gweled - en to tr translation catalogue (39 entries)

en: Game over!
tr: Oyun bitti!

en: Great work, but unfortunately your score did not make the top ten.
tr: Çok iyi iş çıkardınız, ancak puanınız en iyi on listesinde yer bulamadı.

en: _New Game
tr: _Yeni Oyun

en: Gweled Scores
tr: Gweled Skorları

en: Game type:
tr: Oyun tipi:

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Your score is the best!
tr: En iyi skor sizinki!

en: Your score has made the top ten.
tr: Puanınız en iyi on listesine girdi.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of moves.
tr: Olabildiğince puan toplayın. Yapacak hamleniz kalmadığında oyun biter.

en: Get as many points as you can. The game ends if you run out of time.
tr: Olabildiğince puan toplayın. Süreniz dolduğunda oyun biter.

en: The game never ends, but your score will not be saved.
tr: Oyun asla bitmeyecek, ama skorunuz da kaydedilmeyecek.

en: There is a game saved, do you want restore it?
tr: Kaydedilmiş bir oyun var, onu yüklemek ister misiniz?

en: Do you really want to abort this game?
tr: Bu oyunu gerçekten durdurmak istiyor musunuz?

en: Do you want to save the current game?
tr: Mevcut oyunu kaydetmek istiyor musunuz?

en: A puzzle game with gems
tr: Taşlı bir yapboz oyunu

en: _Resume
tr: _Devam Et

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: _Pause
tr: Durakla_t

en: Level %d
tr: Seviye %d

en: Score
tr: Skor

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: Name
tr: İsim

en: _Game
tr: _Oyun

en: Pauses the game for you can return to it later
tr: Daha sonra geri dönebilmeniz için oyunu duraklatır

en: _Scores
tr: _Puanlar

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Help
tr: Yardı_m

en: Welcome to Gweled!
tr: Gweled'e Hoşgeldiniz!

en: Timed
tr: Süreli

en: Endless
tr: Sonsuz

en: Score:
tr: Skor:

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Board size
tr: Tahta boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Sound
tr: Ses

en: Play sound effects
tr: Ses efektlerini çal

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
tr: "Diamond Mine" benzeri bir yapboz oyunu oyna
