gWakeOnLan - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Version {VERSION}
pt: Versão {VERSION}

en: Wake up your machines using Wake on LAN
pt: Ligar máquina com o Wake On LAN

en: Contributors:
pt: Contribuidores:

en: Edit machine
pt: Edita PC

en: Add machine
pt: Adicionar PC

en: Missing machine name
pt: PC sem nome

en: Invalid MAC address
pt: Endereço MAC Inválido

en: Invalid destination host
pt: PC de destino inválido

en: Are you sure you want to remove the selected machine?
pt: Tem certeza que deseja remover o PC selecionado?

en: Delete machine
pt: Deleta PC

en: Pick a host from the ARP cache
pt: Escolher um PC a pratir do cache ARP

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Host Name
pt: Nome do host

en: <b><span foreground="red">ERROR</span></b>
pt: <b><span foreground="red">ERRO</span></b>

en: <big><b>Insert the machine name and its MAC address</b></big>
pt: <big><b>Insira o nome do PC e seu endereço MAC</b></big>

en: _Machine name:
pt: _PC nome:

en: MAC _Address:
pt: Endereço M_AC:

en: _UDP port number:
pt: _Número Porta UDP:

en: Request type:
pt: Tipo de requisição:

en: _Destination host:
pt: _PC Destino:

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Turn on
pt: Ligar

en: Detect from ARP cache
pt: Detectar a partir do chache ARP

en: Import from ethers file
pt: Importar do arquivo ethers

en: Open the options menu
pt: Abrir o menu de opções

en: Deselect all
pt: Deselecionar todos

en: Select machines
pt: Selecionar máquinas

en: Show the about dialog
pt: Mostrar diálogo sobre

en: Machines
pt: Máquinas
