gvfs master - en to nds translation catalogue (201 entries)

en: Invalid filename %s
nds: Nich akerater Dateinaam %s

en: Operation was cancelled
nds: De Operatschoon weur avbreken

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "ftp"
en: %s Filesystem Service
nds: %s Dateisystemdeenst

en: Error: %s
nds: Fehler: %s

en: Unmount Anyway
nds: So un so inbinnen

en: Cancel
nds: Avbreken

en: File does not exist
nds: Düsse Datei givt dat nich

en: The directory is not empty
nds: Dat Verteeknis is nich leer

en: The device did not respond
nds: Dat Lööpwark antert nich

en: The connection was interrupted
nds: De verbinnen weur unnerbroken

en: Operation unsupported
nds: Operatschoon nich unnerstütt

note: FIXME: this should really be "/ in %s", but can't change due to string freeze. Translators: This is the name of the root of an sftp share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
nds: / op %s

en: File doesn't exist
nds: Düsse Datei givt dat nich

en: Can't open directory
nds: Künn dat Verteeknis nich opmaken

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
nds: Brennen

en: No such file or directory
nds: Datei or Verteeknis givt dat nich

en: Directory not empty
nds: Verteeknis is nich leer

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
nds: CD/DVD-Ersteller

en: File exists
nds: Düsse Datei givt dat

en: Target file exists
nds: Düsse Tääldatei givt dat

en: Not supported
nds: Nich unnerstütt

en: No drive specified
nds: Keen Lööpwark utwählt

en: Cannot find drive %s
nds: Künn Lööpwark %s nich finnen

en: Audio Disc
nds: Tondisk

en: No such file
nds: So 'ne Datei givt dat nich

en: Computer
nds: Rekner

en: File System
nds: Dateisystem

en: Internal error: %s
nds: Binnenfehler: %s

en: Not a mountable file
nds: Keene inbinnbare Datei

en: Can't eject file
nds: Künn de Datei nich utwarfen

en: Can't start file
nds: Künn de Datei nich starten

en: Can't stop file
nds: Künn de Datei nich stoppen

en: Empty response
nds: Leere Anter

en: Response invalid
nds: Anter nich akerat

en: WebDAV share
nds: WebDAV deelen

en: Enter password for %s
nds: Passwoord ingeven för %s

en: WebDAV on %s
nds: WebDAV op %s

note: "separate": a link to dns-sd://local/
en: Local Network
nds: Lokales Netwark

note: TODO: Names, etc
en: Dns-SD
nds: DNS-SD

en: Network
nds: Netwark

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter password for ftp as %s on %s
nds: Passwort för FTP ingeven as %s op %s

note: translators: %s here is the hostname
en: Enter password for ftp on %s
nds: Passwoort för FTP ingeven op %s

en: Password dialog cancelled
nds: Passwoortdialog avbroken

en: ftp on %s
nds: FTP op %s

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: ftp as %s on %s
nds: FTP as %s op %s

en: File is directory
nds: Datei is een Verteeknis

en: %s: %d: Directory or file exists
nds: %s: %d: Verteeknis or Datei givt dat all

en: %s: %d: No such file or directory
nds: %s: %d: Keene Datei or Verteeknis

en: %s: %d: Invalid filename
nds: %s: %d: nich akerater Dateinaam

en: %s: %d: Not Supported
nds: %s: %d: Nich unnerstütt

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
nds: Digitaler Knippskassen (%s)

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Camera
nds: %s Knippskassen

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Audio Player
nds: %s Musikspeeler

en: Camera
nds: Knippskassen

en: Audio Player
nds: Musikspeeler

en: No device specified
nds: Keen Lööpwark utwählt

en: Error creating camera
nds: Künn Knippskassen nich erstellen

en: No camera specified
nds: Keene Kamera utwählt

en: Filesystem is busy
nds: Dateisystem het wat to doon

en: Error creating file object
nds: Künn Dateielement nich erstellen

en: Error getting file
nds: Künn Datei nich kregen

en: Not a directory
nds: Keen Verteeknis

en: Failed to get folder list
nds: Künn Verteeknislist nich kregen

en: Failed to get file list
nds: Künn Dateilist nich kregen

en: Error creating directory
nds: Künn Verteeknis nich erstellen

en: Name already exists
nds: Naam givt dat all

en: New name too long
nds: Nejer Naam to lang

en: Error renaming dir
nds: Künn Verteeknisnaam nich ännern

en: Error renaming file
nds: Fehler bi'm annern Naam geven vun de Datei

en: Directory '%s' is not empty
nds: Verteeknis '%s' is nich leer

en: Error deleting directory
nds: Künn Verteeknis nich löschen

en: Error deleting file
nds: Fehler bi'm Löschen vun de Datei

en: Can't write to directory
nds: Künn nich in Verteeknis schrieven

en: Error writing file
nds: Fehler bi'm Schrieven vun de Datei

en: HTTP Client Error: %s
nds: HTTP Client Fehler: %s

en: Directory notification not supported
nds: Verteeknisnahrichten nich unnerstütt

note: smb:/// root link
en: Windows Network
nds: Windows Netwark

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
nds: Netwark Ort Oppasser

note: Set the mountspec according to original uri, no matter whether user changes credentials during mount loop. Nautilus and other gio clients depend on correct mountspec, setting it to real (different) credentials would lead to G_IO_ERROR_NOT_MOUNTED errors Translators: This is "<sharename> on <serverna
en: %s on %s
nds: %s op %s

en: USB support missing. Please contact your software vendor
nds: USB Unnerstütten fehlt. Bidde frag dien Programmverkeuper

en: Connection to the device lost
nds: Verbinnen to'm Lööpwark im dutt

en: Error deleting file: %s
nds: Fehler bi'm Löschen vun de Datei: %s

en: Permission denied
nds: Togang nich tolaten

en: Hostname not known
nds: Hostnaam nich bekannt

en: No route to host
nds: Keene Route to'm Host

en: Connection refused by server
nds: De Server wiest de Verbinnen torügg

en: Enter passphrase for key
nds: Passphrase för Slötel ingeven

en: Enter password
nds: Passwoord ingeven

en: Can't send password
nds: Künn Passwoort nich sennen

en: Log In Anyway
nds: Liekers anmellen

en: Cancel Login
nds: Anmellen avbreken

en: Login dialog cancelled
nds: Anmellendialog avbroken

en: Protocol error
nds: Protokollfehler

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp for <user>on <hostname>"
en: sftp for %s on %s
nds:  SFTP op %s op %s

note: Translators: This is the name of an sftp share, like "sftp on <hostname>"
en: sftp on %s
nds: SFTP op %s

en: Failure
nds: Fehler

en: Internal Error (%s)
nds: Binnenfehler (%s)

note: translators: %s is a server name
en: Password required for %s
nds: Passwoort nödig för %s

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
nds: Windows deelt op %s

en: Not a regular file
nds: Keene normale Datei

en: Windows Network Filesystem Service
nds: Windows Netwark Dateisystemdeenst

en: The trash folder may not be deleted
nds: De Papierkörv künn nich löscht werrn

en: Items in the trash may not be modified
nds: De Dateien im Papierkörv künn nich ännert werrn

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
nds: Papierkörv

en: Invalid reply
nds: Nich akerate Anter

en: Accounts are unsupported
nds: Togangs sünd nich unnerstütt

en: Host closed connection
nds: Host het Verbinnen sluten

en: Operation failed
nds: Operatschoon ging in dutt

en: Invalid filename
nds: Nich akerater Dateinaam

en: Replace old daemon.
nds: Ollen Daemon överschrieven.

en: Start Anyway
nds: So un so starten

en: Floppy Disk
nds: Diskettenlööpwark

en: CD-ROM Disc
nds: CD-ROM Disk

en: Blank CD-ROM Disc
nds: Blanke CD-ROM Disk

en: CD-R Disc
nds: CD-R Disk

en: Blank CD-R Disc
nds: Blanke CD-R Disk

en: CD-RW Disc
nds: CD-RW Disk

en: Blank CD-RW Disc
nds: Blanke CD-RW Disk

en: DVD-ROM Disc
nds: DVD-ROM Disk

en: Blank DVD-ROM Disc
nds: Blanke DVD-ROM Disk

en: DVD-RAM Disc
nds: DVD-RAMJ Disk

en: Blank DVD-RAM Disc
nds: Blanke DVD-RAM Disk

en: DVD-RW Disc
nds: DVD-RW Disk

en: Blank DVD-RW Disc
nds: Blanke DVD-RW Disk

en: DVD+R Disc
nds: DVD+R Disk

en: Blank DVD+R Disc
nds: Blanke DVD+R Disk

en: DVD+RW Disc
nds: DVD+RW Disk

en: Blank DVD+RW Disc
nds: Blanke DVD+RW Disk

en: DVD+R DL Disc
nds: DVD+R DL Disk

en: Blank DVD+R DL Disc
nds: Blanke DVD+R DL Disk

en: Blu-Ray Disc
nds: Blu-ray Disk

en: Blank Blu-Ray Disc
nds: Blanke Blue-Ray Disk

en: Blu-Ray R Disc
nds: Blu-ray R Disk

en: Blank Blu-Ray R Disc
nds: Blanke Blue-Ray R Disk

en: Blu-Ray RW Disc
nds: Blue-Ray RW Disk

en: Blank Blu-Ray RW Disc
nds: Blanke Blue-Ray RW DIsk

en: HD DVD Disc
nds: HD DVD DIsk

en: Blank HD DVD Disc
nds: Blanke HD DVD Disk

en: HD DVD-R Disc
nds: HD DVD-R Disk

en: Blank HD DVD-R Disc
nds: Blanke DVD-R Disk

en: HD DVD-RW Disc
nds: HD DVD-RW Disk

en: Blank HD DVD-RW Disc
nds: Blanke HD DVD-RW Disk

en: MO Disc
nds: MO Disk

en: Blank MO Disc
nds: Blanke MO Disk

en: Disc
nds: Disk

en: Blank Disc
nds: Blanke Disk

en: HDDVD-r
nds: HDDVD-R

en: Blu-ray
nds: Blue-Ray

en: Blu-ray-R
nds: Blue-Ray-R

en: Blu-ray-RE
nds: Blue-Ray-RE

note: translators: This wis something like "CD-ROM/DVD Drive" or "CD-RW/Blue-ray Drive" depending on the properties of the drive
en: %s/%s Drive
nds: %s/%s Lööpwark

note: translators: This wis something like "CD-ROM Drive" or "CD-RW Drive depending on the properties of the drive
en: %s Drive
nds: %s Lööpwark

en: Software RAID Drive
nds: Programm un RAID Lööpwark

en: USB Drive
nds: USB Lööpwark

en: ATA Drive
nds: ATA Lööpwark

en: SCSI Drive
nds: SCSI Lööpwark

en: FireWire Drive
nds: FireWire Lööpwark

en: Tape Drive
nds: Kassetten Lööpwark

en: CompactFlash Drive
nds: CompactFlash Lööpwark

en: MemoryStick Drive
nds: MemoryStick Lööpwark

en: SmartMedia Drive
nds: SmartMedia Lööpwark

en: SD/MMC Drive
nds: SD/MMC Lööpwark

en: Zip Drive
nds: Zip Lööpwark

en: Jaz Drive
nds: Jaz Lööpwark

en: Thumb Drive
nds: Thumb Lööpwark

en: Mass Storage Drive
nds: Massenspieker Lööpwark

note: Translators: %s is the size of the mount (e.g. 512 MB) Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Media
nds: %s Medien

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Encrypted Data
nds: %s verslötelte Daten

en: locations
nds: Orte

en: no target directory
nds: keen Täälverteeknis

en: show progress
nds: Tostand opwiesen

en: progress
nds: Tostand

en: overwrite %s?
nds: %s överschrieven?

en: Get filesystem info
nds: Dateisysteminfo kregen

en: invalid type
nds: nich akerater typ

en: unknown
nds: unbekannt

en: regular
nds: normal

en: directory
nds: Verteeknis

en: special
nds: sünnerlich

en: shortcut
nds: Kortsnied

en: mountable
nds: inbinnbar

en: attributes:
nds: Attribute:

en: display name: %s
nds: Naam opwiesen: %s

en: edit name: %s
nds: Naam bewarken: %s

en: name: %s
nds: Naam: %s

en: type: %s
nds: Typ: %s

en: size:
nds: Gröte:

en: hidden
nds: verbargt

en: Copy with file
nds: Mit Datei koperen

en: Show hidden files
nds: Verbargte Dateien opwiesen

en: Error: %s
nds: Fehler: %s

en: - create directories
nds: - Verteeknisse erstellen

en: Unmount
nds: Utbinnen

en: files
nds: Dateien

en: - rename file
nds: - Datei a_nnern Naam geven

en: - delete files
nds: - Dateien löschen

en: Create backup
nds: Erstelle Sekernkopie

en: Only create if not existing
nds: Jüst erstellen, wenn es dat noh nich givt

en: Location not specified
nds: Keen Ort angeven

en: - move files to trash
nds: - verschuv Dateien in'n Papierkörv

en: Error trashing file: %s
nds: Fehler bi'm Löschen vun de Datei: %s
