gwenview - en to el translation catalogue (418 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
el: Λειτουργία με χρήση χαμηλών απαιτήσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν έχετε πολύ διαθέσιμο χώρο στο δίσκο.Έτσι θα αποφευχθεί η αποθήκευση εικόνων προεπισκόπησης στο δίσκο και θα προτιμηθούν ενσωματωμένες εικόνες επισκόπησης χαμηλότερης ποιότητας, που φορτώνονται πιο γρήγορα, αν είναι διαθέσιμες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
el: Εικόνες επισκόπησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
el: Σμίκρυνση χρωμάτων που δεν εφαρμόζουν στη χρωματική γκάμα του προφίλ του ενεργού χρώματος, αφήνοντας τα άλλα χρώματα ανέπαφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
el: Ιστορικό:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
el: Σχετικό χρωμομετρικό

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
el: Αντιληπτική

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
el: Κλιμάκωση όλων των χρωμάτων ισότιμα για να εφαρμόζουν στη χρωματική γκάμα του προφίλ του ενεργού χρώματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
el: Αποτύπωση έντασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
el: Απομνημόνευση φακέλων και URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
el: Να εφαρμοστεί μόνο το ενσωματωμένο στο αρχείο εικόνας προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
el: Υποτίθεται ότι ή διόρθωση χρώματος στο σύστημα ήδη εφαρμόζεται στο προφίλ της οθόνης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
el: Προφίλ χρώματος:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
el: Δείκτης εναρμόνισης με την πλευρική γραμμή

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
el: Επεξεργασία τοποθεσίας

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
el: Φθίνουσα

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
el: Λεπτομέρειες επισκόπησης

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
el: Μέγεθος εικόνας

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @title actions category]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
el: Προσθήκη φακέλου στις τοποθεσίες

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
el: Επιλέχθηκαν %1 από %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
el[0]: %1 εικόνα
el[1]: %1 εικόνες

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
el[0]: %1 βίντεο
el[1]: %1 βίντεο

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
el: Προσθήκη φίλτρου

en: General
el: Γενικά

en: Image View
el: Προβολή εικόνας

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
el: Αντιγραφή %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
el[0]: Αντιγραφή %1 εικόνας
el[1]: Αντιγραφή %1 εικόνων

[ctx: @action:button]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
el: Μετακίνηση %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
el[0]: Μετακίνηση %1 εικόνας
el[1]: Μετακίνηση %1 εικόνων

[ctx: @action:button]
en: Move
el: Μετακίνηση

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
el: Δεσμός %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
el[0]: Δεσμός σε %1 εικόνα
el[1]: Δεσμός σε %1 εικόνες

[ctx: @action:button]
en: Link
el: Δεσμός

en: Move Here
el: Μετακίνηση εδώ

en: Copy Here
el: Αντιγραφή εδώ

en: Link Here
el: Δεσμός εδώ

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: File Operations
el: Λειτουργίες αρχείων

[ctx: @title actions category]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: Verb]
en: Copy To...
el: Αντιγραφή σε...

[ctx: Verb]
en: Move To...
el: Μετακίνηση σε...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
el: Δεσμός σε...

[ctx: Verb]
en: Rename...
el: Μετονομασία...

[ctx: Verb]
en: Trash
el: Στα απορρίμματα

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Create Folder...
el: Δημιουργία φακέλου...

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Open Containing Folder
el: Άνοιγμα περιέχοντος φακέλου

en: Other Application...
el: Άλλη εφαρμογή...

en: Name contains
el: Το όνομα περιέχει

en: Name does not contain
el: Το όνομα δεν περιέχει

en: Date >=
el: Ημερομηνία >=

en: Date =
el: Ημερομηνία =

en: Date <=
el: Ημερομηνία <=

en: Rating >=
el: Αξιολόγηση >=

en: Rating =
el: Αξιολόγηση =

en: Rating <=
el: Αξιολόγηση <=

en: Tagged
el: Έχει ετικέτες

en: Not Tagged
el: Δεν έχει ετικέτες

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
el: Φίλτρο κατά όνομα

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
el: Φίλτρο κατά ημερομηνία

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
el: Φίλτρο κατά αξιολόγηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
el: Φίλτρο κατά ετικέτα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
el: Παρουσίαση διαφανειών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
el: Χρονικό διάστημα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
el: Επανάληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
el: Τυχαία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
el: Πληροφορίες εικόνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
el: Επιλογή πληροφοριών εικόνας για εμφάνιση...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
el: Εικόνες επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
el: Εμφάνιση εικόνων επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
el: Ύψος:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
el[0]: %1 δεύτερο
el[1]: %1 δεύτερα

en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
el: Διαμόρφωση λειτουργίας πλήρους οθόνης

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
el: %1 από %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
el: Βίντεο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
el: Εμφάνιση των βίντεο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
el: Αυτόματη αναπαραγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
el: Να ειδοποιούμαι όταν φθάσω στην τελευταία εικόνα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
el: Μόνο στη διάρκεια των παρουσιάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
el: Φόντο πλήρους οθόνης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
el: Σκούρα γκρι υφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
el: Μαύρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
el: Ποιότητα αποθήκευσης εικόνας με απώλειες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
el: Το επίπεδο της ποιότητας κατά την αποθήκευση εικόνων με τύπο αποθήκευσης με απώλειες όπως JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, και HEIC. Η υψηλότερη ποιότητα αυξάνει το μέγεθος του αρχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
el: Ενέργειες επισκόπησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
el: Όλα τα κουμπιά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
el: Εμφάνιση κουμπιού επιλογών μόνο

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
el: Καμία

en: Image quality:
el: Ποιότητα εικόνας:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
el: Αποθήκευση εικόνας

en: Save using another format
el: Αποθήκευση με χρήση άλλου τύπου αρχειοθέτησης

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
el: Το Gwenview αδυνατεί να αποθηκεύσει εικόνες σε τύπο αρχειοθέτησης '%1'.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
el: Το Gwenview αδυνατεί να αποθηκεύσει εικόνες %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
el: Αποτυχία <emphasis strong='true'>αποθήκευσης <filename>%1</filename>:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
el: Τώρα βλέπετε το νέο έγγραφο.

en: Go back to the original
el: Μετάβαση πίσω στην αρχική

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
el: Α&ξιολόγηση

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: @title:window]
en: Image Information
el: Πληροφορίες εικόνας

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Rotate Left
el: Περιστροφή αριστερά

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
el: Περιστροφή εικόνας προς τα αριστερά

en: Rotate Right
el: Περιστροφή δεξιά

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
el: Περιστροφή εικόνας προς τα δεξιά

en: Mirror
el: Καθρεπτισμός

en: Flip
el: Αναστροφή

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Crop
el: Κόψιμο

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
el: Προσαρμογή χρωμάτων

en: Reduce Red Eye
el: Μείωση κόκκινου ματιού

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
el: Σχολιασμός

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
el: Σχολιασμός %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
el: Το Gwenview αδυνατεί να επεξεργαστεί αυτόν τον τύπο εικόνας.

en: Image Operations
el: Λειτουργίες εικόνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
el: Εμφάνιση διαφάνειας με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
el: Φόντο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
el: &Καρώ φόντο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
el: Φόντο με &συμπαγές χρώμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
el: Συμπεριφορά ρόδας ποντικού:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
el: Κύλιση

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
el: Περιήγηση

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
el: Λειτουργία εστίασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
el: Αυτόματη προσαρμογή κάθε εικόνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
el: Διατήρηση ίδιας εστίασης και θέσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
el: Εστίαση και θέση ανά εικόνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
el: Μεγέθυνση μικρότερων εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
el: Κινούμενα σχέδια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
el: Λογισμικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
el: <b>Γραμμή επισκόπησης</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
el: Αριθμός σειρών:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
el: Εμφάνιση περισσότερων λεπτομερειών...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
el: Πληροφορίες εικόνας

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
el[0]: %1 επιλεγμένο αρχείο
el[1]: %1 αρχεία επιλεγμένα

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
el[0]: %1 φάκελος επιλεγμένος
el[1]: %1 φάκελοι επιλεγμένοι

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
el: %1 και %2 επιλεγμένα

en: %1 folder | %1 folders
el[0]: %1 φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

en: %1 file | %1 files
el[0]: %1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: An Image Viewer
el: Ένας προβολέας εικόνων

en: Start in fullscreen mode
el: Έναρξη σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Start in slideshow mode
el: Έναρξη σε λειτουργία παρουσίασης διαφανειών

en: A starting file or folders
el: Ένα αρχικό αρχείο ή κατάλογοι

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
el: Καθάρισμα λίστας

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
el: Αντικατάσταση τοποθεσίας

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
el: Περιήγηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
el: Περιηγηθείτε σε φακέλους για εικόνες

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
el: Προβολή επιλεγμένων εικόνων

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
el: Προηγούμενη

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
el: Μετάβαση στην προηγούμενη εικόνα

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
el: Επόμενη

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
el: Μετάβαση στην επόμενη εικόνα

[ctx: @action Go to first image]
en: First
el: Πρώτη

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
el: Μετάβαση στην πρώτη εικόνα

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
el: Τελευταία

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
el: Μετάβαση στην τελευταία εικόνα

[ctx: @action]
en: Start Page
el: Αρχική σελίδα

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
el: Άνοιγμα της αρχικής σελίδας

[ctx: @action]
en: Sidebar
el: Πλευρική μπάρα

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
el: Εμφάνιση εργαλείων επεξεργασίας

[ctx: @action Share images]
en: Share
el: Μοιραστείτε

en: Error while sharing: %1
el: Σφάλμα στο διαμοιρασμό: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
el: Ο σύνδεσμος της κοινόχρηστης εικόνας (<a href="%1">%1</a>) έχει αντιγραφτεί στο πρόχειρο.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Operations
el: Λειτουργίες

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
el: Απόκρυψη πλευρικής γραμμής

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
el: Εμφάνιση πλευρικής γραμμής

[ctx: @title:window]
en: Open Image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Pause Slideshow
el: Παύση διαφανειών

en: Resume Slideshow
el: Συνέχιση διαφανειών

en: Start Slideshow
el: Εκκίνηση παρουσίασης διαφανειών

en: Save All Changes
el: Αποθήκευση όλων των τροποποιήσεων

en: Discard Changes
el: Απόρριψη αλλαγών

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
el[0]: Μία εικόνα έχει τροποποιηθεί.
el[1]: %1 εικόνες έχουν τροποποιηθεί.

en: If you quit now, your changes will be lost.
el: Αν τερματίσετε την εφαρμογή τώρα, οι τροποποιήσεις σας θα χαθούν.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
el: Με αυτό θα γίνει πλήρης απόκρυψη της γραμμής μενού. Μπορείτε να το εμφανίσετε πάλι πληκτρολογώντας %1.

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη γραμμής μενού

en: You reached the first document, what do you want to do?
el: Φτάσατε στο πρώτο έγγραφο, τι επιθυμείτε να κάνετε;

en: Stay There
el: Παραμονή εδώ

en: Go to the Last Document
el: Μετάβαση στο τελευταίο έγγραφο

en: Go Back to the Document List
el: Μετάβαση πίσω στη λίστα εγγράφων

en: You reached the last document, what do you want to do?
el: Φτάσατε στο τελευταίο έγγραφο, τι επιθυμείτε να κάνετε;

en: Go to the First Document
el: Μετάβαση στο πρώτο έγγραφο

[ctx: @action:button]
en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename <filename>%1</filename> to:
el: Μετονομασία του <filename>%1</filename> σε:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: &Stop
el: &Σταμάτημα

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
el[0]: Αδυναμία αποθήκευσης ενός εγγράφου:
el[1]: Αδυναμία αποθήκευσης %1 εγγράφων:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
el: Έχετε τροποποιήσει πολλές εικόνες. Για να αποφύγετε προβλήματα μνήμης, θα πρέπει να αποθηκεύσετε τις αλλαγές.

en: Current image modified
el: Η τρέχουσα εικόνα τροποποιήθηκε

en: Previous modified image
el: Προηγούμενη τροποποιημένη εικόνα

en: Next modified image
el: Επόμενη τροποποιημένη εικόνα

en: One image modified | %1 images modified
el[0]: Τροποποιήθηκε μία εικόνα
el[1]: Τροποποιήθηκαν %1 εικόνες

en: Go to first modified image
el: Μετάβαση στην πρώτη τροποποιημένη εικόνα

en: Go to it
el: Μετάβαση σε αυτή

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
el: Αποθήκευση όλων των τροποποιημένων εικόνων

en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @action]
en: Edit Tags
el: Επεξεργασία ετικετών

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
el: Μηδέν

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
el: Επεξεργαστής ετικετών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
el: Προηγούμενη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
el: Επόμενη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
el: Αξιολόγηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
el: Ετικέτες:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
el: Έναρξη παρουσίασης διαφανειών

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
el: Έναρξη παρουσίασης με επιλεγμένες εικόνες

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
el: Προσθήκη φακέλου στις τοποθεσίες

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
el: Αγνόηση αυτού του φακέλου

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
el: Αγνόηση όλων των φακέλων

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
el: Προσθήκη περιέχοντος φακέλου στις τοποθεσίες

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
el: Αγνόηση αυτού του αρχείου

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
el: Αγνόηση όλων των αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
el: Το ιστορικό απενεργοποιήθηκε.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
el: Πρόσφατοι φάκελοι

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
el: Τοποθεσίες

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
el: Ετικέτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
el: Η περιήγηση κατά ετικέτα δεν είναι διαθέσιμη. Σιγουρευτείτε ότι το Nepomuk είναι σωστά εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας.

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Show Thumbnails
el: Εμφάνιση εικόνων επισκόπησης

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
el: <para>Με αυτό γίνεται εναλλαγή μιας μικρής γραμμής που εμφανίζει όλες τις άλλες εικόνες στον τρέχοντα φάκελο. Η επιλογή μίας εξ αυτών αλλάζει την προβολή της τρέχουσας.</para><para>Επιλέξτε πολλές εικόνες ταυτόχρονα για να τις δείτε τη μία δίπλα στην άλλη.</para><para>Η γραμμή μπορεί προαιρετικά να μεταφερθεί στη δεξιά πλευρά της οθόνης και να περιέχει πολλές γραμμές με εικόνες. <link url='%1'>Διαμορφώστε αυτές τις επιλογές στις ρυθμίσεις</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
el: Λειτουργία χρώματος φόντου

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
el: Απόρριψη αλλαγών και επαναφόρτωση

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
el: Η εικόνα έχει τροποποιηθεί. Αν την επαναφορτώσετε, οι αλλαγές σας θα χαθούν.

en: Show failed files...
el: Εμφάνιση αποτυχημένων αρχείων...

en: Show failed subfolders...
el: Εμφάνιση αποτυχημένων υποφακέλων...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
el[0]: Αποτυχία εισαγωγής %1 εγγράφου.
el[1]: Αποτυχία διαγραφής %1 εγγράφων.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
el[0]: Αδυναμία δημιουργίας %1 υποφακέλου προορισμού.
el[1]: Αδυναμία δημιουργίας %1 υποφακέλων προορισμού.

en: Failed to import documents:
el: Αποτυχία εισαγωγής εγγράφων:

en: Failed to create subfolders:
el: Αποτυχία δημιουργίας υποφακέλων:

en: Shooting date
el: Ημερομηνία λήψης

en: Shooting time
el: Ώρα λήψης

en: Original extension
el: Αρχική επέκταση

en: Original extension, in lower case
el: Αρχική επέκταση, με πεζούς χαρακτήρες

en: Original filename
el: Αρχικό όνομα αρχείου

en: Original filename, in lower case
el: Αρχικό όνομα αρχείου, με πεζούς χαρακτήρες

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
el[0]: Έγινε εισαγωγή ενός εγγράφου.
el[1]: Έγινε εισαγωγή %1 εγγράφων.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
el[0]: Έγινε παράλειψη ενός εγγράφου διότι είχε ήδη εισαχθεί.
el[1]: Έγινε παράλειψη %1 εγγράφων διότι είχαν ήδη εισαχθεί.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
el[0]: Έγινε μετονομασία ενός εξ αυτών διότι έχει γίνει ήδη εισαγωγή ενός άλλου εγγράφου με το ίδιο όνομα.
el[1]: Έγινε μετονομασία %1 εξ αυτών διότι έχει γίνει ήδη εισαγωγή ενός άλλου εγγράφου με το ίδιο όνομα.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
el[0]: Διαγραφή του εισαχθέντος εγγράφου από τη συσκευή;
el[1]: Διαγραφή των %1 εισαχθέντων εγγράφων από τη συσκευή;

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
el[0]: Διαγραφή του παραλειπομένου εγγράφου από τη συσκευή;
el[1]: Διαγραφή των %1 παραλειπομένων εγγράφων από τη συσκευή;

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
el[0]: Διαγραφή του εισαχθέντος ή παραλειπομένου εγγράφου από τη συσκευή;
el[1]: Διαγραφή των %1 εισαχθέντων και παραλειπομένων εγγράφων από τη συσκευή;

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
el: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
el[0]: Αποτυχία διαγραφής του εγγράφου:
    %2
el[1]: Αποτυχία διαγραφής των εγγράφων:
    %2

en: Retry
el: Προσπάθεια ξανά

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: What do you want to do now?
el: Ποια ενέργεια επιθυμείτε να κάνετε τώρα;

en: View Imported Documents with Gwenview
el: Προβολή των εισαχθέντων εγγράφων με το Gwenview

en: Import more Documents
el: Εισαγωγή περισσότερων εγγράφων

en: Quit
el: Έξοδος

en: Could not create destination folder.
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου προορισμού.

en: Could not create temporary upload folder.
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού φακέλου αποστολής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
el: Μετονομασία εγγράφων αυτόματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
el: Μετονομασία τύπου αρχειοθέτησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
el: <i>Πληκτρολογήστε το κείμενο ή κάντε κλικ στα παρακάτω αντικείμενα για να προσαρμόσετε τον τύπο αρχειοθέτησης</i>

en: Gwenview Importer
el: Εισαγωγέας Gwenview

en: Photo Importer
el: Εισαγωγέας φωτογραφιών

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
el: Η συσκευή UDI, χρησιμεύει στην ανάκτηση πληροφοριών σχετικά με τη συσκευή (όνομα, εικονίδιο...)

en: Device UDI
el: Συσκευή UDI

en: Source folder
el: Φάκελος πηγής

en: Missing required source folder argument.
el: Λείπει το απαιτούμενο όρισμα φακέλου πηγής.

en: Too many arguments.
el: Πάρα πολλά ορίσματα.

en: Invalid source folder.
el: Μη έγκυρος φάκελος πηγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
el: Εισαγωγή των εγγράφων...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
el: Δεν έχει εγκατασταθεί υποστήριξη για κάμερα.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
el: Η βιβλιοθήκη υποστήριξης του πρωτοκόλλου «%1» δεν έχει εγκατασταθεί. Σφάλμα: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
el: Η βιβλιοθήκη υποστήριξης του πρωτοκόλλου «%1» δεν έχει εγκατασταθεί.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
el: Μετά το τέλος της διαδικασίας εγκατάστασης, επανεκκινήστε τον Εισαγωγέα για να συνεχίσετε.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
el: Εκτελέστε το Discover για να εγκατασταθεί η βιβλιοθήκη υποστήριξης του πρωτοκόλλου «%1»

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
el: Εγκατάσταση υποστήριξης για την κάμερα…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
el: Χρειάζεστε το Kamera να είναι εγκατεστημένο στο σύστημά σας για να δείτε από την κάμερα. Κάνετε κλικ εδώ για να εκτελέσετε το Discover το οποίο θα εγκαταστήσει το Kamera για να ενεργοποιηθεί η υποστήριξη του πρωτοκόλλου "camera:/" στο σύστημά σας.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
el: Εγκατάσταση υποστήριξης πρωτοκόλλου "%1"…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
el: Κάνετε κλικ εδώ για να εκτελέσετε το Discover το οποίο θα εγκαταστήσει τη βιβλιοθήκη για την υποστήριξη του πρωτοκόλλου "%1" στο σύστημά σας.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
el: Αναζητήστε στον Ιστό τον τρόπο εγκατάστασης υποστήριξης για το πρωτόκολλο "%1"…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
el: Πώς εγκαθιστώ υποστήριξη για το πρωτόκολλο "%1" στο Linux

en: Import Selected
el: Εισαγωγή επιλεγμένων

en: Import All
el: Εισαγωγή όλων

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
el: Αποτυχία ανοίγματος του Discover.<nl/>Ελέγξτε αν το Discover έχει εγκατασταθεί στο σύστημά σας, ή χρησιμοποιήστε τον διαχειριστή πακέτων του συστήματος για να εγκαταστήσετε το πακέτο "Kamera".

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
el: Αποτυχία ανοίγματος του Discover.<nl/>Ελέγξτε αν το Discover έχει εγκατασταθεί στο σύστημά σας, ή χρησιμοποιήστε τον διαχειριστή πακέτων του συστήματος για να εγκαταστήσετε τη βιβλιοθήκη υποστήριξης του πρωτοκόλλου για το "%1".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
el: Επιλέξτε τα έγγραφα για εισαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
el: Εισαγάγετε τον προορισμό εισαγωγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
el: Καταγραφή περιεχομένου για:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
el: Copyright 2000-2022 Οι συγγραφείς του Gwenview

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Adjust Colors
el: Προσαρμοφγή χρωμάτων

en: Brightness:
el: Λαμπρότητα:

en: Contrast:
el: Αντίθεση:

en: Gamma:
el: Γάμμα:

en: Current Image
el: Τρέχουσα εικόνα

en: Square
el: Τετράγωνο

en: This Screen
el: Αυτή η οθόνη

en: Landscape
el: Τοπίο

en: Portrait
el: Πορτραίτο

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
el: Πλάτος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
el: Προηγμένες ρυθμίσεις

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
el: Αναλογία διαστάσεων:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
el: Θέση:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
el: Το Gwenview δεν μπορεί να αποθηκεύσει τέτοιου τύπου έγγραφα.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
el: Το Gwenview αδυνατεί να εμφανίσει έγγραφα του τύπου %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
el: Αποτυχία φόρτωσης μεταπληροφοριών.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας.

en: Could not load document %1
el: Αδυναμία φόρτωσης του εγγράφου %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου για εγγραφή. Ελέγξτε ότι έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα στο<filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία αντικατάστασης του αρχείου. Ελέγξτε ότι έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα εγγραφής στο<filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
el: Στα απορρίμματα

[ctx: @action:button]
en: Deselect
el: Αναίρεση επιλογής

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
el: Το Gwenview αδυνατεί να εμφανίσει αυτόν τον τύπο εγγράφου

en: Loading <filename>%1</filename> failed
el: Αποτυχία φόρτωσης του <filename>%1</filename>

en: Zoom to Fit
el: Εστίαση προσαρμογής

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
el: Προσ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
el: Προσαρμογή εικόνας στην περιοχή προβολής

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
el: <para>Αυτό προσαρμόζει την εικόνα στην περιοχή προβολής:<list><item>Εικόνες μεγαλύτερες της περιοχής προβολής εμφανίζονται μικρότερες ώστε να ταιριάζουν.</item><item>Εικόνες μικρότερες από την περιοχή προβολής εμφανίζονται στο κανονικό τους μέγεθος. Αν μικρότερες εικόνες πρέπει να χρησιμοποιήσουν όλη τη διαθέσιμη περιοχή, ενεργοποιήστε το <emphasis>Μεγέθυνση μικρότερων εικόνων</emphasis> <link url='%2'>στις ρυθμίσεις</link>.</item></list></para><para>Αν το "%1" είναι ήδη ενεργό, πιέζοντάς το θα απενεργοποιηθεί και η εικόνα θα εμφανίζεται στο κανονικό μέγεθος.</para><para>Το "%1" είναι η προκαθορισμένη εστίαση για τις εικόνες. Αυτό προσαρμόζεται ώστε οι εικόνες να εμφανίζονται σε προηγούμενη τιμή εστίασης <link url='%2'>στις ρυθμίσεις</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
el: Εστίαση γεμίσματος παραθύρου με εφαρμογή στο πλάτος ή στο ύψος

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
el: Γέμ.

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
el: Να εμφανίζεται η προβολή από ψηλά με τη μεγέθυνση

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
el: Να ακολουθείται το σχήμα χρώματος

[ctx: @action]
en: Light Mode
el: Ανοιχτόχρωμη λειτουργία

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
el: Ουδέτερη λειτουργία

[ctx: @action]
en: Dark Mode
el: Σκοτεινή λειτουργία

en: No document selected
el: Δεν επιλέχθηκε έγγραφο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
el: Το ποσοστό της χρησιμοποιούμενης μνήμης από το Gwenview πριν
                από την προειδοποίηση προς τον χρήστη να αποθηκεύσει τις τροποποιήσεις.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
el: Μια λίστα με τις επεκτάσεις αρχείων που το Gwenview δεν θα προσπαθήσει να
                φορτώσει. Εξαιρούμε και τα αρχεία *.new καθώς
                πρόκειται για την επέκταση που χρησιμοποιεί το KSaveFile για τα προσωρινά αρχεία.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
el: Ορίζει τι συμβαίνει όταν γίνεται μετάβαση στην εικόνα B μετά από
                ζουμ σε περιοχή της εικόνας A.  Αν οριστεί σε Autofit,
                η B προσαρμόζεται στην οθόνη.  Αν οριστεί σε KeepSame,
                για όλες τις εικόνες, ζουμ και θέση είναι ίδια: η B ορίζεται
                στις ίδιες παραμέτρους ζουμ με την A (και αν αυτές αλλάξουν
                η A θα εμφανίζεται με το νέο ζουμ και τη νέα θέση). 
                Αν οριστεί σε Individual, η κάθε εικόνα θυμάται το ζουμ
                και τη θέση της: η B ορίζεται αρχικά στις ίδιες παραμέτρους
                ζουμ με την A, αλλά θα θυμάται το ζουμ και τη θέση της
                (αν αυτά αλλάξουν, η A ΔΕΝ θα εμφανίζεται με νέο ζουμ και
                νέα θέση).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
el: Ορίζει πώς αποτυπώνονται τα χρώματα όταν η οθόνη            κάνει χρήση προφίλ ICC χρώματος και τα χρώματα μιας εικόνας δεν
                εφαρμόζουν στη γκάμα του προφίλ. Η «Αντιληπτική» θα κλιμακώσει
                τα χρώματα όλης της εικόνας έτσι ώστε να εφαρμόζουν όλα στις the
                δυνατότητες της οθόνης. Η «Σχετική» θα σμικρύνει μόνο τα χρώματα
                που δεν εμφανίζονται και θα αφήσει τα άλλα χρώματα ανέπαφα.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
el: Εμφάνιση εικόνων παρουσίασης διαφανειών σε τυχαία σειρά

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
el: Έναρξη παρουσίασης διαφανειών σε λειτουργία πλήρους οθόνης

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
el: Επανάληψη των εικόνων

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
el: Σταμάτημα στην τελευταία εικόνα του φακέλου

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
el: Χρονικό διάστημα μεταξύ εικόνων (δεύτερα)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
el: Περιορισμός αποκοπής στην αναλογία εικόνας όταν οι προηγμένες ρυθμίσεις είναι ανενεργές

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
el: Δείκτης που αναπαριστά την επιλεγμένη αναλογία στο σύνθετο πλαίσιο των προηγμένων ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
el: Πρόσφατο πλάτος αναλογίας αποκοπής όταν οι προηγμένες ρυθμίσεις είναι ενεργές

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
el: Πρόσφατο ύψος αναλογίας αποκοπής όταν οι προηγμένες ρυθμίσεις είναι ενεργές

en: Last visited: %1
el: Τελευταία επίσκεψη: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @item:intable]
en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

[ctx: @item:intable]
en: File Time
el: Ώρα αρχείου

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
el: Μέγεθος εικόνας

[ctx: @item:intable]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:column]
en: Property
el: Ιδιότητα

[ctx: @title:column]
en: Value
el: Τιμή

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου για εγγραφή.

[ctx: @info]
en: No data to store.
el: Χωρίς δεδομένα για αποθήκευση.

en: Print Image
el: Εκτύπωση εικόνας

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
el: Ρυθμίσεις εικόνας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
el: Θέση εικόνας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
el: Κλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
el: &Χωρίς κλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
el: &Προσαρμογή εικόνας στη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
el: &Κλιμάκωση στο:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
el: Χιλιοστά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
el: Εκατοστά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
el: Ίντσες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
el: Διατήρηση αναλογιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
el: Κάνετε κλικ σε κόκκινο μάτι και επιλέξτε μέγεθος ή διπλό κλικ για άμεση διόρθωση.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
el: Υποτίθεται ότι ο τύπος αποθήκευσης της εικόνας δεν θα αλλάξει και
    για εικόνες με απώλειες χρησιμοποιείται η τιμή που έχει η 'Ποιότητα αποθήκευσης εικόνας με απώλειες'.

en: error
el: σφάλμα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
el: Νέο μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
el: Τρέχον μέγεθος:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
el: Ορισμός ετικέτας σε όλες τις επιλεγμένες εικόνες

en: Add tag
el: Προσθήκη ετικέτας

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
el: Επανάληψη

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
el: Τυχαία

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
el: Περιστροφή δεξιά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
el: Περιστροφή αριστερά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
el: Καθρεπτισμός

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
el: Αναστροφή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
el: Μετασχηματισμός

[ctx: @action]
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή
