gwenview - en to ie translation catalogue (187 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
ie: Miniaturas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
ie: Diarium:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
ie: Profil de color:

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ie: Ordinar secun

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ie: Dimension

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
ie: Evaluation

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
ie: Secun descension

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ie: Nómine de file

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ie: Dimension de image

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ie: Grandore de file

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ie: Evaluation

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
ie: Selectet %1 ex %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
ie: Adjunter un filtre

en: Image View
ie: Vise de image

en: Advanced
ie: Avansat

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
ie: Copiar %1

[ctx: @action:button]
en: Copy
ie: Copiar

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
ie: Mover %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
ie[0]: Mover %1 image
ie[1]: Mover %1 images

[ctx: @action:button]
en: Move
ie: Mover

[ctx: @action:button]
en: Link
ie: Ligar

en: Move Here
ie: Mover ad ci

en: Copy Here
ie: Copiar ad ci

en: Link Here
ie: Ligar ad ci

en: Cancel
ie: Anullar

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ie: Modificar

[ctx: Verb]
en: Rename...
ie: Renominar...

[ctx: Verb]
en: Trash
ie: Mover al Paper-corb

en: Restore
ie: Restituer

en: Properties
ie: Proprietás

en: Create Folder...
ie: Crear un fólder...

en: Open With
ie: Aperter per

en: Open Containing Folder
ie: Aperter li contenent fólder

en: Other Application...
ie: Altri application...

en: Name contains
ie: Nómine contene

en: Name does not contain
ie: Nómine ne contene

en: Rating >=
ie: Evaluation >=

en: Rating =
ie: Evaluation =

en: Rating <=
ie: Evaluation <=

en: Tagged
ie: Con etiquettes

en: Not Tagged
ie: Sin etiquettes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
ie: Exhibition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ie: Intervalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
ie: Cicle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
ie: Information pri li image

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
ie: Miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
ie: Monstrar miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
ie: Altore:

en: Configure
ie: Configurar

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
ie: %1 ex %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
ie: Monstrar videos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
ie: Reproducter automaticmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
ie: Nequande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
ie: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
ie: Nigri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
ie: Omni butones

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
ie: Null

en: Image quality:
ie: Qualitá de image:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
ie: Gardar li image

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
ie: E&valuation

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ie: &Parametres

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ie: Redacter

en: Rotate Left
ie: Rotar a levul

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
ie: Rotar li image a levul

en: Rotate Right
ie: Rotar a dextri

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
ie: Rotar li image a dextri

en: Mirror
ie: Reflecter horizontalmen

en: Flip
ie: Reflecter verticalmen

en: Resize
ie: Redimensionar

en: Crop
ie: Tonder

en: Reduce Red Eye
ie: Reducter li rubi ocules

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
ie: Anotar

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
ie: Anotar %1

en: Image Operations
ie: Operationes con images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
ie: &Funde quadrillat

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
ie: Navigar

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
ie: Scale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
ie: Animationes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
ie: Programmatic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
ie: Null

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
ie: <b>Panel de miniaturas</b>

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ie[0]: %1 file selectet
ie[1]: %1 files selectet

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
ie: %1 e %2 selectet

en: %1 folder | %1 folders
ie[0]: %1 fólder
ie[1]: %1 fólderes

en: An Image Viewer
ie: Un visor de images

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ie: Recargar

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ie: Navigator

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ie: Vise

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ie: Prec

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
ie: Ear al precedent image

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ie: Seq

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
ie: Ear al sequent image

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ie: Prim

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
ie: Ear al prim image

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ie: Ultim

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
ie: Ear al ultim image

[ctx: @action]
en: Start Page
ie: Inicial págine

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
ie: Ear al inicial págine

[ctx: @action]
en: Sidebar
ie: Panel lateral

[ctx: @action Share images]
en: Share
ie: Partir

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
ie: Configurar

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ie: Redacter

en: Redo
ie: Refar

en: Undo
ie: Defar

en: Folders
ie: Fólderes

en: Operations
ie: Operationes

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
ie: Celar li panel lateral

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
ie: Monstrar li panel lateral

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ie: Aperter un image

en: Pause Slideshow
ie: Pausar li exhibition

en: Start Slideshow
ie: Iniciar un exhibition

en: Save All Changes
ie: Gardar omni modificationes

en: Discard Changes
ie: Rejecter li modificationes

en: Go to the First Document
ie: Ear al document

[ctx: @action:button]
en: Rename
ie: Renominar

en: Rename <filename>%1</filename> to:
ie: Renominar <filename>%1</filename> a:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ie: Renomination

en: Save All
ie: Gardar omni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
ie: Precedent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
ie: Sequent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
ie: Evaluation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
ie: Etiquettes:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
ie: Descrition

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
ie: Iniciar un exhibition

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
ie: Iniciar un exhibition del selectet images

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
ie: Obliviar ti fólder

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
ie: Obliviar ti file

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
ie: Recent fólderes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
ie: Recent files

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
ie: Locs

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
ie: Etiquettes

en: Synchronize
ie: Sincronisar

en: Show Thumbnails
ie: Monstrar miniaturas

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
ie: Importation es compleet

en: Keep
ie: Retener

en: Retry
ie: Repenar

en: Ignore
ie: Ignorar

en: Quit
ie: Surtir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
ie: Previder:

en: Gwenview Importer
ie: Importator de Gwenview

en: Photo Importer
ie: Importator de fotos

en: Device UDI
ie: UDI de aparate:

en: Import Selected
ie: Importar selectet

en: Import All
ie: Importar omni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
ie: Parametres...

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
ie: Jure editorial 2000-2022 Li autores de Gwenview

en: Current Maintainer
ie: Mantenetor

en: Developer
ie: Developator

en: Current Image
ie: Actual image

en: Square
ie: Quadrat

en: This Screen
ie: Ti ecran

en: Landscape
ie: Paisage

en: Portrait
ie: Portrete

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
ie: Largore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
ie: Altore

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
ie: Dimension:

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ie: Paper-corb

[ctx: @action:button]
en: Deselect
ie: Deselecter

en: Zoom to Fit
ie: Adjustar dimension

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ie: Ajustar

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
ie: Plenar

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ie: Cluder

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ie: Nómine:

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ie: Grandore de file

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ie: Comenta

[ctx: @title:column]
en: Property
ie: Proprietá

[ctx: @title:column]
en: Value
ie: Valore

en: Print Image
ie: Printar li image

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ie: Parametres de image

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ie: Position de image

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ie: Millimetres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ie: Centimetres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ie: Dimension:

en: error
ie: errore

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ie: Redimensionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
ie: Actual dimension:

en: Add tag
ie: Adjunter un etiquette

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ie: Cicle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ie: Rotar a dextri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ie: Rotar a levul

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ie: Reflecter horizontalmen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
ie: Reflecter verticalmen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ie: Transformar

[ctx: @action]
en: Properties
ie: Proprietás

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ie: &Vise
