gweled - en to ro translation catalogue (41 entries)

en: Game over!
ro: Jocul s-a terminat!

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
ro: Frumos efort, dar din păcate scorul nu a ajuns în cele mai bune zece rezultate.

en: _New Game
ro: _Joc nou

en: Gweled Scores
ro: Scoruri Gweled

en: Game type:
ro: Tipul jocului:

en: Congratulations!
ro: Felicitări

en: Your score is the best!
ro: Aveţi cel mai bun scor!

en: Your score has made the top ten.
ro: Scorul a ajuns în top 10.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
ro: Obțineți cât mai multe puncte posibil. Jocul se termină dacă rămâneți fără mișcări.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
ro: Obțineți cât mai multe puncte posibil. Jocul se termină dacă rămâneți fără timp

en: The game never ends, but your score will not be saved.
ro: Jocul nu se termină niciodată, dar scorul dvs. nu va fi salvat.

en: There is a game saved, do you want restore it?
ro: Există un joc salvat, doriți să îl restaurați?

en: Do you really want to abort this game?
ro: Chiar vrei să abandonezi acest joc?

en: Do you want to save the current game?
ro: Doriți să salvați jocul curent?

en: A puzzle game with gems
ro: Un joc de puzzle cu pietre prețioase

en: _Resume
ro: _Reîncepe

en: Paused
ro: Pauză

en: _Pause
ro: _Pauză

en: Level %d
ro: Nivelul %d

en: Score
ro: Punctaj

en: New Game
ro: Joc nou

en: Name
ro: Nume

en: _Game
ro: _Joc

en: Pauses the game for you can return to it later
ro: Întrerupe jocul pentru a putea reveni la el mai târziu.

en: _Scores
ro: _Scoruri

en: _Settings
ro: _Setări

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Welcome to Gweled!
ro: Bine ați venit la Gweled!

en: Timed
ro: Cronometrat

en: Endless
ro: Nesfârşit

en: Score:
ro: Scor:

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Board size
ro: Mărimea panoului

en: Small
ro: Mic(ă)

en: Medium
ro: Mediu

en: Large
ro: Mare

en: Sound
ro: Sunet

en: Play sound effects
ro: Redați efecte sonore

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Disable hints
ro: Dezactivați indicii

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
ro: Jucați un joc de puzzle asemănător cu „Diamond Mine”
