gwenview - en to nn translation catalogue (412 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
nn: Låg ressursbruk-modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
nn: Slå på dette viss du ikkje har mykje diskplass. Det vil hindra lagring av miniatyrbilete på disken og heller bruka innebygde miniatyrbilete av lågare kvalitet, om dei er tilgjengelege.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
nn: Miniatyrbilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
nn: Avgrens fargar som ikkje får plass i fargespennet til den aktive fargeprofilen, men ikkje endra andre fargar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
nn: Historikk:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
nn: Relativ fargeanalyse

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
nn: Perseptuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
nn: Skaler alle fargane likt for å få plass til dei i fargespennet til den aktive fargeprofilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
nn: Fargeframstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
nn: Hugs mapper og adresser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
nn: Bruk berre profilen innebygd i biletfila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
nn: Føreset at global farge­korrigering allereie har brukt skjermprofilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
nn: Fargeprofil:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
nn: Mellomrom for sidestolpe

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
nn: Vis

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
nn: Rediger adresse

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
nn: Sorter etter

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
nn: Karakter

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
nn: Synkande

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
nn: Miniatyrbiletdetaljar

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
nn: Filnamn

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
nn: Biletstorleik

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
nn: Filstorleik

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
nn: Karakter

[ctx: @title actions category]
en: File
nn: Fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
nn: Legg mappa til «Stadar»-elementet

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
nn: Merkt %1 av %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
nn[0]: %1 bilete
nn[1]: %1 bilete

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
nn[0]: %1 video
nn[1]: %1 videoar

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
nn: Legg til filter

en: General
nn: Generelt

en: Image View
nn: Biletvising

en: Advanced
nn: Avansert

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
nn: Kopier %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
nn[0]: Kopier %1 bilete
nn[1]: Kopier %1 bilete

[ctx: @action:button]
en: Copy
nn: Kopier

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
nn: Flytt %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
nn[0]: Flytt %1 bilete
nn[1]: Flytt %1 bilete

[ctx: @action:button]
en: Move
nn: Flytt

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
nn: Lenkje til %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
nn[0]: Lenkje til %1 bilete
nn[1]: Lenkje til %1 bilete

[ctx: @action:button]
en: Link
nn: Lenkje

en: Move Here
nn: Flytt hit

en: Copy Here
nn: Kopier hit

en: Link Here
nn: Lag lenkje hit

en: Cancel
nn: Avbryt

en: File Operations
nn: Filhandlingar

[ctx: @title actions category]
en: Edit
nn: Rediger

[ctx: Verb]
en: Copy To...
nn: Kopier til …

[ctx: Verb]
en: Move To...
nn: Flytt til …

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
nn: Lag lenkje til …

[ctx: Verb]
en: Rename...
nn: Endra namn …

[ctx: Verb]
en: Trash
nn: Legg i papirkorg

en: Restore
nn: Gjenopprett

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Create Folder...
nn: Lag mappe …

en: Open With
nn: Opna med

en: Open Containing Folder
nn: Opna mappa med innhaldet

en: Other Application...
nn: Anna program …

en: Name contains
nn: Namnet inneheld

en: Name does not contain
nn: Namnet inneheld ikkje

en: Date >=
nn: Dato (seinare enn eller nøyaktig)

en: Date =
nn: Dato (nøyaktig)

en: Date <=
nn: Dato (tidlegare enn eller nøyaktig)

en: Rating >=
nn: Karakter (høgare enn eller nøyaktig)

en: Rating =
nn: Karakter (nøyaktig)

en: Rating <=
nn: Karakter (lågare enn eller nøyaktig)

en: Tagged
nn: Har merkelapp

en: Not Tagged
nn: Har ikkje merkelapp

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
nn: Filtrer etter namn

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
nn: Filtrer etter dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
nn: Filtrer etter karakter

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
nn: Filtrer etter merkelapp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
nn: Lysbiletvising

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
nn: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
nn: Repeter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
nn: Vilkårleg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
nn: Biletinformasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
nn: Vel biletinformasjonen som skal visast …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
nn: Vis miniatyrbilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
nn: Høgd:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

en: Configure
nn: Set opp

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
nn: Set opp fullskjermsmodus

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
nn: %1 av %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
nn: Videoar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
nn: Vis videoar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
nn: Spel automatisk av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
nn: Vis melding etter siste bilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
nn: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
nn: Berre ved lysbiletvising

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
nn: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
nn: Bakgrunn ved fullskjerm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
nn: Mørkegrå tekstur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
nn: Svart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
nn: Biletkvalitet ved ikkje-tapsfri lagring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
nn: Kvalitetsnivå ved lagring av bilete i ikkje-tapsfrie format, som JPEG, WEBP, AVIF, HEIF og HEIC. Høgare kvalitet medfører større filstorleik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
nn: Handlingar for miniatyrbilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
nn: Alle knappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
nn: Vis berre utvalsknapp

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
nn: Ingen

en: Image quality:
nn: Biletkvalitet:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
nn: Lagra bilete

en: Save using another format
nn: Lagra i eit anna format

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
nn: Gwenview kan ikkje lagra bilete i formatet «%1».

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
nn: Gwenview kan ikkje lagra bilete som «%1».

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
nn: <emphasis strong='true'>Klarte ikkje lagra <filename>%1</filename>:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
nn: Du ser no på det nye dokumentet.

en: Go back to the original
nn: Gå tilbake til originalen

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
nn: &Karakter

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

[ctx: @title:window]
en: Image Information
nn: Biletinformasjon

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
nn: Rediger

en: Rotate Left
nn: Drei til venstre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
nn: Drei biletet mot venstre

en: Rotate Right
nn: Drei til høgre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
nn: Drei biletet mot høgre

en: Mirror
nn: Spegelvend

en: Flip
nn: Opp ned

en: Resize
nn: Endra storleik

en: Crop
nn: Skjer av

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
nn: Juster fargar

en: Reduce Red Eye
nn: Fjern raude auge

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
nn: Legg til påteikningar

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
nn: Legg påteikningar på %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
nn: Gwenview kan ikkje redigera denne typen bilete.

en: Image Operations
nn: Biletoperasjonar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
nn: Vis gjennomsikt med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
nn: Omkringliggjande bakgrunn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
nn: &Bakgrunn med sjakkmønster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
nn: &Einsfarga bakgrunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
nn: Åtferda til musehjulet:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
nn: Rull

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
nn: Bla gjennom

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
nn: Forstørring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
nn: Forstørringsmodus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
nn: Tilpass automatisk kvart bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
nn: Hald på same storleik og plassering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
nn: Bruk storleik og plassering per bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
nn: Forstørr mindre bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
nn: Animasjonar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
nn: Programvare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
nn: <b>Miniatyrbiletlinja</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
nn: Retning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
nn: Vassrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
nn: Loddrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
nn: Tal på rader:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
nn: Vis fleire detaljar …

[ctx: @title:group]
en: Image Information
nn: Biletinformasjon

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
nn[0]: %1 fil er vald
nn[1]: %1 filer er valde

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
nn[0]: %1 mappe er vald
nn[1]: %1 mapper er valde

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
nn: %1 og %2 er valde

en: %1 folder | %1 folders
nn[0]: %1 mappe
nn[1]: %1 mapper

en: %1 file | %1 files
nn[0]: %1 fil
nn[1]: %1 filer

en: An Image Viewer
nn: Ein biletvisar

en: Start in fullscreen mode
nn: Start med fullskjerm

en: Start in slideshow mode
nn: Start med lysbiletvising

en: A starting file or folders
nn: Startfil/-mappe

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
nn: Tøm liste

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
nn: Oppdater

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
nn: Byt ut adresse

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
nn: Bla gjennom

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
nn: Bla i mapper etter bilete

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
nn: Vis

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
nn: Vis merkte bilete

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
nn: Gå ut av fullskjermsmodus

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
nn: Gå til førre bilete

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
nn: Neste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
nn: Gå til neste bilete

[ctx: @action Go to first image]
en: First
nn: Første

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
nn: Gå til første bilete

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
nn: Siste

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
nn: Gå til siste bilete

[ctx: @action]
en: Start Page
nn: Startside

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
nn: Opna startsida

[ctx: @action]
en: Sidebar
nn: Sidestolpe

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
nn: Vis redigerings­verktøy

[ctx: @action Share images]
en: Share
nn: Del

en: Error while sharing: %1
nn: Feil ved deling: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
nn: Lenkja til det delte biletet  (<a href="%1">%1</a>) er no kopiert til utklippstavla.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
nn: Set opp

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
nn: Rediger

en: Redo
nn: Gjer om

en: Undo
nn: Angra

en: Folders
nn: Mapper

en: Information
nn: Informasjon

en: Operations
nn: Operasjonar

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
nn: Gøym sidestolpe

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
nn: Vis sidestolpe

[ctx: @title:window]
en: Open Image
nn: Opna bilete

en: Pause Slideshow
nn: Pausa lysbiletvising

en: Resume Slideshow
nn: Hald fram lysbiletvising

en: Start Slideshow
nn: Start lysbiletvising

en: Save All Changes
nn: Lagra alle endringane

en: Discard Changes
nn: Forkast endringane

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
nn[0]: Eitt bilete er endra.
nn[1]: %1 bilete er endra.

en: If you quit now, your changes will be lost.
nn: Dersom du avsluttar no, går endringane tapt.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
nn: Dette vil gøyma menylinja heilt. Du kan visa ho att ved å trykkja %1.

en: Hide menu bar
nn: Gøym menylinje

en: You reached the first document, what do you want to do?
nn: Du nådde det første dokumentet. Kva vil du gjera?

en: Stay There
nn: Vert verande

en: Go to the Last Document
nn: Gå til det siste dokumentet

en: Go Back to the Document List
nn: Gå tilbake til dokumentoversikta

en: You reached the last document, what do you want to do?
nn: Du nådde det siste dokumentet. Kva vil du gjera?

en: Go to the First Document
nn: Gå til det første dokumentet

[ctx: @action:button]
en: Rename
nn: Endra namn

en: Rename <filename>%1</filename> to:
nn: Endra namn på <filename>%1</filename> til:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
nn: Endra namn

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
nn: Lagrar …

en: &Stop
nn: &Stopp

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
nn[0]: Eitt dokument kunne ikkje lagrast:
nn[1]: %1 dokument kunne ikkje lagrast:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
nn: Du har endra mange bilete. For å unngå problem med minnet, bør du lagra endringane.

en: Current image modified
nn: Gjeldande bilete er endra

en: Previous modified image
nn: Førre endra bilete

en: Next modified image
nn: Neste endra bilete

en: One image modified | %1 images modified
nn[0]: Eitt bilete endra
nn[1]: %1 bilete endra

en: Go to first modified image
nn: Gå til første endra bilete

en: Go to it
nn: Gå til det

en: Save All
nn: Lagra alle

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
nn: Lagra alle endra bilete

en: Edit
nn: Rediger

[ctx: @action]
en: Edit Tags
nn: Rediger merkelappar

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
nn: Null

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
nn: Merkelappredigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
nn: Førre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
nn: Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
nn: Karakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
nn: Merkelappar:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
nn: Skildring

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
nn: Start ei lysbiletvising

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
nn: Start ei lysbiletvising med dei valde bileta

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
nn: Legg mappa til i «Stadar»

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
nn: Gløym denne mappa

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
nn: Gløym alle mappene

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
nn: Legg foreldermappa til «Stadar»

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
nn: Gløym denne fila

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
nn: Gløym alle filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
nn: Historikken er slått av.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
nn: Nyleg brukte mapper

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
nn: Nyleg brukte filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
nn: Stadar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
nn: Merkelappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
nn: Det er ikkje mogleg å bla gjennom etter merkelappar. Sjå til at Nepomuk er rett installert.

en: Synchronize
nn: Synkroniser

en: Show Thumbnails
nn: Vis miniatyrbilete

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
nn: Bakgrunnsfarge-modus

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
nn: Forkast endringar og oppdater

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
nn: Dette biletet er endra. Ved å oppdatera det vert alle endringane forkasta.

en: Show failed files...
nn: Vis filer med importfeil …

en: Show failed subfolders...
nn: Vis undermapper med importfeil …

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
nn[0]: Klarte ikkje importera %1 dokument.
nn[1]: Klarte ikkje importera %1 dokument.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
nn[0]: Klarte ikkje laga %1 målmappe.
nn[1]: Klarte ikkje laga %1 målmapper.

en: Failed to import documents:
nn: Klarte ikkje importera  dokument:

en: Failed to create subfolders:
nn: Klarte ikkje oppretta undermapper:

en: Shooting date
nn: Dato teken

en: Shooting time
nn: Klokkeslett teken

en: Original extension
nn: Opphavleg filetternamn

en: Original extension, in lower case
nn: Opphavleg filetternamn – med små bokstavar

en: Original filename
nn: Opphavleg filnamn

en: Original filename, in lower case
nn: Opphavleg filnamn – med små bokstavar

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
nn[0]: Eit dokument er importert.
nn[1]: %1 dokument er importert.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
nn[0]: Eitt dokument er utelate, då det var importert frå før.
nn[1]: %1 dokument er utelatne, då dei var importerte frå før.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
nn[0]: Eitt av dei har fått nytt namn, då eit anna dokument med same namn var importert frå før.
nn[1]: %1 av dei har fått nye namn, då andre dokument med same namn var importerte frå før.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
nn[0]: Vil du sletta det importerte dokumentet frå eininga?
nn[1]: Vil du sletta dei %1 importerte dokumenta frå eininga?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
nn[0]: Vil du sletta det utelatne dokumentet frå eininga?
nn[1]: Vil du sletta dei %1 utelatne dokumenta frå eininga?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
nn[0]: Vil du sletta det importerte eller utelatne dokumentet frå eininga?
nn[1]: Vil du sletta dei %1 importerte eller utelatne dokumenta frå eininga?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
nn: Importering fullført

en: Keep
nn: Behald

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
nn[0]: Klarte ikkje sletta dokumentet:
    %2
nn[1]: Klarte ikkje sletta dokumenta:
    %2

en: Retry
nn: Prøv på nytt

en: Ignore
nn: Ignorer

en: What do you want to do now?
nn: Kva vil du gjera?

en: View Imported Documents with Gwenview
nn: Vis importerte dokument med Gwenview

en: Import more Documents
nn: Importer fleire dokument

en: Quit
nn: Avslutt

en: Could not create destination folder.
nn: Klarte ikkje laga målmappe.

en: Could not create temporary upload folder.
nn: Klarte ikkje laga mellombels opplastingsmappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
nn: Endra namn på dokument automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
nn: Endra namn på format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
nn: Førehandsvising:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
nn: <i>Skriv inn tekst eller trykk på elementa nedanfor for å tilpassa formatet</i>

en: Gwenview Importer
nn: Gwenview-importering

en: Photo Importer
nn: Fotoimportering

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
nn: Einings-UDI, brukt til å henta informasjon om eininga (namn, ikon m.m.)

en: Device UDI
nn: Einings-UDI

en: Source folder
nn: Kjeldemappe

en: Missing required source folder argument.
nn: Manglar obligatorisk argument for kjeldemappe.

en: Too many arguments.
nn: For mange oppgjevne argument.

en: Invalid source folder.
nn: Ugyldig kjeldemappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
nn: Importerer dokument …

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
nn: Støtte for kameraet ditt er ikkje installert.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
nn: Biblioteket for støtte av protokollen «%1» er ikkje installert. Feilmelding: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
nn: Biblioteket for støtte av protokollen «%1» er ikkje installert.

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
nn: Installer støtte for dette kameraet …

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
nn: Installer protokollstøtte for «%1» …

en: Import Selected
nn: Importer merkte

en: Import All
nn: Importer alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
nn: Vel dokumenta som skal importerast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
nn: Innstillingar …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
nn: Vel mål for importen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
nn: Viser innhaldet i:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
nn: © 2000–2022 Gwenview-utviklarane

en: Current Maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Developer
nn: Utviklar

en: Adjust Colors
nn: Juster fargar

en: Brightness:
nn: Lysstyrke:

en: Contrast:
nn: Kontrast:

en: Current Image
nn: Gjeldande bilete

en: Square
nn: Kvadratisk

en: This Screen
nn: Denne skjermen

en: Landscape
nn: Liggjande

en: ISO (A4, A3...)
nn: ISO (A4, A3, …)

en: Portrait
nn: Ståande

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
nn: Breidd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
nn: Høgd

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
nn: Breidd/høgd-forhold:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
nn: Storleik:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
nn: Plassering:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
nn: Hald fast breidd/høgd-forhold

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
nn: Gwenview kan ikkje redigera denne typen dokument.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
nn: Gwenview kan ikkje visa dokument av typen %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
nn: Klarte ikkje opna fila %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
nn: Klarte ikkje lasta inn metainformasjon.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
nn: Klarte ikkje lasta inn bilete.

en: Could not load document %1
nn: Klarte ikkje lasta dokumentet %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
nn: Klarte ikkje opna fila for skriving. Sjå til at du har dei nødvendige løyva for <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
nn: Klarte ikkje overskriva fila. Sjå til at du har dei nødvendige skriveløyva for <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
nn: Legg i papirkorg

[ctx: @action:button]
en: Deselect
nn: Fjern merking

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
nn: Gwenview veit ikkje korleis denne typen dokument skal visast

en: Loading <filename>%1</filename> failed
nn: Klarte ikkje lasta <filename>%1</filename>

en: Zoom to Fit
nn: Forminsk til ledig plass

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
nn: Tilpass storleik

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
nn: Tilpass biletet til visingsområdet

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
nn: Forstørr til å fylla vindauget i breidda eller høgda

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
nn: Fyll

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
nn: Vis fugleperspektiv ved forstørring

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
nn: Bruk temafargane

[ctx: @action]
en: Light Mode
nn: Lys bakgrunn

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
nn: Nøytral bakgrunn

[ctx: @action]
en: Dark Mode
nn: Mørk bakgrunn

en: No document selected
nn: Ingen dokument er merkte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
nn: Prosentdelen av minnet Gwenview må bruka før brukaren
                får ei åtvaring og ei oppmoding om å lagra endringane.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
nn: Ei liste over filetternamn som Gwenview ikkje skal prøva å
              lasta inn. Me utelèt òg *.new, sidan dette er etternamnet
             som KSaveFile brukar for mellombelse filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
nn: Avgjer kva som skjer når du går til bilete B etter å ha
                forstørra bilete A. Viss det er sett til «AutoFit»,
                vert bilete B justert til å passa med skjermen.
                Viss det er sett til «KeepSame», vil alle bileta dela
                same forstørring og plassering: Bilete B vert sett
                til same forstørring og plassering som bilete A
                (og viss desse vert endra, vert bilete A vist med 
                oppdatert forstørring og posisjon). Viss det er sett 
                til «Individual», vil kvart bilete hugsa si eiga
                forstørring og plassering: Bilete B får først same
                innstillingar som bilete A, men hugsar deretter si
                eiga forstørring og plassering (viss desse vert endra,
                vert IKKJE bilete A vist med oppdatert forstørring
                og plassering).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
nn: Avgjer korleis fargar skal visast når skjermen brukar ein ICC-fargeprofil
                og eit bilete inneheld fargar som ikkje får plass i fargespennet til
                profilen. «Perseptuell» vil skalera alle fargane til biletet likt og
                slik at dei får plass i fargespennet. «Relativ» vil berre berre avgrensa
                dei fargane som ikkje får plass i fargespennet og vil la dei andre
                verta verande slik dei er.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
nn: Vis bileta i lysbiletframvisinga i tilfeldig rekkjefølgje

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
nn: Vis lysbiletvisinga med fullskjerm

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
nn: Vis bileta om og om att

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
nn: Stopp ved det siste biletet i mappa

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
nn: Kor lenge kvart bilete skal visast (i sekund)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
nn: Avgrens avskjering til breidd/høgd-forholdet når avanserte innstillingar er slått av

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
nn: Indeksen representerer det forholdet valt i avanserte innstillingar

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
nn: Sist brukte relativ breidd når avanserte innstillingar er på

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
nn: Sist brukte relativ høgd når avanserte innstillingar er på

en: Last visited: %1
nn: Sist sett: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @item:intable]
en: File Size
nn: Filstorleik

[ctx: @item:intable]
en: File Time
nn: Filtidspunkt

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
nn: Biletstorleik

[ctx: @item:intable]
en: Comment
nn: Merknad

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
nn: %1 × %2

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
nn: (%1 MP)

[ctx: @title:column]
en: Property
nn: Eigenskap

[ctx: @title:column]
en: Value
nn: Verdi

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
nn: Klarte ikkje opna fila for skriving.

[ctx: @info]
en: No data to store.
nn: Ingen data å lagra.

en: Print Image
nn: Skriv ut bilete

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
nn: Biletinnstillingar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
nn: Biletplassering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
nn: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
nn: &Inga skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
nn: &TIlpass biletet til sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
nn: &Skaler til:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
nn:  ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
nn: millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
nn: centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
nn: tommar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
nn: Fast høgd/breidd-forhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
nn: Storleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
nn: Trykk på eit raudt auge og vel augestorleik, eller dobbeltklikk for å retta opp direkte.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
nn: Føreset at biletformatet ikkje vert endra, og brukar verdiane
    under «Biletkvalitet ved ikkje-tapsfri lagring» for slike format.

en: error
nn: feil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
nn: Endra storleik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
nn: Endra storleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
nn: Ny storleik:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
nn:  pikslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
nn: Hald fast på høgd/breidd-forhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
nn: Gjeldande storleik:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
nn: Bruk denne merkelappen på alle dei merkte bileta

en: Add tag
nn: Legg til merkelapp

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
nn: Repeter

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
nn: Vilkårleg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
nn: Drei til høgre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
nn: Drei til venstre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
nn: Spegelvend

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
nn: Opp ned

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
nn: Omform

[ctx: @action]
en: Properties
nn: Eigenskapar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis
