gvfs master - en to da translation catalogue (413 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
da: Operationen er ikke tilladt, filer er på forskellige monteringspunkter

en: Couldn’t get stream file descriptor
da: Kunne ikke hente fildeskriptor for strømmen

en: Didn’t get stream file descriptor
da: Hentede ikke fildeskriptor for strømmen

en: Invalid return value from %s
da: Ugyldig returværdi fra %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
da: Kunne ikke finde det omsluttende monteringsobjekt

en: Invalid filename %s
da: Ugyldigt filnavn %s

en: Error setting file metadata: %s
da: Fejl ved indstilling af filmetadata: %s

en: can’t open metadata tree
da: kan ikke åbne metadata-træ

en: can’t get metadata proxy
da: kan ikke hente metadataproxy

en: values must be string or list of strings
da: værdier skal være strenge eller lister af strenge

en: Error in stream protocol: %s
da: Fejl i strømprotokol: %s

en: End of stream
da: Slutning af strøm

en: Operation was cancelled
da: Operationen blev annulleret

en: Seek not supported on stream
da: Søgning understøttes ikke på strømmen

en: Truncate not supported on stream
da: Afkortning understøttes ikke på strømmen

en: Error while getting mount info: %s
da: Fejl under indhentning af monteringsinformation: %s

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Invalid file info format
da: Ugyldig filinformationsformat

en: Error initializing Avahi: %s
da: Fejl ved initiering af Avahi: %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
da: Fejl ved opslag af “%s”-tjenesten “%s” på domænet “%s”

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
da: Fejl ved opslag af “%s”-tjenesten “%s” på domænet “%s”. En eller flere TXT-fortegnelser mangler. Påkrævede nøgler: “%s”.

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
da: Tidsudløb ved opløsning af “%s”-tjenesten “%s” på domænet “%s”

en: Error initializing Avahi resolver
da: Fejl ved initiering af Avahi-opslagsprogram

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
da: Fejlformet DSN-SD encoded_triple “%s”

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GVfsIcon-kodningen

en: Malformed input data for GVfsIcon
da: Fejlformet inddata for GVfsIcon

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
da: %s-filsystemstjeneste

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
da: Brug: %s --spawner dbus-id objektsti

en: Usage: %s key=value key=value …
da: Brug: %s nøgle=værdi nøgle=værdi …

en: No mount type specified
da: Ingen monteringstype angivet

en: mountpoint for %s already running
da: monteringspunkt for %s kører allerede

en: error starting mount daemon
da: fejl ved opstart af monteringsdæmon

en: The connection is not opened
da: Forbindelsen er ikke åben

en: The connection is closed
da: Forbindelsen er lukket

en: Got EOS
da: Fik EOS

en: Host closed connection
da: Værten lukkede forbindelsen

en: Connection unexpectedly went down
da: Forbindelsen blev afbrudt uventet

en: Got unexpected end of stream
da: Uventet afslutning på strøm

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
da[0]: Serveren understøtter ikke adgangskoder længere end %d tegn.
da[1]: Serveren understøtter ikke adgangskoder længere end %d tegn.

en: An invalid username was provided.
da: Der blev givet et ugyldigt brugernavn.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
da: Kan ikke logge ind på serveren “%s” med den givne adgangskode.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
da: Kan ikke forbinde til serveren “%s”. Der opstod et kommunikationsproblem.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
da: Kan ikke forbinde til serveren “%s” med den givne adgangskode.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
da: Serveren “%s” understøtter ikke anonym adgang.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
da: Kan ikke forbinde til serveren “%s”. Der blev ikke fundet nogen passende autentificeringsmekanisme.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
da: Kan ikke forbinde til serveren “%s”. Serveren understøtter ikke AFP version 3.0 eller senere.

en: Permission denied.
da: Adgang nægtet.

en: The command is not supported by the server.
da: Kommandoen understøttes ikke af serveren.

en: Your password has expired.
da: Din adgangskode er udløbet.

en: Your password needs to be changed.
da: Din adgangskode skal ændres.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangskode for “%s” på “%s”:

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast brugernavn og adgangskode for “%s”:

en: The password prompt was cancelled.
da: Adgangskodeprompten blev afbrudt.

en: Unable to disconnect from the server.
da: Kan ikke afbryde forbindelse til serveren.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
da: Kan ikke forbinde til serveren. Der opstod et kommunikationsproblem.

en: Identification not found.
da: Identifikation ikke fundet.

en: Got error “%s” from server
da: Fejl fejlen “%s” fra serveren

en: Got unknown error code %d from server
da: Fik ukendt fejlkode %d fra serveren

en: Volume doesn’t exist
da: Diskenheden findes ikke

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn’t load %s on %s
da: Kunne ikke indlæse %s på %s

en: File doesn’t exist
da: Filen findes ikke

en: File is directory
da: Filen er et katalog

en: Too many files open
da: For mange åbne filer

en: Target file is open
da: Destinationsfilen er åben

en: Directory not empty
da: Kataloget er ikke tomt

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
da: Målobjekt er markeret som usletteligt (DeleteInhibit)

en: Target object doesn’t exist
da: Målobjekt findes ikke

en: Volume is read-only
da: Diskenheden er skrivebeskyttet

en: Not enough space on volume
da: Ikke nok plads på diskenhed

en: Target file already exists
da: Destinationsfilen findes allerede

en: Ancestor directory doesn’t exist
da: Overkatalog findes ikke

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
da: Diskenhed er flad og understøtter ikke kataloger

en: Target directory already exists
da: Destinationskataloget findes allerede

en: Can’t rename volume
da: Kan ikke omdøbe diskenhed

en: Object with that name already exists
da: Der findes allerede et objekt med det navn

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
da: Målobjekt er markeret som uomdøbeligt (RenameInhibit)

en: Can’t move directory into one of its descendants
da: Kan ikke flytte katalog ind i et af dets underkataloger

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
da: Kan ikke flytte delingspunkt ind i et delt katalog

en: Can’t move a shared directory into the Trash
da: Kan ikke flytte et delt katalog til papirkurven

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
da: Objekt som flyttes er markeret som uomdøbeligt (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn’t exist
da: Objekt som flyttes findes ikke

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
da: Serveren understøtter ikke operationen FPCopyFile

en: Unable to open source file for reading
da: Kan ikke åbne kildefil i læsetilstand

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
da: Kildefil og/eller destinationskatalog findes ikke

en: Source file is a directory
da: Kildefilen er et katalog

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
da: Der findes en intervallåsekonflikt

en: Directory doesn’t exist
da: Katalog findes ikke

en: Target object is not a directory
da: Målobjekt er ikke et katalog

en: File is not open for write access
da: Filen er ikke åben i skrivetilstand

en: File is locked by another user
da: Filen er låst af en anden bruger

en: File is not open for read access
da: Filen er ikke åben i læsetilstand

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
da: Operationen understøttes ikke

en: Invalid mount spec
da: Ugyldig monteringsspecifikation

en: Internal Apple File Control error
da: Intern Apple-filkontrolfejl

en: The device did not respond
da: Enheden svarede ikke

en: The connection was interrupted
da: Forbindelsen blev afbrudt

en: Invalid Apple File Control data received
da: Ugyldige Apple-filkontroldata modtaget

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
da: Uhåndteret Apple-filkontrolfejl (%d)

en: Listing applications installed on device failed
da: Kunne ikke vise liste af programmer installeret på enhed

en: Accessing application icons on device failed
da: Kunne ikke tilgå programikoner på enhed

en: Lockdown Error: Invalid Argument
da: Nedlåsningsfejl: Ugyldigt argument

en: The device is password protected
da: Enheden er beskyttet med adgangskode

en: Unable to connect
da: Kan ikke forbinde

en: User refused to trust this computer
da: Brugeren nægtede at stole på denne computer

en: The user has not trusted this computer
da: Brugeren har ikke villet stole på denne computer

en: Unhandled Lockdown error (%d)
da: Uhåndteret nedlåsningsfejl (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
da: libimobiledevice-fejl: Ugyldigt argument

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
da: libimobiledevice-fejl: Ingen enhed fundet. Sikr dig at usbmuxd er korrekt konfigureret.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
da: Uhåndteret libimobiledevice-fejl (%d)

en: Try again
da: Prøv igen

en: Cancel
da: Annullér

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
da: Ugyldig AFC-placering: skal være på formen afc://uuid:portnummer

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
da: Apple Mobile Device, jailbreaket

en: Documents on Apple Mobile Device
da: Dokumenter på Apple Mobile Device

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
da: Dokumenter på %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
da: Enhed låst
    Enheden “%s” er låst.
    
    Indtast adgangskoden på enheden og klik “Prøv igen”.

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
da: Enhed ikke betroet
    Enheden “%s” er ikke betroet endnu.
    
    Vælg “Tillid” på enheden og klik “Prøv igen”.

en: Can’t open directory
da: Kan ikke åbne katalog

en: Backups not supported
da: Sikkerhedskopier understøttes ikke

en: Unsupported seek type
da: Uunderstøttet søgningstype

en: Not a mountable file
da: Ikke en monterbar fil

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
da: %s på %s

en: No hostname specified
da: Intet værtsnavn angivet

en: Apple Filing Protocol Service
da: Apple Filing Protocol-tjeneste

en: Can’t copy directory over directory
da: Kan ikke kopiere katalog over katalog

en: Can’t recursively copy directory
da: Kan ikke kopiere kataloget rekursivt

en: Can’t move directory over directory
da: Kan ikke flytte katalog over katalog

en: Unable to create temporary file (%s)
da: Kan ikke oprette midlertidig fil (%s)

en: The file was externally modified
da: Filen blev ændret eksternt

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint32 forventet)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
da: %s for %s på %s

en: No volume specified
da: Ingen diskenhed angivet

note: Translators: This is the name of the root in a mounted archive file, e.g. "/ in archive.tar.gz" for a file with the name "archive.tar.gz"
en: / in %s
da: / i %s

en: The file is not a directory
da: Filen er ikke et katalog

en: Unable to create temporary directory
da: Kan ikke oprette midlertidigt katalog

en: No such file or directory
da: Filen eller kataloget findes ikke

en: Can’t copy file over directory
da: Kan ikke kopiere fil over katalog

en: File exists
da: Filen findes

en: Target file exists
da: Destinationsfilen findes

en: File system is busy
da: Filsystemet er optaget

en: Unmount Anyway
da: Afmontér alligevel

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
da: Diskenheden er optaget
    Et eller flere programmer optager diskenheden.

en: Cannot create gudev client
da: Kan ikke oprette gudev-klient

en: No drive specified
da: Intet drev angivet

en: Cannot find drive %s
da: Kan ikke finde drevet %s

en: Drive %s does not contain audio files
da: Drevet %s indeholder ikke lydfiler

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
da: cdda-montering på %s

en: Audio Disc
da: Audio-disk

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
da[0]: Filsystemet er optaget: %d åben fil
da[1]: Filsystemet er optaget: %d åbne filer

en: No such file %s on drive %s
da: Filen %s findes ikke på drevet %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from “paranoia” on drive %s
da: Fejl fra “paranoia” på drevet %s

en: Error seeking in stream on drive %s
da: Fejl ved søgning i strøm på drevet %s

en: No such file
da: Filen findes ikke

en: The file does not exist or isn’t an audio track
da: Filen findes ikke eller er ikke et lydspor

en: Audio CD File System Service
da: Filsystemtjeneste for lyd-cd'er

en: File System
da: Filsystem

en: Can’t open mountable file
da: Kan ikke åbne monterbar fil

en: Internal error: %s
da: Intern fejl: %s

en: Can’t mount file
da: Kan ikke montere fil

en: No medium in the drive
da: Intet medie i drevet

en: Can’t unmount file
da: Kan ikke afmontere fil

en: Can’t eject file
da: Kan ikke skubbe filen ud

en: Can’t start drive
da: Kan ikke starte drev

en: Can’t stop drive
da: Kan ikke stoppe drev

en: Can’t poll file
da: Kan ikke hente data fra fil

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
da: %s på %s%s

en: HTTP Error: %s
da: HTTP-fejl: %s

en: Could not parse response
da: Kunne ikke fortolke svaret

en: Empty response
da: Tomt svar

en: Unexpected reply from server
da: Uventet svar fra server

en: Response invalid
da: Ugyldigt svar

en: WebDAV share
da: WebDAV-tjeneste

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangskode for “%s”:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangskode til proxy:

en: Could not find an enclosing directory
da: Kunne ikke finde et omsluttende katalog

en: Not a WebDAV enabled share
da: Ikke en WebDAV-aktiveret deling

en: Could not create request
da: Kunne ikke oprette forespørgsel

en: Backup file creation failed
da: Oprettelse af sikkerhedskopi mislykkedes

en: Can’t move over directory
da: Kan ikke flytte over katalog

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Can’t monitor file or directory.
da: Kan ikke overvåge fil eller katalog.

en: Network
da: Netværk

en: Password dialog cancelled
da: Adgangskodedialog afbrudt

en: Insufficient permissions
da: Utilstrækkelige rettigheder

en: Can’t move file over directory
da: Kan ikke flytte fil over katalog

en: Error moving file/folder
da: Fejl ved flytning af fil/mappe

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
da: Delt med mig

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
da: Delte drev

en: Error getting data from file
da: Fejl ved hentning af data fra fil

en: Target file is not a regular file
da: Målfilen er ikke en almindelig fil

en: Invalid reply received
da: Ugyldigt svar modtaget

en: File is not a regular file
da: Filen er ikke en almindelig fil

en: Target file is a directory
da: Målfilen er et katalog

en: Error writing file
da: Fejl under skrivning af fil

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
da: %s: %d: Kataloget eller filen findes

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
da: %s: %d: Ingen sådan fil eller katalog findes

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
da: %s: %d: Ugyldigt filnavn

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
da: %s: %d: Ikke understøttet

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
da: Digitalkamera (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
da: Kunne ikke finde passende udev-enhed.

en: Cannot create gphoto2 context
da: Kan ikke oprette gphoto2-kontekst

en: Error creating camera
da: Fejl ved oprettelse af kamera

en: Error loading device information
da: Fejl under indlæsning af enhedsinformation

en: Error looking up device information
da: Fejl under opslag af enhedsinformation

en: Error getting device information
da: Fejl ved indhentning af enhedsinformation

en: Error setting up camera communications port
da: Fejl under opsætning af kamerakommunikationsport

en: Error initializing camera
da: Fejl ved initiering af kamera

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
da: gphoto2-montering på %s

en: No camera specified
da: Intet kamera angivet

en: Error creating file object
da: Fejl ved oprettelse af filobjekt

en: Error getting file
da: Fejl ved hentning af fil

en: Malformed icon identifier “%s”
da: Fejlformet ikonidentifikator “%s”

en: Error seeking in stream on camera %s
da: Fejl ved søgning i strøm på kameraet %s

en: Not a directory
da: Ikke en mappe

en: Failed to get folder list
da: Kunne ikke hente mappeliste

en: Failed to get file list
da: Kunne ikke hente filliste

en: Error creating directory
da: Fejl ved oprettelse af katalog

en: Name already exists
da: Navnet findes allerede

en: New name too long
da: Det nye navn er for langt

en: Error renaming directory
da: Fejl ved omdøbning af katalog

en: Error renaming file
da: Fejl ved omdøbning af fil

en: Directory “%s” is not empty
da: Kataloget “%s” er ikke tomt

en: Error deleting directory
da: Fejl ved sletning af katalog

en: Error deleting file
da: Fejl ved sletning af fil

en: Can’t write to directory
da: Kan ikke skrive til katalog

en: Cannot allocate new file to append to
da: Kan ikke allokere ny fil at skrive videre på

en: Cannot read file to append to
da: Kan ikke læse filen, der skal skrives videre på

en: Cannot get data of file to append to
da: Kan ikke hente data fra filen, der skal skrives videre på

en: Not supported (not same directory)
da: Ikke understøttet (ikke samme katalog)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
da: Ikke understøttet (både kilden og destinationen er kataloger)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
da: Ikke understøttet (kilden er et katalog, men destinationen er en eksisterende fil)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
da: Ikke understøttet (kilden er en fil, men destinationen er et katalog)

en: HTTP Client Error: %s
da: HTTP-klientfejl: %s

en: Directory notification not supported
da: Katalogunderrettelse understøttes ikke

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
da: Lager (%X)

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: libmtp error: %s
da: libmtp-fejl: %s

en: No device specified
da: Ingen enhed angivet

en: No MTP devices found
da: Ingen MTP-enheder fundet

en: Unable to connect to MTP device
da: Kan ikke forbinde til MTP-enhed

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
da: Kan ikke allokere hukommelse ved søgning efter MTP-enheder

en: Generic libmtp error
da: Generisk libmtp-fejl

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
da: Kan ikke åbne MTP-enheden “%03u,%03u”

en: Device not found
da: Enheden blev ikke fundet

en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

en: Target is a directory
da: Målet er et katalog

en: Can’t merge directories
da: Kan ikke flette kataloger

en: Cannot make directory in this location
da: Kan ikke oprette katalog på denne placering

en: Not a regular file
da: Ikke en almindelig fil

en: Cannot write to this location
da: Kan ikke skrive til denne placering

en: No thumbnail for entity “%s”
da: Ingen miniature for entiteten “%s”

en: File Sharing
da: Fildeling

en: Remote Login
da: Fjernlogin

en: Windows Network
da: Windows-netværk

en: WSDD Network
da: WSDD-netværk

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
da: Netværksstedsovervåger

en: Mount point does not exist
da: Monteringspunkt findes ikke

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
da: Tilladelse nægtet: Måske er denne vært ikke tilladt, eller der er behov for en privilegeret port

en: Unable to create temporary file
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil

en: Invalid attribute type
da: Ugyldig attributtype

en: My Files
da: Mine filer

en: The recent folder may not be deleted
da: Seneste-mappen kan ikke slettes

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
da: Seneste

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Hostname not known
da: Ukendt værtsnavn

en: No route to host
da: Ingen rute til vært

en: Connection refused by server
da: Forbindelse nægtet af server

en: Host key verification failed
da: Godkendelse af værtsnøgle slog fejl

en: Too many authentication failures
da: For mange mislykkede godkendelsesforsøg

en: Unable to spawn SSH program
da: Kan ikke starte ny instans af SSH-program

en: Unable to spawn SSH program: %s
da: Kan ikke starte ny instans af SSH-program: %s

en: Timed out when logging in
da: Tidsudløb ved indlogning

en: Log In Anyway
da: Log ind alligevel

en: Cancel Login
da: Afbryd indlogning

en: Login dialog cancelled
da: Login-dialog afbrudt

en: Can’t send host identity confirmation
da: Kan ikke sende bekræftelse af værtsidentitet

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangsfrasen for den sikre nøgle til “%s” på “%s”:

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangsfrasen for den sikre nøgle til “%s”:

en: Can’t send password
da: Kan ikke sende adgangskode

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
da: Indtast godkendelseskode for %s på %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
da: Indtast godkendelseskode for %s

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
da: Bekræftelse af identitet mislykkedes
    
    Identiteten af “%s” kunne ikke bekræftes. Dette sker, når du logger ind på en computer første gang.
    
    Identiteten, som sendes af den fjerne computer, er “%s”. Hvis du vil være fuldstændig sikker på, at det er sikkert at fortsætte, så kontakt systemadministratoren.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
da: Bekræftelse af identitet mislykkedes
    Værtsnøglen for “%s” er ikke magen til nøglen for IP-adressen “%s”
    Hvis du vil være fuldstændig sikker på, at det er sikkert at fortsætte, så kontakt systemadministratoren.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
da: Forbindelsen er lukket (den underliggende SSH-proces afsluttede)

en: Internal error: Unknown Error
da: Intern fejl: Ukendt fejl

en: Protocol error
da: Protokolfejl

en: Unable to find supported SSH command
da: Kan ikke finde en understøttet SSH-kommando

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en:  (invalid encoding)
da:  (ugyldig kodning)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
da: / på %s

en: Failure
da: Mislykkedes

en: Error creating backup file: %s
da: Fejl ved oprettelse af sikkerhedskopi af fil: %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
da: Værdien er uden for det gyldige interval. Sftp understøtter kun tidsstempler på 32 bit

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint64 forventet)

en: Internal Error (%s)
da: Intern fejl (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
da: Windows-delinger på %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
da: Kunne ikke hente delingsliste fra server: %s

en: Windows Network File System Service
da: Filsystemstjeneste til Windows-netværk

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast adgangskode for delingen “%s” på “%s”:

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
da: Kræver godkendelse
    Indtast brugernavn og adgangskode for delingen “%s” på “%s”:

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
da: Kunne ikke montere Windows-deling: %s

en: Backup file creation failed: %s
da: Oprettelse af sikkerhedskopifil mislykkedes: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
da: Kan ikke omdøbe fil, da filnavnet allerede findes

en: Error deleting file: %s
da: Fejl ved sletning af fil: %s

en: Error moving file: %s
da: Fejl ved flytning af fil: %s

en: Error removing target file: %s
da: Fejl ved fjernelse af destinationsfil: %s

en: Can’t recursively move directory
da: Kan ikke flytte kataloget rekursivt

en: Windows Shares File System Service
da: Filsystemstjeneste for Windows-delinger

en: The trash folder may not be deleted
da: Papirkurvskataloget kan ikke slettes

en: Items in the trash may not be modified
da: Elementer i papirkurven kan ikke modificeres

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
da: Papirkurv

en: File is not a directory
da: Filen er ikke et katalog

en: WS-Discovery Network
da: WS-Discovery-netværk

en: Channel blocked
da: Kanal blokeret

en: The signing certificate authority is not known.
da: Den underskrivende certifikatmyndighed er ukendt.

en: The certificate does not match the identity of the site.
da: Certifikatet passer ikke med stedets identitet.

en: The certificate’s activation time is in the future.
da: Certifikatets aktiveringstidspunkt er i fremtiden.

en: The certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikatet er blevet tilbagekaldt.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
da: Certifikatets algoritme betragtes som usikker.

en: Error occurred when validating the certificate.
da: Der opstod en fejl ved validering af certifikatet.

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
da: Bekræftelse af identitet mislykkedes
    
    %s
    
    %s
    
    Er du virkelig sikker på, at du vil fortsætte?

en: Unexpected end of stream
da: Uventet slutning på strøm

en: Invalid reply
da: Ugyldigt svar

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
da: Kunne ikke åbne en aktiv FTP-forbindelse. Måske understøtter din router ikke dette?

en: Failed to create active FTP connection.
da: Kunne ikke oprette aktiv FTP-forbindelse.

en: Filename contains invalid characters.
da: Filnavnet indeholder ugyldige tegn.

en: The FTP server is busy. Try again later
da: FTP-serveren er optaget. Prøv igen senere

en: Backend currently unmounting
da: Backend afmonterer i øjeblikket

en: Accounts are unsupported
da: Kontoerne understøttes ikke

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
da: Kan ikke åbne dataforbindelse. Bliver det forhindret af din brandmur?

en: Data connection closed
da: Dataforbindelse lukket

en: Operation failed
da: Operationen slog fejl

en: No space left on server
da: Ikke mere plads på serveren

en: Unsupported network protocol
da: Uunderstøttet netværksprotokol

en: Page type unknown
da: Ukendt sidetype

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Error seeking in stream
da: Fejl ved søgning i strøm

en: Filesystem is read-only
da: Filsystemet er skrivebeskyttet

en: Symlinks not supported by backend
da: Backend understøtter ikke symbolske links

en: Invalid dbus message
da: Ugyldig dbus-meddelelse

en: %s has been unmounted
da: %s er blevet afmonteret

en: Unmounting %s
    Please wait
da: Afmonterer %s
    Vent venligst

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
da: Kommunikation med den underliggende wsdd-dæemon mislykkedes.

en: The underlying wsdd daemon exited unexpectedly.
da: Den underliggende wsdd-dæmon afsluttede uventet.

en: Failed to spawn the underlying wsdd daemon.
da: Kunne ikke starte den underliggende wsdd-dæmon.

en: Failed to establish connection with the underlying wsdd daemon.
da: Kunne ikke etablere forbindelse med den underliggende wsdd-dæmon.

en: Replace old daemon.
da: Erstat gammel dæmon.

en: Don’t start fuse.
da: Undlad at starte fuse.

en: Enable debug output.
da: Slå fejlsøgningsuddata til.

en: Show program version.
da: Vis programversion.

en: GVFS Daemon
da: GVFS-dæmon

en: Main daemon for GVFS
da: Hoveddæmon for GVFS

en: Try “%s --help” for more information.
da: Prøv “%s --help” for mere information.

en: Automount failed: %s
da: Automontering mislykkedes: %s

en: The specified location is not mounted
da: Den angivne placering er ikke monteret

en: The specified location is not supported
da: Den angivne placering understøttes ikke

en: Location is already mounted
da: Placeringen er allerede monteret

en: Location is not mountable
da: Placeringen kan ikke monteres

en: How to display local DNS-SD services
da: Hvordan lokale DNS-SD-tjenester vises

en: How DNS-SD services are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Local Network folder) and "disabled".
da: Hvordan DNS-SD-tjenester vises i “network:///”-placeringen. Mulige værdier er “merged”, “separate” (den lokale netværksmappe) og “disabled”.

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
da: Yderligere domæner til søgning efter DNS-SD-tjenester

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
da: Kommaadskilt liste over DNS-SD-domæner der bør være synlige i “network:///”-placeringen.

en: How to display SMB devices
da: Hvordan SMB-enheder vises

en: How SMB devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Windows Network folder) and "disabled".
da: Hvordan SMB-tjenester vises i “network:///”-placeringen. Mulige værdier er “merged”, “separate” (Windows-netværksmappen) og “disabled”.

en: SMB workgroup
da: SMB-arbejdsgruppe

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
da: Den arbejdsgruppe eller domæne i Windows-netværk som brugeren er del af. For at nye arbejdsgrupper træder i kraft, kan det være nødvendigt for brugeren at logge ud og logge ind igen.

en: How to display WSDD devices
da: Hvordan WSDD-enheder vises

en: How WSDD devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the WSDD Network folder) and "disabled".
da: Hvordan WSDD-enheder vises i “network:///”-placeringen. Mulige værdier er “merged”, “separate” (WSDD-netværksmappen) og “disabled”.

en: Perform file operations
da: Udfør filoperationer

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
da: Der kræves godkendelse for at køre dæmonen gvfsd-admin

en: Authentication is required to perform file operations
da: Der kræves godkendelse for at udføre filoperationer

en: Can’t find metadata file %s
da: Kan ikke finde metadatafilen %s

en: Unable to set metadata key
da: Kan ikke indstille metadatanøgle

en: Unable to unset metadata key
da: Kan ikke nulstille metadatanøgle

en: Unable to remove metadata keys
da: Kan ikke fjerne metadatanøgler

en: Unable to move metadata keys
da: Kan ikke flytte metadatanøgler

en: GVFS Metadata Daemon
da: GVFS-metadatadæmon

en: Metadata daemon for GVFS
da: Metadatadæmon til GVFS

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
da: Kunne ikke hente org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s

en: Invalid credentials for %s
da: Ugyldige akkreditiver for %s

en: Unsupported authentication method for %s
da: Godkendelsesmetode for %s understøttes ikke

en: The given mount was not found
da: Den angivne montering blev ikke fundet

en: An operation is already pending
da: Der venter allerede en handling

en: No outstanding mount operation
da: Ingen afventende monteringshandling

en: The given volume was not found
da: Den givne diskenhed blev ikke fundet

en: The given drive was not found
da: Det givne drev blev ikke fundet

en: Unnamed Drive (%s)
da: Unavngivet drev (%s)

en: Unnamed Drive
da: Unavngivet drev

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
da: Kunne ikke skubbe mediet ud; en eller flere diskenheder på mediet er optaget.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
da: Et eller flere programmer forhindrer afmonteringsoperationen.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
da: Skub ud alligevel

en: Operation not supported by backend
da: Operationen understøttes ikke af backend

en: Timed out running command-line “%s”
da: Tidsudløb ved kørsel af kommandolinjen “%s”

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
da: Afmonterer %s
    Frakobler filsystemet.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
da: Skriver data til %s
    Enheden bør endnu ikke frakobles fysisk.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
da: %s afmonteret
    Filsystemet er blevet frakoblet.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
da: Det er sikkert at frakoble %s fysisk
    Enheden kan fjernes.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
da: %s er muligvis krypteret

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
da: %s krypteret

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
da: %s diskenhed

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
da: Diskenhed

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
da: Fejl ved lagring af adgangsfrase i nøglering (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
da: Fejl ved sletning af ugyldig adgangsfrase fra nøglering (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
da: Den oplåste enhed indeholder ikke noget genkendeligt filsystem

en: Encryption passphrase for %s
da: Krypteringsadgangsfrase for %s

en: A passphrase is required to access the volume
da: Der kræves en adgangsfrase for at kunne tilgå diskenheden

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
da: Kræver godkendelse
    Adgang til krypterede data på “%s” kræver en adgangsfrase.
    Enheden kan være en VeraCrypt-diskenhed, da den indeholder tilfældige data.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
da: Kræver godkendelse
    Adgang til krypterede data på “%s” kræver en adgangsfrase.

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
da: Overvågning af diskenheder til GVfs UDisks2
