gweled - en to pl translation catalogue (40 entries)

en: Game over!
pl: Koniec gry!

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
pl: Świetnie, ale wynik niestety nie znalazł się w pierwszej dziesiątce.

en: _New Game
pl: _Nowa

en: Gweled Scores
pl: Wyniki

en: Game type:
pl: Tryb:

en: Congratulations!
pl: Gratulacje!

en: Your score is the best!
pl: Najlepszy wynik!

en: Your score has made the top ten.
pl: Wynik w pierwszej dziesiątce.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
pl: Uzyskaj jak najwięcej punktów. Gra kończy się gdy wykorzystasz wszystkie ruchy.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
pl: Uzyskaj jak najwięcej punktów. Gra kończy się gdy skończy się czas.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
pl: Gra nigdy się nie kończy, ale twój wynik nie zostanie zapisany.

en: There is a game saved, do you want restore it?
pl: Wczytać zapisany stan gry?

en: Do you really want to abort this game?
pl: Anulować rozgrywkę?

en: Do you want to save the current game?
pl: Zapisać bieżącą rozgrywkę?

en: A puzzle game with gems
pl: Gra logiczna z klejnotami

en: _Resume
pl: _Wznów

en: Paused
pl: Wstrzymano

en: _Pause
pl: _Wstrzymaj

en: Level %d
pl: Poziom %d

en: Score
pl: Wynik

en: New Game
pl: Nowa gra

en: Name
pl: Nazwa

en: _Game
pl: _Gra

en: Pauses the game for you can return to it later
pl: Wstrzymuje rozgrywkę w celu jej późniejszego wznowienia

en: _Scores
pl: _Wyniki

en: _Settings
pl: _Ustawienia

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Welcome to Gweled!
pl: Witamy w Gweled!

en: Normal
pl: Zwykły

en: Timed
pl: Na czas

en: Endless
pl: Bez końca

en: Score:
pl: Wynik:

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Board size
pl: Witamy w Gweled!

en: Small
pl: Mały

en: Medium
pl: Średni

en: Large
pl: Duży

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Play sound effects
pl: Odtwarzanie efektów dźwiękowych

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
pl: Gra typu „połącz trzy”.
