gwenview - en to fi translation catalogue (440 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
fi: Vähien resurssien käyttötila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
fi: Käytä tätä asetusta, jos levytila on vähissä. Pienoiskuvia ei tällöin tallenneta levylle ja suositaan huonompilaatuisia, nopeammin ladattavia pienoiskuvia, jos mahdollista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
fi: Pienoiskuvat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
fi: Latistaa värit, jotka eivät sovi aktiivisen väriprofiilin väriavaruuteen, mutta jättää muut sikseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
fi: Historia:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
fi: Suhteellinen

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
fi: Havaintoa vastaava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
fi: Säätää kaikki värit sopimaan aktiivisen väriprofiilin väriavaruuteen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
fi: Toteutustapa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
fi: Muista kansiot ja verkko-osoitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableColorManagement)
en: Enable color management
fi: Käytä värinhallintaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: When color management is disabled, Gwenview will convert images to the sRGB color space rather than to the color space it detects for the display. This is only appropriate for displays that are calibrated to the sRGB color space or are known to provide an incorrect color profile.
fi: Kun värinhallinta on poistettu käytöstä, Gwenview muuntaa kuvat sRGB-väriavaruuteen näytölle havaitsemansa väriavaruuden sijaan. Tämä on mielekästä vain sRGB-väriavaruuteen kalibroiduille näytöille tai näytöille, joiden tiedetään kertovan väriprofiilinsa väärin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color management:
fi: Värinhallinta:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
fi: Sivupaneelin tasausvälike

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
fi: Näytä

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
fi: Järjestä

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
fi: Nimen mukaan

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
fi: Päiväyksen mukaan

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
fi: Koon mukaan

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
fi: Laskeva

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
fi: Pienoiskuvan tiedot

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
fi: Kuvan koko

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
fi: Tiedoston koko

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

[ctx: @title actions category]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
fi: Lisää kansio sijainteihin

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
fi: Valittu %1/%2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
fi[0]: %1 kuva
fi[1]: %1 kuvaa

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
fi[0]: %1 video
fi[1]: %1 videota

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
fi: Lisää suodatin

en: General
fi: Yleiset

en: Image View
fi: Kuvanäkymä

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
fi: Kopioi %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
fi[0]: Kopioi %1 kuva
fi[1]: Kopioi %1 kuvaa

[ctx: @action:button]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
fi: Siirrä %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
fi[0]: Siirrä %1 kuva
fi[1]: Siirrä %1 kuvaa

[ctx: @action:button]
en: Move
fi: Siirrä

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
fi: Linkitä %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
fi[0]: Linkitä %1 kuva
fi[1]: Linkitä %1 kuvaa

[ctx: @action:button]
en: Link
fi: Linkitä

en: Move Here
fi: Siirrä tänne

en: Copy Here
fi: Kopioi tänne

en: Link Here
fi: Linkitä tänne

en: Cancel
fi: Peru

en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

[ctx: @title actions category]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: Verb]
en: Copy To...
fi: Kopioi kohteeseen…

[ctx: Verb]
en: Move To...
fi: Siirrä kohteeseen…

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
fi: Linkitä kohteeseen…

[ctx: Verb]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

[ctx: Verb]
en: Trash
fi: Roskakori

en: Restore
fi: Palauta

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Create Folder...
fi: Luo kansio…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Open Containing Folder
fi: Avaa emokansio

en: Other Application...
fi: Muulla ohjelmalla…

en: Name contains
fi: Nimi sisältää

en: Name does not contain
fi: Nimi ei sisällä

en: Date >=
fi: Päiväys >=

en: Date =
fi: Päiväys =

en: Date <=
fi: Päiväys <=

en: Rating >=
fi: Arvostelu >=

en: Rating =
fi: Arvostelu =

en: Rating <=
fi: Arvostelu <=

en: Tagged
fi: Luokiteltu

en: Not Tagged
fi: Ei luokituksia

en: Dimensions >=
fi: Mitat ≥

en: Dimensions =
fi: Mitat =

en: Dimensions <=
fi: Mitat ≤

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
fi: Korkeus

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
fi: Leveys

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
fi: Suodata nimellä

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
fi: Suodata päiväyksellä

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
fi: Suodata arvostelulla

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
fi: Suodata luokituksella

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Dimensions
fi: Suodata mitoilla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
fi: Diaesitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
fi: Odotusaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
fi: Esityssilmukka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
fi: Satunnainen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
fi: Kuvatiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
fi: Valitse näytettävät kuvatiedot…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
fi: Korkeus:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
fi[0]: %1 s
fi[1]: %1 s

en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
fi: Koko näytön tilan asetukset

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
fi: %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
fi: Videot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
fi: Näytä videot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
fi: Toista automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
fi: Ilmoita viimeiseen kuvaan tultaessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
fi: Vain diaesityksissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: After the last image:
fi: Viimeisen kuvan jälkeen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WrapAfterLast)
en: Start over
fi: Aloita alusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
fi: Koko näytön tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
fi: Tummanharmaa pintakuvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
fi: Musta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
fi: Häviöllisen kuvan tallennuslaatu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
fi: Laatu tallennettaessa häviöllisiin kuvatiedostomuotoihin (JPEG, WebP, AVIF, HEIF ja HEIC). Parempi laatu kasvattaa tiedoston kokoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
fi: Pienoiskuvatoiminnot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
fi: Kaikki painikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
fi: Näytä vain valintapainikkeet

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
fi: Ei mitään

en: Image quality:
fi: Kuvan laatu:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Save using another format
fi: Tallenna eri tiedostomuotoon

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
fi: Gwenview ei osaa tallentaa kuvia muotoon ”%1”.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
fi: Gwenview ei osaa tallentaa kuvia muotoon %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
fi: <emphasis strong='true'>Tiedoston <filename>%1</filename> tallennus epäonnistui:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
fi: Katselet nyt uutta tiedostoa.

en: Go back to the original
fi: Palaa alkuperäiseen

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
fi: &Arvostelu

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @title:window]
en: Image Information
fi: Kuvatiedot

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
fi: Kierrä kuvaa vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
fi: Kierrä kuvaa oikealle

en: Mirror
fi: Peilaa

en: Flip
fi: Käännä

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Crop
fi: Rajaa

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
fi: Säädä värejä

en: Reduce Red Eye
fi: Punasilmäkorjaus

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
fi: Merkitse

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
fi: Merkitse %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
fi: Gwenview ei osaa muokata tällaisia kuvia.

en: Image Operations
fi: Kuvatoiminnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
fi: Näytä läpikuultavuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
fi: Ympäröivä tausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
fi: &Šakkilautatausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
fi: &Tasainen taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
fi: Hiirirullan toiminta:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
fi: Vieritys

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
fi: Selaus

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
fi: Lähennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
fi: Lähennystapa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
fi: Sovita kukin kuva automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
fi: Pidä sama lähennys ja sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
fi: Kuvakohtainen lähennys ja sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
fi: Suurenna pieniä kuvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
fi: Animointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
fi: Ohjelmistopohjainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
fi: Ei animointia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
fi: <b>Pienoiskuvapalkki</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
fi: Suunta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
fi: Vaaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
fi: Pysty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
fi: Rivejä:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
fi: Näytä lisätietoa…

[ctx: @title:group]
en: Image Information
fi: Kuvatiedot

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
fi[0]: %1 tiedosto valittuna
fi[1]: %1 tiedostoa valittuna

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
fi[0]: Yksi kansio valittuna
fi[1]: %1 kansiota valittuna

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
fi: %1 ja %2 valittuna

en: %1 folder | %1 folders
fi[0]: %1 kansio
fi[1]: %1 kansiota

en: %1 file | %1 files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: An Image Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Start in fullscreen mode
fi: Aloita koko näytön tilassa

en: Start in slideshow mode
fi: Aloita diaesitystilassa

en: Start in spotlight mode
fi: Aloita kohdevalotilassa

en: A starting file or folders
fi: Aloitustiedosto tai -kansiot

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
fi: Lataa uudelleen

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
fi: Korvaa sijainti

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
fi: Selaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
fi: Selaa kuvia kansioista

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
fi: Näytä

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
fi: Katso valittuja kuvia

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: @action]
en: Spotlight Mode
fi: Kohdevalotila

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
fi: Siirry edelliseen kuvaan

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
fi: Siirry seuraavaan kuvaan

[ctx: @action Go to first image]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
fi: Siirry ensimmäiseen kuvaan

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
fi: Siirry viimeiseen kuvaan

[ctx: @action]
en: Start Page
fi: Aloitusnäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
fi: Avaa aloitussivu

[ctx: @action]
en: Sidebar
fi: Sivupalkki

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
fi: Näytä muokkaustyökalut

[ctx: @action Share images]
en: Share
fi: Jaa

en: Error while sharing: %1
fi: Virhe jaettaessa: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
fi: Jaettu kuvalinkki (<a href="%1">%1</a>) on kopioitu leikepöydälle.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Undo
fi: Kumoa

en: Folders
fi: Kansiot

en: Information
fi: Tiedot

en: Operations
fi: Toiminnot

en: Viewing media
fi: Katsellaan mediaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
fi: Piilota sivupalkki

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
fi: Näytä sivupalkki

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Pause Slideshow
fi: Keskeytä diaesitys

en: Resume Slideshow
fi: Jatka diaesitystä

en: Start Slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: Save All Changes
fi: Tallenna kaikki muutokset

en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
fi[0]: Yhtä kuvaa on muutettu
fi[1]: %1 kuvaa on muutettu

en: If you quit now, your changes will be lost.
fi: Jos lopetat nyt, menetät muutokset.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
fi: Tämä piilottaa valikkorivin näkyvistä. Sen saa uudellen näkyviin näppäimellä %1.Tämä piilottaa valikkorivin näkyvistä. Sen saa uudellen näkyviin näppäimellä %1.

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: You reached the first document, what do you want to do?
fi: Saavutit ensimmäisen tiedoston. Mitä tehdään?

en: Stay There
fi: Pysy tässä

en: Go to the Last Document
fi: Siirry viimeiseen tiedostoon

en: Go Back to the Document List
fi: Palaa tiedostoluetteloon

en: You reached the last document, what do you want to do?
fi: Saavutit viimeisen tiedoston. Mitä tehdään?

en: Go to the First Document
fi: Siirry ensimmäiseen tiedostoon

[ctx: @action:button]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename <filename>%1</filename> to:
fi: Muuta tiedoston <filename>%1</filename> nimeksi:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
fi: Tallennetaan…

en: &Stop
fi: &Pysäytä

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
fi[0]: Yhtä tiedostoa ei voitu tallentaa:
fi[1]: %1 tiedostoa ei voitu tallentaa:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
fi: Monia kuvia on muutettu. Muistiongelmien välttämiseksi muutokset tulisi tallentaa.

en: Current image modified
fi: Nykyistä kuvaa muutettu

en: Previous modified image
fi: Edellinen muutettu kuva

en: Next modified image
fi: Seuraava muutettu kuva

en: One image modified | %1 images modified
fi[0]: Yhtä kuvaa muutettu
fi[1]: %1 kuvaa muutettu

en: Go to first modified image
fi: Siirry ensimmäiseen muutettuun kuvaan

en: Go to it
fi: Siirry kohteeseen

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
fi: Tallenna kaikki muuttuneet kuvat

en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action]
en: Edit Tags
fi: Muokkaa luokituksia

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
fi: Nolla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
fi: Luokitusmuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
fi: Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
fi: Seuraava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
fi: Arvostelu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
fi: Luokitukset:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
fi: Aloita diaesitys

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
fi: Aloita valituilla kuvilla diaesitys

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
fi: Lisää kansio sijainteihin

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
fi: Unohda tämä kansio

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
fi: Unohda kaikki kansiot

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
fi: Lisää yläkansio sijainteihin

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
fi: Unohda tämä tiedosto

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
fi: Unohda kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
fi: Historia on poissa käytöstä.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
fi: Viimeisimmät kansiot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
fi: Sijainnit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
fi: Luokitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
fi: Luokituksen mukaan selaaminen ei ole käytettävissä. Tarkista, että Nepomuk on asennettu oikein.

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Show Thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
fi: <para>Näyttää tai piilottaa pienen palkin, jossa näytetään nykyisen kansion kaikki kuvat. Jonkin valitseminen vaihtaa näytettyä kuvaa.</para><para>Myös useita kuvia voi valita, jolloin ne näytetään rinnakkain.</para><para>Palkin voi valinnaisesti siirtää näytön oikealle puolen, ja se voi sisältää useita kuvarivejä; <link url='%1'>valinnat löytyvät asetuksista</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
fi: Taustaväritila

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
fi: Hylkää muutokset ja lataa uudelleen

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
fi: Kuvaa on muutettu. Jos se ladataan uudelleen, kaikki muutokset hylätään.

en: Show failed files...
fi: Näytä epäonnistuneet tiedostot…

en: Show failed subfolders...
fi: Näytä epäonnistuneet alikansiot…

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
fi[0]: %1 tiedoston tuonti epäonnistui.
fi[1]: %1 tiedoston tuonti epäonnistui.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
fi[0]: %1 kohdealikansion luominen epäonnistui.
fi[1]: %1 kohdealikansion luominen epäonnistui.

en: Failed to import documents:
fi: Tiedostojen tuonti epäonnistui:

en: Failed to create subfolders:
fi: Alikansioiden luominen epäonnistui:

en: Shooting date
fi: Kuvauspäivämäärä

en: Shooting time
fi: Kuvausaika

en: Original extension
fi: Alkuperäinen muoto

en: Original extension, in lower case
fi: Alkuperäinen muoto, pienillä kirjaimilla

en: Original filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Original filename, in lower case
fi: Alkuperäinen tiedostonimi, pienillä kirjaimilla

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
fi[0]: Yksi kuva tuotu.
fi[1]: %1 kuvaa tuotu.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
fi[0]: Yksi tiedosto ohitettiin, koska se on tuotu jo aikaisemmin.
fi[1]: %1 tiedostoa ohitettiin, koska ne on tuotu jo aikaisemmin.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
fi[0]: Yhden nimeä muutettiin, koska toinen saman niminen tiedosto oli jo tuotu.
fi[1]: %1 nimeä muutettiin, koska saman nimisiä tiedostoja oli jo tuotu.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
fi[0]: Poistetaanko tuotu tiedosto laitteesta?
fi[1]: Poistetaanko tuodut %1 tiedostoa laitteesta?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
fi[0]: Poistetaanko ohitettu tiedosto laitteesta?
fi[1]: Poista ohitetut %1 tiedostoa laitteesta?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
fi[0]: Poistetaanko tuotu tai ohitettu tiedosto laitteesta?
fi[1]: Poista tuodut tai ohitetut %1 tiedostoa laitteesta?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
fi: Tuonti valmis

en: Keep
fi: Pidä

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
fi[0]: Tiedoston poisto epäonnistui:
    %2
fi[1]: Tiedostojen poisto epäonnistui:
    %2

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Ignore
fi: Ohita

en: What do you want to do now?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: View Imported Documents with Gwenview
fi: Katsele tuotuja tiedostoja Gwenview-ohjelmalla

en: Import more Documents
fi: Tuo lisää tiedostoja

en: Quit
fi: Lopeta

en: Could not create destination folder.
fi: Kohdekansiota ei voitu luoda.

en: Could not create temporary upload folder.
fi: Väliaikaisen lähetyskansion luominen epäonnistui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
fi: Muuta tiedostojen nimet automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
fi: Nimen muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
fi: Esikatselu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
fi: <i>Muokkaa kirjoittamalla tekstiä tai napsauttamalla alla olevia tietoja</i>

en: Gwenview Importer
fi: Gwenview-tuoja

en: Photo Importer
fi: Kuvien tuonti

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
fi: Laitteen UDI, jota käytetään noudettaessa tietoa laitteesta (nimi, kuvake…)

en: Device UDI
fi: Laitteen UDI

en: Source folder
fi: Lähdekansio

en: Missing required source folder argument.
fi: Puuttuva vaadittu lähdekansioparametri.

en: Too many arguments.
fi: Liikaa parametreja.

en: Invalid source folder.
fi: Virheellinen lähdekansio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
fi: Tuodaan tiedostoja…

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
fi: Kamerallesi ei ole asennettu tukea.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
fi: Yhteyskäytännön ”%1” tukikirjastoa ei ole asennettu. Virhe: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
fi: Yhteyskäytännön ”%1” tukikirjastoa ei ole asennettu.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
fi: Asennuksen valmistuttua jatka käynnistämällä tuonti uudelleen.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
fi: Asenna yhteyskäytännön ”%1” tukikirjasto käynnistämällä Discover

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
fi: Asenna tuki tälle kameralle…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
fi: Kameran lukemiseksi Kamera on asennettava järjestelmään. Asenna ”camera:/”-yhteyskäytännön tuki Discoverissa napsauttamalla tästä.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
fi: Asenna yhteyskäytännön ”%1” tuki…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
fi: Asenna puuttuva yhteyskäytännön ”%1” tukikirjasto järjestelmään Discoverissa napsauttamalla tästä.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
fi: Etsi verkosta, miten asentaa yhteyskäytännön ”%1” tuki…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
fi: Miten asentaa yhteyskäytännön ”%1” tuki Linuxiin

en: Import Selected
fi: Tuo valitut

en: Import All
fi: Tuo kaikki

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
fi: Discoveria ei voitu avata.<nl/>Tarkista, että Discover on asennettu järjestelmään, tai asenna Kamera-paketti järjestelmän paketinhallinnalla.

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
fi: Discoveria ei voitu avata.<nl/>Tarkista, että Discover on asennettu järjestelmään, tai asenna yhteyskäytännön ”%1” tuki järjestelmän paketinhallinnalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
fi: Valitse tuotavat tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
fi: Asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
fi: Valitse tuonnin kohde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
fi: Listataan sisältö kansiosta:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
fi: Tekijänoikeudet 2000–2022 Gwenview’n tekijät

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Adjust Colors
fi: Säädä värejä

en: Brightness:
fi: Kirkkaus:

en: Contrast:
fi: Kontrasti:

en: Current Image
fi: Nykyinen kuva

en: Square
fi: Neliö

en: This Screen
fi: Tämä näyttö

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: ISO (A4, A3...)
fi: ISO (A4, A3…)

en: US Letter
fi: US Letter-koko

en: Portrait
fi: Pystysuunta

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
fi: Kuvasuhde:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
fi: Sijainti:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
fi: Gwenview ei osaa tallentaa tällaisia tiedostoja.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
fi: Gwenview ei osaa näyttää tyypin %1 tiedostoja.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
fi: Metatietojen lataus epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
fi: Kuvan lataus epäonnistui.

en: Could not load document %1
fi: Ei voitu ladata tiedostoa %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoitusta varten, tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kansiossa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
fi: Tiedostoa ei voitu korvata, tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kirjoittaa kansioon <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action:button]
en: Deselect
fi: Poista valinta

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
fi: %1 × %2

[ctx: Percent value]
en: %1%
fi: %1 %

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
fi: Gwenview ei osaa näyttää tällaisia tiedostoja

en: Loading <filename>%1</filename> failed
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> lataus epäonnistui

en: Zoom to Fit
fi: Sovita kokoon

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
fi: Sovita

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
fi: Sovita kuva näyttöalaan

[ctx: @info:whatsthis %1 is the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
fi: <para>Sovittaa kuvan käytettävissä olevaan näyttöalaan:<list><item>näyttöalaa suuremmat kuvat näytetään pienempinä, jotta ne mahtuvat</item><item>näyttöalaa pienemmät kuvat näytetään tavallisessa koossaan. Jos pienien kuvien tulisi tämän sijaan käyttää koko näyttöala, ota <link url='%2'>asetuksista</link> käyttöön <emphasis>Suurenna pieniä kuvia</emphasis>.</item></list></para><para>Jos ”%1” on jo käytössä, se poistetaan käytöstä ja kuva näytetään taas tavallisessa koossa.</para><para>”%1” on kuvien oletuslähennystapa. <link url='%2'>Asetuksista</link> voi myös valita kuvat näytettävän edellisellä lähennyskertoimella.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
fi: Sovita ikkunan leveyteen tai korkeuteen

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
fi: Täytä

[ctx: Original image size percent value]
en: 100%
fi: 100 %

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
fi: Näytä lähennettynä lintuperspektiivi

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
fi: Noudata väriteemaa

[ctx: @action]
en: Light Mode
fi: Vaalea tila

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
fi: Neutraali tila

[ctx: @action]
en: Dark Mode
fi: Tumma tila

en: No document selected
fi: Tiedostoa ei ole valittu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
fi: Paljonko Gwenview voi käyttää muistia, ennen kuin se
                varoittaa ja suosittaa muutosten tallentamista.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
fi: Lista tiedostomuodoista joita Gwenview’n ei tulisi ladata
                Myös *.new-tiedostot jätetään huomiotta, koska
                ne ovat KSaveFilen väliaikaistiedostoja.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
fi: Määrittää, mitä tapahtuu siiryttäessä kuvaan B, kun kuva A on
                näytetty lähennettynä. Jos käytetään automaattisovitusta,
                kuva B sovitetaan näytölle. Jos pidetään samana, kaikille
                kuville käytetään samaa lähennystasoa ja sijaintia: kuvalle
                B asetetaan samat lähennysarvot kuin kuvalle A (ja jos ne
                muuttuvat, kuva A näytetään päivittyneillä lähennys- ja
                sijaintiasetuksilla). Jos valinta on kuvakohtainen, kaikkien
                kuvien lähennys ja sijainti muistetaan erikseen: kuvalle B
                asetetaan aluksi samat lähennysarvot kuin kuvalle A, mutta
                kuvan B lähennys ja sijainti muistetaan sen jälkeen erikseen
                (jos niitä muutetaan, kuvaa A EI näytetä päivittyneillä
                lähennys- ja sijaintiasetuksilla).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
fi: Määrittää, miten värit toteutetaan näytöllesi, kun
                käytetään ICC-väriprofiilia ja kuvassa on värejä, jotka eivät
                sovi profiilin väriavaruuteen. ”Havaintoa vastaava” skaalaa
                koko kuvan värit vastaamaan näytön kykyjä. ”Suhteellinen”
                latistaa vain värit, joita ei voi esittää, ja jättää muut
                sikseen.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
fi: Näytä diaesityksen kuvat satunnaisjärjestyksessä

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
fi: Näytä diaesitys koko näytöllä

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
fi: Kierrätä kuvia

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
fi: Lopeta kansion viimeiseen kuvaan

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
fi: Kuvien välinen aika (sekunteina)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
fi: Rajaa vain kuvasuhteen mukaisesti, kun lisäasetukset on poistettu käytöstä

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
fi: Lisäasetusten yhdistelmäkentässä valittua suhdetta tarkoittava indeksi

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
fi: Viimeisin käytetty rajaussuhdeleveys, kun lisäasetukset olivat käytössä

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
fi: Viimeisin käytetty rajaussuhdekorkeus, kun lisäasetukset olivat käytössä

en: Last visited: %1
fi: Viimeisin vierailuaika: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @item:intable]
en: File Size
fi: Tiedoston koko

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
fi: Luontipäivä

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
fi: Muutospäivä

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

[ctx: @item:intable]
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
fi: Kuvan koko

[ctx: @item:intable]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @item:intable]
en: File Type
fi: Tiedoston tyyppi

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
fi: (%1 MP)

[ctx: @title:column]
en: Property
fi: Ominaisuus

[ctx: @title:column]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoitettavaksi.

[ctx: @info]
en: No data to store.
fi: Ei talletettavaa tietoa.

en: Print Image
fi: Tulosta kuva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
fi: Kuva-asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
fi: Kuvan sijainti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
fi: Sovitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
fi: &Ei sovitusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
fi: Sovita &kuva sivuun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
fi: &Sovita kokoon:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
fi: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
fi: millimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
fi: senttimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
fi: tuumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
fi: Pidä sivusuhde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
fi: Napsauta punasilmää ja valitse koko tai korjaa heti kaksoisnapsauttamalla.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
fi: Olettaen, ettei kuvamuotoa muuteta ja että asetukset ovat
    kuten kohdassa ”Häviöllisen kuvan tallennuslaatu”.

en: error
fi: virhe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
fi: koon muuttaminen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
fi: Muuta kokoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEstimatedSizeLabel)
en: Estimated new file size:
fi: Arvioitu uusi tiedostokoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
fi: Uusi koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCurrentSizeLabel)
en: Current file size:
fi: Nykyinen tiedostokoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
fi: Nykyinen koko:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
fi: Lisää tämä luokitus kaikkiin valittuihin kuviin

en: Add tag
fi: Lisää luokitus

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
fi: Silmukka

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
fi: Satunnainen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
fi: kierto oikealle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
fi: kierto vasemmalle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
fi: peilaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
fi: kääntö

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
fi: muuntaminen

[ctx: @action]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä
