gvfs master - en to ie translation catalogue (114 entries)

en: Invalid filename %s
ie: Ínvalid nómine de file %s

en: Operation not supported
ie: Operation ne es suportat

en: Error: %s
ie: Errore: %s

en: The server doesn't support passwords longer than %d character. | The server doesn't support passwords longer than %d characters.
ie[0]: Der Server unterstützt keine Passwörter, die länger als %d Zeichen sind.
ie[1]: Der Server unterstützt keine Passwörter, die länger als %d Zeichen sind.

en: Your password has expired.
ie: Vor contrasigne ha expirat.

en: Try again
ie: Repenar denov

en: Cancel
ie: Anullar

en: Apple Mobile Device
ie: Aparate Apple mobil

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
ie: Documentes sur %s

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation unsupported
ie: Operation es ínsupportat

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
ie: %s sur %s

note: FIXME: this should really be "/ in %s", but can't change due to string freeze. Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
ie: / sur %s

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
ie: Registrar

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
ie: Creator de CD/DVD

en: File exists
ie: File existe

en: Not supported
ie: Ne es suportat

en: Unmount Anyway
ie: Desmonter sin egarda

en: Audio Disc
ie: Audiodisco

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
ie[0]: Dateisystem ist belegt: %d geöffnete Datei
ie[1]: Dateisystem ist belegt: %d geöffnete Dateien

en: Computer
ie: Computator

en: File System
ie: Sistema de files

en: Internal error: %s
ie: Errore intern: %s

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
ie: %s sur %s%s

en: HTTP Error: %s
ie: Errore de HTTP: %s

en: WebDAV share
ie: Partite WebDAV

en: Local Network
ie: Rete local

en: Network
ie: Rete

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
ie: Cámera digital (%s)

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Camera
ie: Cámera %s

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Audio Player
ie: Reproductor de audio %s

en: Camera
ie: Cámera

en: Audio Player
ie: Reproductor de audio

en: Unknown error.
ie: Ínconosset errore.

en: libmtp error: %s
ie: Errore de libmtp: %s

en: Device not found
ie: Aparate ne esset trovat

en: File not found
ie: File ne esset trovat

en: Windows Network
ie: Rete de Windows

en: Connection failed
ie: Conexion ne successat

en: Protocol error
ie: Errore de protocol

en:  (invalid encoding)
ie:  (codification ínvalid)

en: Internal Error (%s)
ie: Errore intern (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
ie: Partites de Windows sur %s

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
ie: Paper-corb

en: Invalid reply
ie: Ínvalid response

en: Operation failed
ie: Operation ne successat

en: Invalid filename
ie: Ínvalid fil-nómine

en: Show program version.
ie: Monstra li version del programma.

en: GVFS Daemon
ie: Dæmon GVFS

en: Floppy Drive
ie: Discette

en: Unnamed Drive
ie: Unité sin nómine

en: Floppy Disk
ie: Discette

en: CD-ROM Disc
ie: Disco CD-ROM

en: Blank CD-ROM Disc
ie: Disco CD-ROM blanc

en: CD-R Disc
ie: Disco CD-R

en: Blank CD-R Disc
ie: Disco CD-R blanc

en: CD-RW Disc
ie: Disco CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
ie: Disco CD-RW blanc

en: DVD-ROM Disc
ie: Disco DVD-ROM

en: DVD-RAM Disc
ie: Disco DVD-RAM

en: DVD-RW Disc
ie: Disco DVD-RW

en: DVD+R Disc
ie: Disco DVD+R

en: DVD+RW Disc
ie: Disco DVD+RW

en: Blu-Ray Disc
ie: Disco Blu-Ray

en: MO Disc
ie: Disco MO

en: Blank MO Disc
ie: Disco MO blanc

en: Disc
ie: Disco

en: Blank Disc
ie: Disco blanc

en: Blu-ray
ie: Blu-Ray

note: translators: This wis something like "CD-ROM/DVD Drive" or "CD-RW/Blue-ray Drive" depending on the properties of the drive
en: %s/%s Drive
ie: Unité %s/%s

note: translators: This wis something like "CD-ROM Drive" or "CD-RW Drive depending on the properties of the drive
en: %s Drive
ie: Unité %s

en: USB Drive
ie: Unité USB

en: ATA Drive
ie: Unité ATA

en: SCSI Drive
ie: Unité SCSI

en: FireWire Drive
ie: Unité FireWire

en: Tape Drive
ie: Unité de bande

en: CompactFlash Drive
ie: Unité CompactFlash

en: MemoryStick Drive
ie: Unité MemoryStick

en: SmartMedia Drive
ie: Unité SmartMedia

en: SD/MMC Drive
ie: Unité SD/MMC

en: Zip Drive
ie: Unité Zip

en: Jaz Drive
ie: Unité Jaz

en: %.1f kB
ie: %.1f ko

en: %.1f MB
ie: %.1f Mo

en: %.1f GB
ie: %.1f Go

note: Translators: %s is the size of the mount (e.g. 512 MB)
en: %s Medium
ie: Medie: %s

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Media
ie: Medies: %s

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
ie: Ejecter sin egarda

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
ie: Ciffrat de %s

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
ie: Volúmine de %s

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
ie: Volúmine

en: Show program version
ie: Monstra li version del programma

en: ATTRIBUTES
ie: ATRIBUTES

en: unknown
ie: ínconosset

en: regular
ie: regulari

en: symlink
ie: simbolic ligament

en: name: %s
ie: nómine: %s

en: type: %s
ie: tip: %s

en: hidden
ie: celat

en: LOCATION
ie: LOCALISATION

en: Error: %s
ie: Errore: %s

en: MIMETYPE
ie: MIME-TIP

en: Registered applications:
ie: Registrat applicationes:

en: Recommended applications:
ie: Recomandat applicationes:

en: No recommended applications
ie: Null recomandat applicationes

en: DEVICE
ie: APARATE

en: Unmount
ie: Desmonter

en: Eject
ie: Ejecter

en: SCHEME
ie: SCHEMA

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List
ie: Listar

en: Rename a file.
ie: Renominar un file.

en: TYPE
ie: TIP

en: ATTRIBUTE
ie: ATRIBUTE

en: VALUE
ie: VALORE

en: Empty the trash
ie: Vacuar li Paper-corb
