gvfs master - en to af translation catalogue (192 entries)

en: Invalid filename %s
af: Ongeldige lêernaam %s

en: Error setting file metadata: %s
af: Fout met instel van lêermetadata: %s

en: values must be string or list of strings
af: waardes moet string of lys van stringe wees

en: Operation was cancelled
af: Bewerking is gekanselleer

en: Error in stream protocol: %s
af: Fout in stroomprotokol: %s

en: End of stream
af: Einde van stroom

en: Error creating socket: %s
af: Fout met skep van sok: %s

en: Invalid file info format
af: Ongeldige lêerinligtingformaat

en: Error initializing Avahi: %s
af: Fout met inisialisering van Avahi: %s

en: Error: %s
af: Fout: %s

en: Cancel
af: Kanselleer

en: File does not exist
af: Lêer bestaan nie

en: The directory is not empty
af: Die gids is nie leeg nie

en: The device did not respond
af: Die toestel het nie reageer nie

en: Permission denied
af: Toestemming gewyer

en: Try again
af: Probeer weer

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device '%s' is password protected. Enter the password on the device and click 'Try again'.
af: Die toestel '%s' word met 'n wagwoord beskerm. Gee die wagwoord vir die toestel en klik 'Probeer weer'.

en: Can't open directory
af: Kan nie gids open nie

en: File doesn't exist
af: Lêer bestaan nie

en: Backups are not yet supported.
af: Rugsteun word nog nie ondersteun nie.

note: FIXME: this should really be "/ in %s", but can't change due to string freeze. Translators: This is the name of the root of an sftp share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
af: / op %s

en: No hostname specified
af: Geen gasheernaam gespesifiseer nie

en: The file is not a directory
af: Die lêer is nie 'n gids nie

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
af: Skryf

en: Unable to create temporary directory
af: Kan nie tydelike gids skep nie

en: Directory not empty
af: Gids nie leeg nie

en: Can't copy file over directory
af: Kan nie lêer oor 'n gids kopieer nie

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
af: CD/DVD-bouer

en: File exists
af: Lêer bestaan

en: Can't copy directory over directory
af: Kan nie 'n gids oor 'n gids kopieer nie

en: Target file exists
af: Teiken lêer bestaan

en: Can't recursively copy directory
af: Kan nie gids rekursief kopieer nie

en: Not supported
af: Nie ondersteun nie

en: Cannot find drive %s
af: Kan nie aandrywer %s vind nie

en: Drive %s does not contain audio files
af: Aandrywer %s bevat nie oudiolêers nie

en: Audio Disc
af: Oudioskyf

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
af[0]: Lêerstelsel is besig: %d oop lêer
af[1]: Lêerstelsel is besig: %d oop lêers

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from 'paranoia' on drive %s
af: Fout vanaf 'paranoia' op aandrywer %s

en: The file does not exist or isn't an audio track
af: Die lêer bestaan nie of is nie 'n oudiosnit nie

en: Computer
af: Rekenaar

en: File System
af: Lêerstelsel

en: Internal error: %s
af: Interne fout: %s

en: No media in the drive
af: Geen media in die aandrywer nie

en: Can't eject file
af: Kan nie lêer uitskiet nie

en: HTTP Error: %s
af: HTTP-fout: %s

en: Could not parse response
af: Kon nie antwoord ontleed nie

en: Empty response
af: Leë antwoord

en: Unexpected reply from server
af: Onverwagse antwoord vanaf bediener

en: Response invalid
af: Antwoord is ongeldig

en: WebDAV share
af: WebDAV-deelgids

en: Enter password for %s
af: Gee wagwoord vir %s

en: Please enter proxy password
af: Gee die wagwoord vir die instaanbediener

en: Not a WebDAV enabled share
af: Nie 'n WebDAV-geaktiveerde deelgids nie

en: WebDAV on %s
af: WebDAV op %s

en: Could not create request
af: Kon nie versoek skep nie

en: Target file already exists
af: Teikenlêer bestaan reeds

en: The file was externally modified
af: Die lêer is ekstern gewysig

en: Backup file creation failed
af: Kon nie rugsteunlêer skep nie

note: "separate": a link to dns-sd://local/
en: Local Network
af: Plaaslike netwerk

en: Can't monitor file or directory.
af: Kan nie die lêer of gids monitor nie.

note: TODO: Names, etc
en: Dns-SD
af: DNS-SD

en: Network
af: Netwerk

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter password for ftp as %s on %s
af: Gee die wagwoord vir FTP as gebruiker %s op %s

note: translators: %s here is the hostname
en: Enter password for ftp on %s
af: Gee die wagwoord vir FTP op %s

en: Password dialog cancelled
af: Wagwoorddialoog is gekanselleer

en: ftp on %s
af: FTP op %s

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: ftp as %s on %s
af: FTP as %s op %s

en: backups not supported yet
af: rugsteun word nog nie ondersteun nie

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
af: Digitale kamera (%s)

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Camera
af: %s-kamera

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Audio Player
af: %s-oudiospeler

en: Camera
af: Kamera

en: Audio Player
af: Oudiospeler

en: No device specified
af: Geen toestel gespesifiseer nie

en: Error getting device information
af: Fout met kry van toestelinligting

en: Error initializing camera
af: Fout met inisialiseer van kamera

en: No camera specified
af: Geen kamera gespesifiseer nie

en: Filesystem is busy
af: Lêerstelsel is besig

en: Error creating file object
af: Fout met skep van lêerobjek

en: Not a directory
af: Nie 'n gids nie

en: Failed to get folder list
af: Kon nie lys van gidse kry nie

en: Failed to get file list
af: Kon nie lys van lêers kry nie

en: Error creating directory
af: Fout met skep van gids

en: Name already exists
af: Naam bestaan reeds

en: New name too long
af: Nuwe naam te lank

en: Error renaming dir
af: Fout met hernoem van gids

en: Error renaming file
af: Fout met hernoem van lêer

en: Directory '%s' is not empty
af: Gids '%s' is nie leeg nie

en: Error deleting directory
af: Fout met skrap van gids

en: Error deleting file
af: Fout met skrap van lêer

en: Can't write to directory
af: Kan nie na gids skryf nie

en: Error writing file
af: Fout met skryf van lêer

en: Not supported (not same directory)
af: Nie ondersteun nie (nie dieselfde gids nie)

en: HTTP Client Error: %s
af: HTTP-kliëntfout: %s

en: Directory notification not supported
af: Gidskennisgewing nie ondersteun nie

note: smb:/// root link
en: Windows Network
af: Windows-netwerk

note: Set the mountspec according to original uri, no matter whether user changes credentials during mount loop. Nautilus and other gio clients depend on correct mountspec, setting it to real (different) credentials would lead to G_IO_ERROR_NOT_MOUNTED errors Translators: This is "<sharename> on <serverna
en: %s on %s
af: %s op %s

en: USB support missing. Please contact your software vendor
af: USB-ondersteuning ontbreek. Kontak die sagtewareverskaffer.

en: Device requires a software update
af: Toestel benodig opgradering van sagteware

en: Error deleting file: %s
af: Fout met skrap van lêer: %s

en: ssh program unexpectedly exited
af: ssh-program het onverwags geëindig

en: Hostname not known
af: Gasheernaam is onbekend

en: No route to host
af: Geen roete na gasheer nie

en: Timed out when logging in
af: Uittelling tydens aanmelding

en: Log In Anyway
af: Meld in elk geval aan

en: Cancel Login
af: Kanselleer aanmelding

en: Protocol error
af: Protokolfout

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp for <user>on <hostname>"
en: sftp for %s on %s
af: SFTP vir gebruiker %s op %s

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp on <hostname>"
en: sftp on %s
af: SFTP op %s

en: Unable to find supported ssh command
af: Kan nie ondersteunde ssh-opdrag kry nie

en: Invalid reply received
af: Ongeldige antwoord ontvang

en:  (invalid encoding)
af:  (ongeldige enkodering)

en: Error creating backup file: %s
af: Fout met skep van rugsteunlêer: %s

en: Unable to create temporary file
af: Kan nie tydelike lêer skep nie

en: Can't move directory over directory
af: Kan nie 'n gids oor 'n gids skuif nie

note: translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Password required for share %s on %s
af: Wagwoord vereis vir deelgids %s op %s

en: Internal Error (%s)
af: Interne fout (%s)

en: Backup file creation failed: %s
af: Kon nie rugsteunlêer skep nie: %s

en: Error moving file: %s
af: Fout met skuif van lêer: %s

en: Error removing target file: %s
af: Fout met skrap van teikenlêer: %s

en: Can't recursively move directory
af: Kan nie gids rekursief skuif nie

note: translators: %s is a server name
en: Password required for %s
af: Wagwoord word vereis vir %s

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
af: Windows-deelgidse op %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server
af: Kon nie lys van deelgidse van bediener kry nie

en: Not a regular file
af: Nie 'n gewone lêer nie

en: Windows Network Filesystem Service
af: Windows-netwerk-lêerstelseldiens

en: The trash folder may not be deleted
af: Die asblik gids kan nie geskrap word nie

en: Items in the trash may not be modified
af: Items in die asblik kan nie verander word nie

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
af: Asblik

en: Invalid reply
af: Ongeldige antwoord

en: Filename contains invalid characters.
af: Die lêernaam bevat ongeldige karakters.

en: The FTP server is busy. Try again later
af: Die FTP-bediener is besig. Probeer gerus later weer.

en: Accounts are unsupported
af: Rekeninge word nie ondersteun nie

en: Invalid filename
af: Ongeldige lêernaam

en: Try "%s --help" for more information.
af: Sien "%s --help" vir meer inligting.

en: Can't find metadata file %s
af: Kan nie metadatalêer %s kry nie

en: CD-ROM Disc
af: CD-ROM-skyf

en: Blank CD-ROM Disc
af: Skoon CD-ROM-skyf

en: CD-R Disc
af: CD-R-skyf

en: Blank CD-R Disc
af: Skoon CD-R-skyf

en: CD-RW Disc
af: CD-RW-skyf

en: Blank CD-RW Disc
af: Skoon CD-RW-skyf

en: DVD-ROM Disc
af: DVD-ROM-skyf

en: Blank DVD-ROM Disc
af: Skoon DVD-ROM-skyf

en: DVD-RAM Disc
af: DVD-RAM-skyf

en: Blank DVD-RAM Disc
af: Skoon DVD-RAM-skyf

en: DVD-RW Disc
af: DVD-RW-skyf

en: Blank DVD-RW Disc
af: Skoon DVD-RW-skyf

en: DVD+R Disc
af: DVD+R-skyf

en: Blank DVD+R Disc
af: Skoon DVD+R-skyf

en: DVD+RW Disc
af: DVD+RW-skyf

en: Blank DVD+RW Disc
af: Skoon DVD+RW-skyf

en: Blu-Ray Disc
af: Blu-ray-skyf

en: Blank Blu-Ray Disc
af: Skoon Blu-Ray-skyf

en: Blu-Ray R Disc
af: Blu-ray-R-skyf

en: Blank Blu-Ray R Disc
af: Skoon Blu-Ray-R-skyf

en: Blu-Ray RW Disc
af: Blu-ray-RW-skyf

en: Blank Blu-Ray RW Disc
af: Skoon Blu-Ray-RW-skyf

en: HD DVD Disc
af: HD-DVD-skyf

en: Blank HD DVD Disc
af: Skoon HD-DVD-skyf

en: HD DVD-R Disc
af: HD-DVD-R-skyf

en: Blank HD DVD-R Disc
af: Skoon HD-DVD-R-skyf

en: HD DVD-RW Disc
af: HD-DVD-RW-skyf

en: Blank HD DVD-RW Disc
af: Skoon HD-DVD-RW-skyf

en: MO Disc
af: MO-skyf

en: Blank MO Disc
af: Skoon MO-skyf

en: Disc
af: Skyf

en: Blank Disc
af: Skoon skyf

note: translators: This wis something like "CD-ROM/DVD Drive" or "CD-RW/Blue-ray Drive" depending on the properties of the drive
en: %s/%s Drive
af: %s/%s-aandrywer

note: translators: This wis something like "CD-ROM Drive" or "CD-RW Drive depending on the properties of the drive
en: %s Drive
af: %s-aandrywer

en: Software RAID Drive
af: Sagteware-RAID-aandrywer

en: USB Drive
af: USB-aandrywer

en: ATA Drive
af: ATA-aandrywer

en: SCSI Drive
af: SCSI-aandrywer

en: FireWire Drive
af: FireWire-aandrywer

en: Tape Drive
af: Kasset-aandrywer

en: CompactFlash Drive
af: CompactFlash-aandrywer

en: MemoryStick Drive
af: MemoryStick-aandrywer

en: SmartMedia Drive
af: SmartMedia-aandrywer

en: SD/MMC Drive
af: SD/MMC-aandrywer

en: Zip Drive
af: Zip-aandrywer

en: Jaz Drive
af: Jaz-aandrywer

en: %.1f kB
af: %.1f kG

en: %.1f MB
af: %.1f MG

en: %.1f GB
af: %.1f GG

en: Mixed Audio/Data Disc
af: Gemengde oudio-/data-skyf

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Encrypted Data
af: %s geënkripteerde data

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
af: %s: %s: fout met oopmaak van lêer: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file.
en: %s: %s, error writing to stdout
af: %s : %s, fout met skryf na stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading: %s
af: %s: %s: fout met lees: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s:error closing: %s
af: %s: %s: fout met toemaak: %s

en: files
af: lêers
