gwenview - en to it translation catalogue (414 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
it: Modalità a basso uso di risorse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
it: Abilita questa opzione se non disponi di molto spazio su disco. In questo modo si eviterà il salvataggio delle miniature sul disco, preferendo, se disponibili, le miniature di qualità più bassa, ma più veloci da caricare, integrate nelle immagini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
it: Miniature:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
it: Schiaccia i colori che non rientrano nel gamut di colore del profilo di colore attivo, senza toccare gli altri colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
it: Cronologia:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
it: Colorimetrico relativo

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
it: Percettivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
it: Scala tutti i colori allo stesso modo per farli rientrare nel gamut di colore del profilo di colore attivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
it: Obiettivo di resa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
it: Ricorda cartelle e URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
it: Applica solo il profilo integrato nel file dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
it: Presume che la correzione di colore di sistema applichi già il profilo del monitor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
it: Profilo del colore:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
it: Spaziatore di allineamento della barra laterale

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
it: Visualizza

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
it: Modifica indirizzo

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
it: Ordina per

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
it: Nome

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
it: Data

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
it: Voto

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
it: Dettagli delle miniature

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
it: Nome del file

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
it: Data

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
it: Dimensione

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
it: Dimensione del file

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
it: Voto

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
it: Aggiungi cartella a Risorse

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
it: Selezionati %1 di %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
it[0]: %1 immagine
it[1]: %1 immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
it: Aggiungi filtro

en: General
it: Generale

en: Image View
it: Vista immagini

en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
it: Copia %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
it[0]: Copia %1 immagine
it[1]: Copia %1 immagini

[ctx: @action:button]
en: Copy
it: Copia

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
it: Sposta %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
it[0]: Sposta %1 immagine
it[1]: Sposta %1 immagini

[ctx: @action:button]
en: Move
it: Sposta

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
it: Collega %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
it[0]: Collega %1 immagine
it[1]: Collega %1 immagini

[ctx: @action:button]
en: Link
it: Collega

en: Move Here
it: Sposta qui

en: Copy Here
it: Copia qui

en: Link Here
it: Collega qui

en: Cancel
it: Annulla

en: File Operations
it: Operazioni sui file

[ctx: @title actions category]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Verb]
en: Copy To...
it: Copia in...

[ctx: Verb]
en: Move To...
it: Sposta in...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
it: Collega a...

[ctx: Verb]
en: Rename...
it: Rinomina...

[ctx: Verb]
en: Trash
it: Cestina

en: Restore
it: Ripristina

en: Properties
it: Proprietà

en: Create Folder...
it: Crea cartella...

en: Open With
it: Apri con

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

en: Other Application...
it: Altra applicazione...

en: Name contains
it: Il nome contiene

en: Name does not contain
it: Il nome non contiene

en: Date >=
it: Data >=

en: Date =
it: Data =

en: Date <=
it: Data <=

en: Rating >=
it: Voto >=

en: Rating =
it: Voto =

en: Rating <=
it: Voto <=

en: Tagged
it: Con etichette

en: Not Tagged
it: Senza etichette

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
it: Filtra per nome

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
it: Filtra per data

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
it: Filtra per voto

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
it: Filtra per etichetta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
it: Presentazione di immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
it: Intervallo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
it: Ciclo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
it: Casuale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
it: Informazioni sulle immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
it: Seleziona le informazioni sulle immagini da mostrare...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
it: Miniature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
it: Mostra le miniature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
it: Altezza:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: Configure
it: Configura

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
it: Configura la modalità a tutto schermo

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
it: %1 di %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
it: Video:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
it: Mostra i video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
it: Riproduci automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
it: Notifica al raggiungimento dell'ultima immagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
it: Mai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
it: Solo durante le presentazioni di immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
it: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
it: Sfondo a schermo intero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
it: Motivo grigio scuro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
it: Nero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
it: Qualità di salvataggio per immagini lossy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
it: Il livello di qualità al salvataggio di immagini che usando formati di immagine lossy (a perdita di qualità) come JPEG, WEBP, AVIF, HEIF e HEIC. Una qualità più alta incrementa la dimensione del file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
it: Azioni delle miniature:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
it: Tutti i pulsanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
it: Mostra solo pulsanti di selezione

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
it: Nessuna

en: Image quality:
it: Qualità dell'immagine:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
it: Salva immagine

en: Save using another format
it: Salva in un altro formato

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
it: Gwenview non può salvare le immagini nel formato «%1».

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
it: Gwenview non può salvare le immagini come %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
it: <emphasis strong='true'>Salvataggio di <filename>%1</filename> non riuscito:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
it: Adesso stai visualizzando il nuovo documento.

en: Go back to the original
it: Torna all'originale

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
it: &Voto

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

[ctx: @title:window]
en: Image Information
it: Informazioni sull'immagine

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
it: Modifica

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
it: Ruota immagine a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
it: Ruota immagine a destra

en: Mirror
it: Rispecchia

en: Flip
it: Ribalta

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
it: Regola colori

en: Reduce Red Eye
it: Riduci occhi rossi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
it: Annota

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
it: Annota %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
it: Gwenview non può modificare questo tipo di immagine.

en: Image Operations
it: Operazioni sulle immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
it: Mostra trasparenza con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
it: Sfondo circostante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
it: Sfondo a s&cacchiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
it: Colore &solido di sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
it: Rotellina del mouse:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
it: Scorri

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
it: Sfoglia

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
it: Ingrandimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
it: Modalità di ingrandimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
it: Ingrandisci adattativamente ogni immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
it: Mantieni ingrandimento e posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
it: Ingrandimento e posizione per immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
it: Ingrandisci le immagini più piccole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
it: Animazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
it: Nessuno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
it: <b>Barra delle miniature</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
it: Orientazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
it: Orizzontale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
it: Verticale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
it: Numero di righe:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
it: Mostra altri dettagli...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
it: Informazioni sull'immagine

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
it[0]: %1 file selezionato
it[1]: %1 file selezionati

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
it[0]: %1 cartella selezionata
it[1]: %1 cartelle selezionate

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
it: %1 e %2 selezionati

en: %1 folder | %1 folders
it[0]: %1 cartella
it[1]: %1 cartelle

en: An Image Viewer
it: Un visore di immagini

en: Start in fullscreen mode
it: Avvia in modalità tutto schermo

en: Start in slideshow mode
it: Avvia in modalità presentazione di immagini

en: A starting file or folders
it: File o cartelle iniziali

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
it: Pulisci elenco

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
it: Sostituisci posizione

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
it: Sfoglia

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
it: Sfoglia immagini nelle cartelle

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
it: Visualizza

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
it: Visualizza le immagini selezionate

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
it: Esci da tutto schermo

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
it: Vai all'immagine precedente

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
it: Successiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
it: Vai all'immagine successiva

[ctx: @action Go to first image]
en: First
it: Prima

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
it: Vai alla prima immagine

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
it: Ultima

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
it: Vai all'ultima immagine

[ctx: @action]
en: Start Page
it: Pagina iniziale

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
it: Apri la pagina iniziale

[ctx: @action]
en: Sidebar
it: Barra laterale

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
it: Mostra strumenti di modifica

[ctx: @action Share images]
en: Share
it: Condividi

en: Error while sharing: %1
it: Errore durante la condivisione: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
it: Il collegamento per condividere l'immagine (<a href="%1">%1</a>) è stato copiato negli appunti.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
it: Configura

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
it: Modifica

en: Redo
it: Rifai

en: Undo
it: Annulla

en: Folders
it: Cartelle

en: Information
it: Informazioni

en: Operations
it: Operazioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
it: Nascondi la barra laterale

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
it: Mostra la barra laterale

[ctx: @title:window]
en: Open Image
it: Apri immagine

en: Pause Slideshow
it: Metti in pausa la presentazione di immagini

en: Resume Slideshow
it: Continua la presentazione di immagini

en: Start Slideshow
it: Avvia presentazione di immagini

en: Save All Changes
it: Salva tutte le modifiche

en: Discard Changes
it: Scarta le modifiche

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
it[0]: Un'immagine è stata modificata.
it[1]: %1 immagini sono state modificate.

en: If you quit now, your changes will be lost.
it: Se esci ora, tutte le tue modifiche andranno perse.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
it: Questo nasconderà completamente la barra dei menu. Puoi farla riapparire premendo %1.

en: Hide menu bar
it: Nascondi la barra dei menu

en: You reached the first document, what do you want to do?
it: Hai raggiunto il primo documento, cosa vuoi fare?

en: Stay There
it: Resta lì

en: Go to the Last Document
it: Vai all'ultimo documento

en: Go Back to the Document List
it: Torna all'elenco dei documenti

en: You reached the last document, what do you want to do?
it: Hai raggiunto l'ultimo documento, cosa vuoi fare?

en: Go to the First Document
it: Vai al primo documento

[ctx: @action:button]
en: Rename
it: Rinomina

en: Rename <filename>%1</filename> to:
it: Rinomina <filename>%1</filename> a:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
it: Salvataggio...

en: &Stop
it: &Ferma

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
it[0]: Impossibile salvare un documento:
it[1]: Impossibile salvare %1 documenti:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
it: Hai modificato molte immagini. Per evitare problemi di memoria, dovresti salvare le tue modifiche.

en: Current image modified
it: Immagine attuale modificata

en: Previous modified image
it: Immagine modificata precedente

en: Next modified image
it: Immagine modificata successiva

en: One image modified | %1 images modified
it[0]: Una immagine modificata
it[1]: %1 immagini modificate

en: Go to first modified image
it: Vai alla prima immagine modificata

en: Go to it
it: Vai lì

en: Save All
it: Salva tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
it: Salva tutte le immagini modificate

en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action]
en: Edit Tags
it: Modifica le etichette

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
it: Editor delle etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
it: Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
it: Successivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
it: Voto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
it: Etichette:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
it: Avvia una presentazione

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
it: Avvia una presentazione con immagini selezionate

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
it: Aggiungi cartella a Risorse

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
it: Dimentica questa cartella

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
it: Dimentica tutte le cartelle

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
it: Aggiungi cartella contenitore a Risorse

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
it: Dimentica questo file

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
it: Dimentica tutti i file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
it: La cronologia è stata disattivata.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
it: Cartelle recenti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
it: File recenti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
it: Risorse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
it: Etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
it: La navigazione per etichette non è disponibile. Assicurati che Nepomuk sia correttamente installato sul computer.

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Show Thumbnails
it: Mostra le miniature

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
it: <para>Questo abilita/disabilita una piccola barra che mostra tutte le altre immagini nella cartella attuale. Selezionandone una, viene cambiata l'immagine attualmente visualizzata.</para><para>Seleziona più immagini contemporaneamente per vederle fianco a fianco.</para><para>La barra può essere opzionalmente spostata al lato destro dello schermo e contenere diverse righe di immagini; <link url='%1'>configura queste opzioni nelle impostazioni</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
it: Modalità colore di sfondo

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
it: Scarta le modifiche e ricarica

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
it: Questa immagine è stata modificata. Ricaricarla scarterà tutte le modifiche.

en: Show failed files...
it: Mostra file non riusciti...

en: Show failed subfolders...
it: Mostra sotto-cartelle non riuscite...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
it[0]: Impossibile importare un documento.
it[1]: Impossibile importare %1 documenti.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
it[0]: Impossibile creare una sotto-cartella di destinazione.
it[1]: Impossibile creare %1 sotto-cartelle di destinazione.

en: Failed to import documents:
it: Impossibile importare i documenti:

en: Failed to create subfolders:
it: Impossibile creare delle sotto-cartelle:

en: Shooting date
it: Data dello scatto

en: Shooting time
it: Ora dello scatto

en: Original extension
it: Estensione originale

en: Original extension, in lower case
it: Estensione originare, in minuscolo

en: Original filename
it: Nome del file originale

en: Original filename, in lower case
it: Nome del file originale, in minuscolo

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
it[0]: È stato importato un documento.
it[1]: Sono stati importati %1 documenti.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
it[0]: Un documento è stato saltato perché era già stato importato.
it[1]: %1 documenti sono stati saltati perché erano già stati importati.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
it[0]: Uno di loro è stato rinominato perché era già stato importato un documento con lo stesso nome.
it[1]: %1 di loro sono stati rinominati perché erano già stati importati altri documenti gli stessi nomi.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
it[0]: Elimina il documento importato dal dispositivo?
it[1]: Elimina i documenti importati dal dispositivo (%1)?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
it[0]: Elimina il documento saltato dal dispositivo?
it[1]: Elimina i documenti saltati dal dispositivo (%1)?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
it[0]: Eliminare il documento importato o saltato dal dispositivo?
it[1]: Eliminare i %1 documenti importati e saltati dal dispositivo?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
it: Importazione conclusa

en: Keep
it: Tieni

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
it[0]: Impossibile eliminare il documento:
    %2
it[1]: Impossibile eliminare i documenti:
    %2

en: Retry
it: Riprova

en: Ignore
it: Ignora

en: What do you want to do now?
it: Cosa vuoi fare adesso?

en: View Imported Documents with Gwenview
it: Visualizza i documenti importati con Gwenview

en: Import more Documents
it: Importa altri documenti

en: Quit
it: Esci

en: Could not create destination folder.
it: Impossibile creare la cartella di destinazione.

en: Could not create temporary upload folder.
it: Impossibile creare cartella di caricamento temporaneo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
it: Rinomina i documenti automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
it: Formato di rinomina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
it: Anteprima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
it: <i>Scrivi del testo o fai clic sugli elementi sotto per personalizzare il formato.</i>

en: Gwenview Importer
it: Importazione di Gwenview

en: Photo Importer
it: Importazione di fotografie

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
it: L'identificatore del dispositivo (UDI), usato per recuperare le informazioni sul dispositivo (nome, icona, ...)

en: Device UDI
it: UDI del dispositivo

en: Source folder
it: Cartella sorgente

en: Missing required source folder argument.
it: Manca la cartella sorgente che è un argomento richiesto.

en: Too many arguments.
it: Troppi argomenti.

en: Invalid source folder.
it: Cartella sorgente non valida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
it: Importazione dei documenti...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
it: Il supporto per la tua fotocamera non è installato.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
it: La libraria di supporto del protocollo «%1» non è installata. Errore: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
it: La libraria di supporto del protocollo «%1» non è installata.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
it: Dopo aver completato il processo di installazione, riavvia questa procedura di importazione per continuare.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
it: Esegui Discover per installare la libraria di supporto del protocollo «%1»

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
it: Installa il supporto per questa videocamera…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
it: Devi aver installato Kamera nel sistema per poter leggere dalla videocamera. Fai clic qui per eseguire Discover per installare Kamera e abilitare così il supporto del protocollo «camera:/» sul tuo sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
it: Installa il supporto del protocollo «%1»…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
it: Fai clic qui per eseguire Discover per installare la libraria mancante di supporto del protocollo «%1:/» sul tuo sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
it: Cerca sul web per la modalità di installazione del supporto del protocollo «%1»…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
it: Come installare il supporto del protocollo «%1» su Linux

en: Import Selected
it: Importa le selezionate

en: Import All
it: Importa tutto

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
it: Apertura di Discover non riuscita.<nl/>Verifica che Discover sia installato sul sistema, o usare il gestore di pacchetti di sistema per installare il pacchetto «Kamera».

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
it: Apertura di Discover non riuscita.<nl/>Verifica che Discover sia installato sul sistema, o usare il gestore di pacchetti di sistema per installare la libraria di supporto del protocollo «%1».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
it: Seleziona i documenti da importare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
it: Impostazioni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
it: Inserisci la destinazione di importazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
it: Elenco dei contenuti di:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
it: Copyright 2000-2022 degli autori di Gwenview

en: Current Maintainer
it: Responsabile attuale

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Adjust Colors
it: Regola colori

en: Brightness:
it: Luminosità:

en: Contrast:
it: Contrasto:

en: Current Image
it: Immagine attuale

en: Square
it: Quadrato

en: This Screen
it: Questo schermo

en: Landscape
it: Orizzontale

en: US Letter
it: Letter

en: Portrait
it: Verticale

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
it: Larghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
it: Altezza

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
it: Proporzioni:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
it: Posizione:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
it: Gwenview non può salvare questo tipo di documento.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
it: Gwenview non può visualizzare i documenti di tipo %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
it: Impossibile aprire il file %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
it: Caricamento delle informazioni aggiuntive non riuscito.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
it: Caricamento dell'immagine non riuscito.

en: Could not load document %1
it: Impossibile caricare il documento %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
it: Impossibile aprire il file in scrittura, controlla di avere i diritti necessari per <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
it: Impossibile sovrascrivere il file, controlla di avere i diritti necessari per scrivere su <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
it: Cestina

[ctx: @action:button]
en: Deselect
it: Deseleziona

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
it: Gwenview non sa come visualizzare questo tipo di documento

en: Loading <filename>%1</filename> failed
it: Caricamento di <filename>%1</filename> non riuscito

en: Zoom to Fit
it: Ingrandimento adattativo

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
it: Adatta

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
it: Adatta l'immagine all'area di visualizzazione

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
it: <para>Questo adatta l'immagine nell'area di visualizzazione disponibile:<list><item>Immagini più grandi dell'area di visualizzazione sono mostrate ad una dimensione più piccola in modo che si adattino.</item><item>Immagino più piccole dell'area di visualizzazione sono mostrate alla loro dimensione normale. Se le immagini più piccole devono invece usare l'intera area di visualizzazione, attiva l'impostazione <emphasis>Ingrandisci le immagini più piccole</emphasis> <link url='%2'>nelle impostazioni</link>.</item></list></para><para>Se «%1» è già abilitata, premendola nuovamente la disattiverà e l'immagine sarà invece visualizzata alla sua dimensione normale.</para><para>«%1» è la modalità di ingrandimento normale per le immagini. Questa può essere cambiata <link url='%2'>nelle impostazioni</link> in modo che le immagini siano invece mostrate al valore di ingrandimento precedente.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
it: Riempimento con adattamento per larghezza o altezza

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
it: Riempi

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
it: Mostra vista a volo d'aquila all'ingrandimento

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
it: Segui lo schema di colori

[ctx: @action]
en: Light Mode
it: Modalità chiara

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
it: Modalità neutrale

[ctx: @action]
en: Dark Mode
it: Modalità scura

en: No document selected
it: Nessun documento selezionato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
it: La percentuale di memoria usata da Gwenview prima di
                avvisare l'utente e suggerire di salvare le modifiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
it: Un elenco di estensioni di nomi di file che Gwenview non dovrebbe
                cercare di caricare. Escludiamo anche *.new perché
                è l'estensione usata per i file temporanei di KSaveFile.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
it: Definisce cosa succede quando si va all'immagine B dopo
                aver ingrandito un'area dell'immagine A. Se impostato a
                Ingrandisci adattativamente, l'immagine B viene ingrandita
                per adattarsi alla pagina. Se impostato a Mantieni
                ingrandimento, tutte le immagini manterranno lo stesso
                ingrandimento e posizione: l'immagine B viene impostata agli
                stessi parametri dell'immagine A (e se questi vengono
                modificati, l'immagine A verrà mostrata con ingrandimento e
                posizione aggiornati). Se impostato a Individuale, tutte le
                immagini mantengono il loro ingrandimento e posizione:
                l'immagine B viene inizialmente impostata agli stessi
                parametri dell'immagine A, ma ricorderà il suo ingrandimento
                e posizione (se questi vengono modificati, l'immagine A NON
                verrà mostrata con ingrandimento e posizione aggiornati).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
it: Definisce come rendere i colori quando lo schermo
                usa un profilo di colori ICC e un'immagine contiene colori che non
                rientrano nel gamut di colore del profilo. «Percettivo» scalerà
                i colori di tutta l'immagine in modo che rientrino nelle capacità
                dello schermo. «Relativo» schiaccerà solo i colori che non
                possono essere mostrati, lasciando intoccati gli altri colori.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
it: Mostra presentazione di immagini in ordine casuale

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
it: Mostra presentazione di immagini a tutto schermo

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
it: Immagini in ciclo

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
it: Fermati all'ultima immagine della cartella

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
it: Intervallo tra le immagini (in secondi)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
it: Restringi il ritaglio alle proporzioni dell'immagine quando le impostazioni avanzate sono disabilitate

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
it: Indice delle proporzioni selezionate nella casella combinata delle impostazioni avanzate

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
it: Ultima larghezza usata delle proporzioni di ritaglio quando le impostazioni avanzate sono abilitate

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
it: Ultima altezza usata delle proporzioni di ritaglio quando le impostazioni avanzate sono abilitate

en: Last visited: %1
it: Ultima visita: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @item:intable]
en: File Size
it: Dimensione del file

[ctx: @item:intable]
en: File Time
it: Ora del file

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
it: Dimensione

[ctx: @item:intable]
en: Comment
it: Commento

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
it: Generale

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
it: %1×%2

[ctx: @title:column]
en: Property
it: Proprietà

[ctx: @title:column]
en: Value
it: Valore

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
it: Impossibile aprire il file in scrittura.

[ctx: @info]
en: No data to store.
it: Nessun dato da salvare.

en: Print Image
it: Stampa immagine

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
it: Impostazioni delle immagini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
it: Posizione delle immagini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
it: Scala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
it: Se&nza scalatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
it: &Adatta l'immagine alla pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
it: &Scala a:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
it: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
it: Millimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
it: Centimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
it: Pollici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
it: Mantieni proporzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
it: Dimensione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
it: Fai clic su un occhio rosso e scegli una dimensione, o fai doppio clic per correggere immediatamente.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
it: Si suppone che il formato dell'immagine non sarà cambiato e per immagini lossy
    si usa il valore impostato in «Qualità di salvataggio per immagini lossy».

en: error
it: errore

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
it: Ridimensiona

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
it: Ridimensiona immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
it: Nuova dimensione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
it: Dimensioni attuali:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
it: Assegna questa etichetta a tutte le immagini selezionate

en: Add tag
it: Aggiungi etichetta

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
it: Ciclo

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
it: Casuale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
it: Ruota a destra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
it: Rispecchia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: @action]
en: Properties
it: Proprietà

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza
