gweled - en to es translation catalogue (13 entries)

en: A puzzle game with gems
es: Un juego de puzles con gemas

en: Do you really want to abort this game?
es: ¿Realmente quiere finalizar el juego?

en: Do you want to save the current game?
es: ¿Quiere guardar la partida actual?

en: There is a game saved, do you want restore it?
es: Hay un juego guardado, ¿quiere restaurarlo?

en: _Resume
es: _Continuar

en: Paused
es: Pausado

en: _Pause
es: _Pausar

en: Level %d
es: Nivel %d

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Game type:
es: Tipo de partida:

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
es: Consiga todos los puntos que pueda. El juego termina si usted se queda sin movimientos.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
es: Consiga todos los puntos que pueda. El juego termina si usted se queda sin tiempo.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
es: El juego nunca termina, pero su puntuación no se guardará.

en: _New Game
es: _Nueva partida
