gWakeOnLAN - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Version {VERSION}
it: Versione {VERSION}

en: Wake up your machines using Wake on LAN
it: Risveglia le tue macchine utilizzando Wake on LAN

en: Contributors:
it: Contributori:

en: Project home page
it: Home page del progetto

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Author information
it: Informazioni sull'autore

en: Issues and bugs tracking
it: Tracciamento di problemi e bug

en: Translations
it: Traduzioni

en: Edit machine
it: Modifica macchina

en: Add machine
it: Aggiungi macchina

en: Missing machine name
it: Nome della macchina mancante

en: Invalid MAC address
it: Indirizzo MAC non valido

en: Invalid destination host
it: Sistema di destinazione non valido

en: Are you sure you want to remove the selected machine?
it: Sicuro di voler eliminare la macchina selezionata?

en: Delete machine
it: Elimina macchina

en: Pick a host from the ARP cache
it: Scegli un sistema dalla cache ARP

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Host Name
it: Nome del sistema

en: <b><span foreground="red">ERROR</span></b>
it: <b><span foreground="red">ERRORE</span></b>

en: <big><b>Insert the machine name and its MAC address</b></big>
it: <big><b>Inserisci il nome della macchina e il suo indirizzo MAC</b></big>

en: _Machine name:
it: Nome della _macchina:

en: MAC _Address:
it: Indirizzo M_AC:

en: _UDP port number:
it: Numero di porta _UDP:

en: Request type:
it: Tipo di richiesta:

en: _Local (broadcast)
it: _Locale (broadcast)

en: _Destination host:
it: Sistema di _destinazione:

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Turn on
it: Accendi

en: Detect from ARP cache
it: Rileva dalla cache ARP

en: Import from ethers file
it: Importa da file ethers

en: Open the options menu
it: Apri il menu opzioni

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Select machines
it: Seleziona macchine

en: Show the about dialog
it: Mostra la finestra delle informazioni

en: Machines
it: Macchine
