gwenview - en to hu translation catalogue (432 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
hu: Erőforrás-kímélő mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
hu: Ezt a beállítást akkor javasolt bekapcsolni, ha kevés az üres hely a lemezen. Ezzel elkerülhető a bélyegképek tárolása a lemezen, és előnyben részesíti az alacsonyabb minőségű, beágyazott bélyegképeket, amiket gyorsabb betölteni, ha elérhetők.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
hu: Bélyegképek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
hu: Az aktív színprofil színskálájába nem illeszkedő színek összevonása, az egyéb színek érintetlenül hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
hu: Előzmények:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
hu: Relatív színmérték

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
hu: Megfigyelésen alapuló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
hu: Összes szín skálázása egyenlően az aktív színprofil színskáláján belülre illesztéshez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
hu: Renderelési szándék:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
hu: Mappák és URL-ek megjegyzése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableColorManagement)
en: Enable color management
hu: Színkezelés bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: When color management is disabled, Gwenview will convert images to the sRGB color space rather than to the color space it detects for the display. This is only appropriate for displays that are calibrated to the sRGB color space or are known to provide an incorrect color profile.
hu: Ha a színkezelés ki van kapcsolva, a Gwenview a képeket sRGB színtérbe konvertálja a kijelzőhöz felismert színtér helyett. Ez csak olyan kijelzők esetén megfelelő, amiket sRGB színtérre kalibráltak, vagy ismerteln helytelen színprofilt biztosítanak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color management:
hu: Színkezelés:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
hu: Oldalsávigazító elválasztó

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
hu: Nézet

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
hu: Hely szerkesztése

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
hu: Rendezés

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
hu: Név szerint

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
hu: Dátum szerint

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
hu: Fájlméret szerint

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
hu: Bélyegkép-részletek

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
hu: Fájlnév

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
hu: Képméret

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
hu: Fájlméret

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: @title actions category]
en: File
hu: Fájl

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
hu: Könyvtár hozzáadása a Helyekhez

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
hu: %1 / %2 kijelölve (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
hu[0]: %1 kép
hu[1]: %1 kép

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
hu[0]: %1 videó
hu[1]: %1 videó

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
hu: Szűrő hozzáadása

en: General
hu: Általános

en: Image View
hu: Képmegjelenítés

en: Advanced
hu: Speciális

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
hu: %1 másolása

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
hu[0]: %1 kép másolása
hu[1]: %1 kép másolása

[ctx: @action:button]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
hu: %1 áthelyezése

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
hu[0]: %1 kép áthelyezése
hu[1]: %1 kép áthelyezése

[ctx: @action:button]
en: Move
hu: Áthelyezés

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
hu: %1 linkelése

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
hu[0]: %1 kép linkelése
hu[1]: %1 kép linkelése

en: Move Here
hu: Áthelyezés ide

en: Copy Here
hu: Másolás ide

en: Link Here
hu: Link ide

en: Cancel
hu: Mégsem

en: File Operations
hu: Fájlműveletek

[ctx: @title actions category]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: Verb]
en: Copy To...
hu: Másolás…

[ctx: Verb]
en: Move To...
hu: Áthelyezés…

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
hu: Link…

[ctx: Verb]
en: Rename...
hu: Átnevezés…

[ctx: Verb]
en: Trash
hu: Kuka

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Create Folder...
hu: Új könyvtár…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
hu: Megnyitás új ablakban

en: Open With
hu: Megnyitás ezzel

en: Open Containing Folder
hu: Tartalmazó mappa megnyitása

en: Other Application...
hu: Más alkalmazás…

en: Name contains
hu: A név tartalmazza:

en: Name does not contain
hu: A név nem tartalmazza:

en: Date >=
hu: Dátum >=

en: Date =
hu: Dátum =

en: Date <=
hu: Dátum <=

en: Rating >=
hu: Értékelés >=

en: Rating =
hu: Értékelés =

en: Rating <=
hu: Értékelés <=

en: Tagged
hu: Címke:

en: Not Tagged
hu: Nincs ilyen címkéje:

en: Dimensions >=
hu: Méret >=

en: Dimensions =
hu: Méret =

en: Dimensions <=
hu: Méret <=

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
hu: Magasság

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
hu: Szélesség

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
hu: Szűrés névre

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
hu: Szűrés dátumra

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
hu: Szűrés értékelésre

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
hu: Szűrés címkére

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Dimensions
hu: Szűrés méret szerint

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
hu: Diavetítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
hu: Időköz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
hu: Körbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
hu: Véletlenszerűen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
hu: Képinformációk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
hu: Válassza ki a megjelenítendő képinformációkat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
hu: Bélyegképek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
hu: Bélyegképek megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
hu: Magasság:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

en: Configure
hu: Beállítások

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
hu: A teljes képernyős mód beállítása

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
hu: %1 / %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
hu: Videók:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
hu: Videók megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
hu: Automatikus lejátszás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
hu: Értesítés az utolsó kép elérése után:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
hu: Soha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
hu: Csak diavetítés közben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
hu: Mindig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: After the last image:
hu: Az utolsó kép után:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WrapAfterLast)
en: Start over
hu: Újrakezdés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
hu: Teljes képernyős háttér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
hu: Sötétszürke textúra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
hu: Fekete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
hu: Veszteséges képmentési minőség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
hu: A minpségi szint veszteséges képformátumokba, mint például JPEG-be, WEBP-be, AVIF-ba, HEIF-be és HEIC-be mentéskor. Jobb minőség nagyobb fájlméretet eredményez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
hu: Bélyegkép-műveletek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
hu: Minden gomb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
hu: Csak a kijelölő gombok megjelenítése

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
hu: Nincs

en: Image quality:
hu: Képminőség:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
hu: Kép mentése

en: Save using another format
hu: Mentés más formátumban

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
hu: A Gwenview nem tud "%1" formátumú képet menteni.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
hu: A Gwenview nem tud "%1" formátumú képet menteni.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
hu: <emphasis strong='true'><filename>%1</filename> mentése sikertelen:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
hu: Most már az új dokumentum látszik.

en: Go back to the original
hu: Vissza az eredetire

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
hu: &Pontszám

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

[ctx: @title:window]
en: Image Information
hu: Képinformációk

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Rotate Left
hu: Forgatás balra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
hu: Kép forgatása balra

en: Rotate Right
hu: Forgatás jobbra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
hu: Kép forgatása jobbra

en: Mirror
hu: Tükrözés

en: Flip
hu: Átfordítás

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Crop
hu: Levágás

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
hu: Színek beállítása

en: Reduce Red Eye
hu: Vörösszem-csökkentés

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
hu: Feliratozás

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
hu: %1 feliratozása

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
hu: A Gwenview nem tud szerkeszteni ilyen típusú képet.

en: Image Operations
hu: Képműveletek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
hu: Átlátszóság megjelenítése:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
hu: Környező háttér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
hu: &Sakktábla háttér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
hu: &Egyszínű háttér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
hu: Egérgörgő-viselkedés:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
hu: Görgetés

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
hu: Böngészés

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
hu: Nagyítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
hu: Nagyítási mód:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
hu: Automatikus igazítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
hu: Azonos nagyítás és pozíció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
hu: Képenkénti nagyítás és pozíció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
hu: A kisméretű képek felnagyítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
hu: Animációk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
hu: Szoftveres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
hu: <b>Betekintő sáv</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
hu: Tájolás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
hu: Vízszintes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
hu: Függőleges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
hu: Sorszám:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
hu: Több részlet megjelenítése…

[ctx: @title:group]
en: Image Information
hu: Képinformációk

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
hu[0]: %1 fájl kijelölve
hu[1]: %1 fájl kijelölve

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
hu[0]: %1 mappa kijelölve
hu[1]: %1 mappa kijelölve

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
hu: %1 és %2 van kijelölve

en: %1 folder | %1 folders
hu[0]: %1 mappa
hu[1]: %1 mappa

en: %1 file | %1 files
hu[0]: %1 fájl
hu[1]: %1 fájl

en: An Image Viewer
hu: Képnézegető

en: Start in fullscreen mode
hu: Indítás teljes képernyős módban

en: Start in slideshow mode
hu: Indítás diavetítő módban

en: Start in spotlight mode
hu: Indítás reflektorfény módban

en: A starting file or folders
hu: Kezdőfájl vagy kezdőkönyvtár

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
hu: Lista törlése

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
hu: Újratöltés

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
hu: Cserélési hely

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
hu: Tallózás

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
hu: Mappák tallózása képekhez

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
hu: Megtekintés

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
hu: Kijelölt képek megtekintése

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

[ctx: @action]
en: Spotlight Mode
hu: Reflektorfény mód

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
hu: Előző

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
hu: Ugrás az előző képre

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
hu: Következő

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
hu: Ugrás a következő képre

[ctx: @action Go to first image]
en: First
hu: Első

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
hu: Ugrás az első képre

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
hu: Utolsó

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
hu: Ugrás az utolsó képre

[ctx: @action]
en: Start Page
hu: Kiinduló oldal

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
hu: Kiinduló oldal megnyitása

[ctx: @action]
en: Sidebar
hu: Oldalsáv

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
hu: Szerkesztőeszközök megjelenítése

[ctx: @action Share images]
en: Share
hu: Megosztás

en: Error while sharing: %1
hu: Hiba a megosztáskor: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
hu: A megosztott kép hivatkozása (<a href="%1">%1</a>) a vágólapra került.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
hu: Beállítás

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Redo
hu: Újra végrehajtás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Folders
hu: Mappák

en: Information
hu: Jellemzők

en: Operations
hu: Műveletek

en: Viewing media
hu: Média megtekintése

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
hu: Oldalsáv elrejtése

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése

[ctx: @title:window]
en: Open Image
hu: Kép megnyitása

en: Pause Slideshow
hu: Diavetítés szüneteltetése

en: Resume Slideshow
hu: Diavetítés folytatása

en: Start Slideshow
hu: Diavetítés indítása

en: Save All Changes
hu: Minden módosítás mentése

en: Discard Changes
hu: A módosítások eldobása

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
hu[0]: Egy képben történt változás.
hu[1]: %1 képben történt változás.

en: If you quit now, your changes will be lost.
hu: Ha most kilép, a módosítások elvesznek.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
hu: Teljesen elrejti a menüsávot. Ezzel a paranccsal állítható vissza: %1.

en: Hide menu bar
hu: Menüsáv elrejtése

en: You reached the first document, what do you want to do?
hu: Elérte az első dokumentumot, mit szeretne tenni?

en: Stay There
hu: Maradjon itt

en: Go to the Last Document
hu: Ugrás az utolsó dokumentumra

en: Go Back to the Document List
hu: Ugrás vissza a dokumentumlistához

en: You reached the last document, what do you want to do?
hu: Elérte az utolsó dokumentumot, mit szeretne tenni?

en: Go to the First Document
hu: Ugrás az első dokumentumra

[ctx: @action:button]
en: Rename
hu: Átnevezés

en: Rename <filename>%1</filename> to:
hu: <filename>%1</filename> új neve:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
hu: Átnevezés

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
hu: Mentés…

en: &Stop
hu: Á&llj

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
hu[0]: Egy dokumentumot nem sikerült elmenteni:
hu[1]: %1 dokumentumot nem sikerült elmenteni:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
hu: Sok kép módosult, a memóriaproblémák megelőzése érdekében célszerű elmenteni a változásokat.

en: Current image modified
hu: Az aktuális kép megváltozott

en: Previous modified image
hu: Előző módosított kép

en: Next modified image
hu: Következő módosított kép

en: One image modified | %1 images modified
hu[0]: Egy kép megváltozott
hu[1]: %1 kép megváltozott

en: Go to first modified image
hu: Ugrás az első megváltozott képre

en: Go to it
hu: Ugrás

en: Save All
hu: Minden mentése

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
hu: Összes módosított kép mentése

en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: @action]
en: Edit Tags
hu: A címkék szerkesztése

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
hu: Nulla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
hu: Címkeszerkesztő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
hu: Előző

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
hu: Következő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
hu: Értékelés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
hu: Címkék:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
hu: Leírás

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
hu: Diavetítés indítása

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
hu: Diavetítés indítása a kijelölt képekkel

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
hu: Mappa hozzáadása a Helyekhez

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
hu: Mappa elfelejtése

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
hu: Összes mappa elfelejtése

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
hu: Tartalmazó mappa hozzáadása a Helyekhez

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
hu: Fájl elfelejtése

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
hu: Összes fájl elfelejtése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
hu: Az előzmények funkció le van tiltva.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
hu: Legutóbbi könyvtárak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
hu: Legutóbbi fájlok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
hu: Helyek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
hu: Címkék

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
hu: Jelenleg nem lehet címkék alapján tallózni. A funkció használatához telepíteni kell a Nepomuk programot.

en: Synchronize
hu: Szinkronizálás

en: Show Thumbnails
hu: Bélyegképek megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
hu: <para>Ez egy kis sávot kapcsol be, amely az aktuális mappában lévő többi képfájlt jeleníti meg. Ha kiválasztja valamelyiket, megváltoztatja a jelenleg megtekintett képet.</para><para>Válasszon ki több képet az egymás melletti megjelenítésükhöz.</para><para>A sáv áthelyezhető a képernyő jobb oldalára is, és több sor képet tartalmazhat; <link url='%1'>ezeket az opciókat a beállításokban konfigurálhatja</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
hu: Háttérszínmód

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
hu: A módosítások eldobása és újratöltés

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
hu: A kép megváltozott, újratöltéskor a változások elvesznek.

en: Show failed files...
hu: Sikertelen fájlok megjelenítése…

en: Show failed subfolders...
hu: Sikertelen almappák megjelenítése…

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
hu[0]: Nem sikerült importálni %1 dokumentumot.
hu[1]: Nem sikerült importálni %1 dokumentumot.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
hu[0]: Nem sikerült létrehozni %1 célmappát.
hu[1]: Nem sikerült létrehozni %1 célmappát.

en: Failed to import documents:
hu: Nem sikerült importálni a dokumentumokat:

en: Failed to create subfolders:
hu: Nem sikerült létrehozni almappákat:

en: Shooting date
hu: Készítési dátum

en: Shooting time
hu: Készítési időpont

en: Original extension
hu: Eredeti kiterjesztés

en: Original extension, in lower case
hu: Eredeti kiterjesztés (kisbetűvel)

en: Original filename
hu: Eredeti fájlnév

en: Original filename, in lower case
hu: Eredeti fájlnév (kisbetűvel)

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
hu[0]: Egy dokumentum importálása befejeződött.
hu[1]: %1 dokumentum importálása befejeződött.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
hu[0]: Egy dokumentum ki lett hagyva, mert az korábban már be lett importálva.
hu[1]: %1 dokumentum ki lett hagyva, mert azok korábban már be lettek importálva.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
hu[0]: Egy elem át lett nevezve, mert már importálva lett egy ugyanolyan nevű dokumentum.
hu[1]: %1 elem át lett nevezve, mert már importálva lettek ugyanolyan nevű dokumentumok.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
hu[0]: Törölni szeretné az importált dokumentumot az eszközről?
hu[1]: Törölni szeretné az importált %1 dokumentumot az eszközről?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
hu[0]: Törölni szeretné a kihagyott dokumentumot az eszközről?
hu[1]: Törölni szeretné a kihagyott %1 dokumentumot az eszközről?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
hu[0]: Törölni szeretné az importált vagy kihagyott dokumentumot az eszközről?
hu[1]: Törölni szeretné az importált vagy kihagyott %1 dokumentumot az eszközről?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
hu: Az importálás befejeződött

en: Keep
hu: Megtartás

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
hu[0]: Nem sikerült törölni a dokumentumot:
    %2
hu[1]: Nem sikerült törölni a dokumentumokat:
    %2

en: Retry
hu: Újra

en: Ignore
hu: Kihagyás

en: What do you want to do now?
hu: Mit szeretne tenni?

en: View Imported Documents with Gwenview
hu: Az importált dokumentumok megtekintése a Gwenview-val

en: Import more Documents
hu: További importálás

en: Quit
hu: Kilépés

en: Could not create destination folder.
hu: Nem sikerült létrehozni a célmappát.

en: Could not create temporary upload folder.
hu: Nem sikerült létrehozni ideiglenes feltöltési mappát.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
hu: Automatikus átnevezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
hu: Átnevezési forma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
hu: Előnézet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
hu: <i>Írja be a kívánt szöveget vagy kattintson az alábbi elemek egyikére</i>

en: Gwenview Importer
hu: Gwenview képimportáló

en: Photo Importer
hu: Fényképimportáló

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
hu: Az eszköz UDI-ja, az eszköz adatainak lekérdezéséhez használt (név, ikon…)

en: Device UDI
hu: Eszköz UDI

en: Source folder
hu: Forrásmappa

en: Missing required source folder argument.
hu: Hiányzó forrásmappa argumentum.

en: Too many arguments.
hu: Túl sok argumentum.

en: Invalid source folder.
hu: Érvénytelen forrásmappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
hu: Dokumentum importálása…

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
hu: A támogatás a fényképezőgépéhez nincs telepítve.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
hu: A(z) „%1” protokolltámogató függvénykönyvtára nincs telepítve. Hiba: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
hu: A(z) „%1” protokolltámogató függvénykönyvtára nincs telepítve.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
hu: A telepítés befejeződése után indítsa újra az Importálót a folytatáshoz.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
hu: A Discover indítása a(z) „%1” protokolltámogató függvénykönyvtárának telepítéséhez

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
hu: Támogatás telepítése a fényképezőgéphez…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
hu: A Kamera alkalmazás telepítése szükséges a fényképezőgép olvasásához. Kattintson ide a Discover indításához és a Kamera telepítéséhez a „camera:/" protokoll támogatásának engedélyezéséhez a rendszeren.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
hu: A(z) „%1” protokoll támogatásának telepítése…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
hu: Kattintson ide a Discover elindításához a hiányzó protokolltámogató függvénykönyvtár telepítéséhez és a(z) „%1:/” protokoll engedélyezéséhez.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
hu: Keresés az interneten a(z) „%1” protokoll támogatásának telepítéséhez…

en: Import Selected
hu: A kijelöltek importálása

en: Import All
hu: Az összes importálása

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
hu: A Discover megnyitása sikertelen.<nl/>Ellenőrizze, hogy a Discover telepítve van-e, vagy használja a rendszer csomagkezelőjét a „Kamera” telepítéséhez.

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
hu: A Discover megnyitása sikertelen.<nl/>Ellenőrizze, hogy a Discover telepítve van-e, vagy használja a rendszer csomagkezelőjét a(z) „%1” prokolltámogató függvénykönyvtárának telepítéséhez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
hu: Válassza ki az importálandó dokumentumokat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
hu: Beállítások…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
hu: Válassza ki az importálás helyét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
hu: Tartalom listázása:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
hu: Copyright A Gwenview szerzői, 2000-2022.

en: Current Maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Adjust Colors
hu: Színek igazítása

en: Brightness:
hu: Fényerő:

en: Contrast:
hu: Kontraszt:

en: Current Image
hu: Jelenlegi kép

en: Square
hu: Négyzet

en: This Screen
hu: Ez a képernyő

en: Landscape
hu: Fekvő

en: ISO (A4, A3...)
hu: ISO (A4, A3…)

en: Portrait
hu: Álló

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
hu: Speciális beállítások

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
hu: Méretarány:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
hu: Méret:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
hu: Pozíció:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
hu: Méretarány megőrzése

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
hu: A Gwenview nem tud menteni ilyen típusú dokumentumokat.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
hu: A Gwenview nem tud megjeleníteni "%1" típusú dokumentumot.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) %1 fájlt

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
hu: Nem sikerült betölteni a metajellemzőket.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
hu: Nem sikerült betölteni a képet.

en: Could not load document %1
hu: Nem sikerült betölteni a dokumentumot: %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt írásra. Ellenőrizze, hogy rendelkezik-e a szükséges jogosultságokkal ehhez a fájlhoz: <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
hu: Nem sikerült felülírni a fájlt. Ellenőrizze, hogy rendelkezik-e a szükséges írási jogosultságokkal ehhez a fájlhoz: <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
hu: Kuka

[ctx: @action:button]
en: Deselect
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
hu: A Gwenview nem tudja megjeleníteni ezt a fajta dokumentumot

en: Loading <filename>%1</filename> failed
hu: Nem sikerült betölteni ezt a fájlt: <filename>%1</filename>.

en: Zoom to Fit
hu: Mérethez igazítás

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
hu: Kitöltés

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
hu: Kép igazítása a megjelenítési területre

[ctx: @info:whatsthis %1 is the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
hu: <para>Ezzel a képet az elérhető megjelenítési területre igazíthatja:<list><item>A megjelenítési területnél nagyobb képek kisebb méretben jelennek meg, hogy kiférjenek.</item><item>A megjelenítési területnél kisebb képek a normál méretükben jelenek meg. Ha szeretné kihasználni a teljes rendelkezésre álló teret, kapcsolja be <emphasis>A kisméretű képek felnagyítása</emphasis> opciót a <link url='%2'>beállításokban</link>.</item></list></para><para>Ha a(z) „%1” már be van kapcsolva, az ismételt megnyomása kikapcsolja azt és a lép a normál méretében jelenik meg.</para><para>A(z) „%1” a képek alapértelmezett nagyítási módja. Ez megváltoztatható a <link url='%2'>beállításokban</link>, így a képek egy korábbi nagyítási értékkel lesznek inkább megjelenítve.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
hu: Nagyítás az ablak kitöltéséhez a szélességhez vagy magassághoz igazítással

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
hu: Kitöltés

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
hu: Madártávlat megjelenítése nagyításkor

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
hu: Színséma követése

[ctx: @action]
en: Light Mode
hu: Világos mód

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
hu: Semleges mód

[ctx: @action]
en: Dark Mode
hu: Sötét mód

en: No document selected
hu: Nincs kijelölve dokumentum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
hu: Az a memóriafoglaltsági százalék, amelynél
                a program figyelmeztet a módosítások mentésére.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
hu: Azon fájlnév kiterjesztések listája, amelyeket a Gwenview programnak nem
                kell megpróbálnia betölteni. Kizárjuk a *.new kiterjesztést is,
                mert ezt a kiterjesztést a KSaveFile használja átmeneti fájlokhoz.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
hu: Meghatározza, hogy mi történjen egy B képre váltáskor,
                ha az A kép egy területére nagyított. Ha automatikus igazítás
                van beállítva, a B nagyítva lesz, hogy kitöltse a képernyőt. Ha az
                azonos nagyítás van beállítva, minden kép ugyanazon a nagyításon
                és pozíción osztozik: B ugyanazt a nagyítási paramétert használja,
                mint A (ha a paraméter változik, A is a módosított értékkel jelenik meg).
                 Ha egyénire van állítva, minden kép megjegyzi a nagyítását és pozícióját:
                kezdetben B ugyanazokat a paramétereket használja, mint A, de később
                a saját értékeit használja majd (ha ezek változnak, A nem a módosított
                értékekkel fog megjelenni).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
hu: Meghatározza, hogyan képeződnek le a színek, ha a kijelzője
                ICC színprofilt használ, és egy olyan képet kell megjeleníteni,
                aminek a színei nem férnek bele a profil színskálájába. A „Megfigyelés szerinti”
                a teljes képet skálázza, hogy illeszkedjen a kijelző profiljába.
                A „Relatív” csak azokat a színeket vonja össze, amik nem jeleníthetők meg,
                a többit változatlanul hagyja.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
hu: Diavetítés véletlenszerű sorrendben

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
hu: Diavetítés teljes képernyős módban

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
hu: Ugrás a képeknél

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
hu: Megállás a mappa utolsó képén

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
hu: Képváltási időköz (másodperc)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
hu: Levágás korlátozása képarányra, ha a Speciális beállítások ki van kapcsolva

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
hu: A kiválasztott arány indexe a Speciális beállítások kombinált listában

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
hu: Legutóbb használt levágási arány szélessége, ha a Speciális beállítások be van kapcsolva

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
hu: Legutóbb használt levágási arány magasság, ha a Speciális beállítások be van kapcsolva

en: Last visited: %1
hu: Utolsó látogatás: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
hu: Név

[ctx: @item:intable]
en: File Size
hu: Fájlméret

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
hu: Utolsó módosítás dátuma

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
hu: Hozzáférés dátuma

[ctx: @item:intable]
en: Path
hu: Elérési út

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
hu: Képméret

[ctx: @item:intable]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: @item:intable]
en: File Type
hu: Fájltípus

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
hu: Általános

[ctx: @title:column]
en: Property
hu: Tulajdonság

[ctx: @title:column]
en: Value
hu: Érték

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt írásra.

[ctx: @info]
en: No data to store.
hu: Nincs eltárolandó adat.

en: Print Image
hu: Kép nyomtatása

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
hu: Képbeállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
hu: Képpozíció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
hu: Nyújtás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
hu: &Nincs nyújtás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
hu: &Teljes oldalra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
hu: Ú&j méret:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
hu: milliméter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
hu: centiméter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
hu: hüvelyk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
hu: A képarány megőrzése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
hu: Méret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
hu: Kattintson egy vörös szemre és válasszon méretet, vagy kattintson duplán az azonnali korrekcióhoz

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
hu: Feltételezze, hogy a képformátum nem változik, és
    a veszteséges képekhez a „Veszteséges képmentési minőség” értéke lesz használva.

en: error
hu: hiba

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
hu: Átméretezés

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
hu: Kép átméretezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEstimatedSizeLabel)
en: Estimated new file size:
hu: Becsült új fájlméret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
hu: Új méret:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
hu:  képpont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCurrentSizeLabel)
en: Current file size:
hu: Jelenlegi fájlméret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
hu: Az arány megőrzése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
hu: Jelenlegi méret:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
hu: A címke hozzárendelése az összes kijelölt képhez

en: Add tag
hu: Címke hozzáadása

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
hu: Körbe

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
hu: Véletlenszerűen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
hu: Forgatás jobbra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
hu: Forgatás balra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
hu: Tükrözés

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
hu: Átfordítás

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
hu: Átalakítás

[ctx: @action]
en: Properties
hu: Tulajdonságok

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: Né&zet
