gvfs - en to ro translation catalogue (416 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
ro: Operație nesuportată, fișiere pe partiții diferite

en: Couldn’t get stream file descriptor
ro: Nu s-a putut obține descriptorul fișierului de flux

en: Didn’t get stream file descriptor
ro: Nu s-a obținut descriptorul fișierului de flux

en: Invalid return value from %s
ro: Valoare nevalidă întoarsă de %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
ro: Nu s-a putut găsi punctul de montare asociat

en: Invalid filename %s
ro: Nume de fișier %s nevalid

en: Error setting file metadata: %s
ro: Eroare la definirea fișierului metadata: %s

en: can’t open metadata tree
ro: nu se poate deschide arborele de metadate

en: can’t get metadata proxy
ro: nu se poate obține proxy-ul de metadate

en: values must be string or list of strings
ro: valorile trebuie să fie caractere sau liste de caractere

en: Error in stream protocol: %s
ro: Eroare în protocol flux: %s

en: End of stream
ro: Sfârșit de flux

en: Operation was cancelled
ro: Operațiunea a fost anulată

en: Seek not supported on stream
ro: Derularea în flux nu este suportată

en: Truncate not supported on stream
ro: Trunchierea nu este suportată în flux

en: Error while getting mount info: %s
ro: Eroare la obținerea informațiilor de montare: %s

en: Permission denied
ro: Acces interzis

en: Invalid file info format
ro: Format nevalid informații fișier

en: Error initializing Avahi: %s
ro: Eroare la inițializarea Avahi: %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
ro: Eroare la rezolvarea serviciului „%2$s” de tip „%1$s” pe domeniul „%3$s”

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
ro: Eroare la rezolvarea serviciului „%2$s” de tip „%1$s” pe domeniul „%3$s”. Una sau mai multe înregistrări TXT lipsesc. Chei necesare: „%4$s”.

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
ro: S-a atins limita de timp la rezolvarea serviciului „%2$s” de tip „%1$s” pe domeniul „%3$s”

en: Error initializing Avahi resolver
ro: Eroare la inițializarea rezolvatorului Avahi

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
ro: Triplet codat DNS-SD „%s” defect

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
ro: Nu se poate gestiona versiunea %d a codării GVfsIcon

en: Malformed input data for GVfsIcon
ro: Date de intrare defecte pentru GVfsIcon

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
ro: Serviciu sistem de fișiere %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
ro: Utilizare: %s --spawner dbus-id cale_obiect

en: Usage: %s key=value key=value …
ro: Utilizare: %s cheie=valoare cheie=valoare …

en: No mount type specified
ro: Tip montare nespecificat

en: mountpoint for %s already running
ro: punctul de montare pentru %s funcționează deja

en: error starting mount daemon
ro: eroare la pornirea serviciului de montare

en: The connection is not opened
ro: Conexiunea nu este deschisă

en: The connection is closed
ro: Conexiunea este închisă

en: Got EOS
ro: Are EOS

en: Host closed connection
ro: Conexiune închisă de gazdă

en: Connection unexpectedly went down
ro: Conexiunea a căzut neașteptat

en: Got unexpected end of stream
ro: S-a primit sfârșitul neașteptat al fluxului

note: Translators: %d is a constant, currently hardcoded to 256
en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
ro[0]: Serverul nu suportă parole mai lungi de %d caracter.
ro[1]: Serverul nu suportă parole mai lungi de %d caractere.
ro[2]: Serverul nu suportă parole mai lungi de %d de caractere.

en: An invalid username was provided.
ro: Nu s-a furnizat un nume de utilizator valid.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
ro: Nu se poate autentifica la serverul „%s” cu parola furnizată.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
ro: Nu se poate conecta la serverul „%s”. A apărut o problemă de comunicare.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
ro: Nu se poate conecta la serverul „%s” cu parola furnizată.

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
ro: Serverul „%s” nu suportă accesul anonim.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
ro: Nu se poate conecta la serverul „%s”. Nu s-a găsi niciun mecanism de autentificare potrivit.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
ro: Nu se poate conecta la serverul „%s”. Serverul nu suportă AFP versiunea 3.0 sau ulterioară.

en: Permission denied.
ro: Permisiune respinsă.

en: The command is not supported by the server.
ro: Comanda nu este suportată de către server.

en: Your password has expired.
ro: Parola utilizatorului a expirat.

en: Your password needs to be changed.
ro: Parola utilizatorului trebuie schimbată.

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola pentru „%s” pe „%s”:

note: Translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți utilizatorul și parola pentru „%s”:

en: The password prompt was cancelled.
ro: Promptul pentru introducerea parolei a fost anulat.

en: Unable to disconnect from the server.
ro: Nu se poate deconecta de la server.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
ro: Nu se poate conecta la server. A apărut o problemă de comunicare.

en: Identification not found.
ro: Nu s-a găsit identificarea.

en: Got error “%s” from server
ro: S-a primit eroarea „%s” de la server

en: Got unknown error code %d from server
ro: S-a primit codul de eroare %d de la server

en: Volume doesn’t exist
ro: Nu există volumul

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn’t load %s on %s
ro: Nu s-a putut încărca %s pe %s

en: File doesn’t exist
ro: Nu există fișierul

en: File is directory
ro: Fișierul este un director

en: Too many files open
ro: Prea multe fișiere deschise

en: Target file is open
ro: Fișierul destinație este deschis

en: Directory not empty
ro: Directorul nu este gol

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
ro: Obiectul destinație este marcat ca fiind protejat la ștergere (DeleteInhibit)

en: Target object doesn’t exist
ro: Obiectul destinație nu există

en: Volume is read-only
ro: Volumul este doar pentru citire

en: Not enough space on volume
ro: Nu este suficient spațiu pe volum

en: Target file already exists
ro: Fișierul destinație există deja

en: Ancestor directory doesn’t exist
ro: Directorul ascendent nu există

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn’t support directories
ro: Volumul este plat și nu suportă directoare

en: Target directory already exists
ro: Directorul destinație există deja

en: Can’t rename volume
ro: Nu se poate redenumi volumul

en: Object with that name already exists
ro: Există deja un obiect cu acest nume

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
ro: Obiectul destinație este marcat ca fiind protejat la redenumire (RenameInhibit)

en: Can’t move directory into one of its descendants
ro: Nu se poate muta directorul în unul dintre descendenții acestuia

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
ro: Nu se poate muta punctul de partajare într-un director partajat

en: Can’t move a shared directory into the Trash
ro: Nu se poate muta un director partajat la Gunoi

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
ro: Obiectul în curs de mutare este marcat ca fiind protejat la redenumire (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn’t exist
ro: Obiectul în curs de mutare nu există

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
ro: Serverul nu suportă operația FPCopyFile

en: Unable to open source file for reading
ro: Nu se poate deschide fișierul sursă pentru citire

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
ro: Fișierul sursă și/sau directorul destinație nu există

en: Source file is a directory
ro: Fișierul sursă este un director

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
ro: Există conflicte în intervalul de blocare

en: Directory doesn’t exist
ro: Directorul nu există

en: Target object is not a directory
ro: Obiectul destinație nu este un director

en: File is not open for write access
ro: Fișierul nu este deschis pentru scriere

en: File is locked by another user
ro: Fișierul este blocat de către alt utilizator

en: File is not open for read access
ro: Fișierul nu este deschis pentru citire

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation not supported
ro: Operația nu este suportată

en: Invalid mount spec
ro: Specificații de montare nevalide

en: Internal Apple File Control error
ro: Eroare internă a Apple File Control

en: The device did not respond
ro: Dispozitivul nu a răspuns

en: The connection was interrupted
ro: Conexiunea a fost întreruptă

en: Invalid Apple File Control data received
ro: S-au primit date nevalide de la Apple File Control

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
ro: Eroare Apple File Control netratată (%d)

en: Listing applications installed on device failed
ro: Afișarea aplicațiilor instalate pe dispozitiv a eșuat

en: Accessing application icons on device failed
ro: Accesarea iconițelor aplicațiilor de pe dispozitiv a eșuat

en: Lockdown Error: Invalid Argument
ro: Eroare Lockdown: argument nevalid

en: The device is password protected
ro: Dispozitivul este protejat prin parolă

en: Unable to connect
ro: Nu se poate conecta

en: User refused to trust this computer
ro: Utilizatorul a refuzat să acorde încredere acestui calculator

en: The user has not trusted this computer
ro: Utilizatorul nu a acordat încredere acestui calculator

en: Unhandled Lockdown error (%d)
ro: Eroare Lockdown netratată (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
ro: eroare libimobiledevice: argument nevalid

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
ro: eroare libimobiledevice: nu s-a găsit niciun dispozitiv. Asigurați-vă că usbmuxd este configurat corect.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
ro: Eroare libimobiledevice netratată (%d)

en: Try again
ro: Reîncearcă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
ro: Locați AFC nevalidă: trebuie să aibă o formă de tipul afc://uuid:număr-port

en: Apple Mobile Device
ro: Dispozitiv mobil Apple

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
ro: Dispozitiv Mobil Apple, cu Jailbreak

en: Documents on Apple Mobile Device
ro: Documente pe un dispozitiv mobil Apple

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
ro: Documente de pe %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
ro: Dispozitiv blocat
    Dispozitivul „%s” este blocat.
    
    Introduceți codul de acces pe dispozitiv și dați clic pe „Încearcă din nou”.

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
ro: Dispozitiv de neîncredere
    Dispozitivul „%s” nu este încă de încredere.
    
    Selectați „Încredere” pe dispozitiv și dați clic pe „Încearcă din nou”.

en: Can’t open directory
ro: Nu se poate deschide directorul

en: Backups not supported
ro: Copiile de rezervă nu sunt suportate

en: Unsupported seek type
ro: Tip nesuportat de căutare

en: Not a mountable file
ro: Nu este un fișier montabil

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: No hostname specified
ro: Nu s-a specificat un nume de gazdă

en: Apple Filing Protocol Service
ro: Serviciul Protocol de Completare al Apple

en: Can’t copy directory over directory
ro: Nu se poate copia directorul peste alt director

en: Can’t recursively copy directory
ro: Nu se poate copia recursiv directorul

en: Can’t move directory over directory
ro: Nu se poate muta directorul peste alt director

en: Unable to create temporary file (%s)
ro: Nu se poate crea fișierul temporar (%s)

en: The file was externally modified
ro: Fișierul a fost modificat de o aplicație externă

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
ro: Tip de atribut nevalid (se aștepta uint32)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
ro: %s pentru %s pe %s

en: No volume specified
ro: Niciun volum specificat

note: Translators: This is the name of the root in a mounted archive file, e.g. "/ in archive.tar.gz" for a file with the name "archive.tar.gz"
en: / in %s
ro: / în %s

en: The file is not a directory
ro: Fișierul nu este un director

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
ro: Scrie

en: Unable to create temporary directory
ro: Nu s-a putut crea directorul temporar

en: No such file or directory
ro: Nu există un asemenea fișier sau director

en: Can’t copy file over directory
ro: Nu se poate copia fișierul peste director

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
ro: Creator CD/DVD

en: File exists
ro: Fișierul există

en: Target file exists
ro: Fișierul destinație există

en: File system is busy
ro: Sistemul de fișiere este ocupat

en: Unmount Anyway
ro: Demontează oricum

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
ro: Volumul este ocupat
    Una sau mai multe aplicații mențin volumul ocupat.

en: Cannot create gudev client
ro: Nu s-a putut crea clientul gudev

en: No drive specified
ro: Nu s-a specificat o unitate

en: Cannot find drive %s
ro: Nu s-a găsit unitatea %s

en: Drive %s does not contain audio files
ro: Unitatea %s nu conține fișiere audio

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
ro: cdda montat în %s

en: Audio Disc
ro: Disc audio

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
ro[0]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d fișier deschis
ro[1]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d fișiere deschise
ro[2]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d de fișiere deschise

en: No such file %s on drive %s
ro: Nu există un fișier %s pe unitatea %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from “paranoia” on drive %s
ro: Eroare de la „paranoia” la unitatea %s

en: Error seeking in stream on drive %s
ro: Eroare la derularea în flux pe unitatea %s

en: No such file
ro: Nu există un asemenea fișier

en: The file does not exist or isn’t an audio track
ro: Fișierul nu există sau nu este o pistă audio

en: Audio CD File System Service
ro: Serviciu sistem de fișiere CD Audio

en: Computer
ro: Calculator

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Can’t open mountable file
ro: Nu se poate deschide fișierul montabil

en: Internal error: %s
ro: Eroare internă: %s

en: Can’t mount file
ro: Nu se poate monta fișierul

en: No medium in the drive
ro: Niciun mediu de stocare în unitate

en: Can’t unmount file
ro: Nu se poate demonta fișierul

en: Can’t eject file
ro: Nu se poate scoate fișierul

en: Can’t start drive
ro: Nu se poate porni unitatea

en: Can’t stop drive
ro: Nu se poate opri unitatea

en: Can’t poll file
ro: Nu se poate sonda fișierul

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
ro: %s pe %s%s

en: HTTP Error: %s
ro: Eroare HTTP: %s

en: Could not parse response
ro: Nu se poate analiza răspunsul

en: Empty response
ro: Răspuns gol

en: Unexpected reply from server
ro: Răspuns neașteptat de la server

en: Response invalid
ro: Răspuns nevalid

en: WebDAV share
ro: Partajare WebDAV

note: Translators: %s is the name of the WebDAV share Translators: %s is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola pentru „%s”:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola proxy:

en: Could not find an enclosing directory
ro: Nu s-a putut găsi un director anexă

en: Not a WebDAV enabled share
ro: Partajare fără activare WebDav

en: Could not create request
ro: Nu s-a putut crea cererea

en: Backup file creation failed
ro: Crearea fișierului pentru copia de siguranță a eșuat

en: Can’t move over directory
ro: Nu se poate muta peste director

en: Local Network
ro: Rețea locală

en: Can’t monitor file or directory.
ro: Nu se poate monitoriza fișierul sau directorul.

en: Network
ro: Rețea

en: Password dialog cancelled
ro: Dialog pentru introducerea parolei a fost anulat

en: Insufficient permissions
ro: Drepturi insuficiente

en: Can’t move file over directory
ro: Nu se poate muta fișierul peste director

en: Error moving file/folder
ro: Eroare la mutarea fișierului/dosarului

note: Translators: This is the "Shared with me" folder on https://drive.google.com.
en: Shared with me
ro: Partajate cu mine

note: Translators: This is the "Shared drives" folder on https://drive.google.com.
en: Shared drives
ro: Discuri partajate

en: Error getting data from file
ro: Eroare la obținerea datelor din fișier

en: Target file is not a regular file
ro: Fișierul destinație nu este un fișier obișnuit

en: Invalid reply received
ro: S-a primit un răspuns nevalid

en: File is not a regular file
ro: Fișierul nu este un fișier obișnuit

en: Target file is a directory
ro: Fișierul destinație este un director

en: Error writing file
ro: Eroare la scrierea fișierului

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Directory or file exists
ro: %s: %d: Directorul sau fișierul există

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: No such file or directory
ro: %s: %d: Nu există un asemenea fișier sau director

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Invalid filename
ro: %s: %d: Nume nevalid de fișier

note: Translator: %s represents a more specific error message and %d the specific error code
en: %s: %d: Not Supported
ro: %s: %d: Nesuportat

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
ro: Cameră digitală (%s)

en: Couldn’t find matching udev device.
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul udev potrivit.

en: Cannot create gphoto2 context
ro: Nu s-a putut crea contextul gphoto2

en: Error creating camera
ro: Eroare la crearea camerei

en: Error loading device information
ro: Eroare la încărcarea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error looking up device information
ro: Eroare la căutarea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error getting device information
ro: Eroare la obținerea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error setting up camera communications port
ro: Eroare la inițializarea portului de comunicare cu camera

en: Error initializing camera
ro: Eroare la inițializarea camerei

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
ro: gphoto2 montat în %s

en: No camera specified
ro: Nu s-a specificat o cameră

en: Error creating file object
ro: Eroare la crearea obiectului fișier

en: Error getting file
ro: Eroare la obținerea fișierului

en: Malformed icon identifier “%s”
ro: Identificator de iconiță „%s” defect

en: Error seeking in stream on camera %s
ro: Eroare la derularea în flux pe camera %s

en: Not a directory
ro: Nu este un director

en: Failed to get folder list
ro: Nu s-a putut obține lista de dosare

en: Failed to get file list
ro: Obținerea listei fișierelor a eșuat

en: Error creating directory
ro: Eroare la crearea directorului

en: Name already exists
ro: Numele există deja

en: New name too long
ro: Noul nume este prea lung

en: Error renaming directory
ro: Eroare la redenumirea directorului

en: Error renaming file
ro: Eroare la redenumirea fișierului

en: Directory “%s” is not empty
ro: Directorul „%s” nu este gol

en: Error deleting directory
ro: Eroare la ștergerea directorului

en: Error deleting file
ro: Eroare la ștergerea fișierului

en: Can’t write to directory
ro: Nu se poate scrie în director

en: Cannot allocate new file to append to
ro: Nu s-a putut aloca fișierul nou pentru adăugarea la

en: Cannot read file to append to
ro: Nu s-a putut citi fișierul pentru adăugarea la

en: Cannot get data of file to append to
ro: Nu s-au putut obține datele fișierul pentru adăugarea la

en: Not supported (not same directory)
ro: Nesuportat (nu este același director)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
ro: Nesuportat (sursa este un director, destinația este tot un director)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
ro: Nesuportat (sursa este un director, dar destinația este un fișier existent)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
ro: Nesuportat (sursa este un fișier, dar destinația este un director)

en: HTTP Client Error: %s
ro: Eroare de client HTTP: %s

en: Directory notification not supported
ro: Nu suportă notificarile de tip director

note: Translators: This is shown as the name for MTP devices *              without StorageDescription. *              The %X is the formatted storage ID.
en: Storage (%X)
ro: Stocare (%X)

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: libmtp error: %s
ro: eroare libmtp: %s

en: No device specified
ro: Nu s-a specificat un dispozitiv

en: No MTP devices found
ro: Nu s-au găsit dispozitive MTP

en: Unable to connect to MTP device
ro: Nu se poate conecta la dispozitivul MTP

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
ro: Nu se poate aloca memorie în timpul detectării dispozitivelor MTP

en: Generic libmtp error
ro: Eroare libmtp generică

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
ro: Nu se poate deschide dispozitivul MTP „%03u, %03u”

en: Device not found
ro: Nu s-a găsit dispozitivul

en: File not found
ro: Nu s-a găsit fișierul

en: Target is a directory
ro: Destinația este un director

en: Can’t merge directories
ro: Nu se pot fuziona directoarele

en: Cannot make directory in this location
ro: Nu se poate crea un director la această locație

en: Not a regular file
ro: Nu este un fișier obișnuit

en: Cannot write to this location
ro: Nu se poate scrie la această locație

en: No thumbnail for entity “%s”
ro: Nu este nicio miniatură pentru entitatea „%s”

en: File Sharing
ro: Partajare de fișiere

en: Remote Login
ro: Autentificare la distanță

en: Windows Network
ro: Rețea Windows

en: WSDD Network
ro: Rețea WSDD

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
ro: Monitor de locații în rețea

en: Mount point does not exist
ro: Nu există punctul de montare

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
ro: Permisiune respinsă: poate că această gazdă nu are permisiune sau este nevoie de un port privilegiat

en: Unable to create temporary file
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar

en: Invalid attribute type
ro: Tip de atribut nevalid

en: My Files
ro: Fișierele mele

en: The recent folder may not be deleted
ro: Este posibil ca dosarul recent să nu fie șters

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: Hostname not known
ro: Nume necunoscut de gazdă

en: No route to host
ro: Nu există o rută către gazdă

en: Connection refused by server
ro: Conexiune refuzată de server

en: Host key verification failed
ro: Verificarea cheii gazdei a eșuat

en: Too many authentication failures
ro: Prea multe eșecuri la autentificare

en: Unable to spawn SSH program
ro: Nu se poate crea programul SSH

en: Unable to spawn SSH program: %s
ro: Nu se poate crea programul SSH: %s

en: Timed out when logging in
ro: Timpul a expirat la autentificare

en: Log In Anyway
ro: Autentificare necondiționată

en: Cancel Login
ro: Renunță la autentificare

en: Login dialog cancelled
ro: Dialogul de autentificare a fost anulat

en: Can’t send host identity confirmation
ro: Nu se poate trimite o confirmare a identității gazdei

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola de tip frază pentru cheia sigură pentru „%s” pe „%s”:

note: Translators: %s is the hostname
en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola de tip frază pentru cheia sigură pentru „%s”:

en: Can’t send password
ro: Nu se poate trimite parola

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter verification code for %s on %s
ro: Introduceți codul de verificare pentru %s pe %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter verification code for %s
ro: Introduceți codul de verificare pentru %s

note: Translators: the first %s is the hostname, the second the key fingerprint
en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ro: Verificarea identității a eșuat
    Verificarea identității lui „%s” a eșuat, acest lucru se întâmplă când vă autentificați pe un calculator pentru prima dată.
    
    Identitatea trimisă de calculatorul de la distanță este „%s”. Dacă doriți să fiți absolut siguri că este sigur să continuați, contactați administratorul de sistem.

note: Translators: the first %s is the hostname, the second is an ip address
en: Identity Verification Failed
    The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ro: Verificarea identității a eșuat
    Cheia gazdă pentru „%s” diferă de cheia pentru adresa IP „%s”
    Dacă doriți să fiți absolut siguri că este sigur să continuați, contactați administratorul sistemului.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
ro: Conexiunea este închisă (procesul SSH de la bază a ieșit)

en: Internal error: Unknown Error
ro: Eroare internă: eroare necunosctură

en: Protocol error
ro: Eroare de protocol

en: Unable to find supported SSH command
ro: Nu se poate găsi comanda SSH suportată

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en:  (invalid encoding)
ro:  (codare nevalidă)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
ro: / pe %s

en: Failure
ro: Eșuare

en: Error creating backup file: %s
ro: Eroare la crearea fișierului copie de siguranță: %s

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
ro: Valoarea este în afara domeniului, sftp suportă doar marcajele de timp 32bit

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
ro: Tip de atribut nevalid (se aștepta uint64)

en: Internal Error (%s)
ro: Eroare internă (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
ro: Partajare Windows pe %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
ro: Nu s-a putut obține lista de partajări de pe server: %s

en: Windows Network File System Service
ro: Serviciu sistem de fișiere pentru rețea Windows

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți parola pentru partajarea „%s” pe „%s”:

note: Translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
ro: Autentificare necesară
    Introduceți utilizatorul și parola pentru partajarea „%s” pe „%s”:

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
ro: Nu s-a putut monta partajarea Windows: %s

en: Backup file creation failed: %s
ro: Crearea fișierului copie de siguranță a eșuat: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
ro: Nu se poate redenumi fișierul, numele de fișier există deja

en: Error deleting file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului: %s

en: Error moving file: %s
ro: Eroare la mutarea fișierului: %s

en: Error removing target file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului destinație: %s

en: Can’t recursively move directory
ro: Nu se poate muta recursiv directorul

en: Windows Shares File System Service
ro: Serviciu sistem de fișiere pentru partajări Windows

en: The trash folder may not be deleted
ro: Coșul de gunoi nu poate fi șters

en: Items in the trash may not be modified
ro: Elementele din coșul de gunoi nu pot fi modificate

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: File is not a directory
ro: Fișierul nu este un director

en: WS-Discovery Network
ro: Rețea WS-Discovery

en: Channel blocked
ro: Canal blocat

en: The signing certificate authority is not known.
ro: Autoritatea de certificare a semnării nu este cunoscută.

en: The certificate does not match the identity of the site.
ro: Certificatul nu se potrivește cu identitatea sitului.

en: The certificate’s activation time is in the future.
ro: Timpul de activare al certificatului este în viitor.

en: The certificate has expired.
ro: Certificatul a expirat.

en: The certificate has been revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
ro: Algoritmul certificatului nu este considerat sigur.

en: Error occurred when validating the certificate.
ro: A apărut o eroare în timpul validării certificatului.

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

note: Translators: The first %s is the reason why verification failed, the second a certificate
en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
ro: Verificarea identității a eșuat
    %s
    
    %s
    
    Sigur doriți să continuați?

en: Unexpected end of stream
ro: Sfârșit neașteptat al fluxului

en: Invalid reply
ro: Răspuns nevalid

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
ro: Nu s-a putut deschide conexiunea activă FTP. Poate ruterul nu vă permite astfel de conexiuni?

en: Failed to create active FTP connection.
ro: Crearea conexiunii FTP active a eșuat.

en: Filename contains invalid characters.
ro: Numele de fișier conține caractere nevalide.

en: The FTP server is busy. Try again later
ro: Serverul FTP este ocupat. Încercați mai târziu

en: Backend currently unmounting
ro: Se demontează suportul acum

en: Accounts are unsupported
ro: Conturile nu sunt suportate

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
ro: Nu se poate deschide conexiunea de date. Poate vă este blocată de firewall?

en: Data connection closed
ro: Conexiune de date închisă

en: Operation failed
ro: Operațiune eșuată

en: No space left on server
ro: Nu a mai rămas spațiu pe server

en: Unsupported network protocol
ro: Protocol nesuportat de rețea

en: Page type unknown
ro: Tip necunoscut de pagină

en: Invalid filename
ro: Nume nevalid de fișier

en: Error seeking in stream
ro: Eroare la derularea în flux

en: Filesystem is read-only
ro: Sistemul de fișiere este doar pentru citire

en: Symlinks not supported by backend
ro: Legătură simbolică nesuportată de suport

en: Invalid dbus message
ro: Mesaj nevalid dbus

en: %s has been unmounted
ro: %s a fost demontat

en: Unmounting %s
    Please wait
ro: Se demontează %s
    Așteptați

en: Communication with the underlying wsdd daemon failed.
ro: Comunicarea cu daemon-ul wsdd de bază a eșuat.

en: The underlying wsdd daemon exited unexpectedly.
ro: Daemon-ul wsdd de bază a ieșit neașteptat.

en: Failed to spawn the underlying wsdd daemon.
ro: Nu s-a putut genera daemon-ul wsdd de bază.

en: Failed to establish connection with the underlying wsdd daemon.
ro: Nu s-a putut stabili conexiunea cu daemon-ul wsdd de bază.

en: Replace old daemon.
ro: Înlocuiește serviciul vechi.

en: Don’t start fuse.
ro: Nu începe cronometrul.

en: Enable debug output.
ro: Activează ieșirea depanării.

en: Show program version.
ro: Arată versiunea programului.

en: GVFS Daemon
ro: Serviciu GVFS

en: Main daemon for GVFS
ro: Serviciul principal pentru GVFS

en: Try “%s --help” for more information.
ro: Încercați „%s --help” pentru mai multe informații.

en: Automount failed: %s
ro: Montare automată eșuată: %s

en: The specified location is not mounted
ro: Locația specificată nu este montată

en: The specified location is not supported
ro: Locația specificată nu este suportată

en: Location is already mounted
ro: Locația este deja montată

en: Location is not mountable
ro: Locația nu este montabilă

en: How to display local DNS-SD services
ro: Cum să se afișeze serviciile DNS-SD locale

en: How DNS-SD services are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Local Network folder) and "disabled".
ro: Cum sunt afișate serviciile DNS-SD în locația „network:///”. Valorile posibile sunt „integrat”, „separat” (dosarul Rețea locală) și „dezactivat”.

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
ro: Domenii suplimentare în care să se caute servicii DNS-SD

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
ro: Listă separată prin virgulă de domenii DNS-SD care ar trebui să fie vizibile în locația „network:///”.

en: How to display SMB devices
ro: Cum să se afișeze dispozitivele SMB

en: How SMB devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the Windows Network folder) and "disabled".
ro: Cum sunt afișate dispozitivele SMB în locația „network:///”. Valorile posibile sunt „integrat”, „separat” (dosarul Rețea Windows) și „dezactivat”.

en: SMB workgroup
ro: Grup de lucru SMB

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
ro: Grupul de lucru în rețea Windows sau domeniul din care face parte utilizatorul. Pentru ca un nou grup de lucru să intre în vigoare, este posibil ca utilizatorul să fie nevoie să se deconecteze și să se conecteze din nou.

en: How to display WSDD devices
ro: Cum să se afișeze dispozitivele WSDD

en: How WSDD devices are displayed in the "network:///" location. Possible values are "merged", "separate" (the WSDD Network folder) and "disabled".
ro: Cum sunt afișate dispozitivele WSDD în locația „network:///”. Valorile posibile sunt „integrat”, „separat” (dosarul Rețea WSDD) și „dezactivat”.

en: Perform file operations
ro: Execută operații de fișier

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
ro: Este necesară autentificarea pentru a rula serviciul gvfsd-admin

en: Authentication is required to perform file operations
ro: Este necesară autentificarea pentru a executa operații de fișier

en: Can’t find metadata file %s
ro: Nu se poate găsi fișierul de metadate %s

en: Unable to set metadata key
ro: Nu s-a putut defini cheia metadata

en: Unable to unset metadata key
ro: Nu s-a putut șterge cheia metadata

en: Unable to remove metadata keys
ro: Nu s-a putut elimina cheia metadata

en: Unable to move metadata keys
ro: Nu s-a putut muta cheia metadata

en: GVFS Metadata Daemon
ro: Serviciu metadate GVFS

en: Metadata daemon for GVFS
ro: Serviciul metadate pentru GVFS

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
ro: Nu s-a putut obține org.gnome.OnlineAccounts.Files pentru %s

en: Invalid credentials for %s
ro: Certificări nevalide pentru %s

en: Unsupported authentication method for %s
ro: Metodă de autentificare nesuportată pentru %s

en: The given mount was not found
ro: Nu s-a găsit montarea furnizată

en: An operation is already pending
ro: Există deja o operație în așteptare

en: No outstanding mount operation
ro: Nu sunt operații de montare importante

en: The given volume was not found
ro: Nu s-a găsit volumul furnizat

en: The given drive was not found
ro: Nu s-a găsit unitatea furnizată

en: Unnamed Drive (%s)
ro: Unitate fără nume (%s)

en: Unnamed Drive
ro: Unitate fără nume

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
ro: Scoaterea mediului de stocarea eșuat; unul sau mai multe volume de pe mediu sunt ocupate.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
ro: Unul sau mai multe programe previn operațiunea de demontare.

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
ro: Scoate oricum

en: Operation not supported by backend
ro: Operația nu este admisă de către suport

en: Timed out running command-line “%s”
ro: S-a atins limita de timp la rularea liniei de comandă „%s”

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
ro: Se demontează %s
    Se deconectează de la sistemul de fișiere.

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
ro: Se scriu date la %s
    Dispozitivul nu ar trebui să fie deconectat.

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
ro: S-a demontat %s
    Sistemul de fișiere a fost deconectat.

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
ro: %s poate fi deconectat în siguranță
    Dispozitivul poate fi eliminat.

note: Translators: This is used for possibly encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Possibly Encrypted
ro: %s posibil criptat

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
ro: %s criptat

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
ro: Volumul %s

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
ro: Volum

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
ro: Eroare la stocarea parolei de tip frază în inelul de chei (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
ro: Eroare la ștergerea parolei de tip frază nevalide de la inelul de chei (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
ro: Dispozitivul deblocat nu deține un sistem de fișiere recunoscut

en: Encryption passphrase for %s
ro: Parola de criptare de tip frază pentru %s

en: A passphrase is required to access the volume
ro: O parolă de tip frază este necesară pentru a accesa volumul

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
ro: Autentificare necesară
    O parolă de tip frază este necesară pentru a accesa date criptate pe „%s”.
    Volumul poate fi un volum VeraCrypt deoarece conține date aleatorii.

note: Translators: %s is the description of the volume that is being unlocked
en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
ro: Autentificare necesară
    O parolă de tip frază este necesară pentru a accesa date criptate pe „%s”.

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
ro: Monitor de volume UDisks2 GVfs
