gweled - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Game over!
fr: Perdu !

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
fr: Bien joué, mais malheureusement votre score n'entre pas dans le top 10.

en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

en: Gweled Scores
fr: Scores Gweled

en: Game type:
fr: Type de jeu :

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Your score is the best!
fr: Vous avez fait le meilleur score !

en: Your score has made the top ten.
fr: Votre score est entré dans le top 10.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
fr: Essayez d'avoir le score le plus grand possible. Le jeu prend fin quand il n'y a plus de mouvements possible.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
fr: Essayez d'avoir le score le plus grand possible. Le jeu prend fin quand le chrono arrive à 0.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
fr: Le jeu ne prend jamais fin, mais votre score ne sera pas enregistré.

en: There is a game saved, do you want restore it?
fr: Il existe une partie sauvegardée, voulez vous la continuer ?

en: Do you really want to abort this game?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter cette partie ?

en: Do you want to save the current game?
fr: Voulez-vous sauvegarder la partie en cours ?

en: A puzzle game with gems
fr: Un jeu de puzzle avec des diamants

en: _Resume
fr: _Reprendre

en: Paused
fr: En pause

en: Level %d
fr: Niveau %d

en: New Game
fr: Nouvelle partie

en: Name
fr: Nom

en: _Game
fr: _Jeu

en: Pauses the game for you can return to it later
fr: Mettre le jeu en pause pour continuer plus tard

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: _Help
fr: _Aide

en: Timed
fr: Contre la montre

en: Endless
fr: Sans fin

en: Score:
fr: Score :

en: Preferences
fr: Préférences

en: Board size
fr: Taille du plateau

en: Small
fr: Petit

en: Medium
fr: Moyen

en: Large
fr: Grand

en: Sound
fr: Son

en: Play sound effects
fr: Jouer les effets sonores

en: Disable hints
fr: Désactiver les astuces

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
fr: Jouer à un casse tête similaire à "Diamond Mine"
