gwenview - en to nl translation catalogue (423 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
nl: Modus laag gebruik hulpbronnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
nl: Activeer deze optie als u niet erg veel schijfruimte hebt. Dit voorkomt het opslaan van miniaturen op schijf en geeft voorkeur aan ingebedde miniaturen of lagere kwaliteit die sneller zijn te laden, indien beschikbaar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
nl: Miniaturen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
nl: Verander kleuren die niet passen binnen het actieve kleurgamut van het kleurprofiel en laat andere kleuren ongemoeid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
nl: Geschiedenis:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
nl: Relatief colorimetrisch

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
nl: Op waarneming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
nl: Schaal alle kleuren gelijk om ze te laten passen binnen het actieve kleurgamut van het kleurprofiel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
nl: Renderingmethode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
nl: Mappen en URL's onthouden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableColorManagement)
en: Enable color management
nl: Kleurbeheer inschakelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: When color management is disabled, Gwenview will convert images to the sRGB color space rather than to the color space it detects for the display. This is only appropriate for displays that are calibrated to the sRGB color space or are known to provide an incorrect color profile.
nl: Wanneer kleurbeheer is uitgeschakeld zal Gwenview afbeeldingen naar de sRGB kleurruimte converteren in plaats van naar de kleurruimte die het detecteert voor het scherm. Dit is alleen van toepassing voor schermen die gekalibreerd zijn op de sRGB kleurruimte of waarvan bekend is dat ze een onjuist kleurprofiel leveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color management:
nl: Kleurbeheer:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
nl: Zijbalk uitlijnafstandshouder

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
nl: Weergeven

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
nl: Locatie bewerken

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
nl: Sorteren op

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
nl: Naam

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
nl: Datum

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
nl: Waardering

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
nl: Aflopend

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
nl: Miniaturendetails

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
nl: Bestandsnaam

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
nl: Datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
nl: Bestandsgrootte

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
nl: Waardering

[ctx: @title actions category]
en: File
nl: Bestand

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
nl: Map aan locaties toevoegen

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
nl: %1 van %2 (%3) geselecteerd

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
nl[0]: Afbeelding
nl[1]: %1 afbeeldingen

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
nl[0]: Video
nl[1]: %1 video's

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
nl: Filter toevoegen

en: General
nl: Algemeen

en: Image View
nl: Afbeeldingweergave

en: Advanced
nl: Geavanceerd

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
nl: %1 kopiëren

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
nl[0]: %1 afbeelding kopiëren
nl[1]: %1 afbeeldingen kopiëren

[ctx: @action:button]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
nl: %1 verplaatsen

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
nl[0]: %1 afbeelding verplaatsen
nl[1]: %1 afbeeldingen verplaatsen

[ctx: @action:button]
en: Move
nl: Verplaatsen

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
nl: %1 koppelen

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
nl[0]: %1 afbeelding koppelen
nl[1]: %1 afbeeldingen koppelen

[ctx: @action:button]
en: Link
nl: Koppelen

en: Move Here
nl: Hierheen verplaatsen

en: Copy Here
nl: Hierheen kopiëren

en: Link Here
nl: Hierheen koppelen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: File Operations
nl: Bestandsoperaties

[ctx: @title actions category]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: Verb]
en: Copy To...
nl: Kopiëren naar...

[ctx: Verb]
en: Move To...
nl: Verplaatsen naar...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
nl: Koppeling naar...

[ctx: Verb]
en: Rename...
nl: Hernoemen...

[ctx: Verb]
en: Trash
nl: Prullenbak

en: Restore
nl: Terugzetten

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Create Folder...
nl: Map aanmaken...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
nl: In nieuw venster openen

en: Open With
nl: Openen met

en: Open Containing Folder
nl: Bevattende map openen

en: Other Application...
nl: Ander programma...

en: Name contains
nl: Naam bevat

en: Name does not contain
nl: Naam bevat geen

en: Date >=
nl: Datum >=

en: Date =
nl: Datum =

en: Date <=
nl: Datum <=

en: Rating >=
nl: Waardering >=

en: Rating =
nl: Waardering =

en: Rating <=
nl: Waardering <=

en: Tagged
nl: Getagd

en: Not Tagged
nl: Niet getagd

en: Dimensions >=
nl: Afmetingen >=

en: Dimensions =
nl: Afmetingen =

en: Dimensions <=
nl: Afmetingen <=

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
nl: Hoogte

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
nl: Breedte

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
nl: Op naam filteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
nl: Op datum filteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
nl: Op waardering filteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
nl: Op tag filteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Dimensions
nl: Op afmetingen filteren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
nl: Diashow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
nl: Lus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
nl: Willekeurig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
nl: Afbeeldingsinformatie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
nl: Te tonen afbeeldingsinformatie selecteren...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
nl: Miniaturen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
nl: Toon miniaturen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
nl: Hoogte:

en: Configure
nl: Configureren

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
nl: Modus schermvullend instellen

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
nl: %1 van %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
nl: Video's:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
nl: Video's tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
nl: Automatisch afspelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
nl: Melden na bereiken van de laatste afbeelding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
nl: Nooit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
nl: Alleen tijdens diashows

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
nl: Altijd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: After the last image:
nl: Na de laatste afbeelding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WrapAfterLast)
en: Start over
nl: Begin na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
nl: Achtergrond van volledig scherm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
nl: Donkergrijs met textuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
nl: Zwart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
nl: Opslagkwaliteit van afbeelding met verlies:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
nl: Het kwaliteitsniveau bij opslaan van afbeeldingen met afbeeldingsformaten net verlies zoals JPEG, WEBP, AVIF, HEIF en HEIC. Hogere kwaliteit verhoogt de grootte van het bestand.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
nl: Miniaturenacties:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
nl: Alle knoppen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
nl: Alleen selectieknop tonen

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
nl: Geen

en: Image quality:
nl: Afbeeldingskwaliteit:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
nl: Afbeelding opslaan

en: Save using another format
nl: Opslaan in een ander beeldformaat

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
nl: Gwenview kan geen afbeeldingen in het formaat '%1' opslaan.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
nl: Gwenview kan geen afbeeldingen als %1 opslaan.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
nl: <emphasis strong='true'>Opslaan van <filename>%1</filename> is mislukt:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
nl: U bent nu het nieuw document aan het bekijken.

en: Go back to the original
nl: Ga terug naar het origineel

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
nl: Waa&rdering

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

[ctx: @title:window]
en: Image Information
nl: Afbeeldingsinformatie

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
nl: Bewerken

en: Rotate Left
nl: Linksom draaien

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
nl: Afbeelding naar links draaien

en: Rotate Right
nl: Rechtsom draaien

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
nl: Afbeelding naar rechts draaien

en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Flip
nl: Omkeren

en: Resize
nl: Grootte wijzigen

en: Crop
nl: Uitsnijden

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
nl: Kleuren aanpassen

en: Reduce Red Eye
nl: Reductie van rode ogen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
nl: Annotatie maken

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
nl: Annotatie maken voor %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
nl: Gwenview kan dit soort afbeeldingen niet bewerken.

en: Image Operations
nl: Afbeeldingsoperaties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
nl: Transparantie tonen met:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
nl: Omgevende achtergrond

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
nl: Achtergrond als s&chaakbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
nl: Va&ste kleur als achtergrond:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
nl: Gedrag van muiswiel:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
nl: Scrollen

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
nl: Bladeren

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
nl: Zoomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
nl: Zoommodus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
nl: Elke afbeelding automatisch passend maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
nl: Zelfde zoom en positie handhaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
nl: Zoom en positie per afbeelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
nl: Kleinere afbeeldingen vergroten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
nl: Animaties:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
nl: Geen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
nl: <b>Miniaturenbalk</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
nl: Oriëntatie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
nl: Horizontaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
nl: Verticaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
nl: Aantal rijen:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
nl: Meer details tonen...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
nl: Afbeeldingsinformatie

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
nl[0]: %1 bestand geselecteerd
nl[1]: %1 bestanden geselecteerd

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
nl[0]: %1 map geselecteerd
nl[1]: %1 mappen geselecteerd

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
nl: %1 en %2 geselecteerd

en: %1 folder | %1 folders
nl[0]: %1 map
nl[1]: %1 mappen

en: %1 file | %1 files
nl[0]: %1 bestand
nl[1]: %1 bestanden

en: An Image Viewer
nl: Een afbeeldingsviewer

en: Start in fullscreen mode
nl: Als volledig scherm starten

en: Start in slideshow mode
nl: Als diavoorstelling starten

en: Start in spotlight mode
nl: In modus schijnwerper starten

en: A starting file or folders
nl: Een beginbestand of -mappen

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
nl: Lijst wissen

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
nl: Herladen

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
nl: Locatie vervangen

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
nl: Bladeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
nl: Mappen doorbladeren naar afbeeldingen

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
nl: Weergeven

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
nl: Geselecteerde afbeeldingen bekijken

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: @action]
en: Spotlight Mode
nl: Modus schijnwerper

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
nl: Ga naar vorige afbeelding

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
nl: Ga naar volgende afbeelding

[ctx: @action Go to first image]
en: First
nl: Eerste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
nl: Ga naar de eerste afbeelding

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
nl: Laatste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
nl: Ga naar de laatste afbeelding

[ctx: @action]
en: Start Page
nl: Startpagina

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
nl: Open de startpagina

[ctx: @action]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
nl: Hulpmiddelen voor bewerking tonen

[ctx: @action Share images]
en: Share
nl: Delen

en: Error while sharing: %1
nl: Fout bij delen: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
nl: De gedeelde koppeling naar afbeelding (<a href="%1">%1</a>) is naar het klembord gekopieerd.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
nl: Configureren

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
nl: Bewerken

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Folders
nl: Mappen

en: Information
nl: Informatie

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Viewing media
nl: Media bekijken

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
nl: Zijbalk verbergen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
nl: Zijbalk tonen

[ctx: @title:window]
en: Open Image
nl: Afbeelding openen

en: Pause Slideshow
nl: Diashow pauzeren

en: Resume Slideshow
nl: Diashow hervatten

en: Start Slideshow
nl: Diavoorstelling starten

en: Save All Changes
nl: Alle wijzigingen opslaan

en: Discard Changes
nl: Wijzigingen negeren

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
nl[0]: Eén afbeelding is gewijzigd.
nl[1]: %1 afbeeldingen zijn gewijzigd.

en: If you quit now, your changes will be lost.
nl: Als u nu afsluit zullen al uw wijzigingen verloren gaan.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
nl: Hierdoor wordt de menubalk geheel verborgen. U kunt die weer zichtbaar maken door %1 te typen.

en: Hide menu bar
nl: Menubalk verbergen

en: You reached the first document, what do you want to do?
nl: U hebt het eerste document bereikt, wat wilt u gaan doen?

en: Stay There
nl: Daar blijven

en: Go to the Last Document
nl: Ga naar het laatste document

en: Go Back to the Document List
nl: Ga terug naar de lijst met documenten

en: You reached the last document, what do you want to do?
nl: U hebt het laatste document bereikt, wat wilt u gaan doen?

en: Go to the First Document
nl: Ga naar het eerste document

[ctx: @action:button]
en: Rename
nl: Hernoemen

en: Rename <filename>%1</filename> to:
nl: <filename>%1</filename> hernoemen naar:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
nl: Hernoemen

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
nl: Opslaan...

en: &Stop
nl: &Stoppen

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
nl[0]: Eén document kon niet opgeslagen worden:
nl[1]: %1 documenten konden niet opgeslagen worden:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
nl: U hebt veel afbeeldingen gewijzigd. Om geheugenproblemen te voorkomen dient u uw wijzigingen op te slaan.

en: Current image modified
nl: Huidige afbeelding gewijzigd

en: Previous modified image
nl: Vorige gewijzigde afbeelding

en: Next modified image
nl: Volgende gewijzigde afbeelding

en: One image modified | %1 images modified
nl[0]: Een afbeelding gewijzigd
nl[1]: %1 afbeeldingen gewijzigd

en: Go to first modified image
nl: Ga naar eerste gewijzigde afbeelding

en: Go to it
nl: Ga er naar toe

en: Save All
nl: Alles opslaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
nl: Alle gewijzigde afbeeldingen opslaan

en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: @action]
en: Edit Tags
nl: Tags bewerken

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
nl: Nul

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
nl: Tag-bewerker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
nl: Vorige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
nl: Volgende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
nl: Waardering:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
nl: Een diavoorstelling starten

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
nl: Een diavoorstelling starten met geselecteerde afbeeldingen

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
nl: Map aan locaties toevoegen

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
nl: Deze map vergeten

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
nl: Alle mappen vergeten

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
nl: Map met inhoud aan locaties toevoegen

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
nl: Dit bestand vergeten

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
nl: Alle bestanden vergeten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
nl: Geschiedenis is uitgeschakeld.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
nl: Recente mappen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
nl: Recente bestanden

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
nl: Locaties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
nl: Bladeren op basis van een tag is niet beschikbaar. Verzeker u ervan dat Nepomuk juist is geïnstalleerd  op uw computer.

en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Show Thumbnails
nl: Miniaturen tonen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
nl: <para>Dit schakelt een kleine balk om die alle andere afbeeldingen in de huidige map toont. Selecteren van een ervan wijzigt de nu bekeken afbeelding.</para><para>Selecteer tegelijk meerdere afbeeldingen om ze naast elkaar te bekijken.</para><para>De balk kan optioneel verplaatst worden naar de rechterkant van het scherm en meerdere rijen afbeeldingen bevatten; <link url='%1'>deze opties in de instellingen configureren</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
nl: Modus Achtergrondkleur

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
nl: Wijzigingen negeren en opnieuw laden

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
nl: De afbeelding is gewijzigd. Het opnieuw laden ervan zal die wijzigingen ongedaan maken.

en: Show failed files...
nl: Mislukte bestanden tonen...

en: Show failed subfolders...
nl: Mislukte submappen tonen...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
nl[0]: %1 document importeren is mislukt.
nl[1]: %1 documenten importeren is mislukt.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
nl[0]: %1 bestemmingssubmap aanmaken is mislukt.
nl[1]: %1 bestemmingssubmappen aanmaken is mislukt.

en: Failed to import documents:
nl: Documenten importeren is mislukt:

en: Failed to create subfolders:
nl: Submappen aanmaken is mislukt:

en: Shooting date
nl: Opnamedatum

en: Shooting time
nl: Opnametijd

en: Original extension
nl: Originele extensie

en: Original extension, in lower case
nl: Originele extensie, in kleine letters

en: Original filename
nl: Originele bestandsnaam

en: Original filename, in lower case
nl: Originele bestandsnaam, in kleine letters

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
nl[0]: Eén document is geïmporteerd.
nl[1]: %1 documenten zijn geïmporteerd.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
nl[0]: Eén document is overgeslagen omdat het al was geïmporteerd.
nl[1]: %1 documenten zijn overgeslagen omdat zij al zijn geïmporteerd.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
nl[0]: Eén hiervan is hernoemd omdat een ander document met dezelfde naam al is geïmporteerd.
nl[1]: %1 hiervan zijn hernoemd omdat andere documenten met dezelfde naam al zijn geïmporteerd.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
nl[0]: Het geïmporteerde document verwijderen van het apparaat?
nl[1]: %1 geïmporteerde documenten verwijderen van het apparaat?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
nl[0]: Het overgeslagen document verwijderen van het apparaat?
nl[1]: De %1 overgeslagen documenten verwijderen van het apparaat?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
nl[0]: Het geïmporteerde of overgeslagen document verwijderen van het apparaat?
nl[1]: De %1 geïmporteerde of overgeslagen documenten verwijderen van het apparaat?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
nl: Importeren is gereed

en: Keep
nl: Behouden

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
nl[0]: Het document verwijderen is mislukt:
    %2
nl[1]: Documenten verwijderen is mislukt:
    %2

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Ignore
nl: Negeren

en: What do you want to do now?
nl: Wat wilt u nu doen?

en: View Imported Documents with Gwenview
nl: Geïmporteerde documenten bekijken met Gwenview

en: Import more Documents
nl: Meer documenten importeren

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Could not create destination folder.
nl: Kon de bestemmingsmap niet aanmaken.

en: Could not create temporary upload folder.
nl: Kon de tijdelijke upload-map niet aanmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
nl: Documenten automatisch hernoemen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
nl: Hernoemindeling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
nl: Voorbeeld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
nl: <i>Typ de tekst of klik op de onderstaande items om de indeling aan te passen</i>

en: Gwenview Importer
nl: Gwenview-importprogramma

en: Photo Importer
nl: Foto-importeerprogramma

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
nl: De apparaat-UDI, gebruikt om informatie over het apparaat op te halen (naam, pictogram...)

en: Device UDI
nl: Apparaat-UDI

en: Source folder
nl: Bronmap

en: Missing required source folder argument.
nl: Vereist argument voor bronmap ontbreekt

en: Too many arguments.
nl: Teveel argumenten.

en: Invalid source folder.
nl: Ongeldige bronmap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
nl: Documenten importeren ...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
nl: Ondersteuning voor uw camera is niet geïnstalleerd.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
nl: De bibliotheek voor ondersteuning van het protocol voor "%1" is niet geïnstalleerd. Fout: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
nl: De bibliotheek voor ondersteuning van het protocol voor "%1" is niet geïnstalleerd

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
nl: Na het beëindigen van het installatieproces, start deze importeur opnieuw om door te gaan.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
nl: Start Ontdekken om de bibliotheek voor ondersteuning van het protocol voor "%1" te installeren

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
nl: Ondersteuning voor deze camera installeren…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
nl: U hebt een geïnstalleerde Kamera nodig op uw systeem om te lezen van de camera. Klik hier om Ontdekken te starten voor het installeren van Kamera om ondersteuning op uw systeem voor het protocol voor "camera:/" in te schakelen.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
nl: Ondersteuning voor protocol voor "%1" installeren…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
nl: Klik hier om Ontdekken te starten om de ontbrekende bibliotheek voor van het protocol voor "%1" op uw systeem te installeren om het in te schakelen.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
nl: Zoek op het web naar hoe ondersteuning voor het protocol voor "%1" te installeren…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
nl: Hoe ondersteuning voor het protocol voor "%1" onder Linux te installeren

en: Import Selected
nl: Geselecteerden importeren

en: Import All
nl: Alles importeren

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
nl: Openen van Ontdekken is mislukt.<nl/>Controleer of Ontdekken is geïnstalleerd op uw systeem of gebruik de pakketbeheerder van uw systeem om pakket "Kamera" te installeren.

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
nl: Openen van Ontdekken is mislukt.<nl/>Controleer of Ontdekken is geïnstalleerd op uw systeem of gebruik de pakketbeheerder van uw systeem om de bibliotheek voor ondersteuning van het protocol voor "%1" te installeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
nl: Te importeren documenten selecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
nl: Instellingen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
nl: De importbestemming invoeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
nl: Inhoud weergeven van:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
nl: Copyright 2000-2022 auteurs van Gwenview

en: Current Maintainer
nl: Huidige onderhouder

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Adjust Colors
nl: Kleuren aanpassen

en: Brightness:
nl: Helderheid:

en: Current Image
nl: Huidige afbeelding

en: Square
nl: Vierkant

en: This Screen
nl: Dit scherm

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
nl: Beeldverhouding:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
nl: Grootte:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
nl: Positie:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
nl: Beeldverhouding bewaren

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
nl: Gwenview kan dit soort documenten niet opslaan.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
nl: Gwenview kan geen afbeeldingen van type %1 opslaan.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
nl: Kan bestand %1 niet openen

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
nl: Laden van meta-informatie is mislukt.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
nl: Laden van een afbeelding is mislukt.

en: Could not load document %1
nl: Kon document %1 niet laden

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
nl: Kon het bestand niet openen voor schrijven, controleer dat u de noodzakelijke rechten op <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
nl: Kon het bestand niet overschrijven, controleer dat u de noodzakelijke rechten hebt om in <filename>%1</filename> te schrijven.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
nl: Prullenbak

[ctx: @action:button]
en: Deselect
nl: Selectie opheffen

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
nl: Gwenview weet niet hoe dit soort document weer te geven

en: Loading <filename>%1</filename> failed
nl: Laden van <filename>%1</filename> is mislukt

en: Zoom to Fit
nl: Zoomen naar passend

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
nl: Passend

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
nl: Laat de afbeelding passen in het beeldgebied

[ctx: @info:whatsthis %1 is the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
nl: <para>Dit laat de afbeelding passen in het beschikbare beeldgebied:<list><item>Afbeeldingen die groter zijn dan het beeldgebied worden met een kleinere grootte getoond zodat ze passen.</item><item>Afbeeldingen die kleiner zijn dan het beeldgebied worden op hun normale grootte getoond. Als kleinere afbeeldingen in plaats daarvan alle beschikbare beeldgebied zouden moeten gebruiken, zet <emphasis>Kleinere afbeeldingen vergroten</emphasis> aan <link url='%2'>in de instellingen</link>.</item></list></para><para>Als "%1" al is ingeschakeld, er opnieuw op drukken zal het uitschakelen en de afbeelding zal in plaats daarvan getoond worden op zijn normale grootte.</para><para>"%1" is de standaard zoommodus voor afbeeldingen. Dit kan gewijzigd worden zodat afbeeldingen getoond worden op een vorige zoomwaarde in plaats van <link url='%2'>in de instellingen</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
nl: Zoomen om venster te vullen door breedte of hoogte passend te maken

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
nl: Vullen

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
nl: Overzicht tonen bij inzoomen

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
nl: Kleurenschema volgen

[ctx: @action]
en: Light Mode
nl: Lichte modus

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
nl: Neutrale modus

[ctx: @action]
en: Dark Mode
nl: Donkere modus

en: No document selected
nl: Geen document geselecteerd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
nl: Het percentage geheugen dat gebruikt wordt door Gwenview voor het
               de gebruiker waarschuwt en aangeeft wijzigingen op te slaan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
nl: Een lijst met bestandsnaamextensies die Gwenview niet moet proberen te
                 laden. We sluiten ook *.new uit omdat deze extensie
                 wordt gebruikt door KSaveFile voor tijdelijke bestanden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
nl: Definieert wat er gebeurt na het gaan naar afbeelding B na
                inzoomen op een gebied van afbeelding A.  Indien ingesteld op
                Automatisch passend, wordt afbeelding B uitgezoomd om op het
                scherm te passen.  Indien ingesteld op Zelfde behouden,
                zullen alle afbeeldingen dezelfde zoom en positie behouden:
                afbeelding B wordt ingesteld op dezelfde zoom parameters als
                afbeelding A (en als deze zijn gewijzigd, zal afbeelding A
                daarna worden getoond met de bijgewerkte zoom en positie).
                Indien ingesteld op Individueel zullen alle afbeeldingen hun
                eigen zoom en positie behouden: afbeelding B is initieel
                ingesteld op dezelfde zoom parameters als afbeelding A, maar
                zal dan zijn eigen zoom en positie herinneren (als deze zijn
                gewijzigd, afbeelding A zal NIET worden getoond met de
                bijgewerkte zoom en positie).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
nl: Definieert hoe kleuren gerenderd worden wanneer uw scherm
                een ICC kleurprofiel gebruikt en een afbeelding kleuren heeft die niet
                passen binnen het kleurengamut van het kleurprofiel. "Op waarneming" zal
                de kleuren van de gehele afbeelding schalen zodat ze allen passen binnen
                de mogelijkheden van het scherm. "Relatief" zal alleen de kleuren
                wijzigen die niet getoond kunnen worden en laat de andere kleuren ongemoeid.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
nl: Toon diashow in willekeurige volgorde

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
nl: Toon diashow in de modus volledig scherm

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
nl: Herhaal de afbeeldingen

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
nl: Stop bij de laatste afbeelding in de map

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
nl: Tijd tussen afbeeldingen (in seconden)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
nl: Beperk afsnijden to afbeeldingsverhouding wanneer Geavanceerde instellingen is uitgeschakeld

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
nl: Index die de geselecteerde verhouding in de keuzelijst Geavanceerde instellingen representeert

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
nl: Laatst gebruikte afsnijverhoudingsbreedte wanneer Geavanceerde instellingen is uitgeschakeld

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
nl: Laatst gebruikte afsnijverhoudingshoogte wanneer Geavanceerde instellingen is uitgeschakeld

en: Last visited: %1
nl: Laatst bezocht: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
nl: Naam

[ctx: @item:intable]
en: File Size
nl: Bestandsgrootte

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
nl: Datum aangemaakt

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
nl: Datum gewijzigd

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
nl: Datum gebruikt

[ctx: @item:intable]
en: Path
nl: Pad

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

[ctx: @item:intable]
en: Comment
nl: Toelichting

[ctx: @item:intable]
en: File Type
nl: Bestandstype

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title:column]
en: Property
nl: Eigenschap

[ctx: @title:column]
en: Value
nl: Waarde

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
nl: Kan bestand niet openen voor schrijven.

[ctx: @info]
en: No data to store.
nl: Geen gegevens om op te slaan.

en: Print Image
nl: Afbeelding afdrukken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
nl: Afbeeldingsinstellingen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
nl: Afbeeldingspositie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
nl: Schaling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
nl: &Niet schalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
nl: A&fbeelding passend op pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
nl: &Schalen naar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
nl: Verhouding behouden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
nl: Grootte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
nl: Klik op een rood oog en kies een grootte of dubbelklik om direct te corrigeren.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
nl: Onder de aanname dat het afbeeldingsformaat niet gewijzigd zal worden en
    voor afbeeldingen met verlies de waarde gebruikt wordt die gezet is in 'Opslagkwaliteit van afbeeldingen met verlies'.

en: error
nl: fout

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
nl: Grootte wijzigen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
nl: Afbeeldingsgrootte wijzigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEstimatedSizeLabel)
en: Estimated new file size:
nl: Geschatte nieuwe bestandsgrootte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
nl: Nieuwe grootte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCurrentSizeLabel)
en: Current file size:
nl: Huidige bestandsgrootte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
nl: Beeldverhouding behouden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
nl: Huidige grootte:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
nl: Voeg deze tag toe aan alle geselecteerde afbeeldingen

en: Add tag
nl: Tag toevoegen

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
nl: Lus

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
nl: Willekeurig

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
nl: Rechtsom draaien

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
nl: Linksom draaien

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
nl: Spiegelen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
nl: Omdraaien

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
nl: Transformeren

[ctx: @action]
en: Properties
nl: Eigenschappen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nl: &Beeld
