gweled - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Game over!
ja: ゲーム終了！

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
ja: よく頑張りましたね。でも残念ながら、トップ１０にはランクインできませんでした。

en: _New Game
ja: 新しいゲーム(_N)

en: Gweled Scores
ja: Gweledのハイスコア

en: Game type:
ja: ゲームタイプ:

en: Congratulations!
ja: おめでとう！

en: Your score is the best!
ja: あなたがトップになりました！

en: Your score has made the top ten.
ja: トップ１０にランクインしました。

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
ja: あなたはできるだけ多くのポイントをとってください。ゲームは動きが尽きた時点で終了します。

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
ja: あなたはできるだけ多くのポイントをとってください。ゲームは時間が不足した時点で終了します。

en: The game never ends, but your score will not be saved.
ja: ゲームが終わることはありませんが、あなたのスコアは保存されません。

en: There is a game saved, do you want restore it?
ja: 以前からの保存ゲームがあります。再開しますか？

en: Do you really want to abort this game?
ja: 本当に終了しますか？

en: Do you want to save the current game?
ja: 今のゲームを保存しますか？

en: A puzzle game with gems
ja: 宝石のパズルゲーム

en: _Resume
ja: 再開(_R)

en: Paused
ja: 一時停止中

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: Level %d
ja: レベル%d

en: Score
ja: スコア

en: New Game
ja: 新ゲーム

en: Name
ja: 名前

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: Pauses the game for you can return to it later
ja: ゲームを一時停止します。

en: _Scores
ja: ハイスコア(_S)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Welcome to Gweled!
ja: Gweledへようこそ！

en: Score:
ja: スコア:

en: Preferences
ja: 設定

en: Board size
ja: ゲーム盤の大きさ

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Sound
ja: サウンド

en: Play sound effects
ja: SFXを有効にする

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
ja: 「Diamond Mine」に似たパズルゲームで遊んでみよう
