gwenview - en to oc translation catalogue (40 entries)

en: Move Here
oc: Desplaçar aicí

en: Copy Here
oc: Copiar aicí

en: Cancel
oc: Anullar

en: File Operations
oc: Operacions suls fichièrs

[ctx: Verb]
en: Trash
oc: Banasta

en: Properties
oc: Propietats

en: Create Folder...
oc: Crear un repertòri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
oc: Diaporamà

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
oc: Nautor :

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
oc: Barra d'espleches principala

en: Mirror
oc: Miralh

en: Flip
oc: Coalevar

en: Resize
oc: Redimensionar

en: Crop
oc: Rosegar

en: Image Operations
oc: Operacions d'imatge

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
oc: Tornar cargar

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
oc: Precedent

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
oc: Seguent

en: Redo
oc: Tornar far

en: Undo
oc: Anullar

[ctx: @title:window]
en: Open Image
oc: Dobrir un imatge

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
oc: Enregistrament...

en: Save All
oc: Tot enregistrar

en: Edit
oc: Edicion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
oc: Etiquetas :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
oc: Acorchis

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
oc: Filtre

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
oc: Nom

[ctx: @item:intable]
en: File Size
oc: Nom de fichièr

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
oc: Talha d'imatge

[ctx: @title:column]
en: Property
oc: Propietat

[ctx: @title:column]
en: Value
oc: Valor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
oc: Paramètres de l'imatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
oc: Redimensionament

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
oc: Milimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
oc: Centimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
oc: Poces

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
oc: Aleatòri

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
oc: Aficha&tge
