gweled - en to pt_BR translation catalogue (39 entries)

en: Game over!
pt_BR: Fim de jogo!

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
pt_BR: Um ótimo trabalho, mas infelizmente sua pontuação não está entre as dez melhores.

en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

en: Gweled Scores
pt_BR: Pontuações Gweled

en: Game type:
pt_BR: Tipo de jogo:

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: Your score is the best!
pt_BR: A sua pontuação é a melhor!

en: Your score has made the top ten.
pt_BR: Sua pontuação está entre as dez melhores.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
pt_BR: Consiga o máximo de pontos possíveis, o jogo acaba quando nenhuma ação for possível.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
pt_BR: Consiga o máximo de pontos possíveis dentro de um tempo limite.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
pt_BR: O jogo nunca acaba e sua pontuação não será salva.

en: There is a game saved, do you want restore it?
pt_BR: Há  um jogo salvo, você deseja restaura-lo?

en: Do you really want to abort this game?
pt_BR: Deseja realmente cancelar esse jogo?

en: Do you want to save the current game?
pt_BR: Você quer gravar este jogo?

en: A puzzle game with gems
pt_BR: Um jogo de puzzle com gemas

en: _Resume
pt_BR: Continua_r

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: _Pause
pt_BR: _Pausar

en: Level %d
pt_BR: Nível %d

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: New Game
pt_BR: Novo Jogo

en: Name
pt_BR: Nome

en: _Game
pt_BR: _Partida

en: Pauses the game for you can return to it later
pt_BR: Pausa o jogo para você poder joga-lo depois

en: _Scores
pt_BR: Pontuaçõe_s

en: _Settings
pt_BR: Configuraçõe_s

en: _Help
pt_BR: A_juda

en: Welcome to Gweled!
pt_BR: Bem-vindo ao Gweled!

en: Timed
pt_BR: Cronometrado

en: Endless
pt_BR: Interminável

en: Score:
pt_BR: Placar:

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Board size
pt_BR: Tamanho do tabuleiro

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Large
pt_BR: Grande

en: Sound
pt_BR: Som

en: Play sound effects
pt_BR: Reproduz os efeitos sonoros

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
pt_BR: Jogue um jogo de quebra-cabeça similar ao "Diamond Mine"
