gwenview - en to ar translation catalogue (430 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
ar: نمط الاستخدام الخفيف للموارد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
ar: فعل هذه الخاصية إذا لم لديك مساحة قرص كافية. سيؤدي ذلك إلى تجنب تخزين الصور المصغرة على القرص ويفضل الصور المصغرة المضمنة ذات الجودة الأقل والتي يتم تحميلها بشكل أسرع، إذا كانت متوفرة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
ar: المصغرات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
ar: يضغط الألوان التي لا تتلاءم مع التدرج اللوني لملف تعريف الألوان النشط ، تاركًا الألوان الأخرى دون تغيير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
ar: التاريخ:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
ar: قياس الألوان النسبي

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
ar: محسوس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
ar: كبر كل الألوان بشكل متساوٍ لملاءمتها ضمن النطاق اللوني لملف تعريف الألوان النشط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
ar: تجسيد اللون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
ar: تذكر المجلدات و الوصلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
ar: طبق على ملف التعريف المضمّن في ملف الصورة فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
ar: افترض أن تصحيح الألوان على مستوى النظام يطبق بالفعل ملف تعريف الشاشة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
ar: لائحة الألوان:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
ar: فاصل محاذاة الشريط الجانبي

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
ar: حرر الموقع

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ar: افرز حسب

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
ar: التقييم

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
ar: تفاصيل المصغرة

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ar: اسم الملف

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ar: حجم الصورة

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ar: حجم الملف

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ar: التقييم

[ctx: @title actions category]
en: File
ar: ملف

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
ar: أضف المجلد إلى الأماكن

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
ar: المحدد %1 من %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
ar[0]: 0 صورة
ar[1]: صورة واحدة
ar[2]: صورتين
ar[3]: %1 صور
ar[4]: %1 صورة
ar[5]: %1 صورة

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
ar[0]: 0 فيديو
ar[1]: فيديو واحد
ar[2]: فيديوين
ar[3]: %1 فيديوات
ar[4]: %1 فيديو
ar[5]: %1 فيديو

[ctx: @info:status images, videos]
en: %1, %2
ar: %1، %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
ar: أضف مرشح

en: General
ar: عام

en: Image View
ar: عرض الصورة

en: Advanced
ar: متقدم

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
ar: نسخ %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
ar[0]: انسخ 0 صورة
ar[1]: انسخ صورة واحدة
ar[2]: انسخ صورتين
ar[3]: انسخ %1 صور
ar[4]: انسخ %1 صورة
ar[5]: انسخ %1 صورة

[ctx: @action:button]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
ar: نقل %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
ar[0]: انقل 0 صورة
ar[1]: انقل صورة واحدة
ar[2]: انقل صورتين
ar[3]: انقل %1 صور
ar[4]: انقل %1 صورة
ar[5]: انقل %1 صورة

[ctx: @action:button]
en: Move
ar: انقل

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
ar: اربط %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
ar[0]: اربط 0 صورة
ar[1]: اربط صورة واحدة
ar[2]: اربط صورتين
ar[3]: اربط %1 صور
ar[4]: اربط %1 صورة
ar[5]: اربط %1 صورة

[ctx: @action:button]
en: Link
ar: اربط

en: Move Here
ar: انقل هنا

en: Copy Here
ar: انسخ هنا

en: Link Here
ar: اربط هنا

en: Cancel
ar: ألغ

en: File Operations
ar: عمليات الملف

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ar: حرر

[ctx: Verb]
en: Copy To...
ar: انسخ إلى...

[ctx: Verb]
en: Move To...
ar: انقل إلى...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
ar: اربط إلى...

[ctx: Verb]
en: Rename...
ar: أعد التسمية...

[ctx: Verb]
en: Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Restore
ar: أعد التحجيم

en: Properties
ar: الخصائص

en: Create Folder...
ar: أنشئ مجلد...

en: Open With
ar: افتح بواسطة

en: Open Containing Folder
ar: افتح المجلد الحاوي

en: Other Application...
ar: برامج أخرى...

en: Name contains
ar: اسم يحتوي

en: Name does not contain
ar: اسم لا يحتوي

en: Date >=
ar: التاريخ ≥

en: Date =
ar: التاريخ =

en: Date <=
ar: التاريخ ≤

en: Rating >=
ar: التقييم   ≥

en: Rating =
ar: التقييم =

en: Rating <=
ar: التقييم ≤

en: Tagged
ar: موسومة

en: Not Tagged
ar: غير موسومة

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
ar: رشح حسب الاسم

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
ar: رشح حسب التاريخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
ar: رشح حسب التقييم

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
ar: رشح حسب الوسم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ar: الفترة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
ar: حلقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
ar: عشوائي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
ar: معلومات الصورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
ar: اختر معلومات الصورة التي تريد عرضها...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
ar: المصغرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
ar: أظهر المصغرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
ar: الارتفاع:

[ctx: @item:intext fullscreen meta info separator]
en: ,
ar: ،

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
ar[0]: حالا
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: %1 ثوان
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
ar: اضبط نمط ملء الشاشة

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
ar: %1 من %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
ar: المرئيات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
ar: أظهر الفيديو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
ar: شغل آليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
ar: نبه عند الوصول لأخر صورة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
ar: البتة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
ar: أثناء عرض الشرائح فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
ar: دائما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
ar: خلفية ملئ الشاشة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
ar: نسيج رمادي داكن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
ar: أسود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
ar: جودة حفظ الصور القابلة للضياع:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, jpegQualitySpinner)
en: %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
ar: مستوى الجودة عند حفظ الصور باستخدام تنسيقات الصور القابلة للضياع مثل JPEG و WEBP و AVIF و HEIF و HEIC. تزيد الجودة العالية من حجم الملف.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
ar: إجراءات المصغرة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
ar: جميع الأزرار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
ar: أظهر زر التحديد فقط

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
ar: لا شيء

en: Image quality:
ar: جودة الصورة:

[ctx: Spinbox suffix; percentage 1 - 100]
en: %
ar: ٪

[ctx: @title:window]
en: Save Image
ar: احفظ الصّورة

en: Save using another format
ar: احفظ بإستخدام نسق أخر

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
ar: جونفيو لم يتمكن من حفظ الصور في نسق '%1'

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
ar: جونفيو لم يتمكن من حفظ الصور كـ %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
ar: <emphasis strong='true'>فشل حفظ <filename>%1</filename> :</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
ar: أنت الآن تعرض المستندات الجديدة.

en: Go back to the original
ar: ارجِع إلى الأصل

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
ar: ال&تقييم

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الإ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

[ctx: @title:window]
en: Image Information
ar: معلومات الصورة

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ar: حرر

en: Rotate Left
ar: دور لليسار

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
ar: دوّر الصورة إلى اليسار

en: Rotate Right
ar: دور لليمين

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
ar: دوّر الصورة لليمين

en: Mirror
ar: مرآة

en: Flip
ar: اقلب

en: Resize
ar: أعد التحجيم

en: Crop
ar: قص

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
ar: اضبط الألوان

en: Reduce Red Eye
ar: قلل العين الحمراء

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
ar: اشرح

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
ar: اشرح %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
ar: جونفيو لا يستطيع تحرير صورة من هذا النوع.

en: Image Operations
ar: عمليات الصورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
ar: أظهر الشفافية باستخدام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
ar: الخلفية المحيطة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
ar: &خلفية رقعة الشطرنج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
ar: خلفية &لون صلب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
ar: سلوك عجلة الفأرة:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
ar: لفّ

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
ar: تصفح

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
ar: كبّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
ar: نمط التكبير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
ar: احتواء تلقائي لكل صورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
ar: حافظ على نفس التكبير والموضع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
ar: التكبير و الموضع حسب الصورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ar: تكبير الصور الصغيرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
ar: التحريكات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
ar: برمجية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
ar: <b>شريط المصغرات</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
ar: الإتجاه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
ar: أفقي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
ar: عمودي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
ar: عدد الصفوف:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
ar: أظهر تفاصيل أكثر...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
ar: معلومات الصورة

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ar[0]: %1 ملف محدد
ar[1]: ملف واحد محدد
ar[2]: ملفان محددان
ar[3]: %1 ملفات محددة
ar[4]: %1 ملفا محددا
ar[5]: %1 ملف محدد

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
ar[0]: لم يحدد شيء
ar[1]: مجلد واحد محدد
ar[2]: مجلدان محددان
ar[3]: %1 مجلدات محددة
ar[4]: %1 مجلدا محددا
ar[5]: %1 مجلد محدد

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
ar: حدد %1 و %2

en: %1 folder | %1 folders
ar[0]: 0
ar[1]: مجلد واحد
ar[2]: مجلدين
ar[3]: %1 مجلدات
ar[4]: %1 مجلدا
ar[5]: %1 مجلد

en: %1 file | %1 files
ar[0]: 0
ar[1]: ملف واحد
ar[2]: ملفان
ar[3]: %1 ملفات
ar[4]: %1 ملفا
ar[5]: %1 ملف

en: Gwenview
ar: جونفيو

en: An Image Viewer
ar: عارض صور

en: Start in fullscreen mode
ar: ابدأ في نمط ملء الشاشة

en: Start in slideshow mode
ar: ابدأ في نمط عرض الشرائح

en: A starting file or folders
ar: ملف أو مجلدات البدء

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
ar: امسح القائمة

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ar: أعد التحميل

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ar: استبدل الموقع

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ar: تصفح

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
ar: استعرض المجلد للصور

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
ar: اعرض الصور المنتقاة

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
ar: أنهِ ملء الشاشة

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ar: سابق

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
ar: اذهب إلى الصورة السابقة

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
ar: اذهب إلى الصورة التالية

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ar: الأولى

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
ar: اذهب إلى الصورة الأولى

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ar: الأخيرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
ar: اذهب إلى الصورة الأخيرة

[ctx: @action]
en: Start Page
ar: صفحة البداية

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
ar: افتح صفحة البداية

[ctx: @action]
en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
ar: أظهر أدوات التحرير

[ctx: @action Share images]
en: Share
ar: شارِك

en: Error while sharing: %1
ar: حصل خطأ أثناء المشاركة: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
ar: وصلة الصورة المشاركة بها (<a href="%1">%1</a>) نسخت إلى الحافظة.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ar: حرر

en: Redo
ar: كرر

en: Undo
ar: تراجع

en: Folders
ar: المجلدات

en: Information
ar: المعلومات

en: Operations
ar: العمليات

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
ar: اخفِ الشريط الجانبي

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
ar: أظهر الشريط الجانبي

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ar: افتح صورة

en: Pause Slideshow
ar: أوقف الشرائح

en: Resume Slideshow
ar: استأنف الشرائح

en: Start Slideshow
ar: ابدأ عرض الشرائح

en: Save All Changes
ar: احفظ كل التغييرات

en: Discard Changes
ar: تجاهل التغييرات

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
ar[0]: صورة واحدة عدِّلت
ar[1]: صورة واحدة عدِّلت
ar[2]: صورتين عدِّلتا
ar[3]: %1 صور عدِّلت
ar[4]: %1 صورة عدِّلت
ar[5]: %1 صورة عدِّلت

en: If you quit now, your changes will be lost.
ar: إذا غادرت الآن، فإن كل التعديلات التي قمت بها ستضيع.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
ar: سيُخفي هذا شريط القوائم بالكامل. يمكنك عرضه مجددًا بطباعة %1.

en: Hide menu bar
ar: اخفِ الشريط القائمة

en: You reached the first document, what do you want to do?
ar: لقد وصلت إلى الملف الأول، ماذا تريد أن تفعل؟

en: Stay There
ar: ابق هناك

en: Go to the Last Document
ar: اذهب إلى المستند الأخير

en: Go Back to the Document List
ar: ارجع إلى لائحة المستندات

en: You reached the last document, what do you want to do?
ar: لقدوصلت إلى المستند الأخير، ماذا تريد أن تفعل؟

en: Go to the First Document
ar: اذهب إلى المستند الأول

[ctx: @action:button]
en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Rename <filename>%1</filename> to:
ar: أعد تسمية <filename>%1</filename> إلى:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ar: اسم الملف

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
ar: يحفظ...

en: &Stop
ar: &قف

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
ar[0]: مستند واحد لم يتمكن حفظه:
ar[1]: مستند واحد لم يتمكن حفظه:
ar[2]: مستندين لم يتمكن حفظهما:
ar[3]: %1 مستندات لم يتمكن حفظهم:
ar[4]: %1 مستندا لم يتمكن حفظهم:
ar[5]: %1 مستند لم يتمكن حفظهم:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
ar: قمت بتعديل العديد من الصور. لتفادي مشاكل الذاكرة، يجب عليك حفظ التغييرات.

en: Current image modified
ar: الصورة الحالية معدّلة

en: Previous modified image
ar: الصورة المعدّلة السابقة

en: Next modified image
ar: الصورة المعدّلة التالية

en: One image modified | %1 images modified
ar[0]: صورة واحدة معدّلة
ar[1]: صورة واحدة معدّلة
ar[2]: صورتين معدّلتين
ar[3]: %1 صور معدّلة
ar[4]: %1 صورة معدّلة
ar[5]: %1 صورة معدّلة

en: Go to first modified image
ar: اذهب إلى أول صورة معدّلة

en: Go to it
ar: اذهب إليها

en: Save All
ar: احفظ الكل

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
ar: احفظ جميع الصور المعدّلة

en: Edit
ar: حرر

[ctx: @action]
en: Edit Tags
ar: حرر الأوسمة

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
ar: صفر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
ar: محرر الأوسمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
ar: السابق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
ar: التالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
ar: التقييم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
ar: الأوسمة:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
ar: ابدأ عرض الشرائح

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
ar: ابدأ عرض الشرائح بالصور المحددة

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
ar: أضف المجلد إلى الأماكن

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
ar: انس هذا المجلد

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
ar: انس كل المجلدات

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
ar: أضف المجلد الحاوي إلى الأماكن

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
ar: انس هذا الملف

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
ar: انس جميع الملفات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
ar: عطل التاريخ.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
ar: المجلدات حديثة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
ar: الملفات الحديثة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
ar: الأماكن

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
ar: الأوسمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
ar: وسم الاستعراض غير متاح. تأكد من أن نِبومَك مثبت بشكل صحيح في حاسوبك.

en: Synchronize
ar: زامِن

en: Show Thumbnails
ar: أظهر المصغرات

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
ar: <para> هذا يظهر شريط صغير يعرض كافة الصور الأخرى في المجلد الحالي. يؤدي تحديد أحدها إلى تغيير الصورة المعروضة حاليًا. </para> <para> حدد صورًا متعددة في نفس الوقت لرؤيتها جنبًا إلى جنب.</para> <para> يمكن نقل الشريط اختياريًا إلى الجانب الأيمن من الشاشة أو يمكن أن يحتوي على صفوف متعددة من الصور؛ <link url = '%1'> اضبط هذه الخيارات في الإعدادات </link>. </para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
ar: نمط لون الخلفية

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
ar: تجاهل التغييرات و أعد التحميل

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
ar: هذه الصورة تغيرت. إعادة تحميلها سيلغي كل تعديلاتك.

en: Show failed files...
ar: أظهر الملفات الفاشلة ...

en: Show failed subfolders...
ar: أظهر المجلدات الفرعية الفاشلة ...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
ar[0]: فشل في استيراد مستند واحد
ar[1]: فشل في استيراد مستند واحد
ar[2]: فشل في استيراد مستندين
ar[3]: فشل في استيراد %1 مستندات
ar[4]: فشل في استيراد %1 مستندا
ar[5]: فشل في استيراد %1 مستند

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
ar[0]: تعذر إنشاء المجلد الفرعي في المقصد.
ar[1]: تعذر إنشاء المجلد الفرعي في المقصد.
ar[2]: تعذر إنشاء المجلدين الفرعيين في المقصد.
ar[3]: تعذر إنشاء %1 المجلدات الفرعية في المقصد
ar[4]: تعذر إنشاء %1 مجلدا فرعيا في المقصد
ar[5]: تعذر إنشاء %1 مجلد فرعي في المقصد

en: Failed to import documents:
ar: فشل في استيراد المستندات:

en: Failed to create subfolders:
ar: فشل في إنشاء المجلدات الفرعية:

en: Shooting date
ar: تاريخ الالتقاط

en: Shooting time
ar: وقت الالتقاط

en: Original extension
ar: اللاحقة الأصليّة

en: Original extension, in lower case
ar: اللاحقة الأصلية، بأحرف صغيرة

en: Original filename
ar: الاسم الأصلي للملف

en: Original filename, in lower case
ar: الاسم الأصلي للملف، بأحرف صغيرة

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
ar[0]: لم يتم استيراد أي ملفات
ar[1]: تم استيراد ملف واحد.
ar[2]: تم استيراد ملفين.
ar[3]: تم استيراد %1 ملفات
ar[4]: تم استيراد %1 ملفاً
ar[5]: تم استيراد %1 ملف

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
ar[0]: تخطي مستند واحد لأنه تم استيراده بالفعل.
ar[1]: تخطي مستند واحد لأنه تم استيراده بالفعل.
ar[2]: تخطي مستندين لأنه تم استيراده بالفعل.
ar[3]: تخطي %1 مستندات لأنه تم استيرادها بالفعل.
ar[4]: تخطي %1 مستندا لأنه تم استيراده بالفعل.
ar[5]: تخطي %1 مستند لأنه تم استيرادها بالفعل.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
ar[0]: أعيد تسمية أحدهما لأنه استورد بالفعل مستند آخر يحمل نفس الاسم.
ar[1]: أعيد تسمية أحدهما لأنه استورد بالفعل مستند آخر يحمل نفس الاسم.
ar[2]: أعيد تسميتهما لأنه استورد بالفعل مستندين آخرين يحمل نفس الاسم.
ar[3]: %1 أعيد تسميتها لأنه استورد بالفعل مستندات أخرى يحمل نفس الاسم.
ar[4]: %1 أعيد تسميتها لأنه استورد بالفعل مستندات أخرى يحمل نفس الاسم.
ar[5]: %1 أعيد تسميتها لأنه استورد بالفعل مستندات أخرى يحمل نفس الاسم.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
ar[0]: أأحذف المستند المستورد من الجهاز؟
ar[1]: أأحذف المستند المستورد من الجهاز؟
ar[2]: أأحذف المستندين المستوردين من الجهاز؟
ar[3]: أأحذف %1 مستندات المستوردة من الجهاز؟
ar[4]: أأحذف %1 مستندا المستورد من الجهاز؟
ar[5]: أأحذف %1 مستند المستورد من الجهاز؟

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
ar[0]: أأحذف المستند المتخطى من الجهاز؟
ar[1]: أأحذف المستند المتخطى من الجهاز؟
ar[2]: أأحذف المستندين المتخطيين من الجهاز؟
ar[3]: أأحذف %1 المستندات المتخطاة من الجهاز؟
ar[4]: أأحذف %1 مستندا المتخطى من الجهاز؟
ar[5]: أأحذف %1 مستند المتخطى من الجهاز؟

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
ar[0]: أأحذف المستند الذي تم استيراده أو تخطيه من الجهاز؟
ar[1]: أأحذف المستند الذي تم استيراده أو تخطيه من الجهاز؟
ar[2]: أأحذف المستندين اللذان تم استيرادهما أو تخطيتهما من الجهاز؟
ar[3]: أأحذف %1 المستندات التي تم استيرادها أو تخطيتها من الجهاز؟
ar[4]: أأحذف %1 مستندا الذي تم استيرادها أو تخطيتها من الجهاز؟
ar[5]: أأحذف %1 مستند الذي تم استيرادها أو تخطيتها من الجهاز؟

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
ar: تم الاستيراد

en: Keep
ar: أبقِ

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
ar[0]: فشل في حذف المستند: 
    %2
ar[1]: فشل في حذف المستند: 
    %2
ar[2]: فشل في حذف المستندين: 
    %2
ar[3]: فشل في حذف المستندات: 
    %2
ar[4]: فشل في حذف المستندات: 
    %2
ar[5]: فشل في حذف المستندات: 
    %2

en: Retry
ar: أعد المحاولة

en: Ignore
ar: تجاهل

en: What do you want to do now?
ar: ماذا تريد أن تفعل الآن؟

en: View Imported Documents with Gwenview
ar: اعرض المستندات المستوردة باستخدام جونفيو

en: Import more Documents
ar: استورد مزيداً من المستندات

en: Quit
ar: انهِ

en: Could not create destination folder.
ar: تعذر إنشاء المجلد الهدف.

en: Could not create temporary upload folder.
ar: تعذر إنشاء مجلد الرفع المؤقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
ar: أعد تسمية الملفات آليًّا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
ar: هيئة إعادة التسمية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
ar: المعاينة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
ar: <i>اطبع نصًّا أو انقر على العناصر أدناه لتخصيص الهيئة</i>

en: Gwenview Importer
ar: استوردها جونفيو

en: Photo Importer
ar: مستورد الصور

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
ar: معرف الجهاز ، يستخدم لاسترجاع المعلومات عن الجهاز (الاسم ، الايقونة ...)

en: Device UDI
ar: معرف الجهاز

en: Source folder
ar: مجلد المصدر

en: Missing required source folder argument.
ar: معاملات المجلد المصدر المطلوبة مفقودة.

en: Too many arguments.
ar: معاملات كثيرة جدا.

en: Invalid source folder.
ar: مجلد المصدر غير صالح.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
ar: يجري استيراد المستندات...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
ar: دعم كاميرتك غيب مثبت

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
ar: مكتبة دعم ميفاق "%1" غير مثبتة. الخطأ: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
ar: مكتبة دعم ميفاق "%1" غير مثبتة

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
ar: بعد الانتهاء من عملية التثبيت أعد المستورد للمتابعة

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
ar: شغل المستكشف لتثبيت مكتبة دعم ميفاق "%1"

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
ar: ثبت دعم لهذه الكاميرا

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
ar: تحتاج إلى تثبيت Kamera على نظامك للقراءة من الكاميرا. انقر هنا لبدء تشغيل المستكشف لتثبيت Kamera لتمكين دعم البروتوكول لـ "camera:‎/‎"  على نظامك.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
ar: ثبت دعم ميفاق "%1"…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
ar: انقر هنا لتشغيل المستكشف لتثبيت مكتبة دعم ميفاق "‎%1:‎/‎" على نظامك.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
ar: ابحث الويب عن كيفية تثبيت دعم ميفاق "%1"…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
ar: كيف تثبت  "%1" دعم على لينكس

en: Import Selected
ar: استورد المحدد

en: Import All
ar: استورد الكل

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
ar: فشل فتح المستكشف. <nl/> يرجى التحقق مما إذا كان المستكشف مثبتًا على نظامك ، أو استخدم مدير الحزم في نظامك لتثبيت حزمة "Kamera".

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
ar: فشل فتح المستكشف. <nl /> الرجاء التحقق مما إذا كان المستكشف مثبتًا على نظامك ، أو استخدم مدير حزم النظام لتثبيت مكتبة دعم البروتوكول لـ "%1".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
ar: حدد مستندات لاستيرادها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
ar: الإ&عدادات...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
ar: أدخِل وجهة الاستيراد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
ar: يعرض لائحة بمحتوى:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
ar: الحقوق محفوظة © 2000-2022 مؤلّفو جنوفيو

en: Current Maintainer
ar: المنسّق الحالي

en: Developer
ar: المطور

en: Adjust Colors
ar: اضبط الألوان

en: Brightness:
ar: السّطوع:

en: Contrast:
ar: التّباين:

en: Gamma:
ar: غاما:

en: Current Image
ar: الصورة الحالية

en: Square
ar: مربع

en: This Screen
ar: هذه الشاشة

en: Landscape
ar: بالعرض

en: ISO (A4, A3...)
ar: مقاسات معيارية (A4, A3...)

en: US Letter
ar: رسالة أمريكية

en: Portrait
ar: بالطّول

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
ar: العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
ar: الإرتفاع

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدّمة

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
ar: معامل التناسب:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
ar: الموضع:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
ar: أبق التناسب

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
ar: لا يستطيع جونفيو حفظ مستند من هذا النوع.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
ar: جونفيو لا يستطيع عرض مستندات من نوع %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
ar: تعذر فتح الملف %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
ar: فشل تحميل معلومات ميتا meta .

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
ar: فشل تحميل الصورة.

en: Could not load document %1
ar: تعذر تحميل المستند %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
ar: تعذر فتح الملف للكتابة، تحقق من أن لديك ما يلزم من الحقوق في <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
ar: لا يمكن الكتابة فوق الملف، تحقق من أن لديك الحقوق الضرورية للكتابة في <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ar: المهملات

[ctx: @action:button]
en: Deselect
ar: الغِ التحديد

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
ar: جونفيو لا يعرف كيف يعرض هذا النوع من المستندات

en: Loading <filename>%1</filename> failed
ar: تحميل <filename>%1</filename> فشل

en: Zoom to Fit
ar: لائم التقريب

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ar: ناسب

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
ar: لائم الصورة على مساحة العرض

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
ar: <para> هذا يناسب الصورة في منطقة العرض المتاحة: <list> <item> تعرض الصور الأكبر من مساحة العرض بحجم أصغر حتى تناسبها.  </item> <item> الصور الأصغر تعرض في منطقة المشاهدة بحجمها الطبيعي. إذا كان يجب أن تكبر الصور الأصغر لتشغل كامل مساحة العرض، فقم بتشغيل <emphasis> تكبير الصور الأصغر  </emphasis> <link url = '%2'> في الإعدادات </link>. </item> </list> </para> <para> إذا مُكّن "%1" بالفعل، فسيؤدي الضغط عليه مرة أخرى إلى إيقاف تشغيله وسيتم عرض الصورة بحجمها الطبيعي بدلاً من ذلك. </para> <para> "%1" هو التكبير الافتراضي للصور. يمكن تغيير هذا بحيث تُعرض الصور بقيمة تكبير سابقة بدلاً من ذلك <link url = '%2'> في الإعدادات </link>. </para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
ar: تكبير لملء النافذة عن طريق ملاءمة العرض أو الارتفاع

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
ar: املأ

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
ar: أظهر منظر عين الطائر عند التكبير

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
ar: اتبع مخطّط الألوان

[ctx: @action]
en: Light Mode
ar: نمط فاتح

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
ar: نمط طبيعي

[ctx: @action]
en: Dark Mode
ar: نمط داكن

en: No document selected
ar: لم يتم إختيار أي مستند

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
ar: نسبة الذاكرة التي سيستعملها جنيوفيو قبل أن 
                يحذر المستخدم و ينصحه بحفظ التغيرات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
ar: قائمة امتدادات الملفات التي يجب على جنيوفيو أن لا يحاول تحميلها.
                نستثني أيضاً اللاحقة new لأن هذه هي اللاحقة
                التي يستخدمها KSaveFile للملفات المؤقتة.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
ar: يحدد ما يحدث عند الانتقال إلى الصورة ب 
                بعد تكبير منطقة من الصورة أ. في حالة الضبط على 
                احتواء تلقائي ، تصغر الصورة ب لملاءمة الشاشة. 
                في حالة الضبط على حافظ على نفس التناسب ، تشترك 
                جميع الصور في نفس التكبير والموضع: تعيين الصورة 
                ب على نفس معلمات التكبير مثل الصورة أ (وإذا غيرت ،
                فسيتم عرض الصورة أ مع التكبير والموضع المحدثين). إذا  
                عينت على فردي ، فستتذكر جميع الصور نفس معلمات التكبير 
                مثل الصورة أ ، ولكنها ستتذكر بعد ذلك تكبيرها وموضعها (إذا  
                غيرت ، فلن يتم عرض الصورة أ مع التكبير والموضع المحدثين).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
ar: يحدد كيفية تجسيد الألوان عندما تستخدم شاشتك ملف تعريف
                    ألوان ICC والصورة بها ألوان لا تتلاءم مع نطاق ألوان ملف التعريف. 
                    ستعمل ميزة "الإدراك" على قياس ألوان الصورة بأكملها بحيث تتناسب
                    جميعها مع إمكانات العرض. نسبي سوف يضغط فقط على الألوان التي
                    لا يمكن عرضها ، ويترك الألوان الأخرى بمفردها.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
ar: اعرض الصور في عرض تقديمي بترتيب عشوائي

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
ar: اعرض العرض التقديمي في نمط ملء الشاشة

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
ar: أعد عرض الصور من جديد

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
ar: توقف عن أخر صور في المجلد

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
ar: الفترة بين الصورة (بالثواني)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
ar: تقييد نسبة الاقتصاص إلى الصورة عند تعطيل الإعدادات المتقدمة

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
ar: يمثل الفهرس النسبة المحددة في مربع التحرير والسرد للإعدادات المتقدمة

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
ar: عرض نسبة الاقتصاص المستخدمة مؤخرًا عند تمكين الإعدادات المتقدمة

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
ar: ارتفاع لنسبة الاقتصاص المستخدم مؤخرا عند تمكين الإعدادات المتقدمة

en: Last visited: %1
ar: أخر زيارة: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ar: حجم الملف

[ctx: @item:intable]
en: File Time
ar: وقت الملف

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ar: حجم الصورة

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ar: تعليق

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
ar: عام

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
ar: %1×%2

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
ar: (%1م.بكسل)

[ctx: @title:column]
en: Property
ar: الخاصية

[ctx: @title:column]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
ar: لم يتمكن من فتح الملف من أجل الكتابة.

[ctx: @info]
en: No data to store.
ar: لا توجد بيانات للتخزين

en: Print Image
ar: اطبع الصورة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ar: إعدادات الصورة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ar: موضع الصورة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ar: تحجيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ar: &بدون تحجيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ar: &ناسب الصورة على الصفحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ar: ح&جّم إلى:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
ar: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ar: ملي.مترات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ar: سنتيمترات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ar: بوصات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ar: أبق التناسب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ar: الحجم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
ar: انقر فوق العين الحمراء واختر الحجم ، أو انقر نقرًا مزدوجًا للتصحيح على الفور.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
ar: بافتراض أن تنسيق الصورة لن يتغير و 
    للصور القابلة للضياع باستخدام القيمة المحددة في "جودة حفظ الصورة  القابلة للضياع".

en: error
ar: خطأ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ar: أعد التحجيم

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
ar: أعد التحجيم الصورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
ar: الحجم الجديد:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, mHeightPercentSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, mWidthPercentSpinBox)
en:  %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
ar: بكسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
ar: أبق التناسب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
ar: الحجم الحالي:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
ar: أسند هذه السمة لكل الصور المختارة

en: Add tag
ar: أضف وسمًا

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ar: حلقة

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
ar: عشوائي

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ar: دور لليمين

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ar: دور لليسار

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ar: مرآة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
ar: اقلب

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ar: حوّل

[ctx: @action]
en: Properties
ar: الخصائص

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: عر&ض
