gvfs - en to be@latin translation catalogue (303 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
be@latin: Aperacyja nie padtrymlivajecca, bo fajły mieściacca na roznych zmantavanych fajłavych drevach

en: Invalid return value from get_info
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad get_info

en: Invalid return value from query_info
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad query_info

en: Couldn't get stream file descriptor
be@latin: Niemahčyma atrymać deskryptara strumienievaha fajłu

en: Invalid return value from open
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad open

en: Didn't get stream file descriptor
be@latin: Nie atrymany deskryptar strumienievaha fajłu

en: Invalid return value from call
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad call

en: Invalid return value from get_filesystem_info
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad get_filesystem_info

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
be@latin: Niemahčyma znajści kancavoha mantavańnia

en: Invalid filename %s
be@latin: Niapravilnaja nazva fajłu %s

en: Invalid return value from query_filesystem_info
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad query_filesystem_info

en: Invalid return value from monitor_dir
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad monitor_dir

en: Invalid return value from monitor_file
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad monitor_file

en: Operation was cancelled
be@latin: Aperacyja anulavanaja

en: Error in stream protocol: %s
be@latin: Pamyłka ŭ strumienievym pratakole: %s

en: End of stream
be@latin: Kaniec strumienia

en: Seek not supported on stream
be@latin: Pieraskok nie padtrymlivajecca dla strumienia

en: The query info operation is not supported
be@latin: Aperacyja zapytu źviestak nie padtrymlivajecca

en: Query info not supported on stream
be@latin: Atrymańnie źviestak pra zapyt nie padtrymlivajecca dla strumienia

en: Error while getting mount info: %s
be@latin: Pamyłka padčas atrymańnia źviestak ab mantavańni: %s

en: Error connecting to daemon: %s
be@latin: Pamyłka spałučeńnia z demanam: %s

en: Invalid return value from open_icon_for_read
be@latin: Niapravilnaja viernutaja vartaść ad open_icon_for_read

en: Error creating socket: %s
be@latin: Pamyłka stvareńnia sokieta: %s

en: Error connecting to socket: %s
be@latin: Pamyłka spałučeńnia z sokietam: %s

en: Invalid file info format
be@latin: Niapravilny farmat źviestak ab fajle

en: Invalid attribute info list content
be@latin: Niapravilnaje źmieściva śpisu sa źviestkami ab atrybutach

en: Error initializing Avahi: %s
be@latin: Pamyłka inicyjalizacyi Avahi: %s

en: Error creating Avahi resolver: %s
be@latin: Pamyłka stvareńnia resolvera Avahi: %s

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
be@latin: Pamyłka resolvavańnia słužby "%s" - "%s" - u damenie "%s"

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
be@latin: Pamyłka resolvavańnia słužby "%s" - "%s" - u damenie "%s". Nie staje prynamsi adnaho zapisu TXT. Patrebnyja klučy: "%s".

en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
be@latin: Skončyŭsia termin čakańnia dla resolvavańnia słužby "%s" - "%s" - u damenie "%s"

en: Malformed dns-sd encoded_triple '%s'
be@latin: Kiepski dns-sd encoded_triple '%s'

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
be@latin: Nie ŭdałosia absłužyć versiju %d kadavańnia GVfsIcon

en: Malformed input data for GVfsIcon
be@latin: Kiepski ŭvachod dla GVfsIcon

en: Error connecting to D-Bus: %s
be@latin: Pamyłka spałučeńnia z D-Bus: %s

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "ftp"
en: %s Filesystem Service
be@latin: Fajłavaja pasłuha %s

en: Error: %s
be@latin: Pamyłka: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
be@latin: Užyćcio: %s --spawner dbus-id ściežka_abjektu

en: Usage: %s key=value key=value ...
be@latin: Užyćcio: %s kluč=vartaść kluč=vartaść ...

en: No mount type specified
be@latin: Typ mantavańnia nie akreśleny

en: mountpoint for %s already running
be@latin: punkt mantavańnia dla %s užo vykarystoŭvajecca

en: error starting mount daemon
be@latin: pamyłka ŭklučeńnia demanu mantavańnia

note: FIXME: this should really be "/ in %s", but can't change due to string freeze. Translators: This is the name of the root of an sftp share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
be@latin: / na %s

en: No hostname specified
be@latin: Nazva hostu nie akreślenaja

en: Invalid mount spec
be@latin: Niapravilnaja specyfikacyja mantavańnia

en: File doesn't exist
be@latin: Fajł nie isnuje

en: The file is not a directory
be@latin: Fajł nie źjaŭlajecca kataloham

en: Unable to create temporary directory
be@latin: Niemahčyma stvaryć časovy kataloh

en: No such file or directory
be@latin: Niama takoha fajłu ci katalohu

en: Directory not empty
be@latin: Kataloh nie pusty

en: Can't copy file over directory
be@latin: Niemahčyma skapijavać fajł na miesca katalohu

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
be@latin: Stvaralnik CD/DVD

en: File exists
be@latin: Fajł isnuje

en: Operation not supported by backend
be@latin: Aperacyja nie padtrymlivajecca ruchavikom

en: No such file or directory in target path
be@latin: U metavaj ściežcy niama takoha fajłu ci katalohu

en: Can't copy directory over directory
be@latin: Niemahčyma skapijavać kataloh na miesca inšaha katalohu

en: Target file exists
be@latin: Metavy fajł isnuje

en: Can't recursively copy directory
be@latin: Niemahčyma rekursiŭna skapijavać kataloh

en: Not supported
be@latin: Nie padtrymlivajecca

en: Cannot connect to the system bus
be@latin: Niemahčyma padłučycca da systemnaj šyny

en: Cannot create libhal context
be@latin: Niemahčyma stvaryć kantekst "libhal"

en: Cannot initialize libhal
be@latin: Niemahčyma zinicyjalizavać "libhal"

en: No drive specified
be@latin: Pryvod nie akreśleny

en: Cannot find drive %s
be@latin: Niemahčyma znajści pryvod %s

en: Drive %s does not contain audio files
be@latin: Pryvod %s nia ŭtrymlivaje hukavych fajłaŭ

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into
en: cdda mount on %s
be@latin: zmantavańnie cdda na %s

en: Audio Disc
be@latin: Hukavy dysk

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
be@latin[0]: Fajłavaja systema zaniataja: %d adčynieny fajł
be@latin[1]: Fajłavaja systema zaniataja: %d adčynienyja fajły
be@latin[2]: Fajłavaja systema zaniataja: %d adčynienych fajłaŭ

en: No such file %s on drive %s
be@latin: Niama fajłu %s u pryvodzie %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from 'paranoia' on drive %s
be@latin: Pamyłka ad prahramy "paranoia" u pryvodzie %s

en: Error seeking in stream on drive %s
be@latin: Pamyłka pieraskoku ŭ strumieni ŭ pryvodzie %s

en: No such file
be@latin: Niama takoha fajłu

en: The file does not exist or isn't an audio track
be@latin: Fajł nie isnuje albo nie źjaŭlajecca hukavoj ściežkaj

en: Audio CD Filesystem Service
be@latin: Pasłuha fajłavaj systemy dla Audio CD

en: Computer
be@latin: Kamputar

en: Filesystem
be@latin: Fajłavaja systema

en: Can't open directory
be@latin: Niemahčyma adčynić kataloh

en: Can't open mountable file
be@latin: Niemahčyma adčynić mantavalny fajł

en: Internal error: %s
be@latin: Unutranaja pamyłka: %s

en: Can't mount file
be@latin: Niemahčyma zmantavać fajł

en: No media in the drive
be@latin: U pryvodzie niama nośbitu

en: Not a mountable file
be@latin: Nie mantavalny fajł

en: Can't unmount file
be@latin: Niemahčyma razmantavać fajł

en: Can't eject file
be@latin: Niemahčyma vysunuć fajł

en: HTTP Error: %s
be@latin: Pamyłka HTTP: %s

en: Could not parse response
be@latin: Niemahčyma praanalizavać adkaz

en: Empty response
be@latin: Pusty adkaz

en: Unexpected reply from server
be@latin: Niečakany adkaz ad servera

en: Response invalid
be@latin: Niapravilny adkaz

en: WebDAV share
be@latin: Supolny resurs WebDAV

en: Enter password for %s
be@latin: Uviadzi parol dla %s

en: Please enter proxy password
be@latin: Uviadzi parol proxy

en: Not a WebDAV enabled share
be@latin: Nie supolny resurs WebDAV

en: WebDAV on %s
be@latin: WebDAV na %s

en: Could not create request
be@latin: Niemahčyma stvaryć zapyt

en: Target file already exists
be@latin: Metavy fajł užo isnuje

en: The file was externally modified
be@latin: Fajł byŭ źmienieny zvonku

en: Backup file creation failed
be@latin: Nie ŭdałosia stvaryć zapasnuju kopiju fajłu

note: "separate": a link to dns-sd://local/
en: Local Network
be@latin: Lakalnaja sietka

en: Can't monitor file or directory.
be@latin: Niemahčyma nazirać za fajłam ci kataloham.

en: Network
be@latin: Sietka

en: Accounts are unsupported
be@latin: Konty nie padtrymlivajucca

en: Host closed connection
be@latin: Kamputar začyniŭ spałučeńnie

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
be@latin: Niemahčyma adčynić spałučeńnie dla pieradačy źviestak. Mahčyma, hetamu zaminaje tvaja sietkavaja zasłona?

en: Data connection closed
be@latin: Spałučeńnie dla pieradačy źviestak začynienaje

en: Operation failed
be@latin: Niaŭdałaja aperacyja

en: No space left on server
be@latin: Na servery zakončyłasia volnaja prastora

en: Operation unsupported
be@latin: Aperacyja nie padtrymlivajecca

en: Permission denied
be@latin: Nie staje dazvołu

en: Page type unknown
be@latin: Nieviadomy typ staronki

en: Invalid filename
be@latin: Niapravilnaja nazva fajłu

en: Invalid reply
be@latin: Niapravilny adkaz

en: broken transmission
be@latin: złamanaja pieradača

en: Could not connect to host
be@latin: Niemahčyma spałučycca z kamputaram

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter password for ftp as %s on %s
be@latin: Uviadzi parol FTP dla %s na %s

note: translators: %s here is the hostname
en: Enter password for ftp on %s
be@latin: Uviadzi parol FTP dla %s

en: Password dialog cancelled
be@latin: Dyjaloh uvodu parolu anulavany

en: ftp on %s
be@latin: ftp na %s

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: ftp as %s on %s
be@latin: ftp jak %s na %s

en: File is directory
be@latin: Fajł źjaŭlajecca kataloham

en: backups not supported yet
be@latin: zapasnyja kopii jašče nie padtrymlivajucca

en: filename too long
be@latin: nazva fajłu zadaŭhaja

en: Invalid destination filename
be@latin: Niapravilnaja nazva metavaha fajłu

en: %s: %d: Directory or file exists
be@latin: %s: %d: Kataloh ci fajł isnuje

en: %s: %d: No such file or directory
be@latin: %s: %d: Niama takoha fajłu ci katalohu

en: %s: %d: Invalid filename
be@latin: %s: %d: Niapravilnaja nazva fajłu

en: %s: %d: Not Supported
be@latin: %s: %d: Nie padtrymlivajecca

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
be@latin: Ličbavaja kamera (%s)

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Camera
be@latin: Kamera u %s

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Audio Player
be@latin: Hukavy player %s

en: Camera
be@latin: Kamera

en: Audio Player
be@latin: Hukavy player

en: No device specified
be@latin: Pryłada nie akreślenaja

en: Cannot create gphoto2 context
be@latin: Niemahčyma stvaryć kantekst "gphoto2"

en: Error creating camera
be@latin: Pamyłka stvareńnia kamery

en: Error loading device information
be@latin: Pamyłka zahruzki źviestak pra aparaturu

en: Error looking up device information
be@latin: Pamyłka pošuku źviestak pra aparaturu

en: Error getting device information
be@latin: Pamyłka atrymańnia źviestak pra aparaturu

en: Error setting up camera communications port
be@latin: Pamyłka naładžvańnia źviaznaha portu kamery

en: Error initializing camera
be@latin: Pamyłka inicyjalizacyi kamery

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: gphoto2 mount on %s
be@latin: zmantavańnie gphoto2 na %s

en: No camera specified
be@latin: Kamera nie akreślenaja

en: Error creating file object
be@latin: Pamyłka stvareńnia fajłavaha abjekta

en: Error getting file
be@latin: Pamyłka atrymańnia fajłu

en: Error getting data from file
be@latin: Pamyłka atrymańnia źviestak z fajłu

en: Malformed icon identifier '%s'
be@latin: Kiepski identyfikatar ikony "%s"

en: Error seeking in stream on camera %s
be@latin: Pamyłka pieraskoku ŭ strumieni z kamery %s

en: Not a directory
be@latin: Nie kataloh

en: Failed to get folder list
be@latin: Nie ŭdałosia atrymać śpis katalohaŭ

en: Failed to get file list
be@latin: Nie ŭdałosia atrymać śpis fajłaŭ

en: Error creating directory
be@latin: Pamyłka stvareńnia katalohu

en: Name already exists
be@latin: Nazva ŭžo zaniataja

en: New name too long
be@latin: Novaja nazva nadta daŭhaja

en: Error renaming dir
be@latin: Pamyłka źmieny nazvy katalohu

en: Error renaming file
be@latin: Pamyłka źmieny nazvy fajłu

en: Directory '%s' is not empty
be@latin: Kataloh "%s" nie pusty

en: Error deleting directory
be@latin: Pamyłka vydaleńnia katalohu

en: Error deleting file
be@latin: Pamyłka vydaleńnia fajłu

en: Can't write to directory
be@latin: Niemahčyma zapisać u katalohu

en: Cannot allocate new file to append to
be@latin: Niemahčyma vydzialić novy fajł, u jaki treba dadavać

en: Cannot read file to append to
be@latin: Niemahčyma pračytać z fajłu, u jaki treba dadavać

en: Cannot get data of file to append to
be@latin: Niemahčyma atrymać źviestki z fajłu, u jaki treba dadavać

en: Error writing file
be@latin: Pamyłka zapisu fajłu

en: Not supported (not same directory)
be@latin: Nie padtrymlivajecca (inšy kataloh)

en: Not supported (src is dir, dst is dir)
be@latin: Nie padtrymlivajecca (krynica-kataloh, meta-kataloh)

en: Not supported (src is dir, dst is existing file)
be@latin: Nie padtrymlivajecca (krynica-kataloh, meta-najaŭny fajł)

en: Not supported (src is file, dst is dir)
be@latin: Nie padtrymlivajecca (krynica-fajł, meta-kataloh)

en: HTTP Client Error: %s
be@latin: Pamyłka klijenta HTTP: %s

en:  (invalid encoding)
be@latin:  (niapravilnaje kadavańnie)

en: Directory notification not supported
be@latin: Infarmavańnie dla katalohu nie padtrymlivajecca

note: smb:/// root link
en: Windows Network
be@latin: Sietka Windows

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
be@latin: Sietkavy vandroŭnik

note: Set the mountspec according to original uri, no matter whether user changes credentials during mount loop. Nautilus and other gio clients depend on correct mountspec, setting it to real (different) credentials would lead to G_IO_ERROR_NOT_MOUNTED errors Translators: This is "<sharename> on <serverna
en: %s on %s
be@latin: %s na %s

en: USB support missing. Please contact your software vendor
be@latin: Nie staje absłuhoŭvańnia USB. Źviarnisia da stavaralnikaŭ tvajho prahramnaha zabieśpiačeńnia.

en: Connection to the device lost
be@latin: Spałučeńnie z pryładaj stračanaje

en: Device requires a software update
be@latin: Pryłada vymahaje aktualizacyi prahramy

en: ssh program unexpectedly exited
be@latin: Prahrama "ssh" niečakana vyjšła

en: Hostname not known
be@latin: Nieviadomaja nazva hostu

en: No route to host
be@latin: Niama šlachu da hostu

en: Connection refused by server
be@latin: Server admoviŭ spałučeńniu

en: Host key verification failed
be@latin: Nie ŭdałosia spraŭdzić kluč hostu

en: Unable to spawn ssh program
be@latin: Niemahčyma ŭklučyć prahramu "ssh"

en: Unable to spawn ssh program: %s
be@latin: Niemahčyma ŭklučyć prahramu "ssh": %s

en: Timed out when logging in
be@latin: Skončyŭsia termin čakańnia ŭvachodu

en: Enter passphrase for key
be@latin: Uviadzi parol dla kluča

en: Enter password
be@latin: Uviadzi parol

en: Can't send password
be@latin: Niemahčyma dasłać parol

en: Log In Anyway
be@latin: Usia adno ŭvajdzi

en: Cancel Login
be@latin: Anuluj uvachod

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
be@latin: Identyfikacyjnyja źviestki addalenaha kamputara (%s) nieviadomyja.
    Tak zdarajecca, kali ty ŭvachodziš na kamputar upieršyniu.
    
    Addaleny kamputar identyfikuje siabie jak %s. Kali ty chočaš całkam upeŭnicca ŭ biaśpiečnaści takoha spałučeńnia, spytaj pra heta ŭ systemnaha administratara.

en: Login dialog cancelled
be@latin: Dyjaloh uvachodu anulavany

en: Can't send host identity confirmation
be@latin: Niemahčyma vysłać źviestki akreśleńnia hostu

en: Protocol error
be@latin: Pamyłka pratakołu

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp for <user>on <hostname>"
en: sftp for %s on %s
be@latin: SFTP dla %s na %s

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp on <hostname>"
en: sftp on %s
be@latin: sftp na %s

en: Unable to find supported ssh command
be@latin: Niemahčyma znajści prydatnaha zahadu "ssh"

en: Failure
be@latin: Pamyłka

en: Invalid reply received
be@latin: Atrymany niapravilny adkaz

en: Invalid icon_id '%s' in OpenIconForRead
be@latin: Niapravilny icon_id '%s' u OpenIconForRead

en: Error creating backup file: %s
be@latin: Pamyłka stvareńnia zapasnoj kopii fajłu: %s

en: Unable to create temporary file
be@latin: Niemahčyma stvaryć časovy fajł

en: Can't move directory over directory
be@latin: Niemahčyma pieranieści kataloh na miesca inšaha katalohu

note: translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Password required for share %s on %s
be@latin: Dla supolnaha resursu %s na %s vymahajecca parol

en: Internal Error (%s)
be@latin: Unutranaja pamyłka (%s)

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share
be@latin: Nie ŭdałosia zmantavać supolny resurs Windows

en: Unsupported seek type
be@latin: Hety typ pieraskoku nie padtrymlivajecca

en: Backup file creation failed: %s
be@latin: Nie ŭdałosia stvaryć zapasnuju kopiju fajłu: %s

en: Error deleting file: %s
be@latin: Pamyłka vydaleńnia fajłu: %s

en: Error moving file: %s
be@latin: Pamyłka pieranosu fajłu: %s

en: Error removing target file: %s
be@latin: Pamyłka vydaleńnia metavaha fajłu: %s

en: Can't recursively move directory
be@latin: Niemahčyma rekursiŭna pieranieści kataloh

en: Windows Shares Filesystem Service
be@latin: Pasłuha fajłavaj systemy dla supolnadastupnych resursaŭ Windows

note: translators: %s is a server name
en: Password required for %s
be@latin: Dla %s patrabujecca parol

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
be@latin: Supolnyja resursy Windows na %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server
be@latin: Nie ŭdałosia atrymać śpis supolnych resursaŭ z servera

en: The file is not a mountable
be@latin: Fajł nie mantavalny

en: Not a regular file
be@latin: Niezvyčajny fajł

en: Windows Network Filesystem Service
be@latin: Pasłuha fajłavaj systemy dla sietki Windows

en: The trash folder may not be deleted
be@latin: Kataloh śmietnicy nielha vydalać

en: Items in the trash may not be modified
be@latin: Elementy ŭ śmietnicy nielha źmianiać

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
be@latin: Śmietnica

en: Invalid backend type
be@latin: Niapravilny typ ruchavika

en: Error sending fd: %s
be@latin: Pamyłka vysyłańnia fd: %s

en: Symlinks not supported by backend
be@latin: Symbalnyja poviazi nie padtrymlivajucca ruchavikom

en: Invalid dbus message
be@latin: Niapravilnaje paviedamleńnie dbus

en: Replace old daemon.
be@latin: Padmiani staroha demana.

en: Don't start fuse.
be@latin: Nie ŭklučaj fuse.

en: GVFS Daemon
be@latin: Deman GVFS

en: Main daemon for GVFS
be@latin: Hałoŭny deman GVFS

en: Try "%s --help" for more information.
be@latin: Pasprabuj "%s --help" dla padrabiaźniejšych źviestak.

en: Invalid arguments from spawned child
be@latin: Niapravilnyja arhumenty dla stvoranaha pracesu-naščadka

en: Automount failed: %s
be@latin: Nie ŭdałosia aŭtamatyčna zmantavać: %s

en: The specified location is not mounted
be@latin: Akreślenaje pałažeńnie nie zmantavanaje

en: The specified location is not supported
be@latin: Akreślenaje pałažeńnie nie padtrymlivajecca

en: Location is already mounted
be@latin: Pałažeńnie ŭžo zmantavanaje

en: Location is not mountable
be@latin: Niemahčyma zmantavać pałažeńnie

en: CD-ROM Disc
be@latin: Dysk CD-ROM

en: Blank CD-ROM Disc
be@latin: Pusty dysk CD-ROM

en: CD-R Disc
be@latin: Dysk CD-R

en: Blank CD-R Disc
be@latin: Pusty dysk CD-R

en: CD-RW Disc
be@latin: Dysk CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
be@latin: Pusty dysk CD-RW

en: DVD-ROM Disc
be@latin: Dysk DVD-ROM

en: Blank DVD-ROM Disc
be@latin: Pusty dysk DVD-ROM

en: DVD-RAM Disc
be@latin: Dysk DVD-RAM

en: Blank DVD-RAM Disc
be@latin: Pusty dysk DVD-RAM

en: DVD-RW Disc
be@latin: Dysk DVD-RW

en: Blank DVD-RW Disc
be@latin: Pusty dysk DVD-RW

en: DVD+R Disc
be@latin: Dysk DVD+R

en: Blank DVD+R Disc
be@latin: Pusty dysk DVD+R

en: DVD+RW Disc
be@latin: Dysk DVD+RW

en: Blank DVD+RW Disc
be@latin: Pusty dysk DVD+RW

en: DVD+R DL Disc
be@latin: Dysk DVD+R DL

en: Blank DVD+R DL Disc
be@latin: Pusty dysk DVD+R DL

en: Blu-Ray Disc
be@latin: Dysk Blu-Ray

en: Blank Blu-Ray Disc
be@latin: Pusty dysk Blu-Ray

en: Blu-Ray R Disc
be@latin: Dysk Blu-Ray R

en: Blank Blu-Ray R Disc
be@latin: Pusty dysk Blu-Ray R

en: Blu-Ray RW Disc
be@latin: Dysk Blu-Ray RW

en: Blank Blu-Ray RW Disc
be@latin: Pusty dysk Blu-Ray RW

en: HD DVD Disc
be@latin: Dysk HD DVD

en: Blank HD DVD Disc
be@latin: Pusty dysk HD DVD

en: HD DVD-R Disc
be@latin: Dysk HD DVD-R

en: Blank HD DVD-R Disc
be@latin: Pusty dysk HD DVD-R

en: HD DVD-RW Disc
be@latin: Dysk HD DVD-RW

en: Blank HD DVD-RW Disc
be@latin: Pusty dysk HD DVD-RW

en: MO Disc
be@latin: Dysk MO

en: Blank MO Disc
be@latin: Pusty dysk MO

en: Disc
be@latin: Dysk

en: Blank Disc
be@latin: Pusty dysk

note: translators: This wis something like "CD-ROM/DVD Drive" or "CD-RW/Blue-ray Drive" depending on the properties of the drive
en: %s/%s Drive
be@latin: Pryłada %s/%s

note: translators: This wis something like "CD-ROM Drive" or "CD-RW Drive depending on the properties of the drive
en: %s Drive
be@latin: Pryłada %s

en: Floppy Drive
be@latin: Dyskietavod

en: Software RAID Drive
be@latin: Pryłada Software RAID

en: USB Drive
be@latin: Pryłada USB

en: ATA Drive
be@latin: Pryłada ATA

en: SCSI Drive
be@latin: Pryłada SCSI

en: FireWire Drive
be@latin: Pryłada FireWire

en: Tape Drive
be@latin: Stužkavaja pryłada

en: CompactFlash Drive
be@latin: Pryłada CompactFlash

en: MemoryStick Drive
be@latin: Pryłada MemoryStick

en: SmartMedia Drive
be@latin: Pryłada SmartMedia

en: SD/MMC Drive
be@latin: Pryłada SD/MMC

en: Zip Drive
be@latin: Pryłada Zip

en: Jaz Drive
be@latin: Pryłada Jaz

en: Thumb Drive
be@latin: Pryłada Thumb

en: Mass Storage Drive
be@latin: Pryłada Mass Storage

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
be@latin: Nie ŭdałosia vysunuć nośbit; adna ci niekalki partycyjaŭ z nośbita zaniatyja.

en: Mixed Audio/Data Disc
be@latin: Dysk z hukam i źviestkami

note: Translators: %s is the size of the mount (e.g. 512 MB) Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Media
be@latin: Nośbit u %s

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Encrypted Data
be@latin: %s zašyfravanych źviestak

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
be@latin: %s: %s: pamyłka adčynieńnia fajłu: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file.
en: %s: %s, error writing to stdout
be@latin: %s: %s, pamyłka zapisu ŭ standartnaje vyjście

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading: %s
be@latin: %s: %s: pamyłka čytańnia: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s:error closing: %s
be@latin: %s: %s: pamyłka začynieńnia: %s

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
be@latin: PAŁAŽEŃNIE... - spałučy PAŁAŽEŃNI na standartnym vyjści.

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
be@latin: Spałučy fajły z pałažeńniaŭ i vyviedzi ich u standartnaje vyjście. Pracuje jak zvyčajnaja prahrama "cat", ale z pałažeńniami gvfs zamiest lakalnych fajłaŭ: napr., možna akreślić smb://server/resource/file.txt dla ŭłučeńnia.

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
be@latin: Zaŭvaha: prosta kanvejeryzuj praz "cat", kali patrebnyja jaje opcyi farmatavańnia, napr., -n, -T dy inšyja.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gvfs-cat without any argument.
en: %s: missing locations
be@latin: %s: nie staje pałažeńniaŭ

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening location: %s
be@latin: %s: %s: pamyłka adčynieńnia pałažeńnia: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error launching application: %s
be@latin: %s: %s: pamyłka ŭklučeńnia aplikacyi: %s

en: FILES... - open FILES with registered application.
be@latin: FAJŁY... - adčyniaj FAJŁY z dapamohaj zarehistravanych dla ich aplikacyj.

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
be@latin: Adčyniaje fajł(y) z dapamohaj aplikacyj, zarehistravanych dla typaŭ fajłaŭ.
