gweled - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Normal
it: Normale

en: Timed
it: A tempo

en: Endless
it: Senza fine

en: A puzzle game with gems
it: Un rompicapo con gemme

en: Do you really want to abort this game?
it: Sei sicuro di voler abbandonare il gioco?

en: Do you want to save the current game?
it: Salvare la partita corrente?

en: There is a game saved, do you want restore it?
it: È presente una partita salvata, vuoi riprenderla?

en: _Resume
it: _Riprendi

en: Paused
it: In pausa

en: _Pause
it: _Pausa

en: Time's up!
it: Tempo scaduto!

note: Game over
en: No moves left!
it: Nessuna mossa rimasta!

en: Level %d
it: Livello %d

[ctx: game type]
en: Normal
it: Normale

[ctx: game type]
en: Timed
it: A tempo

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Game type:
it: Tipo di gioco:

en: Score:
it: Punteggio:

en: Welcome to Gweled!
it: Benvenuto in Gweled!

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
it: Cerca di fare più punti possibile. Il gioco termina appena non puoi compiere più mosse.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
it: Cerca di fare più punti possibili. Il gioco termina allo scadere del tempo.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
it: Il gioco non finisce mai, ma il tuo punteggio non viene salvato.

en: _New Game
it: _Nuovo gioco

en: Pauses the game for you can return to it later
it: Mette in pausa il gioco per potervi tornare in seguito

en: _Sound effects
it: _Effetti sonori

en: _Hints
it: _Suggerimenti

en: _Scores
it: _Punteggi

en: _About Gweled
it: _Informazioni su Gweled

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
it: Gioca a un rompicapo simile a «Diamond Mine»

en: Bejeweled like real time strategic puzzle game
it: Un gioco di puzzle strategico in tempo reale simile a Bejeweled

en: Gweled is a GTK+ version of a popular PalmOS/Windows/Java game called "Bejeweled", originally written by Sebastien Delestaing. The aim of the game is to make alignment of 3 or more gems, both vertically or horizontally by swapping adjacent gems. The game ends when there are no possible moves left.
it: Gweled è una versione GTK di un popolare gioco per PalmOS /Windows/Java chiamato "Bejeweled", originariamente scritto da Sebastien Delestaing. Lo scopo del gioco è allineare 3 o più gemme, sia verticalmente che orizzontalmente scambiando gemme adiacenti. Il gioco finisce quando non ci sono più mosse possibili.
