gwenview - en to hi translation catalogue (88 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
hi: लघु छवियाँ :

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
hi: दृश्य

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
hi: आकार

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
hi: मूल्यांकन

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
hi: लघुछवि विवरण

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
hi: फ़ाइलनाम

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
hi: छवि आकार

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
hi: फ़ाइल आकार

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
hi: मूल्यांकन

[ctx: @title actions category]
en: File
hi: फ़ाइल

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
hi[0]: %1 छवि
hi[1]: %1 छवियाँ

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
hi[0]: %1 वीडियो
hi[1]: %1 वीडियो

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
hi: फ़िल्टर लगाएं

en: General
hi: सामान्य

en: Image View
hi: छवि दृश्य

en: Advanced
hi: विस्तृत

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
hi: %1 की नक़ल करें

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
hi[0]: %1 छवि की नक़ल करें
hi[1]: %1 छवियों को नक़ल करें

[ctx: @action:button]
en: Copy
hi: नक़ल करें

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
hi: %1 स्थानांतरित करें

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
hi[0]: %1 छवि स्थानांतरित करें
hi[1]: %1 छवियाँ स्थानांतरित करें

[ctx: @action:button]
en: Move
hi: स्थानांतरित करें

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
hi: कडी %1

[ctx: @action:button]
en: Link
hi: कड़ी

en: Move Here
hi: यहाँ स्थानांतरित करें

en: Copy Here
hi: यहाँ नक़ल करें

en: Link Here
hi: यहां कड़ी जोडें

en: File Operations
hi: फ़ाइल प्रक्रियाएँ

[ctx: Verb]
en: Copy To...
hi: इस जगह नक़ल करें...

[ctx: Verb]
en: Move To...
hi: इस जगह स्थानांतरित करें..

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
hi: इस जगह कड़ी जोडें...

[ctx: Verb]
en: Trash
hi: कूड़ा

en: Restore
hi: बहाल करें

en: Properties
hi: गुण

en: Date >=
hi: दिनांक >=

en: Date =
hi: दिनांक =

en: Date <=
hi: दिनांक <=

en: Rating >=
hi: मूल्यांकन >=

en: Rating =
hi: मूल्यांकन =

en: Rating <=
hi: मूल्यांकन <=

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
hi: नाम के अनुसार फ़िल्टर करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
hi: दिनांक के अनुसार फ़िल्टर करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
hi: मूल्यांकनुसार फ़िल्टर करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
hi: टैग के अनुसार फ़िल्टर करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
hi: स्लाइड-शो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
hi: अंतराल :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
hi: लूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
hi: बेतरतीब

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
hi: छवि जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
hi: प्रदर्शित करने के लिए छवि जानकारी चुनें...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
hi: लघुछवियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
hi: लघुछवियाँ दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
hi: ऊँचाई :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
hi: वीडियो दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
hi: पूर्ण स्क्रीन पृष्ठभूमि :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
hi: लघुछवि क्रियाएँ

[ctx: @title:window]
en: Save Image
hi: छवि सहेजें

en: Save using another format
hi: अन्य फ़ॉर्मेट के साथ सहेजें

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
hi: ग्वेनव्यू छवियों को '%1' फ़ॉर्मेट में सहेज नहीं सकता ।

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Rotate Left
hi: बाएँ मुड़ें

en: Rotate Right
hi: दाएँ मुड़ें

en: Mirror
hi: प्रतिबिंब

en: Flip
hi: पलटें

en: Resize
hi: आकार बदलें

en: Crop
hi: काँट छाँट करें

en: Image Operations
hi: छवि ऑपरेशन्स

en: Gwenview
hi: ग्वेन-व्यू

en: An Image Viewer
hi: एक छवि प्रदर्शक

en: Operations
hi: संचालन

en: Save All Changes
hi: सभी परितवर्तनों को सहेजें

en: Discard Changes
hi: परिवर्तनों को फेंक दें

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
hi[0]: %1 छवियाँ परिवर्धित की गईं.
hi[1]: %1 छवियाँ परिवर्धित की गईं.

en: If you quit now, your changes will be lost.
hi: यदि आप अभी बाहर होंगे, आपके परिवर्तन गुम हो जाएंगे.

en: &Stop
hi: रूकें (&S)

en: Current image modified
hi: वर्तमान छवि परिवर्धित

en: Previous modified image
hi: पिछली परिवर्धित छवि

en: Next modified image
hi: अगली परिवर्धित छवि

en: One image modified | %1 images modified
hi[0]: %1 छवियाँ परिवर्धित
hi[1]: %1 छवियाँ परिवर्धित

en: Go to first modified image
hi: प्रथम परिवर्धित छवि पर जाएँ

en: Go to it
hi: वहाँ जाएँ

en: Save All
hi: सभी सहेजें

en: No document selected
hi: कोई दस्तावेज़ चयनित नहीं

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)
