gvfs - en to fi translation catalogue (366 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
fi: Toiminto ei ole tuettu, tiedostot eri liitospisteissä

en: Invalid return value from %s
fi: Virheellinen paluuarvo funktiolta %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
fi: Yllä olevaa liitospistettä ei voitu selvittää

en: Invalid filename %s
fi: Virheellinen tiedostonimi %s

en: Error setting file metadata: %s
fi: Virhe asetettaessa tiedoston metatietoja: %s

en: values must be string or list of strings
fi: arvojen täytyy olla merkkijonoja tai merkkijonojen luetteloita

en: Error in stream protocol: %s
fi: Virhe virtaprotokollassa: %s

en: End of stream
fi: Virta loppui

en: Operation was cancelled
fi: Toiminto peruttiin

en: Seek not supported on stream
fi: Virta ei tue siirtymistä

en: Error while getting mount info: %s
fi: Virhe haettaessa tietoja liitospisteestä: %s

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Invalid file info format
fi: Virheellinen tiedoston tietojen muoto

en: Error initializing Avahi: %s
fi: Virhe alustettaessa avahia: %s

en: Malformed input data for GVfsIcon
fi: GVfsIcon-syötedata oli virheellinen

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
fi: %s-tiedostojärjestelmäpalvelu

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
fi: Käyttö: %s --spawner dbus-tunniste kohde_polku

en: Usage: %s key=value key=value …
fi: Käyttö: %s avain=arvo avain=arvo …

en: No mount type specified
fi: Liitostyyppiä ei annettu

en: mountpoint for %s already running
fi: liitospiste kohteelle %s on jo käynnissä

en: error starting mount daemon
fi: virhe käynnistettäessä liitospalvelinta

en: The connection is not opened
fi: Yhteyttä ei ole avattu

en: The connection is closed
fi: Yhteys on suljettu

en: Host closed connection
fi: Palvelin sulki yhteyden

en: Connection unexpectedly went down
fi: Yhteys sulkeutui odottamatta

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
fi[0]: Palvelin ei tue yli %d merkin salasanoja.
fi[1]: Palvelin ei tue yli %d merkin salasanoja.

en: An invalid username was provided.
fi: Virheellinen käyttäjätunnus.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
fi: Palvelimelle "%s" kirjautuminen epäonnistui annetulla salasanalla.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
fi: Yhdistäminen palvelimeen "%s" epäonnistui yhteysongelman vuoksi.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
fi: Palvelimeen "%s" yhdistäminen epäonnistui annetulla salasanalla.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
fi: Palvelin “%s” ei tue anonyymia käyttöä.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
fi: Palvelimeen "%s" yhdistäminen epäonnistui, koska soveltuvaa tunnistautumis- mekanismia ei löytynyt.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
fi: Palvelimeen “%s” yhdistäminen epäonnistui. Palvelin ei tue AFP:n versiota 3.0 tai uudempaa.

en: Permission denied.
fi: Lupa evätty.

en: The command is not supported by the server.
fi: Palvelin ei tue komentoa.

en: Your password has expired.
fi: Salasanasi on vanhentunut.

en: Your password needs to be changed.
fi: Salasanasi on vaihdettava.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita käyttäjän  “%s” salasana palvelimelle “%s”:

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita käyttäjätunnus ja salasana palvelimelle “%s”:

en: The password prompt was cancelled.
fi: Salasanakysely peruttiin.

en: Unable to disconnect from the server.
fi: Yhteyden katkaiseminen palvelimeen epäonnistui.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
fi: Yhdistäminen palvelimeen epäonnistui yhteysongelman vuoksi.

en: Got error “%s” from server
fi: Vastaanotettiin virhe “%s” palvelimelta

en: Got unknown error code %d from server
fi: Vastaanotettiin tuntematon virhekoodi %d palvelimelta

en: Volume doesn’t exist
fi: Taltiota ei ole olemassa

en: File doesn’t exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: File is directory
fi: Tiedosto on kansio

en: Too many files open
fi: Liian monta tiedostoa avoinna

en: Target file is open
fi: Kohdetiedosto on avoinna

en: Directory not empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

en: Target object doesn’t exist
fi: Kohdeobjektia ei ole olemassa

en: Volume is read-only
fi: Taltio on kirjoitussuojattu

en: Not enough space on volume
fi: Taltiolla ei ole riittävästi tilaa

en: Target file already exists
fi: Kohdetiedosto on jo olemassa

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
fi: Taltio on tasainen, se ei tue kansioita

en: Target directory already exists
fi: Kohdekansio on jo olemassa

en: Can’t rename volume
fi: Taltiota ei voi nimetä uudelleen

en: Object with that name already exists
fi: Objekti samalla nimellä on jo olemassa

en: Object being moved doesn’t exist
fi: Siirrettävää objektia ei ole olemassa

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
fi: Palvelin ei tue FPCopyFile-toimintoa

en: Unable to open source file for reading
fi: Lähdetiedoston avaus lukemista varten epäonnistui

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
fi: Lähdetiedostoa ja/tai kohdekansiota ei ole olemassa

en: Source file is a directory
fi: Lähdetiedosto on kansio

en: Directory doesn’t exist
fi: Kansiota ei ole olemassa

en: Target object is not a directory
fi: Kohdeobjekti ei ole hakemisto

en: File is not open for write access
fi: Tiedosto ei ole avoinna kirjoitusta varten

en: File is locked by another user
fi: Tiedosto on lukittu toiselle käyttäjälle

en: File is not open for read access
fi: Tiedosto ei ole avoinna lukua varten

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
fi: Toiminto ei tue tuettu

en: Invalid mount spec
fi: Virheellinen liitosmäärittely

en: Internal Apple File Control error
fi: Sisäinen Apple File Control -virhe

en: The device did not respond
fi: Laite ei vastaa

en: The connection was interrupted
fi: Yhteys katkaistiin

en: Invalid Apple File Control data received
fi: Saatiin virheellinen Apple File Control -data

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
fi: Käsittelemätön Apple File Control -virhe (%d)

en: Listing applications installed on device failed
fi: Laittelle asennettujen sovellusten listaus epäonnistui

en: Accessing application icons on device failed
fi: Pääsy laitteella oleviin sovelluskuvakkeisiin epäonnistui

en: Lockdown Error: Invalid Argument
fi: Lockdown-virhe: Kelvoton argumentti

en: The device is password protected
fi: Laite on salasanasuojattu

en: Unable to connect
fi: Yhdistäminen ei onnistu

en: User refused to trust this computer
fi: Käyttäjä kieltäytyi luottamasta tähän tietokoneeseen

en: The user has not trusted this computer
fi: Käyttäjä ei ole luottanut tähän tietokoneeseen

en: Unhandled Lockdown error (%d)
fi: Käsittelemätön Lockdown-virhe (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
fi: libimobiledevice-virhe: Kelvoton argumentti

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
fi: libimobiledevice-virhe: Laitetta ei löytynyt. Varmista, että usbmuxd on otettu oikein käyttöön.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
fi: Käsittelemätön libimobiledevice-virhe (%d)

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Cancel
fi: Peru

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
fi: Viallinen AFC-sijainti: täytyy olla muotoa afc://uuid:porttinumero

en: Apple Mobile Device
fi: Applen mobiililaite

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
fi: Applen mobiililaite, Jailbreak

en: Documents on Apple Mobile Device
fi: Asiakirjat Applen mobiililaitteessa

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
fi: Asiakirjat laitteessa %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
fi: Laite lukittu
    Laite “%s” on lukittu.
    
    Kirjoita salasana laitteelle ja napsauta “Yritä uudelleen”.

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
fi: Laite ei ole luotettu
    Laitteeseen “%s” ei luoteta vielä.
    
    Valitse “Luota” laitteen kohdalta ja napsauta “Yritä uudelleen”.

en: Can’t open directory
fi: Kansiota ei voi avata

en: Backups not supported
fi: Varmuuskopiot eivät ole tuettuja

en: Unsupported seek type
fi: Siirtymistyyppi ei ole tuettu

en: Not a mountable file
fi: Ei liitettävissä oleva tiedosto

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
fi: %s palvelimella %s

en: No hostname specified
fi: Verkkonimeä ei annettu

en: Apple Filing Protocol Service
fi: Apple Filing Protocol -palvelu

en: Can’t copy directory over directory
fi: Kansiota ei voi kopioida kansion päälle

en: Can’t recursively copy directory
fi: Kansiota ei voi kopioida rekursiivisesti

en: Can’t move directory over directory
fi: Kansiota ei voi siirtää kansion päälle

en: Unable to create temporary file (%s)
fi: Väliaikaistiedoston (%s) luonti epäonnistui

en: The file was externally modified
fi: Tiedostoa muokattiin muualta

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
fi: Virheellinen määretyyppi (odotettiin uint32:ta)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
fi: %s, käyttäjä: %s, palvelin: %s

en: No volume specified
fi: Taltiota ei ole annettu

note: Translators: This is the name of the root in a mounted archive file, e.g. "/ in archive.tar.gz" for a file with the name "archive.tar.gz"
en: / in %s
fi: / arkistossa %s

en: The file is not a directory
fi: Tiedosto ei ole kansio

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
fi: Polta

en: Unable to create temporary directory
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai kansiota ei löydy

en: Can’t copy file over directory
fi: Tiedostoa ei voi kopioida kansion päälle

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
fi: CD-/DVD-luontityökalu

en: File exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Target file exists
fi: Kohdetiedosto on jo olemassa

en: File system is busy
fi: Tiedostojärjestelmä on varattu

en: Unmount Anyway
fi: Irrota silti

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
fi: Taltio on varattu
    Yksi tai useampi sovellus käyttää taltiota.

en: Cannot create gudev client
fi: Gudev-asiakasta ei voi luoda

en: No drive specified
fi: Asemaa ei annettu

en: Cannot find drive %s
fi: Asemaa %s ei löydy

en: Drive %s does not contain audio files
fi: Asema %s ei sisällä äänitiedostoja

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
fi: cdda-liitos laitteella %s

en: Audio Disc
fi: Äänilevy

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
fi[0]: Tiedostojärjestelmä on käytössä: %d avoin tiedosto
fi[1]: Tiedostojärjestelmä on käytössä: %d avointa tiedostoa

en: No such file %s on drive %s
fi: Tiedostoa %s ei löydy asemasta %s

en: Error seeking in stream on drive %s
fi: Virhe siirryttäessä virrassa asemassa %s

en: No such file
fi: Tiedostoa ei löydy

en: The file does not exist or isn’t an audio track
fi: Tiedostoa ei ole olemassa tai se ei ole ääniraita

en: Audio CD File System Service
fi: Ääni-CD:n tiedostojärjestelmäpalvelu

en: Computer
fi: Tietokone

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Can’t open mountable file
fi: Liitettävää tiedostoa ei voi avata

en: Internal error: %s
fi: Sisäinen virhe: %s

en: Can’t mount file
fi: Tiedostoa ei voi liittää

en: No medium in the drive
fi: Asemassa ei ole mediaa

en: Can’t unmount file
fi: Tiedostoa ei voi irrottaa

en: Can’t eject file
fi: Tiedostoa ei voi poistaa asemasta

en: Can’t start drive
fi: Asemaa ei voi käynnistää

en: Can’t stop drive
fi: Asemaa ei voi pysäyttää

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
fi: %s palvelimella %s%s

en: HTTP Error: %s
fi: HTTP-virhe: %s

en: Could not parse response
fi: Vastausta ei voitu tulkita

en: Empty response
fi: Tyhjä vastaus

en: Unexpected reply from server
fi: Odottamaton vastaus palvelimelta

en: Response invalid
fi: Virheellinen vastaus

en: WebDAV share
fi: WebDAV-jako

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita salasana jaolle “%s”:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita välityspalvelimen salasana:

en: Not a WebDAV enabled share
fi: Jako ei tue WebDAV:ia

en: Could not create request
fi: Pyyntöä ei voitu luoda

en: Backup file creation failed
fi: Varmuuskopiotiedoston luonti epäonnistui

en: Local Network
fi: Paikallisverkko

note: TODO: Names, etc
en: Dns-SD
fi: DNS-SD

en: Network
fi: Verkko

en: Password dialog cancelled
fi: Salasanakysely peruttiin

en: Insufficient permissions
fi: Oikeudet eivät riitä

en: Error moving file/folder
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa/kansiota

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
fi: Jaettu minulle

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
fi: Jaetut asemat

en: Error getting data from file
fi: Virhe pyydettäessä tietoja tiedostosta

en: Invalid reply received
fi: Saatiin virheellinen vastaus

en: File is not a regular file
fi: Tiedosto ei ole tavallinen tiedosto

en: Target file is a directory
fi: Kohde on hakemisto

en: Error writing file
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
fi: %s: %d: kansio tai tiedosto on olemassa

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
fi: %s: %d: tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
fi: %s: %d: virheellinen tiedostonimi

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
fi: %s: %d: ei tuettu

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
fi: Digitaalikamera (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
fi: Vastaavaa udev-laitetta ei löytynyt.

en: Cannot create gphoto2 context
fi: Gphoto2-kontekstia ei voi luoda

en: Error creating camera
fi: Virhe luotaessa kameralaitetta

en: Error loading device information
fi: Virhe ladattaessa tietoja laitteesta

en: Error looking up device information
fi: Virhe etsittäessä tietoja laitteesta

en: Error getting device information
fi: Virhe pyydettäessä tietoja laitteesta

en: Error setting up camera communications port
fi: Virhe asetettaessa kameran yhteysporttia

en: Error initializing camera
fi: Virhe alustettaessa kameraa

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
fi: gphoto2-liitos laitteella %s

en: No camera specified
fi: Kameraa ei ole annettu

en: Error creating file object
fi: Virhe luotaessa tiedosto-oliota

en: Error getting file
fi: Virhe pyydettäessä tiedostoa

en: Error seeking in stream on camera %s
fi: Virhe siirryttäessä virrassa kamerassa %s

en: Not a directory
fi: Ei ole kansio

en: Failed to get folder list
fi: Kansioluetteloa ei saatu

en: Failed to get file list
fi: Tiedostoluetteloa ei saatu

en: Error creating directory
fi: Virhe luotaessa kansiota

en: Name already exists
fi: Nimi on jo olemassa

en: New name too long
fi: Uusi nimi on liian pitkä

en: Error renaming directory
fi: Virhe nimettäessä kansiota uudelleen

en: Error renaming file
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa uudestaan

en: Directory “%s” is not empty
fi: Kansio “%s” ei ole tyhjä

en: Error deleting directory
fi: Virhe poistettaessa kansiota

en: Error deleting file
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa

en: Can’t write to directory
fi: Kansioon ei voi kirjoittaa

en: Cannot allocate new file to append to
fi: Uutta tiedostoa, johon piti lisätä, ei voi varata

en: Cannot read file to append to
fi: Tiedostoa, johon piti lisätä, ei voi lukea

en: Cannot get data of file to append to
fi: Sisältöä tiedostosta, johon piti lisätä, ei saatu

en: Not supported (not same directory)
fi: Ei tuettu (ei ole sama kansio)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
fi: Ei tuettu (lähde ja kohde ovat molemmat kansioita)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
fi: Ei tuettu (lähde on kansio, mutta kohde on olemassa oleva tiedosto)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
fi: Ei tuettu (lähde on tiedosto, mutta kohde on kansio)

en: HTTP Client Error: %s
fi: HTTP-asiakkaan virhe: %s

en: Directory notification not supported
fi: Kansioiden huomautukset eivät ole tuettu

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
fi: Tallennustila (%X)

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: libmtp error: %s
fi: libmtp-virhe: %s

en: No device specified
fi: Laitetta ei määritelty

en: No MTP devices found
fi: MTP-laitteita ei löytynyt

en: Unable to connect to MTP device
fi: MTP-laitteeseen yhdistäminen epäonnistui

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
fi: Muistia ei voi varata käyttöön MTP-laitteita havaittaessa

en: Generic libmtp error
fi: Yleinen libmtp-virhe

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
fi: MTP-laitetta “%03u,%03u” ei voitu avata

en: Device not found
fi: Laitetta ei löydy

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Target is a directory
fi: Kohde on hakemisto

en: Can’t merge directories
fi: Kansioita ei voi yhdistää

en: Cannot make directory in this location
fi: Tähän sijaintiin ei voi luoda kansiota

en: Not a regular file
fi: Ei ole tavallinen tiedosto

en: Cannot write to this location
fi: Tähän sijaintiin ei voi kirjoittaa

en: File Sharing
fi: Tiedostonjako

en: Remote Login
fi: Etäkirjautuminen

en: Windows Network
fi: Windows-verkko

en: WSDD Network
fi: WSDD-verkko

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
fi: Verkkosijaintien tarkkailija

en: Mount point does not exist
fi: Liitospistettä ei ole olemassa

en: Unable to create temporary file
fi: Virhe luotaessa väliaikaistiedostoa

en: Invalid attribute type
fi: Virheellinen määretyyppi

en: My Files
fi: Omat tiedostot

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Hostname not known
fi: Verkkonimi tuntematon

en: No route to host
fi: Ei reittiä palvelimelle

en: Connection refused by server
fi: Palvelin kieltäytyi yhteydestä

en: Host key verification failed
fi: Palvelimen avaimen vahvistus epäonnistui

en: Too many authentication failures
fi: Liian monta epäonnistunutta tunnistautumisyritystä

en: Unable to spawn SSH program
fi: Ohjelmaa ssh ei voi käynnistää

en: Unable to spawn SSH program: %s
fi: Ohjelmaa ssh ei voi käynnistää: %s

en: Timed out when logging in
fi: Aikakatkaisu kirjauduttaessa

en: Log In Anyway
fi: Kirjaudu joka tapauksessa

en: Cancel Login
fi: Peru kirjautuminen

en: Login dialog cancelled
fi: Kirjautumisikkuna peruttiin

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Anna käyttäjän “%s” salaisen avaimen tunnuslause palvelimelle “%s”:

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Anna salaisen avaimen tunnuslause palvelimelle “%s”:

en: Can’t send password
fi: Salasanaa ei voitu lähettää

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
fi: Anna käyttäjän %s vahvistuskoodi palvelimelle %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
fi: Anna vahvistuskoodi palvelimelle %s

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
fi: Identiteetin vahvistaminen epäonnistui
    Palvelimen “%s” identiteetin vahvistaminen ei onnistunut. Tämä tapahtuu, kun kirjaudut palvelimelle ensimmäistä kertaa.
    
    Palvelimen lähettämä tunniste on “%s”. Jos haluat olla täysin varma, että yhdistäminen on turvallista, ota yhteys palvelimen ylläpitäjään.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
fi: Identiteetin vahvistaminen epäonnistui
    Isäntäavain palvelimelle “%s” eroaa IP-osoitteen “%s” avaimesta
    Jos haluat olla täysin varma, että yhdistäminen on turvallista, ota yhteys palvelimen ylläpitäjään.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
fi: Yhteys on suljettu (alla toiminut SSH-prosessi sulkeutui)

en: Internal error: Unknown Error
fi: Sisäinen virhe: tuntematon virhe

en: Protocol error
fi: Protokollavirhe

en: Unable to find supported SSH command
fi: Tuettua SSH-komentoa ei löydy

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en:  (invalid encoding)
fi:  (virheellinen koodaus)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
fi: / palvelimella %s

en: Failure
fi: Virhe

en: Error creating backup file: %s
fi: Virhe luotaessa varmuuskopiotiedostoa: %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
fi: Arvo on alueen ulkopuolella, sftp tukee vain 32-bittisiä aikaleimoja

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
fi: Virheellinen määretyyppi (odotettiin uint64:ää)

en: Internal Error (%s)
fi: Sisäinen virhe (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
fi: Palvelimen %s Windows-jaot

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
fi: Luetteloa jaoista ei voitu noutaa palvelimelta: %s

en: Windows Network File System Service
fi: Windows-verkon tiedostojärjestelmäpalvelu

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita salasana jaolle  “%s” palvelimella “%s”:

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Kirjoita käyttäjätunnus ja salasana jaolle “%s” palvelimella “%s”:

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
fi: Windows-jaon liittäminen epäonnistui: %s

en: Backup file creation failed: %s
fi: Varmuuskopiotiedoston luonti epäonnistui: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
fi: Tiedostoa ei voi nimetä uudelleen, tiedostonimi on jo olemassa

en: Error deleting file: %s
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa: %s

en: Error moving file: %s
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa: %s

en: Error removing target file: %s
fi: Virhe poistettaessa kohdetiedostoa: %s

en: Can’t recursively move directory
fi: Kansiota ei voi siirtää rekursiivisesti

en: Windows Shares File System Service
fi: Windows-jakojen tiedostojärjestelmäpalvelu

en: The trash folder may not be deleted
fi: Roskakorikansiota ei voi poistaa

en: Items in the trash may not be modified
fi: Roskakorissa olevia tiedostoja ei voi muokata

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
fi: Roskakori

en: File is not a directory
fi: Tiedosto ei ole hakemisto

en: WS-Discovery Network
fi: WS-Discovery-verkko

en: The signing certificate authority is not known.
fi: Varmenteen allekirjoittajataho ei ole tunnettu.

en: The certificate does not match the identity of the site.
fi: Varmenne ei vastaa sivuston identiteettiä.

en: The certificate’s activation time is in the future.
fi: Varmenteen aktivointiaika on tulevaisuudessa.

en: The certificate has expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: The certificate has been revoked.
fi: Varmenne on kumottu.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
fi: Varmenteen algoritmi on mielletty turvattomaksi.

en: Error occurred when validating the certificate.
fi: Varmennetta vahvistaessa tapahtui virhe.

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
fi: Identiteetin vahvistaminen epäonnistui
    %s
    
    %s
    
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Unexpected end of stream
fi: Odottamaton virtauksen loppu

en: Invalid reply
fi: Virheellinen vastaus

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
fi: Aktiivisen FTP-yhteyden luonti epäonnistui. Reitittimesi ei kenties tue sitä.

en: Failed to create active FTP connection.
fi: Aktiivisen FTP-yhteyden luonti epäonnistui.

en: Filename contains invalid characters.
fi: Tiedostonimi sisältää kelvottomia merkkejä.

en: The FTP server is busy. Try again later
fi: FTP-palvelin on varattu. Yritä myöhemmin uudelleen

en: Accounts are unsupported
fi: Tilit eivät ole tuettuja

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
fi: Datayhteyttä ei voi avata. Palomuuri saattaa estää FTP-datayhteyden.

en: Data connection closed
fi: Datayhteys on suljettu

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: No space left on server
fi: Palvelimella ei ole tilaa jäljellä

en: Unsupported network protocol
fi: Verkkoprotokollalla ei ole tukea

en: Page type unknown
fi: Sivun tyyppi on tuntematon

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Filesystem is read-only
fi: Tiedostojärjestelmä on kirjoitussuojattu

en: Symlinks not supported by backend
fi: Taustajärjestelmä ei tue symbolisia linkkejä

en: Invalid dbus message
fi: Virheellinen dbus-viesti

en: %s has been unmounted
fi: %s on irrotettu

en: Unmounting %s
    Please wait
fi: Irrotetaan %s
    Odota hetki

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
fi: Yhteys alla olevan wsdd-taustapalvelun kanssa epäonnistui.

en: Replace old daemon.
fi: Korvaa vanha palvelinprosessi.

en: Don’t start fuse.
fi: Älä käynnistä fusea.

en: Show program version.
fi: Näytä ohjelman versio.

en: GVFS Daemon
fi: GVFS-palvelinprosessi

en: Main daemon for GVFS
fi: GVFS-pääpalvelin

en: Try “%s --help” for more information.
fi: Saat lisätietoja komennolla “%s --help”.

en: Automount failed: %s
fi: Automaattinen liittäminen epäonnistui: %s

en: The specified location is not mounted
fi: Määritelty sijainti ei ole liitetty

en: The specified location is not supported
fi: Määritelty sijainti ei ole tuettu

en: Location is already mounted
fi: Sijainti on jo liitetty

en: Location is not mountable
fi: Sijainti ei ole liitettävissä

en: How to display local DNS-SD services
fi: Miten paikalliset DNS-SD-palvelut näytetään

en: How to display SMB devices
fi: Miten SMB-laitteet näytetään

en: SMB workgroup
fi: SMB-työryhmä

en: How to display WSDD devices
fi: Miten WSDD-laitteet näytetään

en: Perform file operations
fi: Suorita tiedostotoimenpiteitä

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
fi: Tunnistautuminen vaaditaan gvfsd-admin-taustapalvelun suorittamiseksi

en: Authentication is required to perform file operations
fi: Tunnistautuminen vaaditaan tiedostotoimenpiteiden suorittamiseksi

en: Can’t find metadata file %s
fi: Metatietotiedostoa %s ei löydy

en: Unable to set metadata key
fi: Ei voitu asettaa metatietoavainta

en: Unable to unset metadata key
fi: Ei voitu poistaa metatietoavainta

en: Unable to remove metadata keys
fi: Ei voitu poistaa metatietoavaimia

en: Unable to move metadata keys
fi: Ei voitu siirtää metatietoavaimia

en: GVFS Metadata Daemon
fi: GVFS-metatietopalvelin

en: Metadata daemon for GVFS
fi: Metatietopalvelin GVFS:lle

en: Invalid credentials for %s
fi: Virheelliset tunnistetiedot tilille %s

en: The given mount was not found
fi: Määritettyä liitosta ei löytynyt

en: An operation is already pending
fi: Toimenpide odottaa jo

en: The given volume was not found
fi: Annettua taltioita ei löytynyt

en: The given drive was not found
fi: Annettua asemaa ei löytynyt

en: Unnamed Drive (%s)
fi: Nimetön asema (%s)

en: Unnamed Drive
fi: Nimetön asema

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
fi: Mediaa ei voitu poistaa asemasta; yksi tai useampi taltio on varattu.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
fi: Yksi tai useampi ohjelma estää irrotusoperaation.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
fi: Irrota silti

en: Operation not supported by backend
fi: Taustajärjestelmä ei tue toimintoa

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
fi: Irrotetaan liitos %s
    Katkaistaan yhteys tiedostojärjestelmään.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
fi: Kirjoitetaan tietoja kohteeseen %s
    Älä irrota laitetta ennen valmistumista.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
fi: %s irrotettu
    Tiedostojärjestelmän yhteys on katkaistu.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
fi: %s voidaan irrottaa turvallisesti
    Laite voidaan poistaa.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
fi: %s Mahdollisesti salattu

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
fi: Salattu (%s)

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
fi: Taltio (%s)

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
fi: Taltio

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
fi: Virhe tallentaessa salalausetta avainnippuun (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
fi: Virhe poistaessa virheellistä tunnuslausetta avainnipusta (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
fi: Lukituksesta avatulla laitteella ei ole tunnistettavaa tiedostojärjestelmää

en: Encryption passphrase for %s
fi: Kohteen %s salauksen salalause

en: A passphrase is required to access the volume
fi: Taltion käyttö vaatii salalauseen

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Anna tunnuslause avataksesi taltion “%s” salauksen
    Taltio saattaa olla VeraCrypt-taltio, sillä se sisältää satunnaisdataa.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan
    Anna tunnuslause avataksesi taltion “%s” salauksen.

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
fi: GVfs UDisks2 -taltioseuranta
