gwenview - en to da translation catalogue (358 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
da: Tilstand med lavt ressourceforbrug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
da: Aktivér denne indstilling hvis du ikke har god plads på disken. Det vil undlade at gemme miniaturer på disken og vil foretrække indlejrede miniaturer af lavere kvalitet, som er hurtigere at indlæse, hvis de er tilgængelige.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
da: Miniaturer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
da: Mas farver der ikke passer med den aktive farveprofils farve-gamut, og lad andre farver være uberørt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
da: Historik:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
da: Relativ kolorimetri

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
da: Perceptuelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
da: Skalér alle farver ligeligt for at tilpasse dem med den aktive farveprofils farve-gamut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
da: Renderingsintention:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
da: Husk mapper og URL'er

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
da: Anvend kun den profil der er indlejret i billedfilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
da: Antag at systemomfattende farvekorrektion allerede anvender skærmprofilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
da: Farveprofil:

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
da: Vis

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
da: Redigér sted

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
da: Sortér efter

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
da: Navn

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
da: Dato

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
da: Miniature-detaljer

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
da: Dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
da: Billedstørrelse

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
da: Filstørrelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @title actions category]
en: File
da: Fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
da: Tilføj mappe til steder

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
da: Markeret %1 ud af %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
da[0]: %1 billede
da[1]: %1 billeder

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
da[0]: %1 video
da[1]: %1 videoer

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
da: Tilføj filter

en: General
da: Generelt

en: Image View
da: Billedvisning

en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
da: Kopiér %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
da[0]: Kopiér %1 billede
da[1]: Kopiér %1 billeder

[ctx: @action:button]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
da: Flyt %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
da[0]: Flyt %1 billede
da[1]: Flyt %1 billeder

[ctx: @action:button]
en: Move
da: Flyt

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
da: Link til %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
da[0]: Link til %1 billede
da[1]: Link til %1 billeder

en: Move Here
da: Flyt hertil

en: Copy Here
da: Kopiér hertil

en: Link Here
da: Link hertil

en: Cancel
da: Annullér

en: File Operations
da: Filoperationer

[ctx: @title actions category]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: Verb]
en: Copy To...
da: Kopiér til...

[ctx: Verb]
en: Move To...
da: Flyt til...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
da: Link til...

[ctx: Verb]
en: Rename...
da: Omdøb...

[ctx: Verb]
en: Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Restore
da: Genskab

en: Properties
da: Egenskaber

en: Create Folder...
da: Opret mappe...

en: Open With
da: Åbn med

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Other Application...
da: Andet program...

en: Name contains
da: Navn indeholder

en: Name does not contain
da: Navn indeholder ikke

en: Date >=
da: Dato >=

en: Date =
da: Dato =

en: Date <=
da: Dato <=

en: Rating >=
da: Vurdering >=

en: Rating =
da: Vurdering =

en: Rating <=
da: Vurdering <=

en: Tagged
da: Mærket

en: Not Tagged
da: Ikke mærket

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
da: Filtrér efter navn

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
da: Filtrér efter dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
da: Filtrér efter vurdering

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
da: Filtrér efter mærke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
da: Diasshow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
da: Løkke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
da: Tilfældig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
da: Billedinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
da: Vælg den billedinformation, der skal vises...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
da: Miniaturer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
da: Vis miniaturer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
da: Højde:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
da[0]: %1 sek.
da[1]: %1 sek.

en: Configure
da: Indstil

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
da: Indstil fuldskærmstilstand

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
da: %1 ud af %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
da: Videoer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
da: Vis videoer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
da: Afspil automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
da: Miniaturehandlinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
da: Alle knapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
da: Vis kun markeringsknap

[ctx: @title:window]
en: Save Image
da: Gem billede

en: Save using another format
da: Gem i et andet format

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
da: Gwenview kan ikke gemme billeder i '%1' format.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
da: Gwenview kan ikke gemme billeder som %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
da: <emphasis strong='true'>Gemning <filename>%1</filename> mislykkedes:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
da: Du ser nu det nye dokument.

en: Go back to the original
da: Gå tilbage til originalen

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
da: Vurde&ring

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @title:window]
en: Image Information
da: Billedinformation

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
da: Redigér

en: Rotate Left
da: Rotér til venstre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
da: Rotér billede til venstre

en: Rotate Right
da: Rotér til højre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
da: Rotér billede til højre

en: Mirror
da: Spejl

en: Flip
da: Vend

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Crop
da: Beskær

en: Reduce Red Eye
da: Reducér røde øjne

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
da: Gwenview kan ikke redigere billeder af denne type.

en: Image Operations
da: Billedoperationer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
da: Vis gennemsigtighed med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
da: Baggrund omkring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
da: &Skakternet baggrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
da: &Ensfarvet baggrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
da: Opførsel for musehjul:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
da: Rul

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
da: Gennemse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
da: Zoomtilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
da: Autotilpas hvert billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
da: Behold samme zoom og position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
da: Zoom og position for hvert billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
da: Forstør små billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
da: Animationer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
da: <b>Miniaturelinje</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
da: Orientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
da: Vandret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
da: Lodret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
da: Rækketælling:

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
da[0]: %1 fil markeret
da[1]: %1 filer markeret

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
da[0]: %1 mappe markeret
da[1]: %1 mapper markeret

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
da: %1 og %2 markeret

en: %1 folder | %1 folders
da[0]: %1 mappe
da[1]: %1 mapper

en: %1 file | %1 files
da[0]: %1 fil
da[1]: %1 filer

en: An Image Viewer
da: En billedfremviser

en: Start in fullscreen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Start in slideshow mode
da: Start i diasshow-tilstand

en: A starting file or folders
da: En startfil eller mapper

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
da: Ryd listen

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
da: Erstat placering

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
da: Gennemse

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
da: Gennemse mapper efter billeder

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
da: Vis

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
da: Vis markerede billeder

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
da: Afslut fuldskærm

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
da: Gå til forrige billede

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
da: Næste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
da: Gå til næste billede

[ctx: @action Go to first image]
en: First
da: Første

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
da: Gå til første billede

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
da: Sidste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
da: Gå til sidste billede

[ctx: @action]
en: Start Page
da: Startside

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
da: Åbn startsiden

[ctx: @action]
en: Sidebar
da: Sidepanel

[ctx: @action Share images]
en: Share
da: Del

en: Error while sharing: %1
da: Fejl under deling: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
da: Det delte billedlink (<a href="%1">%1</a>) er blevet kopieret til udklipsholderen.

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
da: Redigér

en: Redo
da: Gør om

en: Undo
da: Fortryd

en: Folders
da: Mapper

en: Operations
da: Operationer

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
da: Skjul sidepanel

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
da: Vis sidepanel

[ctx: @title:window]
en: Open Image
da: Åbn billede

en: Pause Slideshow
da: Sæt diasshow på pause

en: Resume Slideshow
da: Genoptag diasshow

en: Start Slideshow
da: Start diasshow

en: Save All Changes
da: Gem alle ændringer

en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
da[0]: Et billede er ændret.
da[1]: %1 billeder er ændret.

en: If you quit now, your changes will be lost.
da: Hvis du lukker nu, går dine ændringer tabt.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
da: Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

en: You reached the first document, what do you want to do?
da: Du nåede det første dokument. Hvad vil du gøre?

en: Stay There
da: Bliv der

en: Go to the Last Document
da: Gå til sidste dokument

en: Go Back to the Document List
da: Gå tilbage til dokumentlisten

en: You reached the last document, what do you want to do?
da: Du nåede det sidste dokument. Hvad vil du gøre?

en: Go to the First Document
da: Gå til første dokument

[ctx: @action:button]
en: Rename
da: Omdøb

en: Rename <filename>%1</filename> to:
da: Omdøb <filename>%1</filename> til:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
da: Gemmer...

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
da[0]: Ét dokument kunne ikke gemmes:
da[1]: %1 dokumenter kunne ikke gemmes:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
da: Du har ændret mange billeder. For at undgå hukommelsesproblemer bør du gemme dine ændringer.

en: Current image modified
da: Nuværende billede ændret

en: Previous modified image
da: Forrige ændrede billede

en: Next modified image
da: Næste ændrede billede

en: One image modified | %1 images modified
da[0]: Et billede ændret
da[1]: %1 billeder ændret

en: Go to first modified image
da: Gå til første ændrede billede

en: Go to it
da: Gå til det

en: Save All
da: Gem alle

en: Edit
da: Redigér

[ctx: @action]
en: Edit Tags
da: Redigér mærker

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
da: Nul

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
da: Mærkeredigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
da: Forrige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
da: Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
da: Vurdering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
da: Mærker:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
da: Føj mappe til steder

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
da: Glem denne mappe

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
da: Glem alle mapper

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
da: Føj indeholdende mappe til steder

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
da: Glem denne fil

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
da: Glem alle filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
da: Historik er blevet deaktiveret.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
da: Nylige mapper

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
da: Nylige filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
da: Steder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
da: Mærker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
da: Browsing efter mærker er ikke tilgængeligt. Kontrollér at Nepomuk er korrekt installeret på din computer.

en: Synchronize
da: Synkronisér

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
da: Kassér ændringer og genindlæs

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
da: Dette billede er blevet ændret. Genindlæsning af det vil kassere dine ændringer.

en: Show failed files...
da: Vis mislykkede filer...

en: Show failed subfolders...
da: Vis mislykkede undermapper...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
da[0]: Kunne ikke importere %1 dokument.
da[1]: Kunne ikke importere %1 dokumenter.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
da[0]: Kunne ikke oprette %1 destinationsundermappe.
da[1]: Kunne ikke oprette %1 destinationsundermapper.

en: Failed to import documents:
da: Kunne ikke importere dokumenter:

en: Failed to create subfolders:
da: Kunne ikke oprette undermapper:

en: Shooting date
da: Skuddato

en: Shooting time
da: Skudtidspunkt

en: Original extension
da: Oprindelig filendelse

en: Original extension, in lower case
da: Oprindelig filendelse, med små bogstaver

en: Original filename
da: Oprindeligt filnavn

en: Original filename, in lower case
da: Oprindeligt filnavn, med små bogstaver

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
da[0]: Et dokument er blevet importeret.
da[1]: %1 dokumenter er blevet importeret.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
da[0]: Et dokument er blevet skippet fordi det allerede var blevet importeret.
da[1]: %1 dokumenter er blevet skippet fordi de allerede var blevet importeret.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
da[0]: Et af dem er blevet omdøbt fordi et andet dokument med samme navn allerede var blevet importeret.
da[1]: %1 af dem er blevet omdøbt fordi andre dokumenter med samme navn allerede var blevet importeret.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
da[0]: Slet det importerede dokument fra enheden?
da[1]: Slet de %1 importerede dokument fra enheden?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
da[0]: Slet dokumentet der blev skippet fra enheden?
da[1]: Slet de %1 dokumenter der blev skippet fra enheden?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
da[0]: Slet dokumentet, der blev importeret eller skippet, fra enheden?
da[1]: Slet de %1 dokumenter, der blev importeret eller skippet, fra enheden?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
da: Import gennemført

en: Keep
da: Behold

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
da[0]: Kunne ikke slette dokumentet:
    %2
da[1]: Kunne ikke slette dokumenter:
    %2

en: Retry
da: Prøv igen

en: Ignore
da: Ignorér

en: What do you want to do now?
da: Hvad vil du gøre nu?

en: View Imported Documents with Gwenview
da: Vis importerede dokumenter med Gwenview

en: Import more Documents
da: Importér flere dokumenter

en: Quit
da: Afslut

en: Could not create destination folder.
da: Kunne ikke oprette destinationsmappe.

en: Could not create temporary upload folder.
da: Kunne ikke oprette midlertidig upload-mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
da: Omdøb dokumenter automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
da: Omdøbningsformat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
da: <i>Skriv tekst eller klik på elementerne nedenfor for at tilpasse formatet</i>

en: Gwenview Importer
da: Gwenview import

en: Photo Importer
da: Fotoimport

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
da: Enheds-UDI bruges til at hente information om enheden (navn, ikon...)

en: Device UDI
da: Enheds-UDI

en: Source folder
da: Kildemappe

en: Missing required source folder argument.
da: Mangler påkrævet kildemappe-argument.

en: Too many arguments.
da: For mange argumenter.

en: Invalid source folder.
da: Ugyldig kildemappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
da: Importerer dokumenter...

en: Import Selected
da: Importér markerede

en: Import All
da: Importér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
da: Vælg dokumenterne der skal importeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
da: Indstillinger...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
da: Angiv importdestinationen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
da: Oplister indhold af:

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Current Image
da: Nuværende billede

en: Square
da: Kvadrat

en: This Screen
da: Denne skærm

en: Landscape
da: Liggende

en: Portrait
da: Stående

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
da: Bredde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
da: Højde

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
da: Aspektforhold:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
da: Behold aspektforhold

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
da: Gwenview kan ikke gemme dokumenter af denne type.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
da: Gwenview kan ikke vise billeder af typen %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
da: Kunne ikke åbne filen %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
da: Indlæsning af metainformation mislykkedes.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
da: Indlæsning af billedet mislykkedes.

en: Could not load document %1
da: Kunne ikke indlæse dokumentet %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke åbne filen til skrivning, kontrollér at du har de nødvendige tilladelser til <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke overskrive filen, kontrollér at du har de nødvendige tilladelser til at skrive i <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: @action:button]
en: Deselect
da: Afmarkér

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
da: Gwenview ved ikke hvordan denne type dokument kan vises

en: Loading <filename>%1</filename> failed
da: Indlæsning af <filename>%1</filename> mislykkedes

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
da: Tilpas

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
da: Zoom til at udfylde vinduet ved at passe til bredde eller højde

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
da: Udfyld

en: No document selected
da: Intet dokument markeret

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
da: Den procentdel af hukommelsen der kan bruges af Gwenview, før
                brugeren advares og det foreslås at gemme ændringer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
da: En liste over filendelser som Gwenview ikke skal prøve at
                indlæse. Vi udelukker også *.new da dette er den filendelse
                der bruges til midlertidige filer af KSaveFile.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
da: Definerer hvad der sker når du går til billede B efter
                at have zoomet ind på et område af billede A. Hvis det er sat til autotilpas,
                så zoomes billede B ud så det passer til skærmen. Hvis det er sat til behold samme,
                deler alle bileder samme zoom og placering: Billede B sættes
                til samme zoomparametre som billede A (og hvis disse
                ændres, vil billede A blive vist med den opdaterede zoom
                og placering). Hvis det er sat til individuelt husker alle billeder
                deres egen zoom og position: billede B sættes indledningsvist til
                samme zoomparametre som billede A, men vil derefter huske sin
                egen zoom og placering (hvis disse ændres, vil billede A IKKE
                bilve  vist med den opdaterede zoom og placering).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
da: Definerer hvordan farver renderes når din skærm
                bruger en ICC-farveprofil og et billede har farver der ikke
                passer med profilens farve-gamut. "Perceptuelt" vil skalere
                farverne for hele billedet så de passer med
                skærmens egenskaber. "Relativ" vil kun mase de farver
                der ikke kan vises og lade de andre være.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
da: Vis diasshow-billeder i tilfældig rækkefølge

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
da: Vis diasshow i fuldskærmstilstand

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
da: Løkke på billeder

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
da: Stop ved mappens sidste billede

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
da: Interval mellem billeder (i sekunder)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
da: Begræns beskæring til billedforholdet når avancerede indstillinger er deaktiveret

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
da: Indeks som repræsenterer det valgte forhold i kombinationsfelt i de avancerede indstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
da: Senest anvendte beskæringsforholdsbredde med avancerede indstillinger aktiveret

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
da: Senest anvendte beskæringsforholdshøjde med avancerede indstillinger aktiveret

en: Last visited: %1
da: Senest besøgt: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
da: Luk

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @item:intable]
en: File Size
da: Filstørrelse

[ctx: @item:intable]
en: File Time
da: Filens ændringstid

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
da: Billedstørrelse

[ctx: @item:intable]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:column]
en: Property
da: Egenskab

[ctx: @title:column]
en: Value
da: Værdi

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
da: Kunne ikke åbne filen til skrivning.

[ctx: @info]
en: No data to store.
da: Ingen data at gemme.

en: Print Image
da: Udskriv billede

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
da: Billedindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
da: Billedplacering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
da: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
da: &Ingen skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
da: &Tilpas billede til side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
da: &Skalér til:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
da: Millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
da: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
da: Tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
da: Bevar forhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
da: Klik på et rødt øje og vælg størrelse eller dobbeltklik for at rette straks.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
da: Ændr størrelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
da: Ændr billedstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
da: Ny størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
da: Behold aspektforhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
da: Nuværende størrelse:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
da: Tildel dette mærke til alle markerede billeder

en: Add tag
da: Tilføj mærke

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
da: Løkke

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
da: Tilfældig

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
da: Rotér til højre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
da: Rotér til venstre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
da: Spejlvend

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
da: Vend

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
da: Transformér

[ctx: @action]
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis
