gwenview - en to es translation catalogue (432 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
es: Modo de uso bajo de recursos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
es: Active esta opción si no dispone de bastante espacio en disco. Esto evitará que se guarden miniaturas en el disco y preferirá miniaturas empotradas de baja calidad que se cargan más rápidamente, si están disponibles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
es: Miniaturas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
es: Sofocar los colores que no caen dentro de la gama de colores del perfil de color activo, dejando el resto de colores sin tocar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
es: Historial:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
es: Colorimétrico relativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
es: Escalar todos los colores equitativamente para que se ajusten a la gama de colores del perfil de color activo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
es: Propósito de la visualización:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
es: Recordar carpetas y URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableColorManagement)
en: Enable color management
es: Activar la gestión de color

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: When color management is disabled, Gwenview will convert images to the sRGB color space rather than to the color space it detects for the display. This is only appropriate for displays that are calibrated to the sRGB color space or are known to provide an incorrect color profile.
es: Cuando la gestión de color está desactivada, Gwenview convertirá las imágenes al espacio de color sRGB en lugar de al espacio de color que detecta para la pantalla. Esto solo es apropiado para las pantallas que están calibradas para el espacio de color sRGB o para las que se sabe que proporcionan un perfil de color incorrecto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color management:
es: Gestión de color:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
es: Espaciador de alineación de la barra lateral

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
es: Ver

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
es: Editar ubicación

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
es: Ordenar por

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
es: Tamaño

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
es: Descendente

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
es: Detalles de la miniatura

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
es: Nombre de archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
es: Tamaño de la imagen

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
es: Tamaño del archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
es: Mostrar archivos ocultos

[ctx: @title actions category]
en: File
es: Archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
es: Añadir carpeta a «Lugares»

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
es: Seleccionados %1 de %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
es[0]: %1 imagen
es[1]: %1 imágenes

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
es[0]: %1 vídeo
es[1]: %1 vídeos

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
es: Añadir filtro

en: Image View
es: Vista de imágenes

en: Advanced
es: Avanzado

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
es: Copiar %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
es[0]: Copiar %1 imagen
es[1]: Copiar %1 imágenes

[ctx: @action:button]
en: Copy
es: Copiar

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
es: Mover %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
es[0]: Mover %1 imagen
es[1]: Mover %1 imágenes

[ctx: @action:button]
en: Move
es: Mover

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
es: Enlazar %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
es[0]: Enlazar %1 imagen
es[1]: Enlazar %1 imágenes

[ctx: @action:button]
en: Link
es: Enlazar

en: Move Here
es: Mover aquí

en: Copy Here
es: Copiar aquí

en: Link Here
es: Enlazar aquí

en: Cancel
es: Cancelar

en: File Operations
es: Operaciones con archivos

[ctx: @title actions category]
en: Edit
es: Editar

[ctx: Verb]
en: Copy To...
es: Copiar en…

[ctx: Verb]
en: Move To...
es: Mover a…

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
es: Enlazar a…

[ctx: Verb]
en: Rename...
es: Cambiar nombre…

[ctx: Verb]
en: Trash
es: Tirar a la papelera

en: Restore
es: Restaurar

en: Properties
es: Propiedades

en: Create Folder...
es: Crear carpeta…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
es: Abrir en nueva ventana

en: Open With
es: Abrir con

en: Open Containing Folder
es: Abrir la carpeta contenedora

en: Other Application...
es: Otra aplicación…

en: Name contains
es: El nombre contiene

en: Name does not contain
es: El nombre no contiene

en: Date >=
es: Fecha >=

en: Date =
es: Fecha =

en: Date <=
es: Fecha <=

en: Rating >=
es: Puntuación >=

en: Rating =
es: Puntuación =

en: Rating <=
es: Puntuación <=

en: Tagged
es: Con etiqueta

en: Not Tagged
es: Sin etiqueta

en: Dimensions >=
es: Dimensiones >=

en: Dimensions =
es: Dimensiones =

en: Dimensions <=
es: Dimensiones <=

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
es: Altura

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
es: Ancho

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
es: Filtrar por nombre

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
es: Filtrar por fecha

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
es: Filtrar por puntuación

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
es: Filtrar por etiqueta

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Dimensions
es: Filtrar por dimensiones

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
es: Presentación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
es: Intervalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
es: Bucle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
es: Aleatorio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
es: Información de la imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
es: Seleccione la información de la imagen a mostrar…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
es: Miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
es: Mostrar miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
es: Altura:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
es[0]: %1 seg
es[1]: %1 segs

en: Configure
es: Configurar

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
es: Configurar modo de pantalla completa

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
es: %1 de %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
es: Vídeos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
es: Mostrar vídeos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
es: Reproducir automáticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
es: Notificar tras alcanzar la última imagen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
es: Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
es: Solo durante las presentaciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
es: Siempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: After the last image:
es: Tras la última imagen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WrapAfterLast)
en: Start over
es: Volver a empezar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
es: Fondo de pantalla completa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
es: Textura gris oscuro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
es: Negro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
es: Calidad para guardar imagen con pérdida de calidad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
es: El nivel de calidad al guardar imágenes usando formatos de imagen con pérdida de calidad, como JPEG, WEBP, AVIF, HEIF y HEIC. Cuanto mayor sea la calidad, mayor será el tamaño del archivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
es: Acciones de las miniaturas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
es: Todos los botones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
es: Mostrar solo el botón de selección

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
es: Ninguno

en: Image &quality:
es: &Calidad de la imagen:

[ctx: @label:spinbox Percentage 1-100]
en: %v%
es: %v %

[ctx: @title:window]
en: Save Image
es: Guardar imagen

en: Save using another format
es: Guardar usando otro formato

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
es: Gwenview no puede guardar imágenes en formato «%1».

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
es: Gwenview no puede guardar imágenes como %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
es: <emphasis strong='true'>Ha ocurrido un error al guardar <filename>%1</filename>:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
es: Ahora está viendo el nuevo documento.

en: Go back to the original
es: Volver al original

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
es: &Puntuación

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
es: Preferencias

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

[ctx: @title:window]
en: Image Information
es: Información de la imagen

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
es: Editar

en: Rotate Left
es: Rotar hacia la izquierda

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
es: Rotar la imagen hacia la izquierda

en: Rotate Right
es: Rotar hacia la derecha

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
es: Rotar la imagen hacia la derecha

en: Mirror
es: Reflejar

en: Flip
es: Voltear

en: Resize
es: Cambiar tamaño

en: Crop
es: Recortar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
es: Ajustar colores

en: Reduce Red Eye
es: Reducir ojos rojos

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
es: Anotar

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
es: Anotar %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
es: Gwenview no puede editar este tipo de imagen.

en: Image Operations
es: Operaciones con imágenes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
es: Mostrar transparencia con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
es: Fondo del área envolvente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
es: Fondo de &tablero de ajedrez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
es: Fondo de color &sólido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
es: Comportamiento de la rueda del ratón:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
es: Desplazamiento

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
es: Navegar

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
es: Ampliar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
es: Modo de ampliación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
es: Ajustar automáticamente cada imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
es: Mantener la misma ampliación y posición

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
es: Ampliación y posición por imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
es: Agrandar las imágenes pequeñas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
es: Animaciones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
es: Ninguna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
es: <b>Barra de miniaturas</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
es: Orientación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
es: Número de filas:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
es: Mostrar más detalles…

[ctx: @title:group]
en: Image Information
es: Información de la imagen

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
es[0]: %1 archivo seleccionado
es[1]: %1 archivos seleccionados

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
es[0]: %1 carpeta seleccionada
es[1]: %1 carpetas seleccionadas

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
es: %1 y %2 seleccionados

en: %1 folder | %1 folders
es[0]: %1 carpeta
es[1]: %1 carpetas

en: %1 file | %1 files
es[0]: %1 archivo
es[1]: %1 archivos

en: An Image Viewer
es: Un visor de imágenes

en: Start in fullscreen mode
es: Iniciar en modo de pantalla completa

en: Start in slideshow mode
es: Comenzar en modo de presentación

en: Start in spotlight mode
es: Comenzar en modo sin distracciones

en: A starting file or folders
es: Un archivo o carpeta de inicio

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
es: Borrar la lista

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
es: Volver a cargar

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
es: Sustituir ubicación

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
es: Navegar

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
es: Explorar carpetas para encontrar imágenes

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
es: Ver

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
es: Ver las imágenes seleccionadas

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
es: Salir del modo a pantalla completa

[ctx: @action]
en: Spotlight Mode
es: Modo sin distracciones

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
es: Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
es: Ir a la imagen anterior

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
es: Siguiente

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
es: Ir a la imagen siguiente

[ctx: @action Go to first image]
en: First
es: Primera

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
es: Ir a la primera imagen

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
es: Última

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
es: Ir a la última imagen

[ctx: @action]
en: Start Page
es: Página de inicio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
es: Abrir la página de inicio

[ctx: @action]
en: Sidebar
es: Panel lateral

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
es: Mostrar las herramientas de edición

[ctx: @action Share images]
en: Share
es: Compartir

en: Error while sharing: %1
es: Se ha producido un error al compartir: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
es: El enlace de la imagen compartida (<a href="%1">%1</a>) se ha copiado en el portapapeles.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
es: Configurar

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
es: Editar

en: Redo
es: Rehacer

en: Undo
es: Deshacer

en: Folders
es: Carpetas

en: Information
es: Información

en: Operations
es: Operaciones

en: Viewing media
es: Viendo medio

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
es: Ocultar el panel lateral

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
es: Mostrar el panel lateral

[ctx: @title:window]
en: Open Image
es: Abrir imagen

en: Pause Slideshow
es: Pausar presentación

en: Resume Slideshow
es: Continuar presentación

en: Start Slideshow
es: Comenzar presentación

en: Save All Changes
es: Guardar todos los cambios

en: Discard Changes
es: Descartar los cambios

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
es[0]: Se ha modificado una imagen.
es[1]: Se han modificado %1 imágenes.

en: If you quit now, your changes will be lost.
es: Si sale ahora, sus cambios se perderán.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
es: Esto ocultará completamente la barra de menú. Puede volver a mostrarla escribiendo %1.

en: Hide menu bar
es: Ocultar la barra de menú

en: You reached the first document, what do you want to do?
es: Ha llegado al primer documento. ¿Qué desea hacer?

en: Stay There
es: Permanecer ahí

en: Go to the Last Document
es: Ir al último documento

en: Go Back to the Document List
es: Volver a la lista de documentos

en: You reached the last document, what do you want to do?
es: Ha llegado al último documento. ¿Qué desea hacer?

en: Go to the First Document
es: Ir al primer documento

[ctx: @action:button]
en: Rename
es: Cambiar nombre

en: Rename <filename>%1</filename> to:
es: Cambiar el nombre de <filename>%1</filename> a:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
es: Cambiar nombre

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
es: Guardando…

en: &Stop
es: &Detener

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
es[0]: No se puede guardar un documento:
es[1]: No se pueden guardar %1 documentos:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
es: Ha modificado muchas imágenes. Debería guardar los cambios para evitar problemas de memoria.

en: Current image modified
es: Imagen actual modificada

en: Previous modified image
es: Anterior imagen modificada

en: Next modified image
es: Siguiente imagen modificada

en: One image modified | %1 images modified
es[0]: Una imagen modificada
es[1]: %1 imágenes modificadas

en: Go to first modified image
es: Ir a la primera imagen modificada

en: Go to it
es: Ir a ella

en: Save All
es: Guardar todo

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
es: Guardar todas las imágenes modificadas

en: Edit
es: Editar

[ctx: @action]
en: Edit Tags
es: Editar etiquetas

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
es: Cero

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
es: Editor de etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
es: Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
es: Siguiente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
es: Puntuación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
es: Etiquetas:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
es: Descripción

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
es: Comenzar una presentación

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
es: Comenzar una presentación con las imágenes seleccionadas

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
es: Añadir carpeta a «Lugares»

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
es: Olvidar esta carpeta

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
es: Olvidar todas las carpetas

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
es: Añadir la carpeta contenedora a «Lugares»

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
es: Olvidar este archivo

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
es: Olvidar todos los archivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
es: El historial ha sido deshabilitado.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
es: Carpetas recientes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
es: Archivos recientes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
es: Lugares

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
es: Etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
es: La navegación por etiquetas no está disponible. Asegúrese de que Nepomuk está bien instalado en su equipo.

en: Synchronize
es: Sincronizar

en: Show Thumbnails
es: Mostrar miniaturas

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
es: <para>Esto conmuta una pequeña barra que muestra las imágenes de la carpeta actual. Al seleccionar una de ellas se cambia la imagen que se muestra actualmente.</para><para>Seleccione varias imágenes a la vez para verlas una al lado de otra.</para><para>De forma opcional, puede mover esta barra al lado derecho de la pantalla, que también puede contener varias filas de imágenes. <link url='%1'>Configure estas opciones en las preferencias</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
es: Modo de color del fondo

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
es: Descartar cambios y volver a cargar

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
es: Esta imagen ha sido modificada. Si la vuelve a cargar se perderán los cambios.

en: Show failed files...
es: Mostrar los archivos que han fallado…

en: Show failed subfolders...
es: Mostrar las subcarpetas que han fallado…

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
es[0]: No ha sido posible importar %1 documento.
es[1]: No ha sido posible importar %1 documentos.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
es[0]: No ha sido posible crear %1 subcarpeta de destino.
es[1]: No ha sido posible crear %1 subcarpetas de destino.

en: Failed to import documents:
es: No ha sido posible importar documentos:

en: Failed to create subfolders:
es: No ha sido posible crear las subcarpetas:

en: Shooting date
es: Fecha de la captura

en: Shooting time
es: Hora de la captura

en: Original extension
es: Extensión original

en: Original extension, in lower case
es: Extensión original, en minúsculas

en: Original filename
es: Archivo original

en: Original filename, in lower case
es: Archivo original, en minúsculas

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
es[0]: Se ha importado un documento.
es[1]: Se han importado %1 documentos.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
es[0]: Se ha ignorado un documento porque ya había sido importado.
es[1]: Se han ignorado %1 documentos porque ya habían sido importados.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
es[0]: Se ha cambiado el nombre de uno de ellos porque ya se había importado otro documento con el mismo nombre.
es[1]: Se ha cambiado el nombre de %1 de ellos porque ya se habían importado otros documentos con el mismo nombre.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
es[0]: ¿Borrar el documento importado del dispositivo?
es[1]: ¿Borrar los %1 documentos importados del dispositivo?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
es[0]: ¿Borrar el documento ignorado del dispositivo?
es[1]: ¿Borrar los %1 documentos ignorados del dispositivo?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
es[0]: ¿Borrar el documento importado o ignorado del dispositivo?
es[1]: ¿Borrar los %1 documentos importados o ignorados del dispositivo?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
es: Importación terminada

en: Keep
es: Mantener

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
es[0]: Ha ocurrido un error al borrar el documento:
    %2
es[1]: Han ocurrido errores al borrar los documentos:
    %2

en: Retry
es: Reintentar

en: Ignore
es: Ignorar

en: What do you want to do now?
es: ¿Qué desea hacer ahora?

en: View Imported Documents with Gwenview
es: Ver los documentos importados con Gwenview

en: Import more Documents
es: Importar más documentos

en: Quit
es: Salir

en: Could not create destination folder.
es: No se puede crear la carpeta de destino.

en: Could not create temporary upload folder.
es: No se puede crear la carpeta de envío temporal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
es: Cambiar nombre de documentos automáticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
es: Cambiar nombre de formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
es: Previsualizar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
es: <i>Escriba texto o pulse los elementos inferiores para personalizar el formato</i>

en: Gwenview Importer
es: Importador de Gwenview

en: Photo Importer
es: Importador de fotos

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
es: El UDI del dispositivo, que se usa para obtener información sobre el mismo (nombre, icono…)

en: Device UDI
es: UDI del dispositivo

en: Source folder
es: Carpeta de origen

en: Missing required source folder argument.
es: Falta argumento necesario de carpeta de origen.

en: Too many arguments.
es: Demasiados argumentos.

en: Invalid source folder.
es: Carpeta de origen no válida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
es: Importando documentos…

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
es: No se ha instalado la compatibilidad para su cámara.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
es: La biblioteca de compatibilidad con el protocolo «%1» no está instalada. Error: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
es: La biblioteca de compatibilidad con el protocolo «%1» no está instalada.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
es: Tras terminar el proceso de instalación, reinicie este importador para continuar.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
es: Lanzar Discover para instalar la biblioteca de compatibilidad con el protocolo «%1»

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
es: Instalar compatibilidad para esta cámara…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
es: Debe tener instalado Kamera en el sistema para leer de la cámara. Pulse aquí para lanzar Discover para instalar Kamera y activar la compatibilidad con el protocolo «camera:/» en el sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
es: Instalar la compatibilidad con el protocolo «%1»…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
es: Pulse aquí para lanzar Discover para instalar la biblioteca de compatibilidad con el protocolo que falta para activar «%1:/» en el sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
es: Buscar en la web cómo instalar la compatibilidad con el protocolo «%1»…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
es: Cómo instalar la compatibilidad con el protocolo «%1» en Linux

en: Import Selected
es: Importar seleccionadas

en: Import All
es: Importar todo

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
es: La apertura de Discover ha fallado.<nl/>Compruebe que Discover está instalado en el sistema o use el gestor de paquetes del sistema para instalar el paquete «Kamera».

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
es: La apertura de Discover ha fallado.<nl/>Compruebe que Discover está instalado en el sistema o use el gestor de paquetes del sistema para instalar la biblioteca de compatibilidad con el protocolo «%1».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
es: Seleccione los documentos a importar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
es: Preferencias…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
es: Introduzca el destino de la importación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
es: Listando el contenido de:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
es: Copyright 2000-2022, los autores de Gwenview

en: Current Maintainer
es: Responsable actual

en: Developer
es: Desarrollador

en: Adjust Colors
es: Ajustar colores

en: Brightness:
es: Brillo:

en: Contrast:
es: Contraste:

en: Current Image
es: Imagen actual

en: Square
es: Cuadrado

en: This Screen
es: Esta pantalla

en: Landscape
es: Apaisado

en: ISO (A4, A3...)
es: ISO (A4, A3…)

en: US Letter
es: Carta US

en: Portrait
es: Vertical

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
es: Preferencias avanzadas

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
es: Proporciones:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
es: Tamaño:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
es: Posición:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
es: Mantener las proporciones

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
es: Gwenview no puede guardar este tipo de documentos.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1. Install the kimageformats package to gain support for a wider range of media types.
es: Gwenview no puede mostrar documentos de tipo %1. Instale el paquete «kimageformats» para poder mostrar más tipos de documentos.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
es: No se puede abrir el archivo %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
es: Ha fallado la carga de metainformación.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
es: Ha fallado la carga de una imagen.

en: Could not load document %1
es: No se puede cargar el documento %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
es: No se puede abrir archivo para escritura. Compruebe que tiene los permisos necesarios sobre <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
es: No se puede sobrescribir el archivo. Compruebe que tiene los permisos necesarios sobre <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
es: Papelera

[ctx: @action:button]
en: Deselect
es: Deseleccionar

[ctx: Percent value]
en: %1%
es: %1 %

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
es: Gwenview no sabe cómo mostrar este tipo de documento

en: Loading <filename>%1</filename> failed
es: Ha fallado la carga de <filename>%1</filename>

en: Zoom to Fit
es: Ampliar para ajustar

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
es: Ajustar

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
es: Ajustar imagen en el área de visualización

[ctx: @info:whatsthis %1 is the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
es: <para>Esto ajusta la imagen en el área de visualización disponible:<list><item>Las imágenes que son mayores que el área de visualización se muestran con un tamaño menor para que quepan en ella.</item><item>Las imágenes que son menores que el área de visualización se muestran con su tamaño normal. Si quiere que estas imágenes usen el área de visualización al completo, active <emphasis>Agrandar las imágenes pequeñas</emphasis> <link url='%2'>en las preferencias</link>.</item></list></para><para>Si «%1» está activado, se desactivará al volver a pulsarlo y la imagen se volverá a mostrar con su tamaño normal.</para><para>«%1» es el modo de ampliación predeterminado para las imágenes, aunque se puede cambiar para que las imágenes se muestren con un valor de ampliación anterior <link url='%2'>en las preferencias</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
es: Ampliar para ajustarse a la ventana a lo ancho o a lo largo

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
es: Rellenar

[ctx: Original image size percent value]
en: 100%
es: 100 %

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
es: Mostrar vista de pájaro al ampliar

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
es: Seguir el esquema de color

[ctx: @action]
en: Light Mode
es: Modo claro

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
es: Modo neutro

[ctx: @action]
en: Dark Mode
es: Modo oscuro

en: No document selected
es: No se ha seleccionado ningún documento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
es: El porcentaje de memoria usado por Gwenview antes de que
                avise al usuario y sugiera guardar las modificaciones.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
es: Una lista de extensiones de archivos que Gwenview no debería intentar
                cargar. También se excluye «*.new» porque esta es la extensión
                que usa KSaveFile para archivos temporales.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
es: Define lo que ocurre cuando cuando se va a la imagen B tras haber
                ampliado un área de la imagen A. Si se ha activado el ajuste
                automático, la imagen B se amplía para ajustarse a la pantalla.
                Si se ha activado mantener el mismo ajuste, todas las imágenes
                comparten la misma ampliación y posición: la imagen B tendrá los
                mismos parámetros de ampliación que la imagen A (y, si se
                modifican, la imagen A se mostrará con la ampliación y posición
                actualizadas). Si se ha fijado de modo individual, todas las imágenes
                recordarán su propia ampliación y posición: la imagen B tendrá de
                forma inicial los mismos parámetros de ampliación que la imagen A,
                aunque recordará su propia ampliación y posición (si se modifican, la
                imagen A NO se mostrará con la ampliación y la posición actualizadas).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
es: Define cómo se visualizan los colores cuando su pantalla
                usa un perfil de color ICC y una imagen tiene colores que no
                pertenecen a la gama de colores del perfil de color. «Perceptual»
                escalará los colores de toda la imagen para que se ajusten a las
                posibilidades de la pantalla. «Relativa» solo sofocará los colores
                que no se pueden mostrar, sin modificar el resto de colores.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
es: Mostrar las diapositivas en orden aleatorio

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
es: Mostrar las diapositivas en modo de pantalla completa

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
es: Volver a repetir las imágenes

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
es: Parar en la última imagen de la carpeta

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
es: Intervalo entre imágenes (en segundos)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
es: Limitar el recorte a la proporción de la imagen cuando las preferencias avanzadas están desactivadas

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
es: Índice que representa la proporción seleccionada en la lista desplegable de las preferencias avanzadas

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
es: Anchura de la proporción de recorte usada por última vez cuando las preferencias avanzadas están activadas

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
es: Altura de la proporción de recorte usada por última vez cuando las preferencias avanzadas están activadas

en: Last visited: %1
es: Visitado por última vez: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
es: Cerrar

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @item:intable]
en: File Size
es: Tamaño del archivo

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
es: Fecha de creación

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
es: Fecha de modificación

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
es: Fecha de acceso

[ctx: @item:intable]
en: Path
es: Ruta

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
es: Tamaño de la imagen

[ctx: @item:intable]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: @item:intable]
en: File Type
es: Tipo de archivo

[ctx: @title:column]
en: Property
es: Propiedad

[ctx: @title:column]
en: Value
es: Valor

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
es: No se puede abrir archivo para escritura.

[ctx: @info]
en: No data to store.
es: No hay datos para guardar.

en: Print Image
es: Imprimir imagen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
es: Preferencias de la imagen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
es: Posición de la imagen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
es: Escalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
es: &Sin escalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
es: &Ajustar imagen a la página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
es: &Escalar a:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
es: Milímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
es: Centímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
es: Pulgadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
es: Mantener proporciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
es: Tamaño:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
es: Pulse sobre un ojo rojo y elija un tamaño, o haga doble clic para corregir inmediatamente.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
es: Suponiendo que el formato de imagen no se cambiará y para
    imágenes con pérdida que usan el valor definido en «Calidad para guardar imágenes con pérdida».

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
es: Cambiar tamaño

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
es: Cambiar tamaño de la imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEstimatedSizeLabel)
en: Estimated new file size:
es: Tamaño estimado del nuevo archivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
es: Nuevo tamaño:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCurrentSizeLabel)
en: Current file size:
es: Tamaño actual del de archivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
es: Mantener proporciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
es: Tamaño actual:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
es: Asignar esta etiqueta a todas las imágenes seleccionadas

en: Add tag
es: Añadir etiqueta

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
es: Bucle

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
es: Aleatorio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
es: Rotar hacia la derecha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
es: Rotar hacia la izquierda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
es: Reflejar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
es: Voltear

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
es: Transformar

[ctx: @action]
en: Properties
es: Propiedades

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
es: &Archivo

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
es: &Ver
