gwenview - en to cs translation catalogue (393 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
cs: Úsporný režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
cs: Miniatury:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
cs: Historie:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
cs: Relativní kolorimetrický

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
cs: Perceptuální

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
cs: Zobrazovací záměr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
cs: Zapamatovat si složky a internetové adresy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
cs: Profil barev:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
cs: Oddělovač pro zarovnání postranní lišty

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
cs: Pohled

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
cs: Upravit umístění

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
cs: Řadit dle

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
cs: Název

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
cs: Podrobnosti k náhledům

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
cs: Název souboru

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
cs: Velikost obrázku

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
cs: Velikost souboru

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @title actions category]
en: File
cs: Soubor

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
cs: Přidat složku do Umístění

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
cs: Vybráno %1 z %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
cs[0]: %1 obrázek
cs[1]: %1 obrázky
cs[2]: %1 obrázků

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
cs[0]: %1 video
cs[1]: %1 videa
cs[2]: %1 videí

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
cs: Přidat filtr

en: General
cs: Obecné

en: Image View
cs: Pohled na obrázek

en: Advanced
cs: Pokročilé

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
cs: Kopírovat %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
cs[0]: Kopírovat %1 obrázek
cs[1]: Kopírovat %1 obrázky
cs[2]: Kopírovat %1 obrázků

[ctx: @action:button]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
cs: Přesunout %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
cs[0]: Přesunout %1 obrázek
cs[1]: Přesunout %1 obrázky
cs[2]: Přesunout %1 obrázků

[ctx: @action:button]
en: Move
cs: Přesunout

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
cs: Odkaz na %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
cs[0]: Odkaz %1 obrázek
cs[1]: Odkaz %1 obrázky
cs[2]: Odkaz %1 obrázků

[ctx: @action:button]
en: Link
cs: Odkaz

en: Move Here
cs: Přesunout sem

en: Copy Here
cs: Kopírovat sem

en: Link Here
cs: Odkaz sem

en: Cancel
cs: Zrušit

en: File Operations
cs: Souborové operace

[ctx: @title actions category]
en: Edit
cs: Upravit

[ctx: Verb]
en: Copy To...
cs: Kopírovat do...

[ctx: Verb]
en: Move To...
cs: Přesunout do...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
cs: Vytvořit odkaz na...

[ctx: Verb]
en: Rename...
cs: Přejmenovat...

[ctx: Verb]
en: Trash
cs: Vyhodit do koše

en: Restore
cs: Obnovit

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Create Folder...
cs: Vytvořit složku...

en: Open With
cs: Otevřít pomocí

en: Open Containing Folder
cs: Otevřít odpovídající složku

en: Other Application...
cs: Jiná aplikace...

en: Name contains
cs: Název obsahuje

en: Name does not contain
cs: Název neobsahuje

en: Date >=
cs: Datum >=

en: Date =
cs: Datum =

en: Date <=
cs: Datum <=

en: Rating >=
cs: Hodnocení >=

en: Rating =
cs: Hodnocení =

en: Rating <=
cs: Hodnocení <=

en: Tagged
cs: Označkováno

en: Not Tagged
cs: Neoznačkováno

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
cs: Filtrovat podle názvu

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
cs: Filtrovat podle data

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
cs: Filtrovat podle hodnocení

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
cs: Filtrovat podle značky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
cs: Promítání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
cs: Ve smyčce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
cs: Náhodně

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
cs: Informace o obrázku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
cs: Vybrat informace o obrázku k zobrazení...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
cs: Náhledy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
cs: Zobrazit náhledy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
cs: Výška:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
cs[0]: 1 s
cs[1]: %1 s
cs[2]: %1 s

en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
cs: Nastavit celoobrazovkový režim

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
cs: %1 z %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
cs: Videa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
cs: Zobrazit videa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
cs: Automaticky přehrát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
cs: Upozornit po dosažení posledního obrázku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
cs: Nikdy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
cs: Pouze během promítání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
cs: Vždy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
cs: Pozadí celé obrazovky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
cs: Tmavě šedá textura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
cs: Černá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
cs: Ztrátová kvalita uloženého obrázku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
cs: Úroveň kvality při ukládání obrázků do ztrátových formátů jako JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, a HEIC. Vyšší kvalita povede k větší velikosti obrázku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
cs: Činnosti náhledu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
cs: Všechna tlačítka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
cs: Zobrazit pouze tlačítko výběru

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
cs: Žádné

en: Image quality:
cs: Kvalita obrázku:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
cs: Uložit obrázek

en: Save using another format
cs: Uložit v jiném formátu

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
cs: Gwenview neumí ukládat obrázky ve formátu '%1'.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
cs: Gwenview neumí ukládat obrázky ve formátu '%1'.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
cs: <emphasis strong='true'>Uložení <filename>%1</filename> selhalo:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
cs: Nyní si prohlížíte nový dokument.

en: Go back to the original
cs: Přejít zpět na originál

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
cs: &Hodnocení

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

[ctx: @title:window]
en: Image Information
cs: Informace o obrázku

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
cs: Úpravy

en: Rotate Left
cs: Otočit vlevo

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
cs: Otočit obrázek doleva

en: Rotate Right
cs: Otočit vpravo

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
cs: Otočit obrázek doprava

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Flip
cs: Převrátit

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Crop
cs: Oříznout

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
cs: Upravit barvy

en: Reduce Red Eye
cs: Odstranění červených očí

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
cs: Poznamenat

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
cs: Poznamenat %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
cs: Gwenview neumí tento typ obrázku upravovat.

en: Image Operations
cs: Operace s obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
cs: Zobrazit průhlednost pomocí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
cs: Okolní pozadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
cs: Ša&chovnicové pozadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
cs: Vyplnit pozadí ba&rvou:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
cs: Chování kolečka myši:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
cs: Rolovat

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
cs: Procházet

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
cs: Zvětšení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
cs: Režim přiblížení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
cs: Automaticky přizpůsobit každý obrázek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
cs: Ponechat stejné přiblížení a pozici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
cs: Přiblížení a pozic pro každý obrázek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
cs: Zvětšit menší obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
cs: Animace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
cs: Softwarově

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
cs: Žádné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
cs: <b>Panel s náhledy</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
cs: Orientace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
cs: Vodorovně

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
cs: Svisle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
cs: Počet řádků:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
cs: Zobrazit víc podrobností...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
cs: Informace o obrázku

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
cs[0]: Vybrán 1 soubor
cs[1]: Vybrány %1 soubory
cs[2]: Vybráno %1 souborů

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
cs[0]: Vybrána 1 složka
cs[1]: Vybrány %1 složky
cs[2]: Vybráno %1 složek

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
cs: Vybrány soubory a složky: %1 a %2

en: %1 folder | %1 folders
cs[0]: 1 složka
cs[1]: %1 složky
cs[2]: %1 složek

en: %1 file | %1 files
cs[0]: 1 soubor
cs[1]: %1 soubory
cs[2]: %1 souborů

en: An Image Viewer
cs: Prohlížeč obrázků

en: Start in fullscreen mode
cs: Spustit v celoobrazovkovém režimu

en: Start in slideshow mode
cs: Spustit v režimu promítání

en: A starting file or folders
cs: Výchozí soubor nebo složky

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
cs: Smazat seznam

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
cs: Obnovit

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
cs: Nahradit umístění

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
cs: Procházet

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
cs: Procházet složky s obrázky

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
cs: Pohled

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
cs: Zobrazit vybrané obrázky

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
cs: Ukončit celoobrazovkový režim

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
cs: Přejít na předchozí obrázek

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
cs: Následující

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
cs: Přejít na následující obrázek

[ctx: @action Go to first image]
en: First
cs: První

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
cs: Přejít na první obrázek

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
cs: Poslední

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
cs: Přejít na poslední obrázek

[ctx: @action]
en: Start Page
cs: První stránka

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
cs: Otevřít úvodní stránku

[ctx: @action]
en: Sidebar
cs: Postranní panel

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
cs: Zobrazit nástroje pro úpravu

[ctx: @action Share images]
en: Share
cs: Sdílet

en: Error while sharing: %1
cs: Chyba při sdílení: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
cs: Odkaz na sdílený obrázek (<a href="%1">%1</a>) byl zkopírován do schránky.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
cs: Úpravy

en: Redo
cs: Znovu

en: Undo
cs: Zpět

en: Folders
cs: Složky

en: Information
cs: Informace

en: Operations
cs: Operace

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
cs: Skrýt postranní panel

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
cs: Zobrazit postranní panel

[ctx: @title:window]
en: Open Image
cs: Otevřít obrázek

en: Pause Slideshow
cs: Pozastavit prezentaci

en: Resume Slideshow
cs: Pokračovat v prezentaci

en: Start Slideshow
cs: Spustit promítání

en: Save All Changes
cs: Uložit všechny změny

en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
cs[0]: 1 obrázek byl změněn.
cs[1]: %1 obrázky byly změněny.
cs[2]: %1 obrázků bylo změněno.

en: If you quit now, your changes will be lost.
cs: Pokud nyní ukončíte aplikaci, vaše změny budou ztraceny.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
cs: Toto úplně skryje panel nabídky. Můžete ji opětovně zobrazit pomocí %1.

en: Hide menu bar
cs: Skrýt nabídku

en: You reached the first document, what do you want to do?
cs: Dosáhli jste prvního dokumentu. Co si přejete udělat?

en: Stay There
cs: Zůstat zde

en: Go to the Last Document
cs: Přejít na poslední dokument

en: Go Back to the Document List
cs: Přejít zpět na seznam dokumentů

en: You reached the last document, what do you want to do?
cs: Dosáhli jste posledního dokumentu. Co si přejete udělat?

en: Go to the First Document
cs: Přejít na první dokument

[ctx: @action:button]
en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename <filename>%1</filename> to:
cs: Přejmenovat <filename>%1 </filename> na:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
cs: Přejmenovat

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
cs: Probíhá ukládání...

en: &Stop
cs: Za&stavit

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
cs[0]: Nelze uložit 1 dokument:
cs[1]: Nelze uložit %1 dokumenty:
cs[2]: Nelze uložit %1 dokumentů:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
cs: Změnili jste několik obrázků. Měli byste uložit své změny, abyste předešli problémům s pamětí.

en: Current image modified
cs: Aktuální obrázek byl změněn

en: Previous modified image
cs: Předchozí změněný obrázek

en: Next modified image
cs: Následující změněný obrázek

en: One image modified | %1 images modified
cs[0]: Změněn 1 obrázek
cs[1]: Změněny %1 obrázky
cs[2]: Změněno %1 obrázků

en: Go to first modified image
cs: Přejít na první změněný obrázek

en: Go to it
cs: Přejít na

en: Save All
cs: Uložit vše

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
cs: Uložit všechny změněné obrázky

en: Edit
cs: Upravit

[ctx: @action]
en: Edit Tags
cs: Upravit značky

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
cs: Nula

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
cs: Editor značek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
cs: Předchozí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
cs: Následující

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
cs: Hodnocení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
cs: Značky:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
cs: Popis

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
cs: Spustit promítání

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
cs: Spustit promítání s vybranými obrázky

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
cs: Přidat složku do Umístění

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
cs: Zapomenout tuto složku

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
cs: Zapomenout všechny složky

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
cs: Zapomenout tento soubor

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
cs: Zapomenout všechny soubory

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
cs: Historie byla zakázána.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
cs: Nedávno otevřené složky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
cs: Nedávné soubory

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
cs: Místa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
cs: Značky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
cs: Promiňte, ale procházení podle značek není dostupné. Ujistěte se, že na vašem počítači je Nepomuk správně nainstalován.

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Show Thumbnails
cs: Zobrazit náhledy

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
cs: Režim barvy pozadí

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
cs: Zahodit změny a znovu načíst

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
cs: Obrázek byl změněn, jeho opětovným načtením ztratíte všechny změny.

en: Show failed files...
cs: Zobrazit soubory s problémy...

en: Show failed subfolders...
cs: Zobrazit podsložky s problémy...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
cs[0]: Import %1 dokumentu selhal.
cs[1]: Import %1 dokumentů selhal.
cs[2]: Import %1 dokumentů selhal.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
cs[0]: %1 cílovou podsložku se nepovedlo vytvořit.
cs[1]: %1 cílové podsložky se nepovedlo vytvořit.
cs[2]: %1 cílových podsložek se nepovedlo vytvořit.

en: Failed to import documents:
cs: Import  dokumentů selhal:

en: Failed to create subfolders:
cs: Cílové podsložky se nepovedlo vytvořit:

en: Shooting date
cs: Datum pořízení

en: Shooting time
cs: Čas pořízení

en: Original extension
cs: Původní přípona

en: Original extension, in lower case
cs: Původní přípona, malá písmena

en: Original filename
cs: Původní název souboru

en: Original filename, in lower case
cs: Původní název souboru, malá písmena

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
cs[0]: Jeden dokument byl importován.
cs[1]: %1  dokumenty byly importovány.
cs[2]: %1 dokumentů bylo importováno.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
cs[0]: Jeden dokument byl přeskočen protože již byl importován.
cs[1]: %1 dokumenty byly přeskočeno protože již byly importovány.
cs[2]: %1 dokumentů bylo přeskočeno protože již byly importovány.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
cs[0]: Jeden z nich byl přejmenován protože jiný dokument se stejným názvem již byl importován.
cs[1]: %1 z nich byly přejmenovány protože jiné dokumenty se stejným názvem již byly importovány.
cs[2]: %1 z nich bylo přejmenováno protože jiné dokumenty se stejným názvem již byly importovány.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
cs[0]: Smazat importovaný dokument ze zařízení?
cs[1]: Smazat %1 importované dokumenty ze zařízení?
cs[2]: Smazat %1 importovaných dokumentů ze zařízení?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
cs[0]: Smazat přeskočený dokument ze zařízení?
cs[1]: Smazat %1 přeskočené dokumenty ze zařízení?
cs[2]: Smazat %1 přeskočených dokumentů ze zařízení?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
cs[0]: Smazat importovaný nebo přeskočený dokument ze zařízení?
cs[1]: Smazat %1 importované nebo přeskočené dokumenty ze zařízení?
cs[2]: Smazat %1 importovaných nebo přeskočených dokumentů ze zařízení?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
cs: Import dokončen

en: Keep
cs: Uchovat

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
cs[0]: Chyba při mazání souboru:
    %2
cs[1]: Chyba při mazání souborů:
    %2
cs[2]: Chyba při mazání souborů:
    %2

en: Retry
cs: Zkusit znovu

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: What do you want to do now?
cs: Co si teď přejete dělat?

en: View Imported Documents with Gwenview
cs: Zobrazit importované dokumenty pomocí Gwenview

en: Import more Documents
cs: Importovat víc dokumentů

en: Quit
cs: Ukončit

en: Could not create destination folder.
cs: Cílovou složku se nepovedlo vytvořit.

en: Could not create temporary upload folder.
cs: Nelze vytvořit dočasnou složku pro odeslání.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
cs: Přejmenovat dokumenty automaticky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
cs: Formát přejmenování:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
cs: Náhled:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
cs: <i>Napište text nebo klikněte na položky níže pro přizpůsobení formátu</i>

en: Gwenview Importer
cs: Import pro Gwenview

en: Photo Importer
cs: Import obrázků

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
cs: UDI zařízení použité k získání informací o zařízení (název, ikona...)

en: Device UDI
cs: UDI zařízení

en: Source folder
cs: Zdrojová složka

en: Missing required source folder argument.
cs: Chybí potřebný argument složky zdroje.

en: Too many arguments.
cs: Příliš mnoho argumentů

en: Invalid source folder.
cs: Neplatná složka zdroje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
cs: Importují se dokumenty...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
cs: Podpora pro váš fotoaparát není nainstalována.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
cs: Knihovna s podporou protokolu "%1" není nainstalována. Chyba: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
cs: Knihovna s podporou protokolu "%1" není nainstalována.

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
cs: Instalovat podporu pro tento fotoaparát...

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
cs: Nainstalovat podporu protokolu "%1"…

en: Import Selected
cs: Importovat vybrané

en: Import All
cs: Importovat vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
cs: Vyberte dokumenty pro import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
cs: Nastavení...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
cs: Zadejte cíl importu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
cs: Vypisuje se obsah:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
cs: Autorská práva 2000-2022 Vývojáři Gwenview

en: Current Maintainer
cs: Současný správce

en: Developer
cs: Vývojář

en: Adjust Colors
cs: Upravit barvy

en: Brightness:
cs: Jas:

en: Contrast:
cs: Kontrast:

en: Gamma:
cs: Gama:

en: Current Image
cs: Současný obrázek

en: Square
cs: Čtverec

en: This Screen
cs: Tato obrazovka

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Portrait
cs: Na výšku

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
cs: Šířka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
cs: Výška

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
cs: Poměr stran:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
cs: Velikost:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
cs: Pozice:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
cs: Zachovat poměr stran

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
cs: Gwenview neumí tento typ dokumentu uložit.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
cs: Gwenview neumí zobrazovat dokumenty ve formátu '%1'.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
cs: Nelze otevřít soubor %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
cs: Načtení meta-informací se nezdařilo.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
cs: Načítání obrázku selhalo.

en: Could not load document %1
cs: Nepovedlo se načíst dokument %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
cs: Nelze otevřít soubor pro zápis. Zkontrolujte, zda máte potřebné oprávnění pro <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
cs: Soubor nelze přepsat. Zkontrolujte, zda máte potřebné oprávnění pro <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
cs: Vyhodit do koše

[ctx: @action:button]
en: Deselect
cs: Zrušit výběr

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
cs: Gwenview neumí zobrazit tento typ dokumentu

en: Loading <filename>%1</filename> failed
cs: Načítání <filename>%1</filename> selhalo

en: Zoom to Fit
cs: Přizpůsobit velikost

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
cs: Přizpůsobit

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
cs: Přizpůsobit obrázek pohledu

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
cs: Vyplnit

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
cs: Následovat barevné schéma

[ctx: @action]
en: Light Mode
cs: Světlý režim

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
cs: Neutrální režim

[ctx: @action]
en: Dark Mode
cs: Tmavý režim

en: No document selected
cs: Není vybrán žádný dokument

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
cs: Procento paměti používané Gwenview předtím, než bude
                varovat uživatele a navrhne mu uložení změn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
cs: Seznam přípon souborů, které by se Gwenview neměl pokoušet
                načíst. Rovněž nejsou zahrnuty *.new protože tuto příponu
                využívá KSaveFile pro dočasné soubory.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
cs: Zobrazit promítané obrázky v náhodném pořadí

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
cs: Spustit promítání v celoobrazovkovém režimu

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
cs: Obrázky ve smyčce

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
cs: Zastavit u posledního obrázku ve složce

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
cs: Interval mezi obrázky (v sekundách)

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
cs: Naposled použitá šířka ořezu při povolení pokročilých nastavení

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
cs: Naposled použitá výška ořezu při povolení pokročilých nastavení

en: Last visited: %1
cs: Naposledy navštívený: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @item:intable]
en: File Size
cs: Velikost souboru

[ctx: @item:intable]
en: File Time
cs: Čas vytvoření souboru

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
cs: Velikost obrázku

[ctx: @item:intable]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @title:column]
en: Property
cs: Vlastnost

[ctx: @title:column]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
cs: Nelze otevřít soubor pro zápis.

[ctx: @info]
en: No data to store.
cs: Žádná data k uložení.

en: Print Image
cs: Vytisknout obrázek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
cs: Nastavení obrázku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
cs: Pozice obrázku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
cs: Zvětšení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
cs: Původ&ní velikost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
cs: Přizpůso&bit obrázek stránce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
cs: Zvětšit &na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
cs: Milimetry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
cs: Centimetry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
cs: Palce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
cs: Zachovat poměr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
cs: Velikost:

en: error
cs: chyba

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
cs: Změnit velikost

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
cs: Změnit velikost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
cs: Nová velikost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
cs: Zachovat poměr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
cs: Současná velikost:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
cs: Přiřadit tuto značku všem vybraným obrázkům

en: Add tag
cs: Přidat značku

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
cs: Smyčka

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
cs: Náhodně

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
cs: Otočit vpravo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
cs: Otočit vlevo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
cs: Zrcadlit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
cs: Převrátit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
cs: Převést

[ctx: @action]
en: Properties
cs: Vlastnosti

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled
