gwenview - en to hne translation catalogue (139 entries)

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
hne: दृस्य

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
hne: जगह संपादित करव

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
hne: नाम

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
hne: तारीक

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
hne: आकार

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
hne: लघु फोटू विवरन

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
hne: फाइलनाम

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
hne: तारीक

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
hne: रेटिंग

[ctx: @title actions category]
en: File
hne: फाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
hne: फिल्टर जोड़व

en: General
hne: सामान्य

en: Image View
hne: फोटू दृस्य

[ctx: @action:button]
en: Copy
hne: नकल

[ctx: @action:button]
en: Move
hne: खिसकाव

[ctx: @action:button]
en: Link
hne: संकली

en: Move Here
hne: इहां खिसकाव

en: Copy Here
hne: नकल इहां करव

en: Link Here
hne: इहां संकली लगाव

en: Cancel
hne: खारिज करव

en: File Operations
hne: फाइल काम

[ctx: @title actions category]
en: Edit
hne: संपादन

[ctx: Verb]
en: Copy To...
hne: नकल इहां करव...

[ctx: Verb]
en: Move To...
hne: इहां खिसकाव...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
hne: मं संकली लगाव...

[ctx: Verb]
en: Trash
hne: घुरुवा

en: Properties
hne: गुन

en: Create Folder...
hne: फोल्डर बनाव...

en: Open With
hne: एखर साथ खोलव

en: Other Application...
hne: अऊ दूसर अनुपरयोग...

en: Name contains
hne: नाम मं हे

en: Name does not contain
hne: नाम मं नइ हे

en: Date >=
hne: तारीक >=

en: Date =
hne: तारीक =

en: Date <=
hne: तारीक <=

en: Rating >=
hne: रेटिंग >=

en: Rating =
hne: रेटिंग =

en: Rating <=
hne: रेटिंग <=

en: Tagged
hne: टैग्ड

en: Not Tagged
hne: टैग्ड नइ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
hne: नाम से छानव

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
hne: तारीक से छानव

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
hne: दरजा से छानव

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
hne: टैग से छानव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
hne: स्लाइड-सो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
hne: अंतरालः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
hne: लूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
hne: बेतरतीब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
hne: छोटेफोटू देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
hne: ऊंचाई:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
hne[0]: %1 सेक.
hne[1]: %1 सेक.

en: Save using another format
hne: अऊ दूसर फारमेट के साथ सहेजव

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
hne: ग्वेनव्यू फोटू मन ल '%1' फारमेट मं सहेज नइ सकिस.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
hne: ग्वेनव्यू फोटू मन ल %1 जइसन सहेज नइ सकिस.

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
hne: रेटिंग (&R)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
hne: संपादन

en: Rotate Left
hne: डेरी मुड़ें

en: Rotate Right
hne: जेवनी मुड़ें

en: Mirror
hne: प्रतिबिंब

en: Flip
hne: लहुटाव

en: Resize
hne: आकार बदलव

en: Crop
hne: काँट छाँट करव

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
hne: ग्वेनव्यू अइसन फोटू मन के संपादन नइ कर सके

en: Image Operations
hne: फोटू आपरेसन्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
hne: मुसुवा चकरी बरताव:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
hne: स्क्राल

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
hne: ब्राउज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
hne: छोटे फोटू ल बड़ा करव

en: Gwenview
hne: ग्वेन-व्यू

en: An Image Viewer
hne: एक फोटू प्रदर्सक

en: Start in fullscreen mode
hne: पूरा स्क्रीन मोड मं चालू करव

en: Start in slideshow mode
hne: स्लाइड सो मोड मं चालू करव

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
hne: री-लोड

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
hne: पिछला

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
hne: अगला

[ctx: @action]
en: Start Page
hne: सुरू पेज

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
hne: संपादन

en: Redo
hne: दुहराव

en: Undo
hne: पहिली जइसन

[ctx: @title:window]
en: Open Image
hne: फोटू खोलव

en: Start Slideshow
hne: स्लाइड सो चालू करव

en: Save All Changes
hne: सब्बो परितवर्तनों ल सहेजव

en: Discard Changes
hne: बदलाव मन ल फेंक देव

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
hne[0]: %1 फोटू सुधारे गें.
hne[1]: %1 फोटू सुधारे गें.

en: If you quit now, your changes will be lost.
hne: यदि आप मन अभी बाहिर होही, आप मन के बदलाव गंवा हो जाही.

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
hne: सहेजत हे...

en: &Stop
hne: रुकव (&S)

en: Current image modified
hne: अभी हाल के फोटू परिवर्धित

en: Previous modified image
hne: पिछला परिवर्धित फोटू

en: Next modified image
hne: अगला परिवर्धित फोटू

en: One image modified | %1 images modified
hne[0]: %1 फोटू परिवर्धित
hne[1]: %1 फोटू परिवर्धित

en: Go to first modified image
hne: पहिली परिवर्धित फोटू मं जाव

en: Go to it
hne: वहाँ जाव

en: Save All
hne: सब्बो सहेजव

en: Edit
hne: संपादन

[ctx: @action]
en: Edit Tags
hne: टैग्स के संपादन करव

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
hne: सून्य

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
hne: टैग संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
hne: पिछला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
hne: अगला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
hne: दरजा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
hne: टैग:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
hne: मौजूदा फोल्डर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
hne: जगह

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
hne: टैग

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
hne: बदलाव मन ल फेंक देव अउ फिर से लोड करव

en: Square
hne: वर्ग

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
hne: ग्वेनव्यू %1 किसिम के कागद ल नइ देखा सके.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
hne: फोटू ल लोड करे मं फेल.

en: Loading <filename>%1</filename> failed
hne: <filename>%1</filename> के लोड करे मं फेल

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
hne: फिट

en: No document selected
hne: कोई कागद नइ चुने गे

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
hne: नाम

[ctx: @item:intable]
en: File Size
hne: फाइल आकार

[ctx: @item:intable]
en: File Time
hne: फाइल समय

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
hne: फोटू आकार

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
hne: (%1मे.पि.)

[ctx: @title:column]
en: Property
hne: गुन

[ctx: @title:column]
en: Value
hne: मान

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
hne: लिखे बर फाइल खोल नइ सकिस.

en: Print Image
hne: फोटू छापव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
hne: फोटू सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
hne: फोटू स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
hne: आकार बदलना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
hne: कोई स्केलिंग नइ (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
hne: फोटू ल पेज मं फिट करव (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
hne: ए आकार मं बदलव: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
hne: मिलिसमीटर (मिमी)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
hne: सेंटीमीटर (सेमी)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
hne: इंच (इं)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
hne: अनुपात बनाए रखव

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
hne: लूप

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
hne: बेतरतीब

[ctx: @action]
en: Properties
hne: गुन

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)
