gwenview - en to ro translation catalogue (398 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
ro: Regim de economisire a resurselor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
ro: Activați această opțiune dacă nu aveți mult spațiu pe disc. Aceasta va evita stocarea miniaturilor pe disc și va prefera miniaturile înglobate de calitate mai joasă dar mai rapide de încărcat, dacă sunt disponibile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
ro: Miniaturi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
ro: Istoric:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
ro: Colorimetric relativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
ro: Intenția de randare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
ro: Memorează dosare și URL-uri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
ro: Aplică doar profilul înglobat în fișierul imaginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
ro: Presupune că corecția de culori din sistem aplică deja profilul monitorului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
ro: Profil de culori:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
ro: Spațiator de aliniere în bara laterală

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
ro: Editează locația

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ro: Sortează după

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ro: Nume

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
ro: Dată

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
ro: Descrescător

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
ro: Detalii imagini miniaturizate

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ro: Denumire fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
ro: Data

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ro: Dimensiune fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ro: Punctaj

[ctx: @title actions category]
en: File
ro: Fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
ro: Adaugă dosar la Favorite

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
ro: %1 din %2 alese (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
ro[0]: %1 imagine
ro[1]: %1 imagini
ro[2]: %1 de imagini

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
ro[0]: %1 videoclip
ro[1]: %1 videoclipuri
ro[2]: %1 de videoclipuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
ro: Adaugă filtrare

en: General
ro: Generale

en: Image View
ro: Mod vizualizare imagine

en: Advanced
ro: Avansate

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
ro: Copiază %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
ro[0]: Copiază %1 imagine
ro[1]: Copiază %1 imagini
ro[2]: Copiază %1 de imagini

[ctx: @action:button]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
ro: Mută %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
ro[0]: Mută %1 imagine
ro[1]: Mută %1 imagini
ro[2]: Mută %1 de imagini

[ctx: @action:button]
en: Move
ro: Mută

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
ro: Leagă %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
ro[0]: Leagă %1 imagine
ro[1]: Leagă %1 imagini
ro[2]: Leagă %1 de imagini

[ctx: @action:button]
en: Link
ro: Leagă

en: Move Here
ro: Mută aici

en: Copy Here
ro: Copiază aici

en: Link Here
ro: Leagă aici

en: Cancel
ro: Renunță

en: File Operations
ro: Operații cu fișiere

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: Verb]
en: Copy To...
ro: Copiază la...

[ctx: Verb]
en: Move To...
ro: Mută la...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
ro: Fă legătură la...

[ctx: Verb]
en: Rename...
ro: Redenumire...

[ctx: Verb]
en: Trash
ro: Gunoi

en: Restore
ro: Restabilește

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Create Folder...
ro: Creează dosar...

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Other Application...
ro: Altă aplicație...

en: Name contains
ro: Numele conține

en: Name does not contain
ro: Numele nu conține

en: Date >=
ro: Data >=

en: Date =
ro: Data =

en: Date <=
ro: Data <=

en: Rating >=
ro: Punctaj >=

en: Rating =
ro: Punctaj =

en: Rating <=
ro: Punctaj <=

en: Tagged
ro: Cu etichetă

en: Not Tagged
ro: Fără etichetă

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
ro: Filtrare după nume

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
ro: Filtrare după dată

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
ro: Filtrare după notă

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
ro: Filtrare după etichetă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
ro: Diaporamă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
ro: Buclă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
ro: Aleator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
ro: Informații imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
ro: Alege informații despre imagine de afișat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
ro: Arată imagini miniatură

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
ro: Înălțime:

en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
ro: Configurează regimul de ecran complet

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
ro: %1 din %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
ro: Videoclipuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
ro: Arată videoclipurile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
ro: Redă automat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
ro: Notifică după atingerea ultimei imagini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
ro: Numai în timpul diaporamelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
ro: Întotdeauna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
ro: Fundal pentru ecran complet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
ro: Textură gri închis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
ro: Negru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
ro: Calitate salvare imagini cu pierderi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
ro: Nivelul calității la salvarea imaginilor folosind formate de compresie cu pierderi ca JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, și HEIC. Calitatea mai înaltă crește dimensiunea fișierului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
ro: Acțiuni miniaturi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
ro: Toate butoanele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
ro: Arată numai butonul de alegere

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
ro: Niciuna

en: Image quality:
ro: Calitate imagine:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
ro: Salvează imaginea

en: Save using another format
ro: Salvează folosind un alt format

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
ro: Gwenview nu poate salva imaginile în format '%1'.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
ro: Gwenview nu poate salva imaginile ca și '%1'.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
ro: <emphasis strong='true'>Salvarea <filename>%1</filename> a eșuat:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
ro: Acum vizualizați documentul nou.

en: Go back to the original
ro: Mergi înapoi la original

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
ro: Evalua&re

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: @title:window]
en: Image Information
ro: Informații imagine

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ro: Modifică

en: Rotate Left
ro: Rotește spre stânga

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
ro: Rotește imaginea la stânga

en: Rotate Right
ro: Rotește spre dreapta

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
ro: Rotește imaginea la dreapta

en: Mirror
ro: Oglindește

en: Flip
ro: Răstoarnă

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Crop
ro: Decupează

en: Reduce Red Eye
ro: Reduce ochii roșii

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
ro: Gwenview nu poate redacta acest tip de imagine.

en: Image Operations
ro: Operații asupra imaginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
ro: Arată transparența cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
ro: Fundal înconjurător

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
ro: Fundal &ca tabla de șah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
ro: Fundal de culoare &solidă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
ro: Comportament rotiță maus:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
ro: Derulează

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
ro: Răsfoiește

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
ro: Apropie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
ro: Regim de scalare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
ro: Potrivește automat fiecare imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
ro: Păstrează aceeași scalare și poziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
ro: Scalare și poziționare per imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ro: Mărește imaginile mici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
ro: Animații:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
ro: Fără

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
ro: <b>Bara cu miniaturi</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
ro: Orientare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
ro: Orizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
ro: Număr rânduri:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
ro: Arată detalii suplimentare…

[ctx: @title:group]
en: Image Information
ro: Informații despre imagine

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ro[0]: %1 fișier ales
ro[1]: %1 fișiere alese
ro[2]: %1 de fișiere alese

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
ro[0]: %1 dosar ales
ro[1]: %1 dosare alese
ro[2]: %1 de dosare alese

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
ro: %1 și %2 alese

en: %1 folder | %1 folders
ro[0]: %1 dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

en: %1 file | %1 files
ro[0]: %1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: An Image Viewer
ro: Un vizualizor de imagini

en: Start in fullscreen mode
ro: Pornește în regim de ecran complet

en: Start in slideshow mode
ro: Pornește în regim de diaporamă

en: A starting file or folders
ro: Un fișier sau dosare inițiale

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
ro: Curăță lista

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ro: Înlocuiește amplasarea

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ro: Răsfoiește

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
ro: Răsfoiește dosarele pentru imagini

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ro: Vezi

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
ro: Vezi imaginile alese

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
ro: Ieși din ecranul complet

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ro: Precedentă

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
ro: Mergi la imaginea precedentă

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ro: Următoare

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
ro: Mergi la imaginea următoare

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ro: Prima

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
ro: Mergi la prima imagine

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ro: Ultima

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
ro: Mergi la ultima imagine

[ctx: @action]
en: Start Page
ro: Pagina de pornire

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
ro: Deschide pagina de pornire

[ctx: @action]
en: Sidebar
ro: Bara laterală

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
ro: Arată unelte de redactare

[ctx: @action Share images]
en: Share
ro: Partajează

en: Error while sharing: %1
ro: Eroare la partajare: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
ro: Legătura spre imaginea partajată (<a href="%1">%1</a>) a fost copiată în clipboard.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ro: Editare

en: Redo
ro: Refă

en: Undo
ro: Desfă

en: Folders
ro: Dosare

en: Information
ro: Informații

en: Operations
ro: Operații

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
ro: Ascunde bara laterală

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
ro: Arată bara laterală

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ro: Deschide imagine

en: Pause Slideshow
ro: Întrerupe diaporama

en: Resume Slideshow
ro: Reia diaporama

en: Start Slideshow
ro: Pornește diaporama

en: Save All Changes
ro: Salvează toate modificările

en: Discard Changes
ro: Aruncă modificările

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
ro[0]: O imagine a fost modificată.
ro[1]: %1 imagini au fost modificate.
ro[2]: %1 de imagini au fost modificate.

en: If you quit now, your changes will be lost.
ro: Dacă ieșiți acum din program, modificările voastre vor fi pierdute.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
ro: Aceasta va ascunde complet bara meniului. O puteți arăta din nou tastând %1.

en: Hide menu bar
ro: Ascunde bara meniului

en: You reached the first document, what do you want to do?
ro: Ați atins primul document. Ce doriți să faceți?

en: Stay There
ro: Rămâi aici

en: Go to the Last Document
ro: Mergi la ultimul document

en: Go Back to the Document List
ro: Mergi înapoi la lista documentelor

en: You reached the last document, what do you want to do?
ro: Ați atins ultimul document. Ce doriți să faceți?

en: Go to the First Document
ro: Mergi la primul document

[ctx: @action:button]
en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename <filename>%1</filename> to:
ro: Redenumește <filename>%1</filename> în:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
ro: Salvare ...

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
ro[0]: Un document nu a putut fi salvat:
ro[1]: %1 documente nu au putut fi salvate.
ro[2]: %1 de documente nu au putut fi salvate.

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
ro: Ați modificat multe imagini. Pentru a evita problemele legate de memorie, ar trebui să salvați modificările.

en: Current image modified
ro: Imagine curentă modificată

en: Previous modified image
ro: Imaginea anterioară modificată

en: Next modified image
ro: Imaginea următoarea modificată

en: One image modified | %1 images modified
ro[0]: O imagine modificată
ro[1]: %1 imagini modificate
ro[2]: %1 de imagini modificate

en: Go to first modified image
ro: Du-te la prima imagine modificată

en: Go to it
ro: Du-te la ea

en: Save All
ro: Salvează tot

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
ro: Salvează toate imaginile modificate

en: Edit
ro: Editează

[ctx: @action]
en: Edit Tags
ro: Modifică marcajele

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
ro: Editor de etichete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
ro: Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
ro: Următor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
ro: Punctaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
ro: Marcaje:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
ro: Descriere

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
ro: Pornește o diaporamă

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
ro: Pornește o diaporamă cu imaginile alese

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
ro: Adaugă dosar la locuri

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
ro: Uită acest dosar

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
ro: Uită toate dosarele

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
ro: Adaugă dosarul conținător la locuri

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
ro: Uită acest fișier

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
ro: Uită toate fișierele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
ro: Istoricul a fost dezactivat.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
ro: Dosare accesate recent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
ro: Fișiere recente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
ro: Locuri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
ro: Marcaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
ro: Navigarea după etichete nu este disponibilă. Asigurați-vă că Nepomuk este corect instalat în calculator.

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Show Thumbnails
ro: Arată miniaturi

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
ro: <para>Aceasta comută o bară mică ce arată toate celelalte imagini din dosarul actual. Alegerea uneia dintre acestea schimbă imaginea vizualizată momentan.</para><para>Alegeți mai multe imagini simultan pentru a le vedea una lângă alta.</para><para>Opțional, bara poate fi mutată la dreapta ecranului și conține rânduri multiple de imagini; <link url='%1'>modificați aceste opțiuni în configurări</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
ro: Regim de culoare fundal

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
ro: Aruncă modificările și reîncarcă

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
ro: Această imagine a fost modificată. Reîncărcarea ei vă va anula toate modificările.

en: Show failed files...
ro: Arată fișierele eșuate...

en: Show failed subfolders...
ro: Arată subdosarele eșuate...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
ro[0]: Importul a eșuat pentru %1 document.
ro[1]: Importul a eșuat pentru %1 documente.
ro[2]: Importul a eșuat pentru %1 de documente.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
ro[0]: A eșuat crearea pentru %1 subdosar de destinație.
ro[1]: A eșuat crearea pentru %1 subdosare de destinație.
ro[2]: A eșuat crearea pentru %1 de subdosare de destinație.

en: Failed to import documents:
ro: Importul documentelor a eșuat:

en: Failed to create subfolders:
ro: Crearea subdosarelor a eșuat:

en: Shooting date
ro: Data fotografierii

en: Shooting time
ro: Ora fotografierii

en: Original extension
ro: Extensia originală

en: Original extension, in lower case
ro: Extensia originală, cu minuscule

en: Original filename
ro: Denumirea originală

en: Original filename, in lower case
ro: Denumirea originală, cu minuscule

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
ro[0]: A fost importat un document.
ro[1]: Au fost importate %1 documente.
ro[2]: Au fost importate %1 de documente.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
ro[0]: Un document a fost sărit deoarece fusese importat deja.
ro[1]: %1 documente au fost sărite deoarece fuseseră importate deja.
ro[2]: %1 de documente au fost sărite deoarece fuseseră importate deja.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
ro[0]: Unul dintre ele a fost redenumit deoarece alt document cu aceeași denumire fusese importat deja.
ro[1]: %1 dintre ele au fost redenumite deoarece alte documente cu aceleași denumiri fuseseră importate deja.
ro[2]: %1 dintre ele au fost redenumite deoarece alte documente cu aceleași denumiri fuseseră importate deja.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
ro[0]: Ștergeți de pe dispozitiv documentul importat?
ro[1]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 documente importate?
ro[2]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 de documente importate?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
ro[0]: Ștergeți de pe dispozitiv documentul sărit?
ro[1]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 documente sărite?
ro[2]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 de documente sărite?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
ro[0]: Ștergeți de pe dispozitiv documentul importat sau sărit?
ro[1]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 documente importate și sărite?
ro[2]: Ștergeți de pe dispozitiv cele %1 de documente importate și sărite?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
ro: Importare încheiată

en: Keep
ro: Păstrează

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
ro[0]: Ștergerea documentului a eșuat:
    %2
ro[1]: Ștergerea documentelor a eșuat:
    %2
ro[2]: Ștergerea documentelor a eșuat:
    %2

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Ignore
ro: Ignoră

en: What do you want to do now?
ro: Ce doriți să faceți acum?

en: View Imported Documents with Gwenview
ro: Vizualizează documentele importate cu Gwenview

en: Import more Documents
ro: Importă mai multe documente

en: Quit
ro: Termină

en: Could not create destination folder.
ro: Dosarul destinație nu a putut fi creat.

en: Could not create temporary upload folder.
ro: Nu s-a putut crea dosarul temporar de încărcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
ro: Redenumește documentele automat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
ro: Format redenumire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
ro: Previzualizare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
ro: <i>Tastați text sau apăsați elemente de jos pentru a personaliza formatul</i>

en: Gwenview Importer
ro: Importator Gwenview

en: Photo Importer
ro: Importator de fotografii

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
ro: UDI-ul dispozitivului, folosit pentru obținerea informațiilor despre dispozitiv (denumire, pictogramă, …)

en: Device UDI
ro: UDI dispozitiv

en: Source folder
ro: Dosar sursă

en: Missing required source folder argument.
ro: Lipsește argumentul necesar cu dosarul sursă.

en: Too many arguments.
ro: Prea multe argumente.

en: Invalid source folder.
ro: Dosar sursă nevalid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
ro: Se importă documente...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
ro: Suportul pentru aparatul dumneavoastră nu e instalat.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
ro: Biblioteca cu suport de protocol pentru „%1” nu e instalată.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
ro: După încheierea procesului de instalare, reporniți acest importator pentru a continua.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
ro: Lansează Discover pentru instalarea bibliotecii cu suport de protocol pentru „%1”

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
ro: Instalează suport pentru acest aparat…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
ro: Trebuie să aveți Kamera instalat în sistem pentru a putea citi de pe aparatul foto. Apăsați aici pentru a lansa Discover și instala Kamera pentru activarea suportului de protocol pentru „camera:/” în acest sistem.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
ro: Instalează suportul de protocol pentru „%1”…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
ro: Apăsați aici pentru a lansa Discover și instala biblioteca lipsă cu suport de protocol pentru „%1:/” în acest sistem.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
ro: Caută pe internet cum se instalează suportul de protocol pentru „%1”…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
ro: Cum se instalează suportul de protocol pentru „%1” pe Linux

en: Import Selected
ro: Importă cele alese

en: Import All
ro: Importă toate

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
ro: Deschiderea Discover a eșuat.<nl/>Verificați dacă Discover e instalat în sistem, sau folosiți gestionarul de pachete al sistemului pentru a instala pachetul „Kamera”.

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
ro: Deschiderea Discover a eșuat.<nl/>Verificați dacă Discover e instalat în sistem, sau folosiți gestionarul de pachete al sistemului pentru a instala biblioteca cu suport a protocolului pentru „%1”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
ro: Alegeți documentele de importat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
ro: Configurări...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
ro: Introduceți destinația de import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
ro: Se afișează conținutul:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
ro: Drept de autor 2000-2022 Autorii Gwenview

en: Current Maintainer
ro: Responsabil actual

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Current Image
ro: Imagine curentă

en: Square
ro: Pătrat

en: This Screen
ro: Acest ecran

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Portrait
ro: Portret

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
ro: Lățime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
ro: Configurări avansate

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
ro: Raport de aspect:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
ro: Dimensiune:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
ro: Poziție:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
ro: Gwenview nu poate salva acest tip de documente.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
ro: Gwenview nu poate afișa documente de tip %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
ro: Fișierul %1 nu a putut fi deschis

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
ro: Încărcarea metainformațiilor a eșuat.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
ro: Încărcarea imaginii a eșuat.

en: Could not load document %1
ro: Documentul %1 nu a putut fi încărcat

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
ro: Nu poate fi deschis fișierul pentru scriere, verificați dacă aveți permisiunile necesare în <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
ro: Nu poate fi suprascris fișierul, verificați dacă aveți permisiunile necesare de a scrie în <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ro: Gunoi

[ctx: @action:button]
en: Deselect
ro: Deselectează

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
ro: Gwenview  nu știe cum să afișeze acest tip de document.

en: Loading <filename>%1</filename> failed
ro: Încărcare <filename>%1</filename> eșuată

en: Zoom to Fit
ro: Apropie pentru încadrare

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ro: Încadrează

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
ro: Încadrează imaginea în zona vizualizării

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
ro: <para>Aceasta încadrează imaginea în zona de vizualizare disponibilă:<list><item>Imaginile care sunt mai mari decât zona vizualizării sunt afișate la dimensiune mai mică pentru a se încadra.</item><item>Imaginile care sunt mai mici decât zona vizualizării sunt afișate la dimensiunea normală. Dacă imaginile mai mici ar trebui să folosească toată zona de vizualizare disponibilă, activați <emphasis>Mărește imaginile mici</emphasis> <link url='%2'> în configurări</link>.</item></list></para><para>Dacă „%1” e activată deja, apăsarea repetată o va deconecta și imaginea va fi afișată la dimensiunea normală.</para><para>„%1” e regimul de apropiere implicit pentru imagini. Acesta poate fi schimbat astfel încât imaginile să fie afișate la un nivel de apropiere anterior <link url='%2'>în configurări</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
ro: Apropie pentru a umple fereastra prin potrivirea la lățime sau înălțime

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
ro: Umple

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
ro: Arată o privire de ansamblu la apropiere

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
ro: Urmează schema de culori

[ctx: @action]
en: Light Mode
ro: Regim luminos

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
ro: Regim neutru

[ctx: @action]
en: Dark Mode
ro: Regim întunecat

en: No document selected
ro: Niciun document ales

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
ro: Procentajul de memorie utilizată de Gwenview înainte să
                avertizeze utilizatorul și să sugereze salvarea modificărilor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
ro: Lista cu extensii de fișier pe care Gwenview nu trebuie să încerce
                să le încarce. Excludem de asemenea *.new deoarece această extensie
                e folosită pentru fișiere temporare de către KSaveFile.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
ro: Afișează imaginile prezentării în ordine aleatoare

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
ro: Arată diaporama în regim de ecran complet

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
ro: Buclează în imagini

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
ro: Oprește la ultima imagine a dosarului

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
ro: Interval între imagini (în secunde)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
ro: Limitează decuparea la raportul imaginii când configurările avansate sunt inactive

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
ro: Index reprezentând raportul ales în caseta combinată „Configurări avansate”

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
ro: Ultima lățime a raportului de decupare când configurările avansate sunt active

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
ro: Ultima înălțime a raportului de decupare când configurările avansate sunt active

en: Last visited: %1
ro: Ultima vizită: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ro: Nume

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ro: Mărime fișier

[ctx: @item:intable]
en: File Time
ro: Data fișier

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ro: Mărime imagine

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @title:column]
en: Property
ro: Proprietate

[ctx: @title:column]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
ro: Nu poate fi deschis fișierul pentru scriere.

[ctx: @info]
en: No data to store.
ro: Nimic de înregistrat.

en: Print Image
ro: Tipărește imaginea

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ro: Configurări imagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ro: Poziție imagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ro: Scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ro: &Fără scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ro: &Potrivire imagine în pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ro: &Scalare la:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ro: Milimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ro: Centimetrii

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ro: Inci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ro: Păstrează raport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
ro: Apăsați pe un ochi roșu și alegeți o dimensiune, sau faceți dublu-clic pentru a corecta instant.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
ro: Se presupune că formatul imaginii nu va fi schimbat și pentru imagini
    cu pierderi folosind valoarea din „Calitate salvare imagini cu pierderi”.

en: error
ro: eroare

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ro: Redimensionare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
ro: Redimensionează imaginea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
ro: Dimensiune nouă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
ro: Dimensiune actuală:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
ro: Atribuie acest marcaj tuturor imaginilor alese

en: Add tag
ro: Adaugă marcaj

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ro: Buclă

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
ro: Aleator

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ro: Rotire spre dreapta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ro: Rotire spre stânga

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ro: Oglindire

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
ro: Răsturnare

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ro: Transformare

[ctx: @action]
en: Properties
ro: Proprietăți

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare
