gweled - en to nl translation catalogue (35 entries)

en: Game over!
nl: Spel afgelopen!

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
nl: Goed gedaan, maar helaas zit uw score niet bij de top tien.

en: _New Game
nl: _Nieuw spel

en: Game type:
nl: Speltype:

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: Your score is the best!
nl: U heeft de beste score!

en: Your score has made the top ten.
nl: Uw score zit bij de top tien.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
nl: Verzamel zoveel mogelijk punten. Het spel eindigt als u geen zetten meer over heeft.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
nl: Verzamel zoveel mogelijk punten. Het spel eindigt als u geen zetten meer over heeft.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
nl: Het spel zal nooit eindigen, maar uw score zal niet worden opgeslagen.

en: There is a game saved, do you want restore it?
nl: Er is een opgeslagen spel, wilt u dit hervatten?

en: Do you really want to abort this game?
nl: Wilt u het spel echt verlaten?

en: Do you want to save the current game?
nl: Wilt u het huidige spel opslaan?

en: A puzzle game with gems
nl: Een puzzelspel met diamanten

en: _Resume
nl: _Hervatten

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: Name
nl: Naam

en: _Game
nl: _Spel

en: Pauses the game for you can return to it later
nl: Pauzeer het spel zodat u het later kunt hervatten

en: _Settings
nl: _Instellingen

en: _Help
nl: _Hulp

en: Welcome to Gweled!
nl: Welkom bij Gweled!

en: Normal
nl: Standaard

en: Timed
nl: Met tijdslimiet

en: Endless
nl: Eindeloos

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Board size
nl: Bordgrootte

en: Small
nl: Klein

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Large
nl: Groot

en: Sound
nl: Geluid

en: Play sound effects
nl: Geluidseffecten afspelen

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
nl: Speel een puzzelspel, vergelijkbaar met ‘Diamond Mine’
