gvfs master - en to de_DE translation catalogue (415 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
de_DE: Vorgang wird nicht unterstützt, die Dateien liegen an verschiedenen Speicherorten

en: Couldn’t get stream file descriptor
de_DE: Beschreibung des Datenstroms konnte nicht geholt werden

en: Didn’t get stream file descriptor
de_DE: Beschreibung des Datenstroms konnte nicht erhalten werden

en: Invalid return value from %s
de_DE: Ungültiger Rückgabewert von %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
de_DE: Es wurde kein gültiger Speicherort gefunden

en: Invalid filename %s
de_DE: Ungültiger Dateiname %s

en: Error setting file metadata: %s
de_DE: Fehler beim Setzen der Metadaten der Datei: %s

en: can’t open metadata tree
de_DE: Metadaten-Baum kann nicht geöffnet werden

en: can’t get metadata proxy
de_DE: Metadaten-Proxy nicht erreichbar

en: values must be string or list of strings
de_DE: Werte müssen Zeichenketten oder Listen aus Zeichenketten sein

en: Error in stream protocol: %s
de_DE: Fehler im Datenstromprotokoll: %s

en: End of stream
de_DE: Ende des Datenstroms

en: Operation was cancelled
de_DE: Vorgang wurde abgebrochen

en: Seek not supported on stream
de_DE: Durchsuchen im Datenstrom wird nicht unterstützt

en: Truncate not supported on stream
de_DE: Abschneiden wird nicht auf einem Datenstrom unterstützt

en: Error while getting mount info: %s
de_DE: Fehler beim Abfragen von Informationen zum Speicherort: %s

en: Permission denied
de_DE: Zugriff verweigert

en: Invalid file info format
de_DE: Ungültiges Dateiinfo-Format

en: Error initializing Avahi: %s
de_DE: Fehler beim Initialisieren von Avahi: %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
de_DE: Fehler beim Auflösen des »%s«-Dienstes »%s« auf »%s«

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
de_DE: Fehler beim Auflösen des »%s«-Dienstes »%s« auf »%s«. Ein oder mehrere TXT-Einträge fehlen. Benötigte Schlüssel: »%s«.

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
de_DE: Zeitüberschreitung beim Auflösen des »%s«-Dienstes »%s« auf »%s«

en: Error initializing Avahi resolver
de_DE: Fehler beim Initialisieren der Avahi-Auflösung

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
de_DE: Fehlerhaftes DNS-SD encoded_triple »%s«

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
de_DE: Version %d der GVfsIcon-Kodierung kann nicht verarbeitet werden

en: Malformed input data for GVfsIcon
de_DE: Fehlerhafte Eingabedaten für GVfsIcon

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
de_DE: %s Dateisystem-Dienst

en: Error: %s
de_DE: Fehler: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
de_DE: Aufruf: %s --spawner DBus-ID object_path

en: Usage: %s key=value key=value …
de_DE: Aufruf: %s Schlüssel=Wert Schlüssel=Wert …

en: No mount type specified
de_DE: Kein Mount-Typ angegeben

en: mountpoint for %s already running
de_DE: Speicherort für %s wird bereits verwendet

en: error starting mount daemon
de_DE: Fehler beim Starten des Einhänge-Dienstes

en: The connection is not opened
de_DE: Die Verbindung ist nicht geöffnet

en: The connection is closed
de_DE: Die Verbindung ist geschlossen

en: Got EOS
de_DE: EOS wurde erhalten

en: Host closed connection
de_DE: Verbindung wurde von Gegenstelle getrennt

en: Connection unexpectedly went down
de_DE: Verbindung wurde unerwartet getrennt

en: Got unexpected end of stream
de_DE: Unerwartetes Ende des Datenstroms erreicht

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
de_DE[0]: Der Server unterstützt keine Passwörter, die länger als %d Zeichen sind.
de_DE[1]: Der Server unterstützt keine Passwörter, die länger als %d Zeichen sind.

en: An invalid username was provided.
de_DE: Ein ungültiger Benutzername wurde angegeben.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
de_DE: Anmeldung am Server »%s« ist nicht mit dem angegebenen Passwort möglich.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
de_DE: Verbindung mit dem Server »%s« ist nicht möglich. Es trat ein Kommunikationsproblem auf.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
de_DE: Verbindung mit dem Server »%s« ist nicht mit dem angegebenen Passwort möglich.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
de_DE: Der Server »%s« unterstützt keine anonyme Anmeldung.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
de_DE: Verbindung zum Server »%s« kann nicht hergestellt werden. Es wurde kein nutzbarer Legitimierungsmechanismus gefunden.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
de_DE: Verbindung mit dem Server »%s« ist nicht möglich. Der Server unterstützt nicht AFP Version 3.0 oder neuer.

en: Permission denied.
de_DE: Zugriff verweigert.

en: The command is not supported by the server.
de_DE: Der Befehl wird vom Server nicht unterstützt.

en: Your password has expired.
de_DE: Ihr Passwort ist abgelaufen.

en: Your password needs to be changed.
de_DE: Ihr Passwort muss geändert werden.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie das Passwort für »%s« auf »%s« ein:

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie Benutzer und Passwort für »%s« ein:

en: The password prompt was cancelled.
de_DE: Der Passwortdialog wurde abgebrochen.

en: Unable to disconnect from the server.
de_DE: Verbindung zum Server kann nicht getrennt werden.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
de_DE: Verbindung mit dem Server ist nicht möglich. Es trat ein Kommunikationsproblem auf.

en: Identification not found.
de_DE: Identifizierung wurde nicht gefunden.

en: Got error “%s” from server
de_DE: Fehler »%s« vom Server erhalten

en: Got unknown error code %d from server
de_DE: Unbekannten Fehlercode »%d« vom Server erhalten

en: Volume doesn’t exist
de_DE: Datenträger existiert nicht

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn’t load %s on %s
de_DE: %s auf %s konnte nicht geladen werden

en: File doesn’t exist
de_DE: Datei existiert nicht

en: File is directory
de_DE: Datei ist ein Ordner

en: Too many files open
de_DE: Zu viele Dateien geöffnet

en: Target file is open
de_DE: Zieldatei ist geöffnet

en: Directory not empty
de_DE: Ordner ist nicht leer

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
de_DE: Das Zielobjekt ist als nicht löschbar markiert (DeleteInhibit)

en: Target object doesn’t exist
de_DE: Zielobjekt existiert nicht

en: Volume is read-only
de_DE: Datenträger ist schreibgeschützt

en: Not enough space on volume
de_DE: Nicht genug Speicherplatz auf dem Datenträger

en: Target file already exists
de_DE: Zieldatei existiert bereits

en: Ancestor directory doesn’t exist
de_DE: Vorgängerordner existiert nicht

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
de_DE: Datenträger hat nur eine Speicherebene und unterstützt keine Ordnerstruktur

en: Target directory already exists
de_DE: Zielordner existiert bereits

en: Can’t rename volume
de_DE: Datenträger kann nicht umbenannt werden

en: Object with that name already exists
de_DE: Objekt mit diesem Namen existiert bereits

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
de_DE: Das Zielobjekt ist als nicht umbenennbar markiert (RenameInhibit)

en: Can’t move directory into one of its descendants
de_DE: Ordner kann nicht in einen seiner Unterordner verschoben werden

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
de_DE: Freigabepunkt kann nicht über einen freigegebenen Ordner verschoben werden

en: Can’t move a shared directory into the Trash
de_DE: Freigegebener Ordner kann nicht in den Papierkorb verschoben werden

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
de_DE: Zu verschiebendes Objekt ist als nicht umbenennbar markiert (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn’t exist
de_DE: Zu verschiebendes Objekt existiert nicht

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
de_DE: Der Server unterstützt den FPCopyFile-Vorgang nicht

en: Unable to open source file for reading
de_DE: Quelldatei konnte nicht zum Lesen geöffnet werden

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
de_DE: Quelldatei und/oder Zielordner existieren nicht

en: Source file is a directory
de_DE: Quelldatei ist ein Ordner

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
de_DE: Sperrbereichskonflikt vorhanden

en: Directory doesn’t exist
de_DE: Ordner existiert nicht

en: Target object is not a directory
de_DE: Das Zielobjekt ist kein Ordner

en: File is not open for write access
de_DE: Datei ist nicht zum Schreiben geöffnet

en: File is locked by another user
de_DE: Datei ist von einem anderen Benutzer gesperrt

en: File is not open for read access
de_DE: Datei ist nicht zum Lesen geöffnet

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
de_DE: Vorgang wird nicht unterstützt

en: Invalid mount spec
de_DE: Ungültige Mount-Spezifikation

en: Internal Apple File Control error
de_DE: Interner Fehler in »Apple File Control«

en: The device did not respond
de_DE: Das Gerät reagiert nicht

en: The connection was interrupted
de_DE: Die Verbindung wurde unterbrochen

en: Invalid Apple File Control data received
de_DE: Ungültige Daten von »Apple File Control« erhalten

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
de_DE: Unbehandelter Fehler in »Apple File Control« (%d)

en: Listing applications installed on device failed
de_DE: Auflistung der auf dem Gerät installierten Anwendungen ist gescheitert

en: Accessing application icons on device failed
de_DE: Zugriff auf Anwendungssymbole auf dem Gerät ist gescheitert

en: Lockdown Error: Invalid Argument
de_DE: Fehler in Zugriffsrechten: Ungültiges Argument

en: The device is password protected
de_DE: Das Gerät ist passwortgeschützt

en: Unable to connect
de_DE: Verbindung kann nicht hergestellt werden

en: User refused to trust this computer
de_DE: Benutzer hat festgelegt, diesem Rechner nicht zu vertrauen

en: The user has not trusted this computer
de_DE: Benutzer hat festgelegt, diesem Rechner nicht zu vertrauen

en: Unhandled Lockdown error (%d)
de_DE: Unbehandelter Fehler in Zugriffsrechten (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
de_DE: libimobiledevice-Fehler: Ungültiges Argument

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
de_DE: libimobiledevice-Fehler: Kein Gerät gefunden. Stellen Sie sicher, dass usbmuxd korrekt eingerichtet ist.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
de_DE: Unbehandelter Fehler in libimobiledevice (%d)

en: Try again
de_DE: Erneut versuchen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
de_DE: Ungültiger Ort für »Apple File Control«, muss in der Form afc://uuid:portnummer angegeben werden

en: Apple Mobile Device
de_DE: Apple-Mobilgerät

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
de_DE: Apple-Mobilgerät, eingeschränktes Dateisystem

en: Documents on Apple Mobile Device
de_DE: Dokumente auf Apple-Mobilgerät

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
de_DE: Dokumente auf %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
de_DE: Gerät gesperrt
    Das Gerät »%s« ist gesperrt.
    
    Geben Sie das Passwort auf dem Gerät ein und klicken Sie auf »Erneut versuchen«.

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
de_DE: Nicht vertrauenswürdiges Gerät
    Das Gerät »%s« ist bisher als nicht vertrauenswürdig eingestuft.
    
    Bestätigen Sie die Abfrage der Vertrauenswürdigkeit auf dem Gerät und klicken Sie auf »Erneut versuchen«.

en: Can’t open directory
de_DE: Ordner konnte nicht geöffnet werden

en: Backups not supported
de_DE: Sicherheitskopien werden nicht unterstützt

en: Unsupported seek type
de_DE: Nicht unterstützter Suchtyp

en: Not a mountable file
de_DE: Keine einhängbare Datei

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
de_DE: %s auf %s

en: No hostname specified
de_DE: Kein Server-Name angegeben

en: Can’t copy directory over directory
de_DE: Ordner kann nicht über einen Ordner kopiert werden

en: Can’t recursively copy directory
de_DE: Ordner kann nicht rekursiv kopiert werden

en: Can’t move directory over directory
de_DE: Ordner kann nicht über einen Ordner verschoben werden

en: Unable to create temporary file (%s)
de_DE: Temporäre Datei kann nicht angelegt werden (%s)

en: The file was externally modified
de_DE: Die Datei wurde extern verändert

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
de_DE: Ungültiger Typ des Attributs (uint32 erwartet)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
de_DE: %s für %s auf %s

en: No volume specified
de_DE: Kein Datenträger angegeben

en: The file is not a directory
de_DE: Die Datei ist kein Ordner

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
de_DE: Brennen

en: Unable to create temporary directory
de_DE: Temporärer Ordner konnte nicht erzeugt werden

en: No such file or directory
de_DE: Unbekannte Datei oder unbekannter Ordner

en: Can’t copy file over directory
de_DE: Datei kann nicht über einen Ordner kopiert werden

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
de_DE: CD/DVD-Ersteller

en: File exists
de_DE: Datei existiert bereits

en: Target file exists
de_DE: Zieldatei existiert bereits

en: File system is busy
de_DE: Dateisystem ist belegt

en: Unmount Anyway
de_DE: Trotzdem aushängen

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
de_DE: Datenträger ist belegt
    Eine oder mehrere Anwendungen halten den Datenträger belegt.

en: Cannot create gudev client
de_DE: gudev-Client konnte nicht erstellt werden

en: No drive specified
de_DE: Kein Laufwerk angegeben

en: Cannot find drive %s
de_DE: Laufwerk %s konnte nicht gefunden werden

en: Drive %s does not contain audio files
de_DE: Laufwerk %s enthält keine Audiodateien

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
de_DE: CDDA-Medium in %s

en: Audio Disc
de_DE: Audio-CD

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
de_DE[0]: Dateisystem ist belegt: %d geöffnete Datei
de_DE[1]: Dateisystem ist belegt: %d geöffnete Dateien

en: No such file %s on drive %s
de_DE: Keine Datei %s auf Laufwerk %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from “paranoia” on drive %s
de_DE: Fehler von »paranoia« auf Laufwerk %s

en: Error seeking in stream on drive %s
de_DE: Fehler beim Durchlaufen des Datenstroms auf Laufwerk %s

en: No such file
de_DE: Unbekannte Datei

en: The file does not exist or isn’t an audio track
de_DE: Die Datei existiert nicht oder ist kein Audiotitel

en: Audio CD File System Service
de_DE: Dateisystem-Dienst für Audio-CD

en: Computer
de_DE: Rechner

en: File System
de_DE: Dateisystem

en: Can’t open mountable file
de_DE: Einhängbare Datei konnte nicht geöffnet werden

en: Internal error: %s
de_DE: Interner Fehler: %s

en: Can’t mount file
de_DE: Datei konnte nicht eingehängt werden

en: No medium in the drive
de_DE: Kein Medium im Laufwerk

en: Can’t unmount file
de_DE: Datei kann nicht ausgehängt werden

en: Can’t eject file
de_DE: Datei kann nicht ausgeworfen werden

en: Can’t start drive
de_DE: Laufwerk kann nicht gestartet werden

en: Can’t stop drive
de_DE: Laufwerk kann nicht gestoppt werden

en: Can’t poll file
de_DE: Datei kann nicht abgefragt werden

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
de_DE: %s auf %s%s

en: HTTP Error: %s
de_DE: HTTP-Fehler: %s

en: Could not parse response
de_DE: Antwort konnte nicht verarbeitet werden

en: Empty response
de_DE: Leere Antwort

en: Unexpected reply from server
de_DE: Unerwartete Antwort vom Server

en: Response invalid
de_DE: Antwort ungültig

en: WebDAV share
de_DE: WebDAV-Speicher

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie das Passwort für »%s« ein:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie das Proxy-Passwort ein:

en: Could not find an enclosing directory
de_DE: Es wurde kein einschließender Ordner gefunden

en: Not a WebDAV enabled share
de_DE: Kein WebDAV-fähiger Speicher

en: Could not create request
de_DE: Anfrage konnte nicht erstellt werden

en: Backup file creation failed
de_DE: Anlegen der Sicherheitskopie fehlgeschlagen

en: Can’t move over directory
de_DE: Kann nicht über einen Ordner verschoben werden

en: Local Network
de_DE: Lokales Netzwerk

en: Can’t monitor file or directory.
de_DE: Datei oder Ordner kann nicht überwacht werden.

en: Network
de_DE: Netzwerk

en: Password dialog cancelled
de_DE: Passwortdialog abgebrochen

en: Insufficient permissions
de_DE: Unzureichende Zugriffsrechte

en: Can’t move file over directory
de_DE: Datei kann nicht über einen Ordner verschoben werden

en: Error moving file/folder
de_DE: Fehler beim Verschieben der Datei/des Ordners

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
de_DE: Für mich freigegeben

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
de_DE: Geteilte Ablagen

en: Error getting data from file
de_DE: Fehler beim Auslesen der Datei

en: Target file is not a regular file
de_DE: Die Zieldatei ist keine normale Datei

en: Invalid reply received
de_DE: Ungültige Antwort erhalten

en: File is not a regular file
de_DE: Die Datei ist keine normale Datei

en: Target file is a directory
de_DE: Die Zieldatei ist ein Ordner

en: Error writing file
de_DE: Fehler beim Schreiben der Datei

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
de_DE: %s: %d: Ordner oder Datei existiert bereits

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
de_DE: %s: %d: Unbekannte Datei oder unbekannter Ordner

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
de_DE: %s: %d: Ungültiger Dateiname

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
de_DE: %s: %d: Nicht unterstützt

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
de_DE: Digitalkamera (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
de_DE: Passendes udev-Gerät kann nicht gefunden werden.

en: Cannot create gphoto2 context
de_DE: gphoto2-Kontext konnte nicht erstellt werden

en: Error creating camera
de_DE: Fehler beim Erstellen der Kamera

en: Error loading device information
de_DE: Fehler beim Laden der Geräteinformationen

en: Error looking up device information
de_DE: Fehler beim Nachschlagen der Geräteinformationen

en: Error getting device information
de_DE: Fehler beim Abrufen der Geräteinformationen

en: Error setting up camera communications port
de_DE: Fehler beim Einrichten des Kamera-Kommunikationsports

en: Error initializing camera
de_DE: Fehler beim Initialisieren der Kamera

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
de_DE: gphoto2-Medium auf %s

en: No camera specified
de_DE: Keine Kamera angegeben

en: Error creating file object
de_DE: Fehler beim Anlegen des Dateiobjekts

en: Error getting file
de_DE: Fehler beim Abrufen der Datei

en: Malformed icon identifier “%s”
de_DE: Fehlerhafte Symbolidentifikation »%s«

en: Error seeking in stream on camera %s
de_DE: Fehler beim Durchlaufen des Datenstroms auf Kamera %s

en: Not a directory
de_DE: Kein Ordner

en: Failed to get folder list
de_DE: Ordnerliste konnte nicht abgerufen werden

en: Failed to get file list
de_DE: Dateiliste konnte nicht abgerufen werden

en: Error creating directory
de_DE: Fehler beim Erstellen des Ordners

en: Name already exists
de_DE: Name existiert bereits

en: New name too long
de_DE: Neuer Dateiname ist zu lang

en: Error renaming directory
de_DE: Fehler beim Umbenennen des Ordners

en: Error renaming file
de_DE: Fehler beim Umbenennen der Datei

en: Directory “%s” is not empty
de_DE: Ordner »%s« ist nicht leer

en: Error deleting directory
de_DE: Fehler beim Löschen des Ordners

en: Error deleting file
de_DE: Fehler beim Löschen der Datei

en: Can’t write to directory
de_DE: In Ordner konnte nicht geschrieben werden

en: Cannot allocate new file to append to
de_DE: Zu schreibende Datei konnte nicht reserviert werden

en: Cannot read file to append to
de_DE: Zu schreibende Datei konnte nicht gelesen werden

en: Cannot get data of file to append to
de_DE: Zu schreibende Datei konnte nicht ausgelesen werden

en: Not supported (not same directory)
de_DE: Nicht unterstützt (nicht der selbe Ordner)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
de_DE: Nicht unterstützt (Quelle und Ziel sind Ordner)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
de_DE: Nicht unterstützt (Quelle ist Ordner, Ziel ist bereits existierende Datei)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
de_DE: Nicht unterstützt (Quelle ist Datei, Ziel ist Ordner)

en: HTTP Client Error: %s
de_DE: HTTP-Client-Fehler: %s

en: Directory notification not supported
de_DE: Ordnerbenachrichtigung wird nicht unterstützt

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
de_DE: Speicher (%X)

en: Unknown error.
de_DE: Unbekannter Fehler.

en: libmtp error: %s
de_DE: libmtp-Fehler: %s

en: No device specified
de_DE: Kein Gerät angegeben

en: No MTP devices found
de_DE: Keine MTP-Geräte gefunden

en: Unable to connect to MTP device
de_DE: Verbindung zum MTP-Gerät kann nicht hergestellt werden

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
de_DE: Beim Erkennen von MTP-Geräten konnte kein Speicher zugewiesen werden

en: Generic libmtp error
de_DE: Allgemeiner libmtp-Fehler

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
de_DE: MTP-Gerät »%03u,%03u« kann nicht geöffnet werden

en: Device not found
de_DE: Gerät nicht gefunden

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

en: Target is a directory
de_DE: Das Ziel ist ein Ordner

en: Can’t merge directories
de_DE: Ordner können nicht zusammengeführt werden

en: Cannot make directory in this location
de_DE: Ordner kann an diesem Ort nicht angelegt werden

en: Not a regular file
de_DE: Keine gültige Datei

en: Cannot write to this location
de_DE: Dieser Ort ist schreibgeschützt

en: No thumbnail for entity “%s”
de_DE: Keine Vorschau für Objekt »%s«

en: File Sharing
de_DE: Datei-Freigabe

en: Remote Login
de_DE: Entferntes Anmelden

en: Windows Network
de_DE: Windows-Netzwerk

en: WSDD Network
de_DE: WSDD-Netzwerk

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
de_DE: Rechner im Netzwerk

en: Mount point does not exist
de_DE: Einhängepunkt existiert nicht

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
de_DE: Erlaubnis verwehrt: Möglicherweise ist dieser Rechner nicht zugelassen oder ein privilegierter Port wird erwartet

en: Unable to create temporary file
de_DE: Temporäre Datei konnte nicht erzeugt werden

en: Invalid attribute type
de_DE: Ungültiger Typ des Attributs

en: My Files
de_DE: Meine Dateien

en: The recent folder may not be deleted
de_DE: Der Ordner »Zuletzt verwendet« darf nicht gelöscht werden

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
de_DE: Zuletzt verwendet

en: Connection failed
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen

en: Hostname not known
de_DE: Unbekannter Server-Name

en: No route to host
de_DE: Keine Verbindung zum Server

en: Connection refused by server
de_DE: Verbindung wurde vom Server verweigert

en: Host key verification failed
de_DE: Überprüfung des Server-Schlüssels fehlgeschlagen

en: Too many authentication failures
de_DE: Legitimierung ist zu oft fehlgeschlagen

en: Unable to spawn SSH program
de_DE: Das SSH-Programm konnte nicht gestartet werden

en: Unable to spawn SSH program: %s
de_DE: Das SSH-Programm konnte nicht gestartet werden: %s

en: Timed out when logging in
de_DE: Zeitüberschreitung beim Anmelden

en: Log In Anyway
de_DE: Dennoch anmelden

en: Cancel Login
de_DE: Anmelden abbrechen

en: Login dialog cancelled
de_DE: Anmeldedialog abgebrochen

en: Can’t send host identity confirmation
de_DE: Identitätsbestätigung konnte nicht gesendet werden

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie die Passphrase für den sicheren Schlüssel für »%s« auf »%s« ein:

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie die Passphrase für den sicheren Schlüssel für »%s« ein:

en: Can’t send password
de_DE: Passwort kann nicht gesendet werden

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
de_DE: Bitte Verifizierungscode für »%s« auf »%s« eingeben

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
de_DE: Geben Sie den Verifizierungscode für »%s« ein

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
de_DE: Überprüfung der Identität fehlgeschlagen
    Die Identität von »%s« konnte nicht überprüft werden. Dies ist immer der Fall, wenn Sie sich das erste Mal an einem Rechner anmelden.
    
    Die vom entfernten Rechner übermittelte Identität lautet »%s«. Wenn Sie vor dem Fortfahren absolut sicher gehen wollen, dann kontaktieren Sie Ihren Systemverwalter.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
de_DE: Überprüfung der Identität fehlgeschlagen
    Der Host-Schlüssel für »%s« unterscheidet sich von dem Schlüssel für die IP-Adresse »%s«
    Wenn Sie vor dem Fortfahren absolut sicher gehen wollen, dann kontaktieren Sie Ihren Systemverwalter.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
de_DE: Die Verbindung ist geschlossen (der darunter liegende SSH-Prozess wurde beendet)

en: Internal error: Unknown Error
de_DE: Interner Fehler: Unbekannter Fehler

en: Protocol error
de_DE: Protokollfehler

en: Unable to find supported SSH command
de_DE: Es konnte kein unterstützter SSH-Befehl gefunden werden

en: Unknown reason
de_DE: Unbekannter Grund

en:  (invalid encoding)
de_DE:  (ungültige Kodierung)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
de_DE: / auf %s

en: Failure
de_DE: Fehler

en: Error creating backup file: %s
de_DE: Fehler beim Anlegen der Sicherheitskopie: %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
de_DE: Wert ist außerhalb des zulässigen Bereichs, sftp unterstützt nur 32-Bit-Zeitstempel

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
de_DE: Ungültiger Typ des Attributs (uint64 erwartet)

en: Internal Error (%s)
de_DE: Interner Fehler (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
de_DE: Windows-Speicher auf %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
de_DE: Empfangen der Freigabenliste vom Server ist gescheitert: %s

en: Windows Network File System Service
de_DE: Dateisystem-Dienst für Windows-Netzwerke

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie das Passwort für die Freigabe »%s« auf »%s« ein:

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Bitte geben Sie Benutzer und Passwort für die Freigabe »%s« auf »%s« ein:

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
de_DE: Einhängen der Windows-Freigabe ist fehlgeschlagen: %s

en: Backup file creation failed: %s
de_DE: Anlegen der Sicherheitskopie fehlgeschlagen: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
de_DE: Datei kann nicht umbenannt werden, Dateiname existiert bereits

en: Error deleting file: %s
de_DE: Fehler beim Löschen der Datei: %s

en: Error moving file: %s
de_DE: Fehler beim Verschieben der Datei: %s

en: Error removing target file: %s
de_DE: Fehler beim Löschen der Zieldatei: %s

en: Can’t recursively move directory
de_DE: Ordner kann nicht rekursiv verschoben werden

en: Windows Shares File System Service
de_DE: Dateisystem-Dienst für Windows-Freigaben

en: The trash folder may not be deleted
de_DE: Der Papierkorb-Ordner darf nicht gelöscht werden

en: Items in the trash may not be modified
de_DE: Objekte im Papierkorb dürfen nicht geändert werden

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: File is not a directory
de_DE: Datei ist kein Ordner

en: WS-Discovery Network
de_DE: WS-Discovery-Netzwerk

en: Channel blocked
de_DE: Kanal blockiert

en: The signing certificate authority is not known.
de_DE: Die Zertifikats-Ausgabestelle ist unbekannt.

en: The certificate does not match the identity of the site.
de_DE: Das Zertifikat entspricht nicht der Identität der Adresse.

en: The certificate’s activation time is in the future.
de_DE: Das Aktivierungsdatum des Zertifikats liegt in der Zukunft.

en: The certificate has expired.
de_DE: Das Zertifikat ist abgelaufen.

en: The certificate has been revoked.
de_DE: Das Zertifikat wurde zurückgezogen.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
de_DE: Der Algorithmus des Zertifikats gilt als unsicher.

en: Error occurred when validating the certificate.
de_DE: Ein Fehler bei der Bestätigung des Zertifikats ist aufgetreten.

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
de_DE: Überprüfung der Identität fehlgeschlagen
    %s
    
    %s
    
    Sind Sie absolut sicher, dass Sie fortfahren wollen?

en: Unexpected end of stream
de_DE: Unerwartetes Ende des Datenstroms

en: Invalid reply
de_DE: Ungültige Antwort

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
de_DE: Es konnte keine aktive FTP-Verbindung hergestellt werden. Wird dies eventuell von Ihrem Router nicht unterstützt?

en: Failed to create active FTP connection.
de_DE: Erstellung einer aktiven FTP-Verbindung ist gescheitert.

en: Filename contains invalid characters.
de_DE: Dateiname enthält ungültige Zeichen.

en: The FTP server is busy. Try again later
de_DE: Der FTP-Server ist beschäftigt. Bitte versuchen Sie es später erneut

en: Backend currently unmounting
de_DE: Das Backend wird gerade ausgehängt

en: Accounts are unsupported
de_DE: Konten werden nicht unterstützt

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
de_DE: Es konnte keine Datenverbindung hergestellt werden. Wird dies eventuell von Ihrer Firewall unterbunden?

en: Data connection closed
de_DE: Datenverbindung geschlossen

en: Operation failed
de_DE: Vorgang fehlgeschlagen

en: No space left on server
de_DE: Der Speicherplatz auf dem Server ist aufgebraucht

en: Unsupported network protocol
de_DE: Nicht unterstütztes Netzwerkprotokoll

en: Page type unknown
de_DE: Unbekannter Seitentyp

en: Invalid filename
de_DE: Ungültiger Dateiname

en: Error seeking in stream
de_DE: Fehler beim Durchlaufen des Datenstroms

en: Filesystem is read-only
de_DE: Dateisystem ist schreibgeschützt

en: Symlinks not supported by backend
de_DE: Verknüpfungen werden vom Backend nicht unterstützt

en: Invalid dbus message
de_DE: Ungültige DBus-Nachricht

en: %s has been unmounted
de_DE: »%s« wurde ausgehängt

en: Unmounting %s
    Please wait
de_DE: %s wird ausgehängt
    Bitte warten

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
de_DE: Die Kommunikation mit dem zugrunde liegenden wsdd-Dienst ist fehlgeschlagen.

en: The underlying wsdd daemon exited unexpectedly.
de_DE: Der zugrunde liegende wsdd-Dienst wurde unerwartet beendet.

en: Failed to spawn the underlying wsdd daemon.
de_DE: Der zugrunde liegende wsdd-Dienst konnte nicht gestartet werden.

en: Failed to establish connection with the underlying wsdd daemon.
de_DE: Es konnte keine Verbindung mit dem zugrunde liegenden wsdd-Dienst hergestellt werden.

en: Replace old daemon.
de_DE: Alten Dienst ersetzen.

en: Don’t start fuse.
de_DE: FUSE nicht starten.

en: Enable debug output.
de_DE: Fehlerdiagnose-Ausgabe aktivieren.

en: Show program version.
de_DE: Programmversion zeigen.

en: GVFS Daemon
de_DE: GVFS-Dienst

en: Main daemon for GVFS
de_DE: Hauptdienst für GVFS

en: Try “%s --help” for more information.
de_DE: Versuchen Sie »%s --help« für mehr Informationen.

en: Automount failed: %s
de_DE: Automatisches Einhängen gescheitert: %s

en: The specified location is not mounted
de_DE: Der angegebene Ort ist nicht eingehängt

en: The specified location is not supported
de_DE: Der angegebene Ort wird nicht unterstützt

en: Location is already mounted
de_DE: Ort ist bereits eingehängt

en: Location is not mountable
de_DE: Ort kann nicht eingehängt werden

en: How to display local DNS-SD services
de_DE: Wie lokale DNS-SD-Dienste angezeigt werden

en: How DNS-SD services are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Local Network folder) and "disabled".
de_DE: Wie DNS-SD-Dienste im Ort »network:///« angezeigt werden. Mögliche Werte sind »merged« (vereinigt), »separate« (der Ordner »Lokales Netzwerk«) und »disabled« (ausgeschaltet).

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
de_DE: Zusätzliche Domänen, in denen nach DNS-SD-Diensten gesucht wird

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
de_DE: Komma-getrennte Liste von DNS-SD-Domänen, die im »network:///«-Ort sichtbar sein sollen.

en: How to display SMB devices
de_DE: Wie SMB-Geräte angezeigt werden

en: How SMB devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Windows Network folder) and "disabled".
de_DE: Wie SMB-Geräte im Ort »network:///« angezeigt werden. Mögliche Werte sind »merged« (vereinigt), »separate« (der Ordner »Windows-Netzwerk«) und »disabled« (ausgeschaltet).

en: SMB workgroup
de_DE: SMB-Arbeitsgruppe

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
de_DE: Die Windows-Netzwerk-Arbeitsgruppe oder -Domäne, zu der der Benutzer gehört. Damit eine neue Arbeitsgruppe vollständig wirksam wird, muss sich der Benutzer möglicherweise ab- und wieder anmelden.

en: How to display WSDD devices
de_DE: Wie WSDD-Geräte angezeigt werden

en: How WSDD devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the WSDD Network folder) and "disabled".
de_DE: Wie WSDD-Geräte im Ort »network:///« angezeigt werden. Mögliche Werte sind »merged« (vereinigt), »separate« (der Ordner »WSDD-Netzwerk«) und »disabled« (ausgeschaltet).

en: Perform file operations
de_DE: Dateioperationen ausführen

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
de_DE: Anmeldung ist für die Ausführung des Dienstes gvfsd-admin erforderlich

en: Authentication is required to perform file operations
de_DE: Anmeldung ist für die Ausführung von Dateioperationen erforderlich

en: Can’t find metadata file %s
de_DE: Metadaten-Datei %s konnte nicht gefunden werden

en: Unable to set metadata key
de_DE: Metadaten-Schlüssel konnte nicht gesetzt werden

en: Unable to unset metadata key
de_DE: Metadaten-Schlüssel konnte nicht aufgehoben werden

en: Unable to remove metadata keys
de_DE: Metadaten-Schlüssel konnten nicht entfernt werden

en: Unable to move metadata keys
de_DE: Metadaten-Schlüssel konnten nicht verschoben werden

en: GVFS Metadata Daemon
de_DE: GVFS-Metadaten-Dienst

en: Metadata daemon for GVFS
de_DE: Metadaten-Dienst für GVFS

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
de_DE: Ermitteln von org.gnome.OnlineAccounts.Files für %s schlug fehl

en: Invalid credentials for %s
de_DE: Ungültiger Identifikationsnachweis für %s

en: Unsupported authentication method for %s
de_DE: Nicht unterstützte Legitimierungsmethode für »%s«

en: The given mount was not found
de_DE: Der angegebene Ort wurde nicht gefunden

en: An operation is already pending
de_DE: Eine Operation steht noch aus

en: No outstanding mount operation
de_DE: Keine ausstehende Einhänge-Operation

en: The given volume was not found
de_DE: Der angegebene Datenträger wurde nicht gefunden

en: The given drive was not found
de_DE: Das angegebene Laufwerk wurde nicht gefunden

en: Unnamed Drive (%s)
de_DE: Unbenanntes Laufwerk (%s)

en: Unnamed Drive
de_DE: Unbenanntes Laufwerk

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
de_DE: Medium konnte nicht ausgeworfen werden. Ein oder mehrere Speicherorte auf dem Medium sind noch in Verwendung.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
de_DE: Ein oder mehrere Programme verhindern das Aushängen.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
de_DE: Trotzdem auswerfen

en: Operation not supported by backend
de_DE: Vorgang wird vom Backend nicht unterstützt

en: Timed out running command-line “%s”
de_DE: Zeitüberschreitung beim Ausführen von »%s«

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
de_DE: %s wird ausgehängt
    Die Verbindung zum Dateisystem wird getrennt.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
de_DE: Daten werden auf %s geschrieben
    Das Gerät sollte nicht ausgesteckt werden.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
de_DE: %s wurde ausgehängt
    Die Verbindung zum Dateisystem wurde getrennt.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
de_DE: %s kann sicher entfernt werden
    Das Gerät kann ausgesteckt werden.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
de_DE: %s vielleicht verschlüsselt

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
de_DE: %s verschlüsselt

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
de_DE: Datenträger %s

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
de_DE: Datenträger

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
de_DE: Fehler beim Speichern der Passphrase im Schlüsselbund (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
de_DE: Fehler beim Löschen der ungültigen Passphrase aus dem Schlüsselbund (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
de_DE: Das entsperrte Gerät enthält kein erkennbares Dateisystem

en: Encryption passphrase for %s
de_DE: Verschlüsselungspassphrase für %s

en: A passphrase is required to access the volume
de_DE: Es wird eine Passphrase benötigt, um den Datenträger zu öffnen

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Um auf verschlüsselte Daten auf »%s« zuzugreifen, wird eine Passphrase benötigt.
    Dieses Gerät könnte ein VeraCrypt-Datenträger sein, da es zufällige Daten enthält.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
de_DE: Anmeldung erforderlich
    Um auf verschlüsselte Daten auf »%s« zuzugreifen, wird eine Passphrase benötigt.

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
de_DE: GVfs-UDisks2-Datenträgerüberwachung
