gvfs - en to it translation catalogue (413 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
it: Operazione non supportata, file su mount differenti

en: Couldn’t get stream file descriptor
it: Impossibile ottenere il descrittore di file dello stream

en: Didn’t get stream file descriptor
it: Non è stato ottenuto il descrittore di file dello stream

en: Invalid return value from %s
it: Valore di ritorno non valido da %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
it: Impossibile trovare il mount includente

en: Invalid filename %s
it: Nome file «%s» non valido

en: Error setting file metadata: %s
it: Errore nell'impostare i metadati del file: %s

en: can’t open metadata tree
it: impossibile aprire l'albero dei metadati

en: can’t get metadata proxy
it: impossibile ottenere il proxy dei metadati

en: values must be string or list of strings
it: i valori devono essere una stringa o un elenco di stringhe

en: Error in stream protocol: %s
it: Errore nel protocollo dello stream. %s

en: End of stream
it: Fine dello stream

en: Operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: Seek not supported on stream
it: Posizionamento non supportato sullo stream

en: Truncate not supported on stream
it: Troncatura non supportata sullo stream

en: Error while getting mount info: %s
it: Errore durante il recupero delle informazioni sul mount. %s

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Invalid file info format
it: Formato informazioni file non valido

en: Error initializing Avahi: %s
it: Errore nell'inizializzare Avahi. %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
it: Errore nel risolvere «%s» per il servizio «%s» sul dominio «%s»

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
it: Errore nel risolvere «%s» per il servizio «%s» sul dominio «%s». Uno o più record TXT risultano mancanti. Chiavi richieste: «%s».

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
it: Tempo scaduto nel risolvere «%s» per il servizio «%s» sul dominio «%s»

en: Error initializing Avahi resolver
it: Errore nell'inizializzare il resolver Avahi

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
it: DNS-SD encoded_triple «%s» non corretta

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
it: Impossibile gestire la versione %d della codifica GVfsIcon

en: Malformed input data for GVfsIcon
it: Dati di input malformati da GVfsIcon

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
it: Servizio file system %s

en: Error: %s
it: Errore. %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
it: Uso: %s --spawner ID-DBUS PERCORSO_OGGETTO

en: Usage: %s key=value key=value …
it: Uso: %s CHIAVE=VALORE CHIAVE=VALORE …

en: No mount type specified
it: Nessun tipo di mount specificato

en: mountpoint for %s already running
it: punto di mount per %s già in esecuzione

en: error starting mount daemon
it: errore nell'avviare il demone di mount

en: The connection is not opened
it: La connessione non è aperta

en: The connection is closed
it: La connessione è chiusa

en: Got EOS
it: Ottenuto EOS

en: Host closed connection
it: Connessione chiusa dall'host

en: Connection unexpectedly went down
it: Connessione caduta in modo inatteso

en: Got unexpected end of stream
it: Trovata fine inattesa dello stream

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
it[0]: Il server non supporta password più lunghe di %d carattere.
it[1]: Il server non supporta password più lunghe di %d caratteri.

en: An invalid username was provided.
it: È stato fornito un nome utente non valido.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
it: Impossibile accedere al server «%s» con la password fornita.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
it: Impossibile collegarsi al server «%s». Si è verificato un problema di comunicazione.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
it: Impossibile collegarsi al server «%s» con la password fornita.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
it: Il server «%s» non supporta l'accesso anonimo.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
it: Impossibile accedere al server «%s»: nessun meccanismo di autenticazione adatto.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
it: Impossibile accedere al server «%s»: il server non supporta AFP versione 3.0 o successive.

en: Permission denied.
it: Permesso negato.

en: The command is not supported by the server.
it: Comando non supportato dal server.

en: Your password has expired.
it: La password è scaduta.

en: Your password needs to be changed.
it: La password deve essere cambiata.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la password per «%s» su «%s»:

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire utente e password per «%s»:

en: The password prompt was cancelled.
it: Finestra password annullata.

en: Unable to disconnect from the server.
it: Impossibile scollegarsi dal server.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
it: Impossibile collegarsi al server: si è verificato un problema di comunicazione.

en: Identification not found.
it: Identificazione non trovata.

en: Got error “%s” from server
it: Ottenuto l'errore «%s» dal server

en: Got unknown error code %d from server
it: Ottenuto il codice d'errore sconosciuto %d dal server

en: Volume doesn’t exist
it: Il volume non esiste

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn’t load %s on %s
it: Impossibile caricare %s su %s

en: File doesn’t exist
it: Il file non esiste

en: File is directory
it: Il file è una directory

en: Too many files open
it: Troppi file aperti

en: Target file is open
it: Il file di destinazione è aperto

en: Directory not empty
it: Directory non vuota

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
it: L'oggetto di destinazione è contrassegnato come non eliminabile (DeleteInhibit)

en: Target object doesn’t exist
it: L'oggetto di destinazione non esiste

en: Volume is read-only
it: Il volume è in sola lettura

en: Not enough space on volume
it: Spazio non sufficiente sul volume

en: Target file already exists
it: Il file di destinazione esiste già

en: Ancestor directory doesn’t exist
it: La directory progenitrice non esiste

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
it: Il volume è piatto e non supporta le directory

en: Target directory already exists
it: La directory di destinazione esiste già

en: Can’t rename volume
it: Impossibile rinominare il volume

en: Object with that name already exists
it: Esiste già un oggetto con quel nome

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
it: L'oggetto di destinazione è contrassegnato come non rinominabile (RenameInhibit)

en: Can’t move directory into one of its descendants
it: Impossibile spostare la directory all'interno di uno dei suoi discendenti

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
it: Impossibile spostare lo sharepoint all'interno di una directory condivisa

en: Can’t move a shared directory into the Trash
it: Impossibile spostare una directory condivisa nel cestino

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
it: L'oggetto in fase di spostamento è contrassegnato come non rinominabile (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn’t exist
it: L'oggetto in fase di spostamento non esiste

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
it: Il server non supporta l'operazione FPCopyFile

en: Unable to open source file for reading
it: Impossibile aprire il file sorgente in lettura

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
it: Il file sorgente o la directory di destinazione non esistono

en: Source file is a directory
it: Il file sorgente è una directory

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
it: Rileavto conflitti di intervallo di blocco

en: Directory doesn’t exist
it: La directory non esiste

en: Target object is not a directory
it: L'oggetto destinazione non è una directory

en: File is not open for write access
it: Il file non è aperto per l'accesso in scrittura

en: File is locked by another user
it: Il file è bloccato da un altro utente

en: File is not open for read access
it: Il file non è aperto per l'accesso in lettura

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Invalid mount spec
it: Specifica di mount non valida

en: Internal Apple File Control error
it: Errore interno Apple File Control

en: The device did not respond
it: Il dispositivo non ha risposto

en: The connection was interrupted
it: La connessione è stata interrotta

en: Invalid Apple File Control data received
it: Ricevuti dati Apple File Control non validi

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
it: Errore non gestito per Apple File Control (%d)

en: Listing applications installed on device failed
it: Elenco delle applicazioni installate sul dispositivo non riuscito

en: Accessing application icons on device failed
it: Accesso alle icone delle applicazioni sul dispositivo non riuscito

en: Lockdown Error: Invalid Argument
it: Errore di lockdown: argomento non valido

en: The device is password protected
it: Il dispositivo è protetto da una password

en: Unable to connect
it: Impossibile collegarsi

en: User refused to trust this computer
it: L'utente si è rifiutato di fidarsi di questo computer

en: The user has not trusted this computer
it: L'utente non si è fidato di questo computer

en: Unhandled Lockdown error (%d)
it: Errore di lockdown non gestito (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
it: Errore libimobiledevice: argomento non valido

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
it: Errore libimobiledevice: nessun dispositivo trovato. Assicurarsi di aver impostato correttamente usbmuxd.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
it: Errore non gestito libimobiledevice (%d)

en: Try again
it: Prova ancora

en: Cancel
it: Annulla

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
it: Posizione AFC non valida: deve essere nella forma afc://UUID:NUMERO_PORTA

en: Apple Mobile Device
it: Dispositivo mobile Apple

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
it: Dispositivo mobile Apple, con jailbreak

en: Documents on Apple Mobile Device
it: Documenti su dispositivo mobile Apple

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
it: Documenti su %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
it: Dispositivo bloccato
    Il dispositivo «%s» è bloccato.
    
    Inserire il codice sul dispositivo e fare clic su «Prova ancora».

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
it: Dispositivo non fidato
    
    Il dispositivo «%s» non è ancora fidato.
    
    Selezionare «Fidarsi» sul dispositivo e fare clic su «Prova ancora».

en: Can’t open directory
it: Impossibile aprire la directory

en: Backups not supported
it: Backup non supportati

en: Unsupported seek type
it: Tipo di posizionamento non supportato

en: Not a mountable file
it: Non è un file montabile

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
it: %s su %s

en: No hostname specified
it: Nessun nome host specificato

en: Apple Filing Protocol Service
it: Servizio Apple Filing Protocol

en: Can’t copy directory over directory
it: Impossibile copiare la directory sulla directory

en: Can’t recursively copy directory
it: Impossibile copiare la directory ricorsivamente

en: Can’t move directory over directory
it: Impossibile spostare la directory sulla directory

en: Unable to create temporary file (%s)
it: Impossibile creare il file temporaneo (%s)

en: The file was externally modified
it: Il file è stato modificato dall'esterno

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
it: Tipo di attributo non valid (atteso uint32)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
it: %s per %s su %s

en: No volume specified
it: Nessun volume specificato

en: The file is not a directory
it: Il file non è una directory

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
it: Masterizzazione

en: Unable to create temporary directory
it: Impossibile creare la directory temporanea

en: No such file or directory
it: File o directory inesistente

en: Can’t copy file over directory
it: Impossibile copiare il file sulla directory

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
it: Creazione CD/DVD

en: File exists
it: Il file esiste

en: Target file exists
it: Il file di destinazione esiste

en: File system is busy
it: Il file system è occupato

en: Unmount Anyway
it: Smonta comunque

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
it: Il volume è occupato
    Una o più applicazioni stanno tenendo il volume impegnato.

en: Cannot create gudev client
it: Impossibile creare il client gudev

en: No drive specified
it: Nessuna unità specificata

en: Cannot find drive %s
it: Impossibile trovare l'unità «%s»

en: Drive %s does not contain audio files
it: L'unità «%s» non contiene file audio

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
it: Mount cdda su %s

en: Audio Disc
it: Disco audio

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
it[0]: Il file system è occupato: %d file aperto
it[1]: Il file system è occupato: %d file aperti

en: No such file %s on drive %s
it: File «%s» inesistente sull'unità «%s»

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from “paranoia” on drive %s
it: Errore da «paranoia» sull'unità «%s»

en: Error seeking in stream on drive %s
it: Errore nel posizionarsi nello stream sull'unità «%s»

en: No such file
it: File inesistente

en: The file does not exist or isn’t an audio track
it: Il file non esiste o non è una traccia audio

en: Audio CD File System Service
it: Servizio file system CD audio

en: File System
it: File system

en: Can’t open mountable file
it: Impossibile aprire il file montabile

en: Internal error: %s
it: Errore interno: %s

en: Can’t mount file
it: Impossibile montare il file

en: No medium in the drive
it: Nessun supporto nell'unità

en: Can’t unmount file
it: Impossibile smontare il file

en: Can’t eject file
it: Impossibile espellere il file

en: Can’t start drive
it: Impossibile avviare l'unità

en: Can’t stop drive
it: Impossibile fermare l'unità

en: Can’t poll file
it: Impossibile controllare sistematicamente il file

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
it: %s su %s%s

en: HTTP Error: %s
it: Errore HTTP: %s

en: Could not parse response
it: Impossibile analizzare la risposta

en: Empty response
it: Risposta vuota

en: Unexpected reply from server
it: Replica inattesa dal server

en: Response invalid
it: Risposta non valida

en: WebDAV share
it: Condivisione WebDAV

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la password per «%s»:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la password del proxy:

en: Could not find an enclosing directory
it: Impossibile trovare una directory includente

en: Not a WebDAV enabled share
it: Non è una condivisione WebDAV abilitata

en: Could not create request
it: Impossibile creare la richiesta

en: Backup file creation failed
it: Creazione del file di backup non riuscita

en: Can’t move over directory
it: Impossibile spostare sulla directory

en: Local Network
it: Rete locale

en: Can’t monitor file or directory.
it: Impossibile monitorare il file o la directory.

en: Network
it: Rete

en: Password dialog cancelled
it: Dialogo password annullato

en: Insufficient permissions
it: Permessi non sufficienti

en: Can’t move file over directory
it: Impossibile spostare il file sulla directory

en: Error moving file/folder
it: Errore nello spostare file/cartella

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
it: Condiviso con me

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
it: Unità condivise

en: Error getting data from file
it: Errore nell'ottenere i dati dal file

en: Target file is not a regular file
it: Il file di destinazione non è un file regolare

en: Invalid reply received
it: Ricevuta replica non valida

en: File is not a regular file
it: Il file non è un file regolare

en: Target file is a directory
it: Il file di destinazione è una directory

en: Error writing file
it: Errore nello scrivere il file

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
it: %s: %d: la directory o il file esiste

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
it: %s: %d: file o directory inesistente

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
it: %s: %d: nome file non valido

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
it: %s: %d: non supportato

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
it: Fotocamera digitale (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
it: Impossibile trovare un dispositivo udev corrispondente.

en: Cannot create gphoto2 context
it: Impossibile creare il contesto gphoto2

en: Error creating camera
it: Errore nel creare la fotocamera

en: Error loading device information
it: Errore nel caricare le informazioni sul dispositivo

en: Error looking up device information
it: Errore nel consultare le informazioni sul dispositivo

en: Error getting device information
it: Errore nell'ottenere le informazioni sul dispositivo

en: Error setting up camera communications port
it: Errore nell'impostare la porta di comunicazione della fotocamera

en: Error initializing camera
it: Errore nell'inizializzare la fotocamera

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
it: Mount gphoto2 su %s

en: No camera specified
it: Nessuna fotocamera specificata

en: Error creating file object
it: Errore nel creare l'oggetto file

en: Error getting file
it: Errore nell'ottenere il file

en: Malformed icon identifier “%s”
it: Identificatore icona «%s» non corretto

en: Error seeking in stream on camera %s
it: Errore nel posizionarsi nello stream sulla fotocamera «%s»

en: Not a directory
it: Non è una directory

en: Failed to get folder list
it: Recupero dell'elenco cartelle non riuscito

en: Failed to get file list
it: Recupero dell'elenco dei file non riuscito

en: Error creating directory
it: Errore nel creare la directory

en: Name already exists
it: Il nome esiste già

en: New name too long
it: Nuovo nome troppo lungo

en: Error renaming directory
it: Errore nel rinominare la directory

en: Error renaming file
it: Errore nel rinominare il file

en: Directory “%s” is not empty
it: La directory «%s» non è vuota

en: Error deleting directory
it: Errore nell'eliminare la directory

en: Error deleting file
it: Errore nell'eliminare il file

en: Can’t write to directory
it: Impossibile scrivere nella directory

en: Cannot allocate new file to append to
it: Impossibile allocare il nuovo file su cui accodare

en: Cannot read file to append to
it: Impossibile leggere il file su cui accodare

en: Cannot get data of file to append to
it: Impossibile ottenere i dati del file su cui accodare

en: Not supported (not same directory)
it: Non supportato (non è la stessa directory)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
it: Non supportato (la sorgente è una directory e anche la destinazione è una directory)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
it: Non supportato (la sorgente è una directory, ma la destinazione è un file esistente)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
it: Non supportato (la sorgente è un file, ma la destinazione è una directory)

en: HTTP Client Error: %s
it: Errore client HTTP: %s

en: Directory notification not supported
it: Notifica delle directory non supportata

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
it: Archivio (%X)

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: libmtp error: %s
it: Errore libmtp: %s

en: No device specified
it: Nessun dispositivo specificato

en: No MTP devices found
it: Nessun dispositivo MTP trovato

en: Unable to connect to MTP device
it: Impossibile collegarsi al dispositivo MTP

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
it: Impossibile allocare memoria mentre si determinano i dispositivi MTP

en: Generic libmtp error
it: Errore libmtp generico

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
it: Impossibile aprire il dispositivo MTP «%03u,%03u»

en: Device not found
it: Dispositivo non trovato

en: File not found
it: File non trovato

en: Target is a directory
it: La destinazione è una directory

en: Can’t merge directories
it: Impossibile unire le directory

en: Cannot make directory in this location
it: Impossibile creare una directory in questa posizione

en: Not a regular file
it: Non è un file normale

en: Cannot write to this location
it: Impossibile scrivere in questa posizione

en: No thumbnail for entity “%s”
it: Nessuna miniatura per l'entità «%s»

en: File Sharing
it: Condivisione file

en: Remote Login
it: Accesso remoto

en: Windows Network
it: Rete Windows

en: WSDD Network
it: Rete WSDD

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
it: Monitor posizioni di rete

en: Mount point does not exist
it: Il punto di montaggio non esiste

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
it: Permesso negato: forse questo host non è abilitato o è necessaria una porta privilegiata

en: Unable to create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: Invalid attribute type
it: Tipo di attributo non valido

en: My Files
it: I miei file

en: The recent folder may not be deleted
it: La cartella dei recenti non può essere eliminata

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
it: Recenti

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: Hostname not known
it: Nome host sconosciuto

en: No route to host
it: Nessun instradamento verso l'host

en: Connection refused by server
it: Connessione rifiutata dal server

en: Host key verification failed
it: Verifica della chiave dell'host non riuscita

en: Too many authentication failures
it: Troppi tentativi di autenticazione non riusciti

en: Unable to spawn SSH program
it: Impossibile avviare il programma SSH

en: Unable to spawn SSH program: %s
it: Impossibile avviare il programma SSH: %s

en: Timed out when logging in
it: Tempo scaduto durante l'accesso

en: Log In Anyway
it: Accedi comunque

en: Cancel Login
it: Annulla accesso

en: Login dialog cancelled
it: Dialogo di accesso annullato

en: Can’t send host identity confirmation
it: Impossibile inviare la conferma dell'identità dell'host

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la passphrase della chiave per «%s» su «%s»:

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la passphrase della chiave per «%s»:

en: Can’t send password
it: Impossibile inviare la password

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
it: Inserire il codice di verifica per %s su %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
it: Inserire il codice di verifica per %s

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
it: Verifica identità non riuscita
    Impossibile verificare l'identità di «%s», ciò accade quando si accede a un computer per la prima volta.
    
    L'identità inviata dal computer remoto è «%s». Per essere assolutamente certi che sia sicuro continuare, contattare l'amministratore di sistema.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
it: Verifica identità non riuscita
    La chiave host per «%s» è diversa da quella per l'indirizzo IP «%s»
    Per essere assolutamente certi che sia sicuro continuare, contattare l'amministratore di sistema.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
it: La connessione è chiusa (il processo SSH sottostante è terminato)

en: Internal error: Unknown Error
it: Errore interno: errore sconosciuto

en: Protocol error
it: Errore di protocollo

en: Unable to find supported SSH command
it: Impossibile trovare un comando SSH supportato

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en:  (invalid encoding)
it:  (codifica non valida)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
it: / su %s

en: Failure
it: Fallimento

en: Error creating backup file: %s
it: Errore nel creare il file di backup. %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
it: Valore fuori dall'intervallo, sftp supporta solo marcature temporali di 32 bit

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
it: Tipo di attributo non valido (atteso uint64)

en: Internal Error (%s)
it: Errore interno (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
it: Condivisioni Windows su %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
it: Recupero dell'elenco delle condivisioni dal server non riuscito: %s

en: Windows Network File System Service
it: Servizio file system rete Windows

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire la password per la condivisione «%s» su «%s»:

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
it: Richiesta autenticazione
    Inserire utente e password per la condivisione «%s» su «%s»:

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
it: Non è stato possibile montare la condivisione Windows: %s

en: Backup file creation failed: %s
it: Creazione del file di backup non riuscita. %s

en: Can’t rename file, filename already exists
it: Impossibile rinominare il file, esiste già un file con lo stesso nome

en: Error deleting file: %s
it: Errore nell'eliminare il file. %s

en: Error moving file: %s
it: Errore nello spostare il file. %s

en: Error removing target file: %s
it: Errore nel rimuovere il file di destinazione. %s

en: Can’t recursively move directory
it: Impossibile spostare la directory ricorsivamente

en: Windows Shares File System Service
it: Servizio file system condivisioni Windows

en: The trash folder may not be deleted
it: La cartella cestino non può essere eliminata

en: Items in the trash may not be modified
it: Gli oggetti nel cestino non possono essere modificati

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
it: Cestino

en: File is not a directory
it: Il file non è una directory

en: WS-Discovery Network
it: Rete WS-Discovery

en: Channel blocked
it: Canale bloccato

en: The signing certificate authority is not known.
it: L'autorità di firma del certificato è sconosciuta.

en: The certificate does not match the identity of the site.
it: Il certificato non corrisponde all'identità del sito.

en: The certificate’s activation time is in the future.
it: La data di attivazione del certificato è nel futuro.

en: The certificate has expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: The certificate has been revoked.
it: Il certificato è stato revocato.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
it: L'algoritmo del certificato è considerato insicuro.

en: Error occurred when validating the certificate.
it: Si è verificato un errore nel validare il certificato.

en: Yes
it: Sì

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
it: Verifica identità non riuscita
    %s
    
    %s
    
    Continuare veramente?

en: Unexpected end of stream
it: Fine dello stream inattesa

en: Invalid reply
it: Replica non valida

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
it: Creazione della connessione FTP attiva non riuscita. Forse non è supportato dal router.

en: Failed to create active FTP connection.
it: Creazione della connessione FTP attiva non riuscita.

en: Filename contains invalid characters.
it: Il nome di file contiene caratteri non validi.

en: The FTP server is busy. Try again later
it: Il server FTP è occupato. Provare in seguito.

en: Backend currently unmounting
it: Azione di smontaggio del backend in corso

en: Accounts are unsupported
it: Gli account non sono supportati

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
it: Impossibile aprire la connessione dati. Forse è impedito dal proprio firewall.

en: Data connection closed
it: Connessione dati chiusa

en: Operation failed
it: Operazione non riuscita

en: No space left on server
it: Niente spazio rimasto sul server

en: Unsupported network protocol
it: Protocollo di rete non supportato

en: Page type unknown
it: Tipo di pagina sconosciuta

en: Invalid filename
it: Nome file non valido

en: Error seeking in stream
it: Errore nel posizionarsi nello stream

en: Filesystem is read-only
it: Il file system è in sola lettura

en: Symlinks not supported by backend
it: Collegamenti simbolici non supportati dal backend

en: Invalid dbus message
it: Messaggio dbus non valido

en: %s has been unmounted
it: %s è stato smontato

en: Unmounting %s
    Please wait
it: Smontaggio di %s
    Attendere

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
it: Comunicazione col demone wsdd non riuscita.

en: The underlying wsdd daemon exited unexpectedly.
it: Il demone wsdd è terminato inaspettatamente.

en: Failed to spawn the underlying wsdd daemon.
it: Esecuzione di spawn del demone wsdd non riuscita.

en: Failed to establish connection with the underlying wsdd daemon.
it: Connessione col demone wsdd non riuscita.

en: Replace old daemon.
it: Sostituisce il vecchio demone

en: Don’t start fuse.
it: Non avvia fuse

en: Enable debug output.
it: Abilita output di debug

en: Show program version.
it: Mostra la versione del programma

en: GVFS Daemon
it: Demone GVFS

en: Main daemon for GVFS
it: Demone principale per GVFS

en: Try “%s --help” for more information.
it: Provare "%s --help" per maggiori informazioni.

en: Automount failed: %s
it: Non è stato possibile montare automaticamente: %s

en: The specified location is not mounted
it: La posizione specificata non è montata

en: The specified location is not supported
it: La posizione specificata non è supportata

en: Location is already mounted
it: La posizione è già montata

en: Location is not mountable
it: La posizione non è montabile

en: How to display local DNS-SD services
it: Come visualizzare servizi DNS-SD locali

en: How DNS-SD services are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Local Network folder) and "disabled".
it: Come i servizi DNS-SD sono visualizzati nella posizione "network:///". Possibili valori sono "merged", "separate" (la cartella Rete locale) e "disabled".

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
it: Domini aggiuntivi in cui cercare servizi DNS-SD

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
it: Elenco separato da virgole di domini DNS-SD da visualizzare nella posizione "network:///".

en: How to display SMB devices
it: Come visualizzare dispositivi SMB

en: How SMB devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Windows Network folder) and "disabled".
it: Come i servizi SMB sono visualizzati nella posizione "network:///". Possibili valori sono "merged", "separate" (la cartella Rete Window) e "disabled".

en: SMB workgroup
it: Gruppo di lavoro SMB

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
it: Il gruppo di lavoro di rete o il dominio Windows di cui l'utente fa parte. Affinché un nuovo gruppo di lavoro venga attivato l'utente potrebbe dover eseguire nuovamente l'accesso.

en: How to display WSDD devices
it: Come visualizzare dispositivi WSSD

en: How WSDD devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the WSDD Network folder) and "disabled".
it: Come i dispositivi WSSD sono visualizzati nella posizione "network:///". Possibili valori sono "merged", "separate" (la cartella Rete WSSD) e "disabled".

en: Perform file operations
it: Esegui operazioni sui file

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
it: È richiesto autenticarsi per eseguire il demone gvfsd-admin

en: Authentication is required to perform file operations
it: È richiesto autenticarsi per eseguire operazioni sui file

en: Can’t find metadata file %s
it: Impossibile trovare il file di metadati %s

en: Unable to set metadata key
it: Impossibile impostare la chiave metadati

en: Unable to unset metadata key
it: Impossibile azzerare la chiave metadati

en: Unable to remove metadata keys
it: Impossibile rimuovere le chiavi metadati

en: Unable to move metadata keys
it: Impossibile spostare le chiavi metadati

en: GVFS Metadata Daemon
it: Demone metadati GVFS

en: Metadata daemon for GVFS
it: Demone di metadati per GVFS

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
it: Recupero di org.gnome.OnlineAccounts.Files per %s non riuscito

en: Invalid credentials for %s
it: Credenziali non valide per %s

en: Unsupported authentication method for %s
it: Metodo di autenticazione non supportato per %s

en: The given mount was not found
it: Il punto di montaggio fornito non è stato trovato

en: An operation is already pending
it: Un'operazione è già in corso

en: No outstanding mount operation
it: Nessuna operazione di montaggio pendente

en: The given volume was not found
it: Il volume fornito non è stato trovato

en: The given drive was not found
it: L'unità fornita non è stata trovata

en: Unnamed Drive (%s)
it: Unità senza nome (%s)

en: Unnamed Drive
it: Unità senza nome

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
it: Espulsione del supporto non riuscita; uno o più volumi sul supporto sono occupati.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
it: Uno o più programmi stanno impedendo l'operazione di smontaggio.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
it: Espelli comunque

en: Operation not supported by backend
it: Operazione non supportata dal backend

en: Timed out running command-line “%s”
it: Tempo scaduto nell'eseguire il comando «%s»

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
it: Smontaggio di %s
    Disconnessione dal file system.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
it: Scrittura dati su %s
    Non scollegare il dispositivo.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
it: %s smontato
    Il file system è stato disconnesso.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
it: %s può essere scollegato
    Il dispositivo può essere rimosso.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
it: Volume possibilmente cifrato da %s

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
it: Volume cifrato da %s

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
it: Volume da %s

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
it: Errore nel salvare la passphrase nel portachiavi (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
it: Errore nell'eliminare la passphrase invalida dal portachiavi (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
it: Il dispositivo sbloccato non presenta un file system riconoscibile

en: Encryption passphrase for %s
it: Passphrase di cifratura per %s

en: A passphrase is required to access the volume
it: È richiesta una passphrase per accedere al volume

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
it: Richiesta autenticazione
    È richiesta una passphrase per accedere ai dati cifrati su «%s».
    Il volume potrebbe essere un volume VeraCrypt poiché contiene dati casuali.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
it: Richiesta autenticazione
    È richiesta una passphrase per accedere ai dati cifrati su «%s».

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
it: Monitor volumi UDisks2 per GVfs
