gwenview - en to fr translation catalogue (411 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
fr: Mode économe en ressources

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
fr: Sélectionnez cette option si vous n'avez pas beaucoup d'espace disque. Ceci évitera de stocker les vignettes sur le disque et préférera les vignettes embarquées de plus faible qualité mais plus rapides à charger, si elles sont disponibles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
fr: Vignettes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
fr: Écraser les couleurs qui ne rentrent pas dans le gamut du profil de couleurs actif, en gardant les autres non modifiées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
fr: Historique :

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
fr: Colorimétrie relative

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
fr: Perceptif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
fr: Mettre à l'échelle toutes les couleurs de manière égale pour les ajuster au gamut du profil de couleurs actif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
fr: Mode de rendu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
fr: Se souvenir des dossiers et des URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
fr: Appliquer uniquement le profil intégré dans le fichier d'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
fr: Prend l'hypothèse que la correction de couleurs pour tout le système s'applique au profil de l'écran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
fr: Profil de couleurs :

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
fr: Espaceur d'alignement pour la barre latérale

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
fr: Afficher

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
fr: Modifier un emplacement

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
fr: Trier par

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
fr: Note

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
fr: Ordre décroissant

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
fr: Détails de vignettes

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
fr: Nom de fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
fr: Taille de l'image

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
fr: Taille du fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
fr: Note

[ctx: @title actions category]
en: File
fr: Fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
fr: Ajouter un dossier aux emplacements

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
fr: %1 sélectionnés sur %2 (%3)

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
fr[0]: %1 vidéo
fr[1]: %1 vidéos

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
fr: Ajouter un filtre

en: General
fr: Général

en: Image View
fr: Vue par image

en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
fr: Copier %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
fr[0]: Copier %1 image
fr[1]: Copier %1 images

[ctx: @action:button]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
fr: Déplacer %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
fr[0]: Déplacer %1 image
fr[1]: Déplacer %1 images

[ctx: @action:button]
en: Move
fr: Déplacer

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
fr: Lier %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
fr[0]: Lier %1 image
fr[1]: Lier %1 images

[ctx: @action:button]
en: Link
fr: Lier

en: Move Here
fr: Déplacer ici

en: Copy Here
fr: Copier ici

en: Link Here
fr: Lier ici

en: Cancel
fr: Annuler

en: File Operations
fr: Actions de fichier

[ctx: @title actions category]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Verb]
en: Copy To...
fr: Copier vers...

[ctx: Verb]
en: Move To...
fr: Déplacer vers...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
fr: Lier vers...

[ctx: Verb]
en: Rename...
fr: Renommer...

[ctx: Verb]
en: Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Restore
fr: Restaurer

en: Properties
fr: Propriétés

en: Create Folder...
fr: Créer un dossier...

en: Open With
fr: Ouvrir avec...

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier contenant cet élément

en: Other Application...
fr: Autre application...

en: Name contains
fr: Le nom contient

en: Name does not contain
fr: Le nom ne contient pas

en: Rating >=
fr: Note >=

en: Rating =
fr: Note =

en: Rating <=
fr: Note <=

en: Tagged
fr: Étiqueté

en: Not Tagged
fr: Sans étiquette

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
fr: Filtrer par nom :

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
fr: Filtrer par date :

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
fr: Filtrer par note :

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
fr: Filtrer par étiquette :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
fr: Diaporama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
fr: Intervalle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
fr: En boucle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
fr: Aléatoire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
fr: Informations sur l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
fr: Sélectionner les informations sur l'image à afficher

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
fr: Vignettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
fr: Afficher les vignettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
fr: Hauteur :

en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
fr: Configurer le mode « Plein écran »

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
fr: %1 sur %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
fr: Vidéos :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
fr: Afficher les vidéos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
fr: Lire automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
fr: Notifier lors de l'atteinte de la dernière image :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
fr: Jamais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
fr: Uniquement durant les diaporamas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
fr: Toujours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
fr: Arrière-plan en plein écran :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
fr: Texture en grise sombre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
fr: Noir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
fr: Qualité d'enregistrement d'image avec perte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
fr: Le niveau de qualité lors de l'enregistrement d'images avec des formats « Avec perte » comme JPEG, WEBP, AVIF, HEIF et HEIC. Une plus grande qualité conduit à une taille d'images plus importante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
fr: Action des vignettes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
fr: Tous les boutons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
fr: N'afficher que le bouton de sélection

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
fr: Aucun

en: Image quality:
fr: Qualité de l'image :

[ctx: @title:window]
en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Save using another format
fr: Enregistrer sous un autre format

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
fr: Gwenview ne peut pas enregistrer des images au format « %1 ».

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
fr: Gwenview ne peut pas enregistrer des images en tant que %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
fr: <emphasis strong='true'>L'enregistrement de <filename>%1</filename> a échoué :</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
fr: Vous êtes en train d'afficher le nouveau document.

en: Go back to the original
fr: Revenir à l'original

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
fr: No&te

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

[ctx: @title:window]
en: Image Information
fr: Informations sur l'image

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
fr: Modifier

en: Rotate Left
fr: Tourner vers la gauche

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
fr: Faire tourner l'image vers la gauche

en: Rotate Right
fr: Tourner vers la droite

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
fr: Faire tourner l'image vers la droite

en: Mirror
fr: Image en miroir

en: Flip
fr: Retourner

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Crop
fr: Rogner

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
fr: Ajuster les couleurs

en: Reduce Red Eye
fr: Réduction de l'effet « Yeux rouges »

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
fr: Annoter

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
fr: Annoter %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
fr: Gwenview ne peut pas modifier ce type d'image.

en: Image Operations
fr: Actions d'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
fr: Afficher la transparence avec :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
fr: Arrière-plan environnant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
fr: Arrière-plan en &damier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
fr: Arrière plan de couleur &unie :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
fr: Comportement de la molette de la souris :

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
fr: Défiler

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
fr: Naviguer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
fr: Mode de zoom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
fr: S'adapter à chaque image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
fr: Conserver le zoom et la position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
fr: Zoom et position par image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
fr: Agrandir les petites images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
fr: Animations :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
fr: Logiciel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
fr: <b>Barre des vignettes</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
fr: Orientation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
fr: Nombre de lignes :

[ctx: @item:intext %1 is a key, we append a colon to it. A value is displayed after]
en: %1:
fr: %1 :

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
fr: Afficher plus de détails...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
fr: Informations de l'image

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
fr[0]: %1 fichier sélectionné
fr[1]: %1 fichiers sélectionnés

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
fr[0]: %1 dossier sélectionné
fr[1]: %1 dossiers sélectionnés

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
fr: %1 et %2 sélectionnés

en: %1 folder | %1 folders
fr[0]: %1 dossier
fr[1]: %1 dossiers

en: %1 file | %1 files
fr[0]: %1 fichier
fr[1]: %1 fichiers

en: An Image Viewer
fr: Un afficheur d'images

en: Start in fullscreen mode
fr: Démarrer en mode « Plein écran »

en: Start in slideshow mode
fr: Démarrer en mode « Diaporama »

en: A starting file or folders
fr: Un fichier ou des dossiers pour le démarrage

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
fr: Effacer la liste

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
fr: Recharger

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
fr: Substituer un emplacement

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
fr: Naviguer

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
fr: Naviguer dans les dossiers pour y chercher des images

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
fr: Afficher

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
fr: Visualiser les images sélectionnées

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
fr: Précédente

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
fr: Se placer sur l'image précédente

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
fr: Suivante

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
fr: Se placer sur l'image suivante

[ctx: @action Go to first image]
en: First
fr: Première

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
fr: Se placer sur la première image

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
fr: Dernière

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
fr: Se placer sur la dernière image

[ctx: @action]
en: Start Page
fr: Page de démarrage

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
fr: Ouvrir la page de démarrage

[ctx: @action]
en: Sidebar
fr: Barre latérale

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
fr: Afficher les outils de modifications

[ctx: @action Share images]
en: Share
fr: Partager

en: Error while sharing: %1
fr: Erreur durant le partage : %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
fr: Le lien de l'image partagée (<a href="%1">%1</a>) a été copié vers le presse-papier.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
fr: Modifier

en: Redo
fr: Refaire

en: Undo
fr: Annuler

en: Folders
fr: Dossiers

en: Information
fr: Informations

en: Operations
fr: Actions

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
fr: Masquer le panneau latéral

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
fr: Afficher le panneau latéral

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fr: Ouvrir une image

en: Pause Slideshow
fr: Mettre en pause le diaporama

en: Resume Slideshow
fr: Reprendre le diaporama

en: Start Slideshow
fr: Démarrer le diaporama

en: Save All Changes
fr: Enregistrer toutes les modifications

en: Discard Changes
fr: Abandonner les modifications

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
fr[0]: Une image a été modifiée.
fr[1]: %1 images ont été modifiées.

en: If you quit now, your changes will be lost.
fr: Si vous quittez maintenant, vos modifications seront perdues.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
fr: Ceci cachera entièrement la barre de menu. Il est possible de l'afficher de nouveau en saisissant %1.

en: Hide menu bar
fr: Cacher la barre de menu

en: You reached the first document, what do you want to do?
fr: Vous avez atteint le premier document. Que voulez-vous faire ?

en: Stay There
fr: Rester ici

en: Go to the Last Document
fr: Aller au dernier document

en: Go Back to the Document List
fr: Revenir à la liste de documents

en: You reached the last document, what do you want to do?
fr: Vous avez atteint le dernier document. Que voulez-vous faire ?

en: Go to the First Document
fr: Aller au premier document

[ctx: @action:button]
en: Rename
fr: Renommer

en: Rename <filename>%1</filename> to:
fr: Renommer <filename>%1</filename> en :

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: &Stop
fr: &Arrêter

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
fr[0]: Un document n'a pu être enregistré :
fr[1]: %1 documents n'ont pu être enregistrés :

[ctx: @info %1 is the name of the document which failed to save, %2 is the reason for the failure]
en: <filename>%1</filename>: %2
fr: <filename>%1</filename> : %2

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
fr: Vous avez modifié beaucoup d'images. Vous devriez enregistrer vos modifications afin d'éviter des problèmes de mémoire.

en: Current image modified
fr: Modification de l'image actuelle

en: Previous modified image
fr: Modification de l'image précédente

en: Next modified image
fr: Modification de l'image suivante

en: One image modified | %1 images modified
fr[0]: Modification d'une image
fr[1]: Modification de %1 images

en: Go to first modified image
fr: Se placer sur la première image

en: Go to it
fr: Se placer sur elle

en: Save All
fr: Tout enregistrer

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
fr: Enregistrer toutes les images modifiées

en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action]
en: Edit Tags
fr: Modifier les étiquettes

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
fr: Zéro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
fr: Éditeur d'étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
fr: Précédente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
fr: Suivante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
fr: Note :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
fr: Étiquettes :

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
fr: Démarrer un diaporama

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
fr: Démarrer un diaporama avec les images sélectionnées

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
fr: Ajouter un dossier aux emplacements

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
fr: Oublier ce dossier

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
fr: Oublier tous les dossiers

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
fr: Ajouter le dossier contenant cet élément aux emplacements

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
fr: Oublier ce fichier

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
fr: Oublier tous les fichiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
fr: L'historique a été désactivé.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
fr: Dossiers récents

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
fr: Fichiers récents

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
fr: Emplacements

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
fr: Étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
fr: Désolé, la navigation par étiquette n'est pas disponible. Veuillez vérifier que Nepomuk est bien installé sur votre système.

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Show Thumbnails
fr: Afficher les vignettes

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
fr: <para>Ceci fait apparaître / disparaître une petite barre affichant toutes les autres images du dossier en cours. La sélection de l'une d'entre elles modifie l'image actuellement affichée. </para><para>Sélectionnez plusieurs images en même temps pour les afficher côte à côte. </para><para>La barre peut éventuellement être déplacée vers la droite de l'écran et contenir plusieurs lignes d'images. <link url='%1'>Vous pouvez configurer ces options dans les paramètres</link>. </para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
fr: Mode de couleur pour l'arrière-plan

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
fr: Annuler les modifications et recharger

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
fr: Cette image a été modifiée. Si vous la rechargez, toutes vos modifications seront perdues.

en: Show failed files...
fr: Afficher les fichiers en échec...

en: Show failed subfolders...
fr: Afficher les sous-dossiers en échec...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
fr[0]: Impossible d'importer %1 document.
fr[1]: Impossible d'importer %1 documents.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
fr[0]: Impossible de créer %1 sous-dossier de destination.
fr[1]: Impossible de créer %1 sous-dossiers de destination.

en: Failed to import documents:
fr: Impossible d'importer les documents :

en: Failed to create subfolders:
fr: Impossible de créer les sous-dossiers :

en: Shooting date
fr: Date de prise de vue

en: Shooting time
fr: Heure de prise de vue

en: Original extension
fr: Extension d'origine

en: Original extension, in lower case
fr: Extension d'origine en minuscule

en: Original filename
fr: Nom de fichier d'origine

en: Original filename, in lower case
fr: Nom de fichier d'origine en minuscule

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
fr[0]: Un document a été importé.
fr[1]: %1 documents ont été importés.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
fr[0]: Un document a été ignoré parce qu'il a déjà été importé.
fr[1]: %1 documents ont été ignorés parce qu'ils ont déjà été importés.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
fr[0]: L'un d'eux a été renommé parce qu'un autre document de même nom a déjà été importé.
fr[1]: %1 d'eux ont été renommés parce que d'autres documents de même nom ont déjà été importés.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
fr[0]: Supprimer le document importé du périphérique ?
fr[1]: Supprimer les %1 documents importés du périphérique ?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
fr[0]: Supprimer le document ignoré du périphérique ?
fr[1]: Supprimer les %1 documents ignorés du périphérique ?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
fr[0]: Supprimer le document importé ou ignoré du périphérique ?
fr[1]: Supprimer les %1 documents importés ou ignorés du périphérique ?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
fr: Importation terminée

en: Keep
fr: Conserver

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
fr[0]: Impossible de supprimer le document :
    %2
fr[1]: Impossible de supprimer les documents :
    %2

en: Retry
fr: Ré-essayer

en: Ignore
fr: Ignorer

en: What do you want to do now?
fr: Que voulez-vous faire maintenant ?

en: View Imported Documents with Gwenview
fr: Afficher des documents importés avec Gwenview

en: Import more Documents
fr: Importer d'autres documents

en: Quit
fr: Quitter

en: Could not create destination folder.
fr: Impossible de créer le dossier de destination.

en: Could not create temporary upload folder.
fr: Impossible de créer le dossier temporaire de téléchargement.

[ctx: %1 is the importer keyword, %2 is keyword explanation]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
fr: Renommer automatiquement les documents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
fr: Format de renommage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
fr: Aperçu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
fr: <i>Saisissez le texte ou cliquez sur les éléments ci-dessous pour personnaliser le format</i>

en: Gwenview Importer
fr: Outil d'importation de Gwenview

en: Photo Importer
fr: Outil d'importation de photos

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
fr: La valeur « UDI » du périphérique, utilisée pour rassembler les informations sur le périphérique (nom, icône...)

en: Device UDI
fr: UDI du périphérique

en: Source folder
fr: Dossier source

en: Missing required source folder argument.
fr: L'argument requis est manquant : dossier source

en: Too many arguments.
fr: Trop d'arguments.

en: Invalid source folder.
fr: Dossier source non valable.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
fr: Importation de documents en cours...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
fr: La prise en charge de votre caméra n'est pas installée.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
fr: La bibliothèque de prise en charge du protocole associé à « %1 » n'est pas installée. Erreur : %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
fr: La bibliothèque de prise en charge du protocole associé à « %1 » n'est pas installée.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
fr: Après la fin du processus d'installation, veuillez re-démarrer cet outil d'importation.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
fr: Lancer Discover pour installer la bibliothèque de prise en charge du protocole associé à « %1 ».

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
fr: Installer la prise en charge de cette caméra...

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
fr: Vous devez installer Kamera sur votre système pour lire à partir de la caméra. Veuillez cliquer ici pour lancer Discover afin d'installer Kamera. Cela permettra d'activer la prise en charge sur votre système du protocole associé à « camera:/ ».

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
fr: Installer la prise en charge du protocole associé à « %1 »…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
fr: Veuillez cliquer ici pour lancer Discover afin d'installer la bibliothèque manquante prenant en charge le protocole « %1 :/ ». Cela permettra aussi de l'activer.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
fr: Recherchez sur Internet comment installer la prise en charge du protocole associé à « %1 »...

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
fr: Comment installer la prise en charge du protocole associé à « %1 » sous Linux.

en: Import Selected
fr: Importer la sélection

en: Import All
fr: Tout importer

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
fr: L'ouverture de Discover a échoué.<nl/>Veuillez vérifier si Discover est installé sur votre système ou utiliser le gestionnaire de paquets de votre système pour installer le paquet « kamera ».

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
fr: L'ouverture de Discover a échoué.<nl/>Veuillez vérifier si Discover est installé sur votre système ou utiliser le gestionnaire de paquets de votre système pour installer la bibliothèque de prise en charge du protocole associé à « %1 ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
fr: Sélectionnez les documents à importer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
fr: Configuration...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
fr: Saisissez la destination de l'importation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
fr: Affichage du contenu de :

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
fr: Copyright 2000-2022 par les auteurs de Gwenview

en: Current Maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Developer
fr: Développeur

en: Adjust Colors
fr: Ajuster les couleurs

en: Brightness:
fr: Luminosité :

en: Contrast:
fr: Contraste :

en: Gamma:
fr: Gamma :

en: Current Image
fr: Image actuelle

en: Square
fr: Carré

en: This Screen
fr: Cet écran

en: Landscape
fr: Paysage

en: US Letter
fr: Lettre US

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
fr: Largeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
fr: Hauteur

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
fr: Configuration avancée

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
fr: Proportions :

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
fr: Taille :

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
fr: Position :

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
fr: Conserver le rapport d'affichage

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
fr: Gwenview ne peut pas enregistrer ce type de documents.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
fr: Gwenview ne peut pas afficher de documents de type %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
fr: Le chargement des méta-données a échoué.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
fr: Le chargement de l'image a échoué.

en: Could not load document %1
fr: Impossible de charger le document %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
fr: Impossible d'ouvrir un fichier pour y écrire. Veuillez vérifier que vous avez les droits d'accès suffisants pour <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
fr: Impossible d'écraser un fichier. Veuillez vérifier que vous avez les droits d'accès suffisants pour y écrire <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
fr: Mettre à la corbeille

[ctx: @action:button]
en: Deselect
fr: Dé-sélectionner

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
fr: Gwenview ne sait pas quoi faire pour afficher ce type de document

en: Loading <filename>%1</filename> failed
fr: Le chargement de <filename>%1</filename> a échoué

en: Zoom to Fit
fr: Zoomer pour ajuster

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
fr: Ajuster

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
fr: &Adapter une image à la zone d'affichage

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
fr: <para>Ceci permet d'adapter l'image à la zone disponible d'affichage :<list><item>Les images plus grandes que la zone d'affichage sont affichées à une taille plus petite afin qu'elles s'adaptent.</item><item>Les images plus petites que la zone d'affichage sont affichées à leur taille normale. Si les images plus petites doivent plutôt utiliser toute la zone disponible d'affichage, activez <emphasis>Agrandir les images plus petites</emphasis> <link url='%2'>dans les paramètres</link>.</item></list></para><para>Si « %1 » est déjà activé, un nouvel appui dessus le désactive et l'image s'affichera à sa taille normale. </para><para>« %1 » est le mode de zoom par défaut pour les images. Ceci peut être modifié <link url='%2'>dans les paramètres</link> pour que les images soient affichées à une valeur précédente de zoom.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
fr: Zoomer pour remplir la fenêtre en s'ajustant en largeur ou en hauteur

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
fr: Remplir

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
fr: Afficher la vue d'ensemble lors d'un zoom avant

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
fr: Suivre le thème de couleurs

[ctx: @action]
en: Light Mode
fr: Mode clair

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
fr: Mode neutre

[ctx: @action]
en: Dark Mode
fr: Mode sombre

en: No document selected
fr: Aucun document sélectionné

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
fr: Le pourcentage de mémoire utilisée par Gwenview avant
                qu'il vous avertisse et vous suggère d'enregistrer les modifications.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
fr: Une liste d'extensions de fichiers que Gwenview ne doit pas essayer
                d'ouvrir. « *.new » est également exclu
                car cela correspond aux fichiers temporaires de KSaveFile.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
fr: Définit ce qui se produit en allant vers une image B après
                avoir zoomé sur une zone d'une image A.  En mode ajustement automatique,
                l'image B est zoomée en arrière pour s'adapter à l'écran.  En mode conservation,
                toutes les images partagent les mêmes zoom et position l'image B est affichée
                avec les mêmes paramètres de zoom que l'image A (et si ceux-ci sont
                changés, l'image A sera alors affichée avec les nouvelles valeurs de zoom
                et de position).  En mode individuel, toutes les images se souviennent
                de leur propres zoom et position : l'image B est initialement affichée avec
                les mêmes paramètres de zoom que l'image A, mais ce souviendra de ses
                propres zoom et position (si ceux-ci sont changés, l'image A ne sera PAS
                affichée avec les valeurs mises à jour).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
fr: Définit comment les couleurs sont rendues sur votre affichage
    utilise un profil de couleurs ICC si une image possède des couleurs
    qui ne rentrent pas dans le gamut du profil. « Perceptif » mettra à
    l'échelle les couleurs de toute l'image pour qu'elle s'ajustent toutes
    aux capacités du périphérique d'affichage. « Relatif » n'écrasera que
    les couleurs qui ne peuvent pas être affichées et laissera les autres identiques.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
fr: Afficher les images du diaporama dans un ordre aléatoire

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
fr: Afficher le diaporama en mode « Plein écran »

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
fr: Afficher les images en boucle

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
fr: Arrêter à la dernière image du dossier

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
fr: Durée entre les images (en secondes)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
fr: Limiter le rognage aux proportions de l'image lorsque la Configuration avancée est désactivée

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
fr: L'indice représentant le ratio sélectionné dans la liste déroulante de la Configuration avancée

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
fr: Dernière largeur de la proportion de rognage utilisée lorsque la Configuration avancée est activée

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
fr: Dernière hauteur de la proportion de rognage utilisée lorsque la Configuration avancée est activée

en: Last visited: %1
fr: Dernière visitée : %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @item:intable]
en: File Size
fr: Taille du fichier

[ctx: @item:intable]
en: File Time
fr: Date du fichier

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
fr: Taille de l'image

[ctx: @item:intable]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
fr: Général

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
fr: %1 x %2

[ctx: @title:column]
en: Property
fr: Propriété

[ctx: @title:column]
en: Value
fr: Valeur

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier pour y écrire.

[ctx: @info]
en: No data to store.
fr: Aucune donnée à enregistrer.

en: Print Image
fr: Imprimer une image

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
fr: Paramètres des images

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
fr: Position de l'image

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
fr: Mise à l'échelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
fr: Aucu&ne mise à l'échelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
fr: &Adapter une image à la page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
fr: Mettre à &l'échelle à :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
fr: Millimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
fr: Centimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
fr: Pouces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
fr: Conserver les proportions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
fr: Taille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
fr: Cliquez sur un œil rouge et choisissez une taille, ou double-cliquez pour corriger instantanément.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
fr: En supposant que le format de l'image ne sera pas modifié et
    pour les images avec perte de qualité, en utilisant la valeur définie dans « Qualité d'enregistrement des images avec perte de qualité ».

en: error
fr: Erreur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
fr: Re-dimensionner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
fr: Re-dimensionner l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
fr: Nouvelle taille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
fr: Conserver le rapport d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
fr: Taille actuelle :

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
fr: Affecter cette étiquette à toutes les images sélectionnées

en: Add tag
fr: Ajouter une étiquette

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
fr: En boucle

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
fr: Aléatoire

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
fr: Tourner vers la droite

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
fr: Tourner vers la gauche

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
fr: Miroir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
fr: Retourner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
fr: Transformer

[ctx: @action]
en: Properties
fr: Propriétés

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage
