gweled - en to nb translation catalogue (27 entries)

en: Timed
nb: På tid

en: Endless
nb: Endeløs

en: A puzzle game with gems
nb: Puslespill med edelstener

en: Do you really want to abort this game?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte dette spillet?

en: Do you want to save the current game?
nb: Vil du lagre gjeldende spill?

en: There is a game saved, do you want restore it?
nb: Det finnes et lagret spill, vil du fortsette på det?

en: _Resume
nb: _Fortsett

en: Paused
nb: Pauset

en: Time's up!
nb: Tiden er ute!

note: Game over
en: No moves left!
nb: Ingen flere trekk!

en: Level %d
nb: Nivå %d

[ctx: game type]
en: Timed
nb: På tid

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Game type:
nb: Spilltype:

en: Score:
nb: Poeng:

en: Welcome to Gweled!
nb: Velkommen til Gweled!

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
nb: Oppnå så mange poeng som mulig. Spillet er slutt når du slipper opp for muligheter til å flytte.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
nb: Oppnå så mange poeng som mulig. Spillet er slutt når tiden er ute.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
nb: Spillet tar aldri slutt, men poengsummen lagres ikke.

en: _New Game
nb: _Nytt spill

en: Menu
nb: Meny

en: Pauses the game for you can return to it later
nb: Pauser spillet så du kan fortsette senere

en: _Sound effects
nb: _Lydeffekter

en: _Hints
nb: _Hint

en: _Scores
nb: _Poeng

en: _About
nb: _Om

en: Bejeweled like real time strategic puzzle game
nb: Strategisk puslespill som Bejeweled

en: Gweled is a GTK+ version of a popular PalmOS/Windows/Java game called "Bejeweled", originally written by Sebastien Delestaing. The aim of the game is to make alignment of 3 or more gems, both vertically or horizontally by swapping adjacent gems. The game ends when there are no possible moves left.
nb: Gweled er en GTK+ versjon av det populære PalmOS/Windows/Java-spillet "Bejeweled", opprinnelig laget av Sebastien Delestaing. Målet med spillet er å få tre eller flere edelstener på rad, enten horisontalt eller vertikalt ved å bytte om på edelstener ved siden av hverandre. Spillet er over når du ikke har flere trekk igjen.
