gvfs master - en to id translation catalogue (415 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
id: Operasi tak didukung, berkas pada kaitan berbeda

en: Couldn’t get stream file descriptor
id: Tak bisa memperoleh deskriptor berkas stream

en: Didn’t get stream file descriptor
id: Tak memperoleh deskriptor berkas stream

en: Invalid return value from %s
id: Nilai balikan tak valid dari %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
id: Tak bisa menemukan kait yang disertakan

en: Invalid filename %s
id: %s: Nama berkas tidak sah

en: Error setting file metadata: %s
id: Galat menata metadata berkas: %s

en: can’t open metadata tree
id: tak bisa membuka pohon metadata

en: can’t get metadata proxy
id: tak bisa mendapatkan proksi metadata

en: values must be string or list of strings
id: nilai mesti string atau daftar string

en: Error in stream protocol: %s
id: Galat di protokol stream: %s

en: End of stream
id: Akhir stream

en: Operation was cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: Seek not supported on stream
id: Seek tak didukung pada stream

en: Truncate not supported on stream
id: Truncate tak didukung pada stream

en: Error while getting mount info: %s
id: Galat saat mengambil info kait: %s

en: Permission denied
id: Hak akses ditolak

en: Invalid file info format
id: Bentuk info berkas tak valid

en: Error initializing Avahi: %s
id: Galat menginisialisasi Avahi: %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
id: Galat mengurai layanan "%s" di "%s" pada domain "%s"

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
id: Galat mengurai layanan "%s" di "%s" pada domain "%s". Satu atau lebih record TXT hilang. Kunci yang diperlukan: "%s".

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
id: Waktu tunggu habis saat mengurai layanan "%s" "%s" pada domain "%s"

en: Error initializing Avahi resolver
id: Galat menginisialisasi resolver Avahi

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
id: Kerusakan pada encoded_triple DNS-SD "%s"

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
id: Tak bisa menangani pengkodean GVfsIcon versi %d

en: Malformed input data for GVfsIcon
id: Data masukan bagi GVfsIcon rusak

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
id: Layanan Sistem Berkas %s

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
id: Cara pakai: %s --spawner id-dbus lokasi_objek

en: Usage: %s key=value key=value …
id: Cara pakai: %s kunci=nilai kunci=nilai …

en: No mount type specified
id: Jenis kait tak dinyatakan

en: mountpoint for %s already running
id: titik kait bagi %s sudah berjalan

en: error starting mount daemon
id: galat memulai daemon kait

en: The connection is not opened
id: Koneksi tak dibuka

en: The connection is closed
id: Koneksi ditutup

en: Got EOS
id: Mendapat EOS

en: Host closed connection
id: Host menutup sambungan

en: Connection unexpectedly went down
id: Koneksi putus tak diduga

en: Got unexpected end of stream
id: Mendapat akhir stream yang tak diharapkan

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
id[0]: Server tak mendukung sandi yang lebih panjang dari %d karakter.

en: An invalid username was provided.
id: Nama pengguna yang diberikan tak valid.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
id: Tak bisa log masuk ke server "%s" dengan sandi yang diberikan.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
id: Tak bisa menyambung ke server "%s". Terjadi masalah komunikasi.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
id: Tak bisa menyambung ke server "%s" dengan sandi yang diberikan.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
id: Server "%s" tak mendukung akses anonim.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
id: Tak bisa menyambung ke server "%s". Tak ditemukan mekanisme autentikasi yang cocok.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
id: Tak bisa menyambung ke server "%s". Server tak mendukung AFP versi 3.0 atau setelahnya.

en: Permission denied.
id: Hak akses ditolak.

en: The command is not supported by the server.
id: Perintah tidak didukung server.

en: Your password has expired.
id: Sandi Anda telah kedaluarsa.

en: Your password needs to be changed.
id: Sandi Anda perlu diubah.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan kata sandi untuk "%s" di "%s":

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan pengguna dan kata sandi untuk "%s":

en: The password prompt was cancelled.
id: Permintaan sandi dibatalkan.

en: Unable to disconnect from the server.
id: Tak bisa memutus dari server.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
id: Tak bisa menyambung ke server. Terjadi masalah komunikasi.

en: Identification not found.
id: Identifikasi tak ditemukan.

en: Got error “%s” from server
id: Memperoleh galat "%s" dari server

en: Got unknown error code %d from server
id: Memperoleh kode tak dikenal %d dari server

en: Volume doesn’t exist
id: Volume tidak ada

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn’t load %s on %s
id: Tak bisa memuat %s pada %s

en: File doesn’t exist
id: Berkas tidak ada

en: File is directory
id: Berkas adalah direktori

en: Too many files open
id: Terlalu banyak berkas terbuka

en: Target file is open
id: Berkas tujuan sedang terbuka

en: Directory not empty
id: Direktori tidak kosong

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
id: Objek tujuan ditandai sebagai tak dapat dihapus (DeleteInhibit)

en: Target object doesn’t exist
id: Objek target tidak ada

en: Volume is read-only
id: Volume hanya-baca

en: Not enough space on volume
id: Tak cukup ruang pada volume

en: Target file already exists
id: Berkas tujuan telah ada

en: Ancestor directory doesn’t exist
id: Direktori moyang tidak ada

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
id: Volume datar dan tak mendukung direktori

en: Target directory already exists
id: Direktori tujuan telah ada

en: Can’t rename volume
id: Tak dapat mengubah nama volume

en: Object with that name already exists
id: Objek dengan nama itu sudah ada

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
id: Objek tujuan ditandai sebagai tidak dapat diubah nama (RenameInhibit)

en: Can’t move directory into one of its descendants
id: Tak bisa memindah direktori ke salah satu turunannya

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
id: Tak bisa memindah sharepoint ke dalam direktori yang dipakai bersama

en: Can’t move a shared directory into the Trash
id: Tak bisa memindah direktori yang dipakai bersama ke Tong Sampah

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
id: Objek yang sedang dipindahkan ditandai sebagai tidak dapat diubah nama (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn’t exist
id: Objek yang sedang dipindah tidak ada

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
id: Server tak mendukung operasi FPCopyFile

en: Unable to open source file for reading
id: Tak dapat membuka berkas sumber untuk dibaca

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
id: Berkas sumber dan/atau direktori tujuan tak ada

en: Source file is a directory
id: Berkas sumber adalah suatu direktori

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
id: Ada konflik kuncian jangkah

en: Directory doesn’t exist
id: Direktori tidak ada

en: Target object is not a directory
id: Objek tujuan bukan direktori

en: File is not open for write access
id: Berkas tak dibuka untuk akses tulis

en: File is locked by another user
id: Berkas dikunci oleh pengguna lain

en: File is not open for read access
id: Berkas tak dibuka untuk akses baca

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
id: Operasi tak didukung

en: Invalid mount spec
id: Spek pengaitan tak valid

en: Internal Apple File Control error
id: Kesalahan Kendali Berkas Apple Intern

en: The device did not respond
id: Perangkat tidak menanggapi

en: The connection was interrupted
id: Sambungan diinterupsi

en: Invalid Apple File Control data received
id: Menerima data Kendali Berkas Apple yang tak valid

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
id: Kesalahan Kendali Berkas Apple tak tertangani (%d)

en: Listing applications installed on device failed
id: Gagal menampilkan daftar aplikasi yang terpasang pada perangkat

en: Accessing application icons on device failed
id: Gagal mengakses ikon aplikasi pada perangkat

en: Lockdown Error: Invalid Argument
id: Galat Lockdown: Argumen Tak Valid

en: The device is password protected
id: Perangkat dilindungi sandi

en: Unable to connect
id: Tak bisa menyambung

en: User refused to trust this computer
id: Pengguna menolak mempercayai komputer ini

en: The user has not trusted this computer
id: Pengguna tidak mempercayai komputer ini

en: Unhandled Lockdown error (%d)
id: Galat Lockdown tak tertangani (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
id: Kesalahan libimobiledevice: Argumen Tak Valid

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
id: Kesalahan libimobiledevice: Tak menemukan perangkat. Pastikan usbmuxd telah ditata dengan benar.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
id: Kesalahan libimobiledevice yang tak tertangani (%d)

en: Try again
id: Coba lagi

en: Cancel
id: Batal

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
id: Lokasi AFC tak valid: mesti dalam bentuk afc://uuid:nomor-port

en: Apple Mobile Device
id: Perangkat Bergerak Apple

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
id: Perangkat Bergerak Apple, Di-jailbreak

en: Documents on Apple Mobile Device
id: Dokumen pada Perangkat Mobile Apple

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
id: Dokumen pada %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
id: Perangkat Terkunci
    Perangkat "%s" dikunci.
    
    Masukkan kode sandi pada perangkat dan klik "Coba lagi".

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
id: Perangkat Tak Terpercaya
    Perangkat "%s" belum dipercaya.
    
    Pilih "Percaya" pada perangkat dan klik "Coba lagi".

en: Can’t open directory
id: Tak dapat membuka direktori

en: Backups not supported
id: Cadangan tak didukung

en: Unsupported seek type
id: Jenis seek tak didukung

en: Not a mountable file
id: Bukan berkas yang dapat dikait

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
id: %s pada %s

en: No hostname specified
id: Nama host tak dinyatakan

en: Apple Filing Protocol Service
id: Layanan Apple Filing Protocol

en: Can’t copy directory over directory
id: Tak bisa menyalin direktori atas direktori

en: Can’t recursively copy directory
id: Tak bisa menyalin direktori secara rekursif

en: Can’t move directory over directory
id: Tak bisa memindah direktori atas direktori

en: Unable to create temporary file (%s)
id: Tak bisa membuat berkas temporer (%s)

en: The file was externally modified
id: Berkas telah diubah secara eksternal

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
id: Jenis atribut tidak sah (diharapkan uint32)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
id: %s untuk %s pada %s

en: No volume specified
id: Volume tak dinyatakan

note: Translators: This is the name of the root in a mounted archive file, e.g. "/ in archive.tar.gz" for a file with the name "archive.tar.gz"
en: / in %s
id: / dalam %s

en: The file is not a directory
id: Berkas ini bukan suatu direktori

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
id: Bakar

en: Unable to create temporary directory
id: Tak bisa membuat direktori sementara

en: No such file or directory
id: Tak ada berkas atau direktori bernama itu

en: Can’t copy file over directory
id: Tak bisa menyalin berkas menimpa direktori

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
id: Pembuat CD/DVD

en: File exists
id: Berkas sudah ada

en: Target file exists
id: Berkas tujuan telah ada

en: File system is busy
id: Sistem berkas sedang sibuk

en: Unmount Anyway
id: Lepas Saja Kaitnya

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
id: Volume sedang sibuk
    Satu atau lebih aplikasi sedang membuat volume sibuk.

en: Cannot create gudev client
id: Tak dapat membuat klien gudev

en: No drive specified
id: Tak ada kandar yang ditentukan

en: Cannot find drive %s
id: Tak menemukan kandar %s

en: Drive %s does not contain audio files
id: Kandar %s tidak memuat berkas audio

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
id: mengait cdda pada %s

en: Audio Disc
id: Diska Audio

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
id[0]: Sistem berkas sedang sibuk: %d berkas terbuka

en: No such file %s on drive %s
id: Tak ada berkas %s pada kandar %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from “paranoia” on drive %s
id: Galat dari "paranoia" pada kandar %s

en: Error seeking in stream on drive %s
id: Galat men-seek stream pada kandar %s

en: No such file
id: Berkas tidak ada

en: The file does not exist or isn’t an audio track
id: Berkas tak ada atau bukan trek audio

en: Audio CD File System Service
id: Layanan Sistem Berkas CD Audio

en: Computer
id: Komputer

en: File System
id: Sistem Berkas

en: Can’t open mountable file
id: Tak bisa membuka berkas yang dapat dikait

en: Internal error: %s
id: Galat internal: %s

en: Can’t mount file
id: Tak dapat mengaitkan berkas

en: No medium in the drive
id: Tak ada media pada kandar

en: Can’t unmount file
id: Tak dapat melepas kaitan berkas

en: Can’t eject file
id: Tak dapat mengeluarkan berkas

en: Can’t start drive
id: Tak dapat menjalankan drive

en: Can’t stop drive
id: Tak dapat menghentikan drive

en: Can’t poll file
id: Tak bisa poll berkas

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
id: %s pada %s%s

en: HTTP Error: %s
id: Galat HTTP: %s

en: Could not parse response
id: Tak bisa mengurai jawaban

en: Empty response
id: Jawaban kosong

en: Unexpected reply from server
id: Jawaban yang tak diharapkan dari server

en: Response invalid
id: Jawaban tak valid

en: WebDAV share
id: Berbagi WebDAV

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan kata sandi untuk "%s":

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan kata sandi proksi:

en: Could not find an enclosing directory
id: Tak bisa menemukan direktori yang mewadahi

en: Not a WebDAV enabled share
id: Bukan WebDAV enabled share

en: Could not create request
id: Tak bisa membuat permintaan

en: Backup file creation failed
id: Pembuatan berkas cadangan gagal

en: Can’t move over directory
id: Tak dapat menggeser direktori

en: Local Network
id: Jaringan Lokal

en: Can’t monitor file or directory.
id: Tak bisa memantau berkas atau direktori.

en: Network
id: Jaringan

en: Password dialog cancelled
id: Dialog sandi dibatalkan

en: Insufficient permissions
id: Hak tak cukup

en: Can’t move file over directory
id: Tak dapat memindahkan berkas direktori

en: Error moving file/folder
id: Galat memindah berkas/folder

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
id: Dibagikan dengan saya

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
id: Kandar bersama

en: Error getting data from file
id: Galat sewaktu mengambil data dari berkas

en: Target file is not a regular file
id: Berkas target bukan suatu berkas biasa

en: Invalid reply received
id: Menerima jawaban yang tak valid

en: File is not a regular file
id: Berkas bukan suatu berkas biasa

en: Target file is a directory
id: Berkas target adalah sebuah direktori

en: Error writing file
id: Galat sewaktu menulis berkas

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
id: %s: %d: Direktori atau berkas sudah ada

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
id: %s: %d: Tak ada berkas atau direktori itu

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
id: %s: %d: Nama berkas tidak sah

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
id: %s: %d: Tak Didukug

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
id: Kamera Digital (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
id: Tak menemukan perangkat udev yang cocok.

en: Cannot create gphoto2 context
id: Tak bisa membuat konteks gphoto2

en: Error creating camera
id: Galat sewaktu membuat kamera

en: Error loading device information
id: Galat sewaktu memuat informasi perangkat

en: Error looking up device information
id: Galat sewaktu mencari informasi perangkat

en: Error getting device information
id: Galat sewaktu mengambil informasi perangkat

en: Error setting up camera communications port
id: Galat saat menata port komunikasi kamera

en: Error initializing camera
id: Galat sewaktu menginisialisasi kamera

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
id: kait gphoto2 pada %s

en: No camera specified
id: Tak ada kamera yang dinyatakan

en: Error creating file object
id: Galat sewaktu membuat objek berkas

en: Error getting file
id: Galat sewaktu mengambil berkas

en: Malformed icon identifier “%s”
id: Identifier ikon rusak "%s"

en: Error seeking in stream on camera %s
id: Galat saat seek pada stream di kamera %s

en: Not a directory
id: Bukan direktori

en: Failed to get folder list
id: Gagal memperoleh daftar folder

en: Failed to get file list
id: Gagal memperoleh daftar berkas

en: Error creating directory
id: Galat sewaktu membuat direktori

en: Name already exists
id: Nama sudah ada

en: New name too long
id: Nama baru terlalu panjang

en: Error renaming directory
id: Galat sewaktu mengubah nama direktori

en: Error renaming file
id: Galat sewaktu mengubah nama berkas

en: Directory “%s” is not empty
id: Direktori "%s" tidak kosong

en: Error deleting directory
id: Galat sewaktu menghapus direktori

en: Error deleting file
id: Galat sewaktu menghapus berkas

en: Can’t write to directory
id: Tak bisa menulis ke direktori

en: Cannot allocate new file to append to
id: Tak bisa mengalokasikan berkas baru untuk ditambahi

en: Cannot read file to append to
id: Tak bisa membaca berkas untuk ditambahi

en: Cannot get data of file to append to
id: Tak bisa memperoleh data dari berkas untuk ditambahi

en: Not supported (not same directory)
id: Tak didukung (bukan direktori yang sama)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
id: Tak didukung (sumber adalah direktori, tujuan adalah direktori juga)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
id: Tak didukung (sumber adalah direktori, tujuan adalah berkas yang telah ada)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
id: Tak didukung (sumber adalah berkasi, tujuan adalah direktori)

en: HTTP Client Error: %s
id: Galat Klien HTTP: %s

en: Directory notification not supported
id: Pemberitahuan tentang direktori tak didukung

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
id: Penyimpanan (%X)

en: Unknown error.
id: Galat tak dikenal.

en: libmtp error: %s
id: galat libmtp: %s

en: No device specified
id: Tak ada perangkat yang dinyatakan

en: No MTP devices found
id: Tak menemukan perangkat MTP

en: Unable to connect to MTP device
id: Tak dapat menyambung ke perangkat MTP

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
id: Tak dapat mengalokasikan memori saat mendeteksi perangkat MTP

en: Generic libmtp error
id: Galat umum libmtp

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
id: Tak dapat membuka perangkat MTP “%03u,%03u”

en: Device not found
id: Perangkat tak ditemukan

en: File not found
id: Berkas tak ditemukan

en: Target is a directory
id: Target adalah sebuah direktori

en: Can’t merge directories
id: Tak bisa menggabung direktori

en: Cannot make directory in this location
id: Tak dapat membuat direktori pada lokasi ini

en: Not a regular file
id: Bukan berkas biasa

en: Cannot write to this location
id: Tak dapat menulis pada lokasi ini

en: No thumbnail for entity “%s”
id: Tak ada miniatur untuk entitas '"%s"

en: File Sharing
id: Berbagi Berkas

en: Remote Login
id: Log Masuk Jarak Jauh

en: Windows Network
id: Jaringan Windows

en: WSDD Network
id: Jaringan WSDD

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
id: Monitor Lokasi Jaringan

en: Mount point does not exist
id: Titik kait tak ada

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
id: Izin ditolak: Mungkin host ini dilarang atau perlu sebuah port yang khusus

en: Unable to create temporary file
id: Tak bisa membuat berkas sementara

en: Invalid attribute type
id: Tipe atribut tak valid

en: My Files
id: Berkasku

en: The recent folder may not be deleted
id: Folder baru-baru ini tak boleh dihapus

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
id: Terkini

en: Connection failed
id: Koneksi gagal

en: Hostname not known
id: Nama host tak dikenal

en: No route to host
id: Tak ada rute ke host

en: Connection refused by server
id: Sambungan ditolak oleh server

en: Host key verification failed
id: Verifikasi kunci host gagal

en: Too many authentication failures
id: Terlalu banyak kegagalan autentikasi

en: Unable to spawn SSH program
id: Tak dapat membangkitkan program SSH

en: Unable to spawn SSH program: %s
id: Tak dapat membangkitkan program SSH: %s

en: Timed out when logging in
id: Waktu tunggu habis saat sedang log masuk

en: Log In Anyway
id: Log Masuk Saja

en: Cancel Login
id: Batalkan Log Masuk

en: Login dialog cancelled
id: Dialog log masuk dibatalkan

en: Can’t send host identity confirmation
id: Tak bisa mengirim konfirmasi identitas host

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan frasa sandi untuk kunci aman untuk "%s" pada "%s":

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan frasa sandi untuk kunci aman untuk "%s":

en: Can’t send password
id: Tak dapat mengirim sandi

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
id: Masukkan kode verifikasi untuk %s di %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
id: Masukkan kode verifikasi untuk %s

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
id: Verifikasi Identitas Gagal
    Memverifikasi identitas "%s" gagal, ini terjadi ketika Anda masuk ke komputer untuk pertama kalinya.
    
    Identitas yang dikirim oleh komputer jarak jauh adalah "%s". Jika Anda ingin benar-benar yakin aman untuk melanjutkan, hubungi administrator sistem.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
id: Verifikasi Identitas Gagal
    Kunci host untuk "%s" berbeda dari kunci untuk alamat IP "%s"
    Jika Anda ingin benar-benar yakin aman untuk melanjutkan, hubungi administrator sistem.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
id: Koneksi ditutup (proses SSH yang mendasari keluar)

en: Internal error: Unknown Error
id: Galat internal: Galat Tak Dikenal

en: Protocol error
id: Galat protokol

en: Unable to find supported SSH command
id: Tak menemukan perintah SSH yang mendukung

en: Unknown reason
id: Alasan tak diketahui

en:  (invalid encoding)
id:  (enkode tidak sah)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
id: / pada %s

en: Failure
id: Gagal

en: Error creating backup file: %s
id: Galat saat membuat berkas cadangan: %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
id: Nilai di luar jangkauan, sftp hanya mendukung cap waktu 32bit

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
id: Jenis atribut tidak sah (diharapkan uint64)

en: Internal Error (%s)
id: Galat Internal (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
id: Share Windows pada %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
id: Gagal memperoleh daftar berbagi dari server: %s

en: Windows Network File System Service
id: Layanan Sistem Berkas Jaringan Windows

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan kata sandi untuk berbagi "%s" di "%s":

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
id: Autentikasi Diperlukan
    Masukkan pengguna dan kata sandi untuk berbagi "%s" di "%s":

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
id: Gagal mengaitkan sistem berbagi Windows: %s

en: Backup file creation failed: %s
id: Pembuatan berkas cadangan gagal: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
id: Tak bisa mengubah nama berkas, nama telah dipakai

en: Error deleting file: %s
id: Galat sewaktu menghapus berkas: '%s'

en: Error moving file: %s
id: Galat memindah berkas: %s

en: Error removing target file: %s
id: Galat saat menghapus berkas tujuan: %s

en: Can’t recursively move directory
id: Tak bisa memindah direktori secara rekursif

en: Windows Shares File System Service
id: Layanan Sistem Berkas Berbagi Windows

en: The trash folder may not be deleted
id: Folder tong sampah tak boleh dihapus

en: Items in the trash may not be modified
id: Item di tong sampah tak boleh diubah

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
id: Tempat Sampah

en: File is not a directory
id: Berkas bukan suatu direktori

en: WS-Discovery Network
id: Jaringan WS-Discovery

en: Channel blocked
id: Kanal diblokir

en: The signing certificate authority is not known.
id: Certificate authority yang menandatangani tak dikenal.

en: The certificate does not match the identity of the site.
id: Sertifikat tak cocok dengan identitas situs.

en: The certificate’s activation time is in the future.
id: Waktu aktivasi sertifikat masih di masa depan.

en: The certificate has expired.
id: Sertifikat telah kadaluarsa.

en: The certificate has been revoked.
id: Sertifikat telah ditarik.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
id: Algoritma sertifikat dianggap tidak aman.

en: Error occurred when validating the certificate.
id: Galat saat memvalidasi sertifikat.

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
id: Verifikasi Identitas Gagal
    %s
    
    %s
    
    Apakah Anda benar-benar yakin Ingin melanjutkan?

en: Unexpected end of stream
id: Akhir stream yang tak diharapkan

en: Invalid reply
id: Jawaban tak valid

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
id: Gagal membuat sambungan FTP aktif. Mungkin router Anda tidak mendukung ini?

en: Failed to create active FTP connection.
id: Gagal membuat sambungan FTP aktif.

en: Filename contains invalid characters.
id: Nama berkas mengandung karakter tak valid.

en: The FTP server is busy. Try again later
id: Server FTP sedang sibuk. Coba lagi nanti

en: Backend currently unmounting
id: Backend saat ini sedang melepas kait

en: Accounts are unsupported
id: Akun tak didukung

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
id: Tak bisa membuka sambungan data. Mungkin firewall Anda mencegah ini?

en: Data connection closed
id: Sambungan data tertutup

en: Operation failed
id: Operasi gagal

en: No space left on server
id: Tak ada sisa ruang di server

en: Unsupported network protocol
id: Protokol jaringa tak didukung

en: Page type unknown
id: Jenis halaman tak dikenal

en: Invalid filename
id: Nama berkas tak valid

en: Error seeking in stream
id: Galat seek dalam stream

en: Filesystem is read-only
id: Sistem berkas hanya-baca

en: Symlinks not supported by backend
id: Symlink tak didukung oleh backend

en: Invalid dbus message
id: Pesan dbus tak valid

en: %s has been unmounted
id: %s telah dilepas kaitnya

en: Unmounting %s
    Please wait
id: Melepas %s
    Mohon tunggu

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
id: Komunikasi dengan daemon wsdd yang mendasarinya gagal.

en: The underlying wsdd daemon exited unexpectedly.
id: Daemon wsdd yang mendasarinya keluar secara tak terduga.

en: Failed to spawn the underlying wsdd daemon.
id: Gagal men-spawn daemon wsdd yang mendasarinya.

en: Failed to establish connection with the underlying wsdd daemon.
id: Gagal menjalin koneksi dengan daemon wsdd yang mendasarinya.

en: Replace old daemon.
id: Gantikan daemon lama.

en: Don’t start fuse.
id: Jangan memulai fuse.

en: Enable debug output.
id: Fungsikan keluaran awakutu.

en: Show program version.
id: Menampilkan versi program.

en: GVFS Daemon
id: Daemon GVFS

en: Main daemon for GVFS
id: Daemon utama bagi GVFS

en: Try “%s --help” for more information.
id: Coba "%s --help" untuk informasi lebih banyak.

en: Automount failed: %s
id: Kegagalan mengait otomatis: %s

en: The specified location is not mounted
id: Lokasi yang dinyatakan tidak dikait

en: The specified location is not supported
id: Lokasi yang dinyatakan tak didukung

en: Location is already mounted
id: Lokasi telah dikait

en: Location is not mountable
id: Lokasi tak bisa dikait

en: How to display local DNS-SD services
id: Bagaimana menampilkan layanan DNS-SD lokal

en: How DNS-SD services are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Local Network folder) and "disabled".
id: Bagaimana layanan DNS-SD ditampilkan di lokasi "network:///". Nilai yang mungkin adalah "merged" (digabung), "separate" (terpisah) (folder Jaringan Lokal), dan "disabled" (dinonaktifkan).

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
id: Domain tambahan tempat mencari layanan DNS-SD

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
id: Daftar domain DNS-SD yang dipisah koma yang harus terlihat di lokasi "network:///".

en: How to display SMB devices
id: Bagaimana menampilkan perangkat SMB

en: How SMB devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Windows Network folder) and "disabled".
id: Bagaimana perangkat SMB ditampilkan di lokasi "network:///". Nilai yang mungkin adalah "merged" (digabung), "separate" (terpisah) (folder Jaringan Windows), dan "disabled" (dinonaktifkan).

en: SMB workgroup
id: Workgroup SMB

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
id: Workgroup atau domain jaringan Windows tempat pengguna menjadi bagiannya. Agar workgroup baru dapat diterapkan sepenuhnya, pengguna mungkin perlu keluar dan masuk kembali.

en: How to display WSDD devices
id: Bagaimana menampilkan perangkat WSDD

en: How WSDD devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the WSDD Network folder) and "disabled".
id: Bagaimana perangkat WSDD ditampilkan di lokasi "network:///". Nilai yang mungkin adalah "merged" (digabung), "separate" (terpisah) (folder Jaringan WSDD), dan "disabled" (dinonaktifkan).

en: Perform file operations
id: Laksanakan operasi berkas

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
id: Autentikasi diperlukan untuk menjalankan daemon gvfsd-admin

en: Authentication is required to perform file operations
id: Autentikasi diperlukan untuk melakukan operasi berkas

en: Can’t find metadata file %s
id: Tak bisa temukan berkas metadata %s

en: Unable to set metadata key
id: Tak bisa menata kunci metadata

en: Unable to unset metadata key
id: Tak bisa mengosongkan kunci metadata

en: Unable to remove metadata keys
id: Tak bisa menghapus kunci metadata

en: Unable to move metadata keys
id: Tak bisa memindah kunci metadata

en: GVFS Metadata Daemon
id: Daemon Metadata GVFS

en: Metadata daemon for GVFS
id: Daemon metadata bagi GVFS

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
id: Tak dapat memperoleh org.gnome.OnlineAccounts.Files untuk %s

en: Invalid credentials for %s
id: Kredensial tak sah untuk %s

en: Unsupported authentication method for %s
id: Metode autentikasi tak dikenal untuk %s

en: The given mount was not found
id: Kait yang diberikan tidak ditemukan

en: An operation is already pending
id: Suatu operasi masih tertunda

en: No outstanding mount operation
id: Tidak ada operasi kait yang tertunda

en: The given volume was not found
id: Volume yang diberikan tidak ditemukan

en: The given drive was not found
id: Kandar yang diberikan tak ditemukan

en: Unnamed Drive (%s)
id: Kandar Tanpa Nama (%s)

en: Unnamed Drive
id: Drive Tanpa Nama

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
id: Gagal mengeluarkan media; satu atau lebih volume pada media sedang sibuk.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
id: Satu atau lebih program mencegah operasi pelepasan kaitan.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
id: Keluarkan Saja

en: Operation not supported by backend
id: Operasi tak didukung oleh backend

en: Timed out running command-line “%s”
id: Habis waktu saat menjalankan baris perintah "%s"

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
id: Melepas kait %s
    Memutus dari sistem berkas.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
id: Menulis data ke %s
    Perangkat tidak boleh dilepas.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
id: %s dilepas kait
    Sistem berkas telah diputus.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
id: %s aman untuk dicopot
    Perangkat dapat dilepas.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
id: %s Kemungkinan Dienkripsi

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
id: %s Dienkripsi

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
id: Galat saat menyimpan frasa sandi dalam ring kunci (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
id: Galat saat menghapus frasa sandi yang tak valid dari ring kunci (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
id: Perangkat yang dibuka kuncinya tak memiliki sistem berkas yang dapat dikenal padanya

en: Encryption passphrase for %s
id: Frasa sandi enkripsi untuk %s

en: A passphrase is required to access the volume
id: Frasa sandi diperlukan untuk mengakses volume tersebut

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
id: Autentikasi Diperlukan
    Frasa sandi diperlukan untuk mengakses data terenkripsi di "%s".
    Volume mungkin merupakan volume VeraCrypt karena berisi data acak.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
id: Autentikasi Diperlukan
    Frasa sandi diperlukan untuk mengakses data terenkripsi di "%s".

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
id: Pemantau Volume GVfs UDisks2
