gwenview - en to pt translation catalogue (417 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
pt: Modo de utilização de recursos baixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
pt: Active esta opção se não quiser ter ocupada uma grande parte do espaço em disco. Isto irá evitar a gravação de miniaturas no disco e irá preferir as miniaturas incorporadas de menor qualidade, caso estejam disponíveis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
pt: Miniaturas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
pt: Ajusta as cores que não cabem no gamute de cores do perfil activo, deixando as outras cores intocadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
pt: Histórico:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
pt: Colorimétrica Relativa

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
pt: Percepção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
pt: Ajusta a escala de todas as cores por igual para as colocar dentro do gamute de cores do perfil activo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
pt: Tentativa de desenho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
pt: Recordar as pastas e URL's

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
pt: Aplicar apenas o perfil incorporado no ficheiro de imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
pt: Assumir que a correcção de cores no sistema já aplica o perfil do monitor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
pt: Perfil de cores:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
pt: Espaço do Alinhamento da Barra Lateral

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
pt: Ver

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
pt: Editar a Localização

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
pt: Ordenar Por

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
pt: Data

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
pt: Descendente

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
pt: Detalhes da Miniatura

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
pt: Data

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
pt: Tamanho do Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: @title actions category]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
pt: Adicionar a Pasta aos Locais

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
pt: Foram seleccionados %1 de %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
pt[0]: %1 imagem
pt[1]: %1 imagens

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
pt[0]: %1 vídeo
pt[1]: %1 vídeos

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
pt: Adicionar um Filtro

en: General
pt: Geral

en: Image View
pt: Vista da Imagem

en: Advanced
pt: Avançado

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
pt: Copiar o %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
pt[0]: Copiar %1 imagem
pt[1]: Copiar %1 imagens

[ctx: @action:button]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
pt: Mover o %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
pt[0]: Mover %1 imagem
pt[1]: Mover %1 imagens

[ctx: @action:button]
en: Move
pt: Mover

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
pt: Criar uma ligação do %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
pt[0]: Criar uma ligação de %1 imagem
pt[1]: Criar ligações de %1 imagens

[ctx: @action:button]
en: Link
pt: Ligar

en: Move Here
pt: Mover para Aqui

en: Copy Here
pt: Copiar para Aqui

en: Link Here
pt: Criar uma Ligação Aqui

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File Operations
pt: Operações Com Ficheiros

[ctx: @title actions category]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: Verb]
en: Copy To...
pt: Copiar Para...

[ctx: Verb]
en: Move To...
pt: Mover Para...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
pt: Ligar a...

[ctx: Verb]
en: Rename...
pt: Mudar o nome...

[ctx: Verb]
en: Trash
pt: Enviar para o Lixo

en: Restore
pt: Repor

en: Properties
pt: Propriedades

en: Create Folder...
pt: Criar uma Pasta...

en: Open With
pt: Abrir Com

en: Open Containing Folder
pt: Abrir a Pasta Respectiva

en: Other Application...
pt: Outra Aplicação...

en: Name contains
pt: O nome contém

en: Name does not contain
pt: O nome não contém

en: Date >=
pt: Data >=

en: Date =
pt: Data =

en: Date <=
pt: Data <=

en: Rating >=
pt: Classificação >=

en: Rating =
pt: Classificação =

en: Rating <=
pt: Classificação <=

en: Tagged
pt: Com Marca

en: Not Tagged
pt: Sem Marca

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
pt: Filtrar por Nome

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
pt: Filtrar por Data

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
pt: Filtrar por Classificação

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
pt: Filtrar por Marca

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
pt: Apresentação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
pt: Intervalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
pt: Ciclo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
pt: Aleatório

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
pt: Informações da Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
pt: Seleccionar a Informação da Imagem a Mostrar...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
pt: Miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
pt: Mostrar as miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
pt: Altura:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
pt[0]: %1 s
pt[1]: %1 s

en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
pt: Configurar o modo de ecrã completo

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
pt: %1 de %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
pt: Vídeos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
pt: Mostrar os vídeos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
pt: Reproduzir automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
pt: Notificar após atingir a última imagem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
pt: Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
pt: Apenas durante as apresentações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
pt: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
pt: Fundo do ecrã completo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
pt: Textura cinzenta-escura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
pt: Preto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
pt: Qualidade da gravação de imagens com perdas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
pt: O nível de qualidade ao gravar as imagens com formatos de imagens com perdas, como o JPEG, WEBP, AVIF, HEIF e HEIC. Uma maior qualidade aumenta o tamanho do ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
pt: Acções da miniatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
pt: Todos os botões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
pt: Mostrar apenas o botão de selecção

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
pt: Nenhuma

en: Image quality:
pt: Qualidade das imagens:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
pt: Gravar a Imagem

en: Save using another format
pt: Gravar noutro formato

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
pt: O Gwenview não consegue gravar as imagens no formato '%1'.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
pt: O Gwenview não consegue gravar as imagens no formato '%1'.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
pt: <emphasis strong='true'>A gravação de <filename>%1</filename> foi mal-sucedida:</emphasis><nl/>%2

en: You are now viewing the new document.
pt: Você está agora a ver o documento novo.

en: Go back to the original
pt: Voltar ao original

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
pt: &Classificação

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

[ctx: @title:window]
en: Image Information
pt: Informação da Imagem

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
pt: Editar

en: Rotate Left
pt: Rodar para a Esquerda

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
pt: Rodar a imagem para a esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar para a Direita

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
pt: Rodar a imagem para a direita

en: Mirror
pt: Espelho

en: Flip
pt: Inverter

en: Resize
pt: Dimensionar

en: Crop
pt: Recortar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
pt: Ajustar as Cores

en: Reduce Red Eye
pt: Redução de Olhos Vermelhos

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
pt: Anotar

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
pt: Anotar o %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
pt: O Gwenview não consegue editar este tipo de imagem.

en: Image Operations
pt: Operações na Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
pt: Mostrar a transparência com:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
pt: Fundo envolvente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
pt: Fundo em &xadrez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
pt: &Cor de fundo sólida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
pt: Comportamento da roda do rato:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
pt: Deslocar

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
pt: Escolher

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
pt: Ampliação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
pt: Modo de ampliação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
pt: Auto-ajustar cada imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
pt: Manter a mesma ampliação e posição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
pt: Ampliação e posição por imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
pt: Aumentar as páginas menores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
pt: Animações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
pt: Aplicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
pt: Nenhuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
pt: <b>Barra de Miniaturas</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
pt: Orientação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
pt: Número de linhas:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
pt: Mostrar mais detalhes...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
pt: Informações da Imagem

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
pt[0]: %1 ficheiro seleccionado
pt[1]: %1 ficheiros seleccionados

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
pt[0]: %1 pasta seleccionada
pt[1]: %1 pastas seleccionadas

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
pt: %1 e %2 seleccionados

en: %1 folder | %1 folders
pt[0]: %1 pasta
pt[1]: %1 pastas

en: %1 file | %1 files
pt[0]: %1 ficheiro
pt[1]: %1 ficheiros

en: An Image Viewer
pt: Um Visualizador de Imagens

en: Start in fullscreen mode
pt: Iniciar com o ecrã completo

en: Start in slideshow mode
pt: Iniciar no modo de apresentação

en: A starting file or folders
pt: Um ficheiro ou pastas iniciais

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
pt: Limpar a Lista

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
pt: Recarregar

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
pt: Substituir a Localização

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
pt: Escolher

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
pt: Escolher imagens em pastas

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
pt: Ver

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
pt: Ver as imagens seleccionadas

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
pt: Ir para a imagem anterior

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
pt: Ir para a imagem seguinte

[ctx: @action Go to first image]
en: First
pt: Primeira

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
pt: Ir para a primeira imagem

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
pt: Última

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
pt: Ir para a última imagem

[ctx: @action]
en: Start Page
pt: Página Inicial

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
pt: Abrir a página inicial

[ctx: @action]
en: Sidebar
pt: Barra Lateral

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
pt: Mostrar as Ferramentas de Edição

[ctx: @action Share images]
en: Share
pt: Partilhar

en: Error while sharing: %1
pt: Erro ao partilhar: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
pt: A ligação partilhada para a imagem (<a href="%1">%1</a>) foi copiada para a área de transferência.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
pt: Editar

en: Redo
pt: Refazer

en: Undo
pt: Desfazer

en: Folders
pt: Pastas

en: Information
pt: Informação

en: Operations
pt: Operações

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
pt: Esconder a barra lateral

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
pt: Mostrar a barra lateral

[ctx: @title:window]
en: Open Image
pt: Abrir a Imagem

en: Pause Slideshow
pt: Pausar a Apresentação

en: Resume Slideshow
pt: Retomar a Apresentação

en: Start Slideshow
pt: Iniciar a Apresentação

en: Save All Changes
pt: Gravar Todas as Alterações

en: Discard Changes
pt: Esquecer as Alterações

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
pt[0]: Foi modificada %1 imagem.
pt[1]: Foram modificadas %1 imagens.

en: If you quit now, your changes will be lost.
pt: Se sair agora, as suas alterações perder-se-ão.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
pt: Isto irá esconder o menu por completo. Podê-lo-á mostrar de novo se escrever %1.

en: Hide menu bar
pt: Esconder o menu

en: You reached the first document, what do you want to do?
pt: Atingiu o primeiro documento; o que deseja fazer?

en: Stay There
pt: Ficar Aí

en: Go to the Last Document
pt: Ir Para o Último Documento

en: Go Back to the Document List
pt: Voltar à Lista de Documentos

en: You reached the last document, what do you want to do?
pt: Atingiu o último documento; o que deseja fazer?

en: Go to the First Document
pt: Ir para o Primeiro Documento

[ctx: @action:button]
en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Rename <filename>%1</filename> to:
pt: Mudar o nome de <filename>%1</filename> para:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
pt: Mudar o Nome

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
pt: A gravar...

en: &Stop
pt: &Parar

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
pt[0]: Não foi possível gravar um documento:
pt[1]: Não foi possível gravar %1 documentos:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
pt: Modificou demasiadas imagens. Para evitar problemas de memória, deverá gravar as suas alterações.

en: Current image modified
pt: Imagem actual modificada

en: Previous modified image
pt: Imagem modificada anterior

en: Next modified image
pt: Imagem modificada seguinte

en: One image modified | %1 images modified
pt[0]: Uma imagem modificada
pt[1]: %1 imagens modificadas

en: Go to first modified image
pt: Ir para a primeira imagem modificada

en: Go to it
pt: Ir para ela

en: Save All
pt: Gravar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
pt: Gravar todas as imagens modificadas

en: Edit
pt: Editar

[ctx: @action]
en: Edit Tags
pt: Editar as Marcas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
pt: Editor de Marcas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
pt: Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
pt: Seguinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
pt: Classificação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
pt: Marcas:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
pt: Descrição

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
pt: Iniciar uma Apresentação

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
pt: Iniciar uma apresentação com as imagens seleccionadas

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
pt: Adicionar a Pasta aos Locais

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
pt: Esquecer esta Pasta

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
pt: Esquecer Todas as Pastas

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
pt: Adicionar a Pasta Actual aos Locais

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
pt: Esquecer este Ficheiro

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
pt: Esquecer Todos os Ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
pt: O histórico foi desactivado.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
pt: Pastas Recentes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
pt: Ficheiros Recentes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
pt: Locais

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
pt: Marcas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
pt: A navegação por marcas não está disponível. Certifique-se que o Nepomuk está instalado devidamente no seu computador.

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Show Thumbnails
pt: Mostrar as Miniaturas

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
pt: <para>Isto activa/desactiva uma pequena barra que mostra todas as outras imagens na pasta actual. A selecção de uma delas altera a imagem visualizada de momento.</para><para>Seleccione várias imagens ao mesmo tempo para as ver lado a lado.</para><para>A barra poderá ser movida opcionalmente para o lado direito do ecrã e conter várias filas de imagens; <link url='%1'>configurar estas opções na configuração</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
pt: Modo da Cor de Fundo

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
pt: Esquecer as Alterações e Recarregar

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
pt: Esta imagem foi modificada. O seu recarregamento irá perder todas as suas alterações.

en: Show failed files...
pt: Mostrar os ficheiros falhados...

en: Show failed subfolders...
pt: Mostrar as sub-pastas falhadas...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
pt[0]: Não foi possível importar %1 documento.
pt[1]: Não foi possível importar %1 documentos.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
pt[0]: Não foi possível criar %1 sub-pasta de destino.
pt[1]: Não foi possível criar %1 sub-pastas de destino.

en: Failed to import documents:
pt: Não foi possível importar os documentos:

en: Failed to create subfolders:
pt: Não foi possível criar as sub-pastas:

en: Shooting date
pt: Data da fotografia

en: Shooting time
pt: Hora da fotografia

en: Original extension
pt: Extensão original

en: Original extension, in lower case
pt: Extensão original, em minúsculas

en: Original filename
pt: Nome do ficheiro original

en: Original filename, in lower case
pt: Nome do ficheiro original, em minúsculas

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
pt[0]: Foi importado um documento.
pt[1]: Foram importados %1 documentos.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
pt[0]: Foi ignorado um documento, por já ter sido importado.
pt[1]: Foram ignorados %1 documento, por já terem sido importados.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
pt[0]: Um deles mudou de nome, porque já tinha sido importado outro documento com o mesmo nome.
pt[1]: %1 deles mudaram de nome, porque já tinham sido importados outros documentos com o mesmo nome.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
pt[0]: Deseja apagar o documento importado do dispositivo?
pt[1]: Deseja apagar os %1 documentos importados do dispositivo?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
pt[0]: Deseja apagar o documento ignorado do dispositivo?
pt[1]: Deseja apagar os %1 documentos ignorados do dispositivo?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
pt[0]: Deseja apagar o documento importado ou ignorado do dispositivo?
pt[1]: Deseja apagar os %1 documentos importados ou ignorados do dispositivo?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
pt: Importação Terminada

en: Keep
pt: Manter

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
pt[0]: Não foi possível apagar o documento:
    %2
pt[1]: Não foi possível apagar os documentos:
    %2

en: Retry
pt: Repetir

en: Ignore
pt: Ignorar

en: What do you want to do now?
pt: O que deseja fazer agora?

en: View Imported Documents with Gwenview
pt: Ver os Documentos Importados com o Gwenview

en: Import more Documents
pt: Importar mais documentos

en: Quit
pt: Sair

en: Could not create destination folder.
pt: Não foi possível criar a pasta de destino.

en: Could not create temporary upload folder.
pt: Não foi possível criar a pasta temporária de envio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
pt: Mudar automaticamente os nomes dos documentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
pt: Formato da Mudança de Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
pt: Antevisão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
pt: <i>Escreva o texto ou carregue nos itens abaixo para personalizar o formato</i>

en: Gwenview Importer
pt: Importador do Gwenview

en: Photo Importer
pt: Importador de Fotografias

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
pt: O UDI do dispositivo, usado para obter informações sobre o dispositivo (nome, ícone...)

en: Device UDI
pt: UDI do Dispositivo

en: Source folder
pt: Pasta de origem

en: Missing required source folder argument.
pt: Falta o argumento obrigatório da pasta de origem.

en: Too many arguments.
pt: Demasiados argumentos.

en: Invalid source folder.
pt: A pasta de origem é inválida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
pt: A importar os documentos...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
pt: O suporte para a sua máquina fotográfica não está instalado.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
pt: A biblioteca de suporte do protocolo "%1" não está instalada. Erro: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
pt: A biblioteca de suporte do protocolo "%1" não está instalada.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
pt: Depois de terminar o processo de instalação, reinicie este Importador para continuar.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
pt: Lançar o Discover para instalar a biblioteca de suporte do protocolo "%1"

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
pt: Instalar o Suporte para esta Câmara…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
pt: Precisa de ter o Kamera instalado no seu sistema para ler a partir da máquina fotográfica. Carregue aqui para o Discover instalar o Kamera, de forma a activar o suporte do protocolo "camera:/" no seu sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
pt: Instalar o Suporte do Protocolo "%1"…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
pt: Carregue aqui para lançar o Discover e instalar a biblioteca de suporte ao protocolo em falta "%1:/" no seu sistema.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
pt: Procurar na Web como Instalar o Suporte do Protocolo "%1"…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
pt: Como instalar o suporte para o protocolo "%1" no Linux

en: Import Selected
pt: Importar os Seleccionados

en: Import All
pt: Importar Tudo

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
pt: Não foi possível abrir o Discover.<nl/>Verifique por favor se o Discover está instalado no seu sistema ou se o gestor de pacotes do seu sistema para instalar o pacote "Kamera".

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
pt: Não foi possível abrir o Discover.<nl/>Verifique por favor se o Discover está instalado no seu sistema ou se o gestor de pacotes do seu sistema para instalar a biblioteca de suporte ao protocolo "%1".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
pt: Seleccione os documentos a importar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
pt: Configuração...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
pt: Indique o destino da importação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
pt: A listar o conteúdo de:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
pt: Copyright 2000-2022 dos autores do Gwenview

en: Current Maintainer
pt: Manutenção Actual

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Adjust Colors
pt: Ajustar as Cores

en: Brightness:
pt: Brilho:

en: Contrast:
pt: Contraste:

en: Gamma:
pt: Gama:

en: Current Image
pt: Imagem Actual

en: Square
pt: Quadrado

en: This Screen
pt: Este Ecrã

en: Landscape
pt: Paisagem

en: US Letter
pt: Carta EUA

en: Portrait
pt: Retrato

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
pt: Largura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
pt: Altura

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
pt: Configuração avançada

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
pt: Proporções:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
pt: Posição:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
pt: Preservar as proporções da imagem

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
pt: O Gwenview não consegue gravar este tipo de documentos.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
pt: O Gwenview não consegue apresentar documentos do tipo %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
pt: O carregamento dos meta-dados falhou.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
pt: O carregamento da imagem falhou.

en: Could not load document %1
pt: Não foi possível carregar o documento %1

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro para escrita; verifique se tem as permissões necessárias em <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
pt: Não foi possível substituir o ficheiro; verifique se tem as permissões necessárias em <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
pt: Enviar para o Lixo

[ctx: @action:button]
en: Deselect
pt: Deseleccionar

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
pt: O Gwenview não sabe como apresentar este tipo de documento

en: Loading <filename>%1</filename> failed
pt: O carregamento de <filename>%1</filename> falhou

en: Zoom to Fit
pt: Ampliar para Caber

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
pt: Caber

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
pt: Ajustar a imagem à área de visualização

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
pt: <para>Isto ajusta a imagem à área de visualização disponível:<list><item>As imagens maiores que a área de visualização são apresentadas num tamanho menor, de forma a que caibam.</item><item>As imagens menores que a área de visualização são apresentadas com o seu tamanho normal. Se as imagens menores deverão usar em alternativa toda a área de visualização disponível, active a opção <emphasis>Aumentar as imagens menores</emphasis> <link url='%2'>na configuração</link>.</item></list></para><para>Se a "%1" já estiver activa, ao carregar nela de novo irá desactivá-la e a imagem será apresentada no seu tamanho normal em alternativa.</para><para>O "%1" é o modo de ampliação predefinido para as imagens. Isto pode ser alterado de forma que as imagens são apresentadas num nível de ampliação anterior como alternativa <link url='%2'>na configuração</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
pt: Ampliar para preencher a janela, ajustando a largura e a altura

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
pt: Preencher

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
pt: Mostrar a Visão Geral ao Ampliar

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
pt: Seguir o esquema de cores

[ctx: @action]
en: Light Mode
pt: Modo Claro

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
pt: Modo Neutro

[ctx: @action]
en: Dark Mode
pt: Modo Escuro

en: No document selected
pt: Nenhum documento seleccionado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
pt: A percentagem de memória usada pelo Gwenview, antes de
    este avisar o utilizador e sugerir a gravação das alterações.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
pt: Uma lista das extensões de ficheiros que o Gwenview não deverá tentar
    carregar. Isto é útil para excluir os ficheiros RAW que sejam reconhecidos
    como TIFF ou JPEG. São excluídos também os ficheiros .new, dado que esta
    é a extensão usada pelos ficheiros temporários do KSaveFile.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
pt: Define o que acontece quando passar para a imagem B depois de
    ter ampliado uma dada área da imagem A. Se estiver configurado
    como Auto-Ajuste, a imagem B é reduzida para caber no ecrã.
    Se estiver configurado como 'Manter a Mesa', todas as imagens
    irão partilhar a mesma ampliação e posição: a imagem B será
    configurada com os mesmos parâmetros que a imagem A (e se estes
    forem alterados, a imagem A será então apresentada com a ampliação
    e posição actualizadas). Se estiver configurada como 'Individual',
    todas as imagens irão recordar as suas próprias ampliações e posições:
    a imagem B será configurada inicialmente com os mesmos parâmetros
    que a imagem A, mas depois passará a recordar os seus próprios
    parâmetros (se estes forem alterados, a imagem A NÃO será apresentada
    com a ampliação e posição actualizadas).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
pt: Define como são desenhadas as cores, quando o seu ecrã
                usar um perfil de cores ICC e uma imagem tiver cores que não
                pertençam ao gamute de cores do perfil. A "Percepção" irá
                ajustar a escala das cores da imagem inteira, de modo que todas
                caibam dentro das capacidades do dispositivo. A "Relativa" irá
                ajustar apenas as cores que não possam ser apresentadas,
                deixando as outras cores na mesma.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
pt: Mostrar uma apresentação aleatória das imagens

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
pt: Iniciar a apresentação com o ecrã completo

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
pt: Circular pelas imagens

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
pt: Parar na última imagem da pasta

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
pt: Intervalo entre imagens (em segundos)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
pt: Restringir o recorte às proporções da imagem quando a Configuração Avançada estiver desactivada

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
pt: Índice que representa as proporções seleccionadas na lista da Configuração Avançada

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
pt: Última largura da proporção de recorte usada quando está activada a Configuração Avançada

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
pt: Última altura da proporção de recorte usada quando está activada a Configuração Avançada

en: Last visited: %1
pt: Última visita: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @item:intable]
en: File Size
pt: Tamanho do Ficheiro

[ctx: @item:intable]
en: File Time
pt: Hora do Ficheiro

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

[ctx: @item:intable]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
pt: Geral

[ctx: @title:column]
en: Property
pt: Propriedade

[ctx: @title:column]
en: Value
pt: Valor

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro para escrita.

[ctx: @info]
en: No data to store.
pt: Não existem dados para guardar.

en: Print Image
pt: Imprimir a Imagem

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
pt: Configuração da Imagem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
pt: Posição da Imagem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
pt: A dimensionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
pt: Se&m escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
pt: Ajustar a imagem à &página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
pt: Dimen&sionar para:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
pt: Milímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
pt: Centímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
pt: Polegadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
pt: Manter as proporções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
pt: Carregue num olho vermelho e escolha um tamanho, ou faça duplo-click para corrigir de forma instantânea.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
pt: Assumindo que o formato da imagem não será alterado e para as imagens
    com perdas que usam o valor definido na 'Qualidade da imagem com perdas'.

en: error
pt: erro

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
pt: Dimensionar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
pt: Dimensionar a Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
pt: Novo tamanho:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
pt:  pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
pt: Manter as proporções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
pt: Tamanho actual:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
pt: Atribuir esta marca a todas as imagens seleccionadas

en: Add tag
pt: Adicionar uma marca

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
pt: Ciclo

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
pt: Aleatório

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
pt: Rodar para a Direita

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
pt: Rodar para a Esquerda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
pt: Espelho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
pt: Inverter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
pt: Transformar

[ctx: @action]
en: Properties
pt: Propriedades

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver
