal
uk: трикутний сигнал

en: sinusoidal signal
uk: синусоїдальний сигнал

en: picked lateral
uk: вибраний бічний

en: opposite triangulars
uk: протилежні трикутні

en: opposite sinusoidals
uk: протилежні синусоїдальні

en: square
uk: квадрат

en: square signal
uk: Прямокутний сигнал

en: discontinuous peak
uk: переривистий пік

en: cos (shifted)
uk: косинус (зміщений)

en: pond
uk: басейн

en: waterfall
uk: водоспад

en: gut
uk: канал

en: peak
uk: пік

en: sinusoidal
uk: синусоїдальний

en: _File
uk: _Файл

en: _Disposition
uk: _Розташування

en: _Options
uk: _Параметри

en: Number of points
uk: Кількість точок

en: Save frames as png
uk: Зберегти кадри у форматі png

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Contents
uk: _Зміст

en: Speed
uk: Швидкість

en: Step
uk: Крок

en: calculation ms.
uk: обчислення (мс.)

en: drawing ms.
uk: малювання (мс.)

en: Rope
uk: Канат

en: Membrane
uk: Мембрана

en: Calculation
uk: Обчислення

en: Frames/second
uk: Кадрів в секунду

en: Graphics
uk: Графіки

en: About Good ViBrations
uk: Про Good ViBrations

en: A waves simulator.
uk: Симулятор хвиль.

en: Visit GVB website.
uk: Відвідайте веб-сайт GVB.

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
uk: Good ViBrations — вільна програма; ви можете розповсюджувати її та/або змінювати за умовами GNU General Public License як опубліковано Free Software Foundation; або версія 3 цієї ліцензії, або (на ваш вибір) пізнішою.
    
    Good ViBrations розповсюджується з надією бути корисною, але БЕЗ БУДЬ-ЯКОЇ ГАРАНТІЇ; навіть без неявної гарантії КОМЕРЦІЙНОЇ СПРОМОЖНОСТІ або ПРИДАТНОСТІ ДЛЯ КОНКРЕТНОЇ МЕТИ. Детальніше дивіться GNU General Public License.
    
    Ви мали отримати копію GNU General Public License разом з Good ViBrations; якщо ні, напишіть за адресою Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Initial position
uk: Початкове положення

en: Add to current disposition
uk: Додати до чинного положення

en: Composition rule:
uk: Правило композиції:

en: product
uk: продукт

en: sum
uk: сума

en: maximum
uk: максимум

en: minimum
uk: мінімум

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Reflect
uk: Відображення

en: Waveform
uk: Форма хвилі

en: Total lenght
uk: Повна ширина

en: Shift
uk: Зсув

en: Wavelenght
uk: Довжина хвилі

en: Phase
uk: Фаза

en: Amplitude
uk: Амплітуда

en: Centering
uk: Центрування

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Total number of points:
uk: Загальна кількість точок:

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
uk: Під час роботи в двох вимірах, точки розташовуються в прямокутній ґратці: якщо вибрана кількість не невідповідна, деякі точки можуть бути відкинуті.

en: If you want to observe harmonics, the perfect number of points per dimension is an n such that n+1 has a lot of small factors (e.g: if n+1 contains many times 2 as factor, it will be possible to draw better the second harmonic, the  fourth and so on).
uk: Якщо ви хочете бачити гармоніки, точна кількість точок у вимірності буде n тому, що n+1 має багато дрібних чинників (наприклад, якщо n+1 містить багато разів 2, як чинник, можна буде краще малювати другу гармоніку, четверту тощо).

en: Hint:
uk: Підказка:

en: Choose a path
uk: Вибрати шлях

en: File exists
uk: Файл вже існує

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
uk: Файл з такою назвою вже існує, ви
    впевнені, що хочете перезаписати його?
