gwenview - en to ru translation catalogue (437 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
ru: Режим пониженного использования ресурсов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
ru: Включите этот параметр, если на диске немного свободного места. В этом режиме миниатюры не будут сохраняться на диске, а также, для ускорения загрузки, будут использованы, при их наличии, встроенные в файл миниатюры низкого качества.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
ru: Миниатюры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
ru: Удаление цветов, не соответствующих цветовой гамме активного цветового профиля, без затрагивания остальных цветов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
ru: Журнал:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
ru: Относительная колориметрическая

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
ru: Воспринимаемая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
ru: Равномерное масштабирование всех цветов для их соответствия цветовой гамме активного цветового профиля

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
ru: Цветопередача:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
ru: Запоминать папки и адреса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableColorManagement)
en: Enable color management
ru: Включить управление цветом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: When color management is disabled, Gwenview will convert images to the sRGB color space rather than to the color space it detects for the display. This is only appropriate for displays that are calibrated to the sRGB color space or are known to provide an incorrect color profile.
ru: При отключённом управлении цветом все изображения будут преобразованы в цветовое пространство sRGB, а не в цветовое пространство экрана. Отключать управление цветом стоит лишь в случае, когда экран откалиброван в sRGB или предоставляет некорректный цветовой профиль.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color management:
ru: Управление цветом:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
ru: Заполнитель для боковой панели

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
ru: Вид

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
ru: Редактировать путь

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ru: Сортировка

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
ru: Дата

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ru: Размер

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
ru: Оценка

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
ru: Надписи у миниатюры

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ru: Имя файла

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
ru: Дата

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ru: Размеры изображения

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ru: Размер файла

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ru: Оценка

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ru: Показать скрытые файлы

[ctx: @title actions category]
en: File
ru: Файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
ru: Добавить папку в «Точки входа»

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
ru: Выбрано %1 из %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
ru[0]: %1 изображение
ru[1]: %1 изображения
ru[2]: %1 изображений
ru[3]: одно изображение

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
ru[0]: %1 видеозапись
ru[1]: %1 видеозаписи
ru[2]: %1 видеозаписей
ru[3]: одна видеозапись

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
ru: Добавить фильтр

en: General
ru: Главное

en: Image View
ru: Просмотр

en: Advanced
ru: Дополнительно

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
ru: Копирование %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
ru[0]: Копирование %1 изображения
ru[1]: Копирование %1 изображений
ru[2]: Копирование %1 изображений
ru[3]: Копирование %1 изображения

[ctx: @action:button]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
ru: Перемещение %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
ru[0]: Перемещение %1 изображения
ru[1]: Перемещение %1 изображений
ru[2]: Перемещение %1 изображений
ru[3]: Перемещение %1 изображения

[ctx: @action:button]
en: Move
ru: Переместить

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
ru: Создание ссылки на %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
ru[0]: Создание ссылок на %1 изображение
ru[1]: Создание ссылок на %1 изображения
ru[2]: Создание ссылок на %1 изображений
ru[3]: Создание ссылки на %1 изображение

[ctx: @action:button]
en: Link
ru: Создать ссылку

en: Move Here
ru: Переместить сюда

en: Copy Here
ru: Копировать сюда

en: Link Here
ru: Создать ссылку

en: Cancel
ru: Отмена

en: File Operations
ru: Работа с файлами

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: Verb]
en: Copy To...
ru: Копировать…

[ctx: Verb]
en: Move To...
ru: Переместить…

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
ru: Создать ссылку...

[ctx: Verb]
en: Rename...
ru: Переименовать...

[ctx: Verb]
en: Trash
ru: Удалить в корзину

en: Restore
ru: Восстановить

en: Properties
ru: Свойства

en: Create Folder...
ru: Создать папку...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

en: Open With
ru: Открыть в

en: Open Containing Folder
ru: Открыть содержащую папку

en: Other Application...
ru: Внешнее приложение...

en: Name contains
ru: Имя содержит

en: Name does not contain
ru: Имя не содержит

en: Date >=
ru: Дата не раньше

en: Date =
ru: Дата равна

en: Date <=
ru: Дата не позже

en: Rating >=
ru: Оценка не ниже

en: Rating =
ru: Оценка равна

en: Rating <=
ru: Оценка не выше

en: Tagged
ru: С меткой

en: Not Tagged
ru: Без метки

en: Dimensions >=
ru: Размер не меньше

en: Dimensions =
ru: Размер равен

en: Dimensions <=
ru: Размер не больше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
ru: Высота

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
ru: Ширина

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
ru: Фильтр по имени

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
ru: Фильтр по дате

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
ru: Фильтр по оценке

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
ru: Фильтр по метке

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Dimensions
ru: Фильтр по размеру

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ru: Интервал:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
ru: Повторять бесконечно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
ru: В случайном порядке

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
ru: Информация об изображении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
ru: Выбрать сведения для показа...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
ru: Миниатюры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
ru: Показывать миниатюры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
ru: Высота:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
ru[0]: %1 с
ru[1]: %1 с
ru[2]: %1 с
ru[3]: %1 с

en: Configure
ru: Настроить

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
ru: Настроить полноэкранный режим

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
ru: %1 из %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
ru: Видеозаписи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
ru: Показывать видеозаписи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
ru: Начинать воспроизведение автоматически

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
ru: Выводить уведомление о достижении последнего изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
ru: Никогда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
ru: Только при показе слайд-шоу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: After the last image:
ru: После показа последнего изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WrapAfterLast)
en: Start over
ru: Начать заново

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
ru: Фон в полноэкранном режиме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
ru: Тёмно-серая текстура

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
ru: Чёрный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
ru: Качество для сохранения с потерей данных:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
ru: Уровень качества при сохранении в форматы, использующие алгоритмы сжатия с потерей качества, такие как JPEG, WEBP, AVIF, HEIF и HEIC. Более высокий уровень качества приводит увеличению размера файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
ru: Кнопки действий миниатюр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
ru: Все кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
ru: Только кнопка выбора

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
ru: Нет

en: Image quality:
ru: Качество изображения:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
ru: Сохранение изображения

en: Save using another format
ru: Сохранить в другом формате

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
ru: Невозможно сохранить изображения в формате «%1».

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
ru: Невозможно сохранить изображения в %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
ru: <emphasis strong='true'>Ошибка сохранения <filename>«%1»</filename>:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
ru: Сейчас вы просматриваете новый файл.

en: Go back to the original
ru: Вернуться к исходному

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
ru: &Оценка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: @title:window]
en: Image Information
ru: Информация об изображении

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ru: Изменить

en: Rotate Left
ru: Повернуть против часовой стрелки

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
ru: Поворот изображения влево

en: Rotate Right
ru: Повернуть по часовой стрелке

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
ru: Поворот изображения вправо

en: Mirror
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip
ru: Отразить по вертикали

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Crop
ru: Кадрировать

[ctx: @action:intoolbar]
en: Adjust Colors
ru: Коррекция цветов

en: Reduce Red Eye
ru: Удаление эффекта «красных глаз»

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
ru: Комментировать

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
ru: Комментирование %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
ru: Невозможно редактировать этот тип изображений.

en: Image Operations
ru: Операции с изображением

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
ru: Способ отображения прозрачности:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
ru: Заливка цветом фона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
ru: &Шахматная доска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
ru: &Сплошная заливка цветом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
ru: Управление колесом мыши:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
ru: Прокручивать большое изображение

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
ru: Переход между изображениями

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
ru: Масштабировать изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
ru: При смене изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
ru: Автомасштаб при каждой смене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
ru: Не менять масштаб и положение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
ru: У каждого изображения свой масштаб

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ru: Увеличивать маленькие изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
ru: Анимация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
ru: Программная отрисовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
ru: Не использовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
ru: <b>Панель миниатюр</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
ru: Расположение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
ru: Горизонтально

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
ru: Вертикально

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
ru: Количество рядов:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
ru: Показать дополнительные сведения...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
ru: Информация об изображении

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ru[0]: Выбран %1 файл
ru[1]: Выбран %1 файла
ru[2]: Выбран %1 файлов
ru[3]: Выбран %1 файл

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
ru[0]: Выбрана %1 папка
ru[1]: Выбрано %1 папки
ru[2]: Выбрано %1 папок
ru[3]: Выбрана %1 папка

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
ru: Выбрано папок: %1, файлов: %2

en: %1 folder | %1 folders
ru[0]: %1 папка
ru[1]: %1 папки
ru[2]: %1 папок
ru[3]: %1 папка

en: %1 file | %1 files
ru[0]: %1 файл
ru[1]: %1 файла
ru[2]: %1 файлов
ru[3]: %1 файл

en: An Image Viewer
ru: Программа просмотра изображений

en: Start in fullscreen mode
ru: Запустить в полноэкранном режиме.

en: Start in slideshow mode
ru: Запустить в режиме слайд-шоу.

en: Start in spotlight mode
ru: Запустить в детальном режиме.

en: A starting file or folders
ru: Начальный файл или адреса URL.

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
ru: Очистить список

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ru: Обновить

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ru: Заменить путь

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ru: Обзор

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
ru: Обзор папок с изображениями

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ru: Вид

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
ru: Показать выбранные изображения

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
ru: Выйти из полноэкранного режима

[ctx: @action]
en: Spotlight Mode
ru: Детальный режим

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ru: Предыдущее

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
ru: Перейти к предыдущему изображению

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ru: Следующее

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
ru: Перейти к следующему изображению

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ru: Первое

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
ru: Перейти к первому изображению

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ru: Последнее

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
ru: Перейти к последнему изображению

[ctx: @action]
en: Start Page
ru: Начальная страница

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
ru: Открыть начальную страницу

[ctx: @action]
en: Sidebar
ru: Боковая панель

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
ru: Показать средства редактирования

[ctx: @action Share images]
en: Share
ru: Опубликовать

en: Error while sharing: %1
ru: Ошибка публикации: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
ru: Ссылка на опубликованное изображение (<a href="%1">%1</a>) скопирована в буфер обмена.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ru: Изменить

en: Redo
ru: Повторить

en: Undo
ru: Отменить

en: Folders
ru: Папки

en: Information
ru: Сведения

en: Operations
ru: Операции

en: Viewing media
ru: Просмотр

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
ru: Скрыть боковую панель

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
ru: Показать боковую панель

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ru: Открыть изображение

en: Pause Slideshow
ru: Приостановить слайд-шоу

en: Resume Slideshow
ru: Возобновить слайд-шоу

en: Start Slideshow
ru: Запустить слайд-шоу

en: Save All Changes
ru: Сохранить все изменения

en: Discard Changes
ru: Отклонить изменения

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
ru[0]: %1 изображение было изменено
ru[1]: %1 изображения были изменены
ru[2]: %1 изображений были изменены
ru[3]: %1 изображение было изменено

en: If you quit now, your changes will be lost.
ru: В случае выхода ваши изменения будут утеряны.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
ru: Это действие полностью скроет меню. Для того чтобы снова вывести его, нажмите %1.

en: Hide menu bar
ru: Скрыть меню

en: You reached the first document, what do you want to do?
ru: Показан первый документ, куда следует перейти теперь?

en: Stay There
ru: Ничего не делать

en: Go to the Last Document
ru: Перейти к последнему документу

en: Go Back to the Document List
ru: Вернуться к списку документов

en: You reached the last document, what do you want to do?
ru: Показан последний документ, куда следует перейти теперь?

en: Go to the First Document
ru: Перейти к первому документу

[ctx: @action:button]
en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename <filename>%1</filename> to:
ru: Переименовать <filename>%1</filename> в:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ru: Переименование

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
ru: Сохранение...

en: &Stop
ru: &Остановить

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
ru[0]: Невозможно сохранить %1 изображение:
ru[1]: Невозможно сохранить %1 изображения:
ru[2]: Невозможно сохранить %1 изображений:
ru[3]: Невозможно сохранить %1 изображение:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
ru: Вы изменили много изображений. Чтобы избежать слишком большого использования памяти, сохраните ваши изменения.

en: Current image modified
ru: Текущее изображение изменено

en: Previous modified image
ru: Предыдущее изменённое изображение

en: Next modified image
ru: Следующее изменённое изображение

en: One image modified | %1 images modified
ru[0]: %1 изображение изменено
ru[1]: %1 изображения изменено
ru[2]: %1 изображений изменено
ru[3]: %1 изображение изменено

en: Go to first modified image
ru: Перейти к первому изменённому изображению

en: Go to it
ru: Перейти

en: Save All
ru: Сохранить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
ru: Сохранить все изменённые изображения

en: Edit
ru: Изменить

[ctx: @action]
en: Edit Tags
ru: Изменить метки

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
ru: Нет

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
ru: Редактор меток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
ru: Предыдущее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
ru: Следующее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
ru: Оценка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
ru: Метки:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
ru: Описание

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
ru: Запустить слайд-шоу

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
ru: Запустить слайд-шоу выбранных изображений

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
ru: Добавить папку в «Точки входа»

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
ru: Убрать эту папку

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
ru: Убрать все папки

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
ru: Добавить папку объекта в «Точки входа»

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
ru: Убрать этот файл

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
ru: Убрать все файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
ru: Журнал был отключён

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
ru: Последние папки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
ru: Последние файлы

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (KFilePlacesView, mBookmarksView)
en: Places
ru: Точки входа

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
ru: Метки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
ru: Просмотр по меткам недоступен. Проверьте установку службы Nepomuk.

en: Synchronize
ru: Синхронная прокрутка

en: Show Thumbnails
ru: Показать миниатюры

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
ru: <para>Включает или отключает показ небольшой панели с миниатюрами всех остальных изображений в текущей папке. При выборе одной из них будет заменено текущее просматриваемое изображение.</para><para>Выберите несколько изображений для их параллельного просмотра.</para><para>Панель может быть перемещена в правую часть экрана и содержать несколько рядов миниатюр; <link url='%1'>эти параметры устанавливаются в разделе настройки</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
ru: Режим выбора цвета фона:

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
ru: Отклонить изменения и загрузить старую версию

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
ru: Изображение было изменено. Его перезагрузка приведёт к потере всех изменений.

en: Show failed files...
ru: Показать файлы с ошибками...

en: Show failed subfolders...
ru: Показать вложенные папки с ошибками...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
ru[0]: Не удалось импортировать %1 документ.
ru[1]: Не удалось импортировать %1 документа.
ru[2]: Не удалось импортировать %1 документов.
ru[3]: Не удалось импортировать документ.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
ru[0]: Не удалось создать %1 вложенную папку назначения.
ru[1]: Не удалось создать %1 вложенных папки назначения.
ru[2]: Не удалось создать %1 вложенных папок назначения.
ru[3]: Не удалось создать вложенную папку назначения.

en: Failed to import documents:
ru: Не удалось импортировать документы:

en: Failed to create subfolders:
ru: Не удалось создать вложенные папки:

en: Shooting date
ru: Дата снимка

en: Shooting time
ru: Время снимка

en: Original extension
ru: Исходное расширение

en: Original extension, in lower case
ru: Исходное расширение, в нижнем регистре

en: Original filename
ru: Исходное имя файла

en: Original filename, in lower case
ru: Исходное имя файла, в нижнем регистре

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
ru[0]: Был импортирован %1 файл
ru[1]: Были импортированы %1 файла
ru[2]: Были импортированы %1 файлов
ru[3]: Был импортирован %1 файл

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
ru[0]: Был пропущен %1 файл, поскольку он уже импортировался ранее
ru[1]: Были пропущены %1 файла, поскольку они уже импортировались ранее
ru[2]: Были пропущены %1 файлов, поскольку они уже импортировались ранее
ru[3]: Был пропущен %1 файл, поскольку он уже импортировался ранее

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
ru[0]: %1 из них был переименован, потому что уже были импортированы другие файлы с такими же именами.
ru[1]: %1 из них были переименованы, потому что уже были импортированы другие файлы с такими же именами.
ru[2]: %1 из них были переименованы, потому что уже были импортированы другие файлы с такими же именами.
ru[3]: Один из них был переименован, потому что уже был импортирован другой файл с таким же именем.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
ru[0]: Удалить %1 импортированный файл с устройства?
ru[1]: Удалить %1 импортированных файла с устройства?
ru[2]: Удалить %1 импортированных файлов с устройства?
ru[3]: Удалить импортированный файл с устройства?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
ru[0]: Удалить %1 пропущенный файл с устройства?
ru[1]: Удалить %1 пропущенных файла с устройства?
ru[2]: Удалить %1 пропущенных файлов с устройства?
ru[3]: Удалить пропущенный файл с устройства?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
ru[0]: Удалить %1 импортированный или пропущенный файл с устройства?
ru[1]: Удалить %1 импортированных или пропущенных файла с устройства?
ru[2]: Удалить %1 импортированных или пропущенных файлов с устройства?
ru[3]: Удалить импортированный или пропущенный файл с устройства?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
ru: Импорт завершён

en: Keep
ru: Оставить

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
ru[0]: Ошибка удаления файлов:
    %2
ru[1]: Ошибка удаления файлов:
    %2
ru[2]: Ошибка удаления файлов:
    %2
ru[3]: Ошибка удаления файла:
    %2

en: Retry
ru: Повторить

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: What do you want to do now?
ru: Что вы хотите сделать?

en: View Imported Documents with Gwenview
ru: Просмотреть импортированные файлы в Gwenview

en: Import more Documents
ru: Импортировать другие файлы

en: Quit
ru: Выйти

en: Could not create destination folder.
ru: Не удалось создать папку назначения.

en: Could not create temporary upload folder.
ru: Не удалось создать временную папку загрузки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
ru: Автоматически переименовывать файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
ru: Переименовать формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
ru: Предварительный просмотр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
ru: <i>Введите текст или щёлкните под элементом, чтобы настроить формат</i>

en: Gwenview Importer
ru: Программа импорта в Gwenview

en: Photo Importer
ru: Импорт фотографий

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
ru: UDI устройства, используемый для получения информации об устройстве (название, значок и тому подобное)

en: Device UDI
ru: UDI устройства

en: Source folder
ru: Исходная папка.

en: Missing required source folder argument.
ru: Среди аргументов отсутствует исходная папка.

en: Too many arguments.
ru: Передано слишком много аргументов.

en: Invalid source folder.
ru: Некорректная исходная папка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
ru: Импортирование файлов...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
ru: Не установлен модуль поддержки этой камеры

[ctx: @info above install button, %1 protocol name %2 error text from KIO]
en: The protocol support library for "%1" is not installed. Error: %2
ru: Не установлен модуль поддержки протокола «%1», сообщение об ошибке: %2

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
ru: Не установлен модуль поддержки протокола «%1»

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
ru: По завершении процесса установки перезапустите эту программу импорта для продолжения работы.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
ru: Запустите Discover, чтобы установить библиотеку поддержки протокола для «%1»

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
ru: Установить модель поддержки для этой камеры…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
ru: Для чтения с камеры в системе должна быть установлена программа Kamera. Нажмите здесь, чтобы запустить Discover, установить Kamera и включить поддержку протокола для «camera:/» в системе.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
ru: Установить поддержку протокола для «%1»…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
ru: Нажмите здесь, чтобы запустить Discover для установки отсутствующей библиотеки поддержки протокола и включить поддержку протокола для «%1:/» в системе.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
ru: Найти в Интернете инструкцию по установке поддержки протокола для «%1»…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
ru: Инструкция по установке поддержки протокола для «%1» в Linux

en: Import Selected
ru: Импортировать выбранное

en: Import All
ru: Импортировать всё

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
ru: Не удалось открыть Discover.<nl/>Проверьте, установлена ли в системе программа Discover, или воспользуйтесь системным диспетчером пакетов для установки пакета «Kamera».

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
ru: Не удалось открыть Discover.<nl/>Проверьте, установлена ли в системе программа Discover, или воспользуйтесь системным диспетчером пакетов для установки библиотеки поддержки протокола для «%1».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
ru: Выберите импортируемые файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
ru: Параметры...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
ru: Выберите назначение импорта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
ru: Просмотр содержимого:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
ru: © Авторы Gwenview, 2000–2022

en: Current Maintainer
ru: Текущий сопровождающий

en: Developer
ru: Разработчик

en: Adjust Colors
ru: Коррекция цветов

en: Brightness:
ru: Яркость:

en: Contrast:
ru: Контраст:

en: Gamma:
ru: Гамма:

en: Current Image
ru: Текущее изображение

en: Square
ru: Квадрат

en: This Screen
ru: Этот экран

en: Landscape
ru: Альбомная

en: ISO (A4, A3...)
ru: Размер ISO (A4, A3...)

en: Portrait
ru: Портретная

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
ru: Дополнительные параметры

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
ru: Соотношение сторон:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
ru: Размеры:

[ctx: @label:spinbox]
en: Position:
ru: Расположение:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
ru: Gwenview не может сохранять этот тип документов.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
ru: Невозможно показать файлы типа %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
ru: Не удалось открыть файл «%1».

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
ru: Невозможно загрузить метаданные.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
ru: Ошибка при загрузке изображения.

en: Could not load document %1
ru: Не удалось открыть файл «%1».

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
ru: Невозможно сохранить файл. Проверьте права доступа к файлу <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
ru: Невозможно заменить файл. Проверьте права доступа к файлу <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ru: Удалить в корзину

[ctx: @action:button]
en: Deselect
ru: Снять выделение

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
ru: %1×%2

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
ru: Невозможно показать файл этого типа

en: Loading <filename>%1</filename> failed
ru: Ошибка загрузки <filename>%1</filename>

en: Zoom to Fit
ru: Вместить в окно

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ru: Вместить

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
ru: &Вместить изображение в область просмотра

[ctx: @info:whatsthis %1 is the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
ru: <para>Вмещает изображение в доступную область просмотра:<list> <item>Изображения, которые больше области просмотра, отображаются в уменьшенном размере.</item> <item>Изображения, которые меньше области просмотра, отображаются в обычном размере. Если же такие изображения должны занимать всю доступную область просмотра, включите параметр <emphasis>Увеличивать маленькие изображения</emphasis> <link url='%2'></link>.</item> </list></para> <para>Если активация «%1» уже выполнена, отключите эту опцию повторным нажатием; изображение будет отображаться в обычном размере.</para> <para>«%1» — стандартный режим масштабирования изображений. Если же при отображении изображений должно использоваться предыдущее значение масштаба, выполните соответствующую <link url='%2'>настройку</link>.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
ru: Масштабировать до заполнения окна по ширине или высоте

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
ru: Заполнить

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
ru: Показывать обзорное изображение при увеличении

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
ru: На основании цветовой схемы

[ctx: @action]
en: Light Mode
ru: Светлый

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
ru: Нейтральный

[ctx: @action]
en: Dark Mode
ru: Тёмный

en: No document selected
ru: Изображение не выбрано

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
ru: Относительный объём памяти, занимаемый Gwenview,
                при котором будет настоятельно предложено сохранить изменения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
ru: Список расширений файлов, при встрече которых Gwenview не будет открывать изображение.
                Открытие файлов с расширением «.new» также отключено, потому что KSaveFile
                использует это расширение для временных файлов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
ru: Задаёт поведение при смене просматриваемого изображения
    с А на Б, когда изображение А просматривалось в увеличенном
     масштабе. Если выбран режим «Автомасштаб при каждой
    смене» (Autofit), для изображения Б будет установлен такой
    масштаб, чтобы оно уместилось в окно. Если выбран режим
    «Не менять масштаб и положение» (KeepSame), все изображения
     просматриваются в одинаковом масштабе и с фиксированным
    смещением: для изображения Б будет установлены те же
    параметры масштабирования, что и для А. Если выбран режим
    «У каждого изображения свой масштаб» (Individual), каждое
    изображение запоминает свой масштаб и положение:
    первоначально для изображения Б применяются те же
    параметры масштабирования, что и для А, но затем запоминаются
    собственные масштаб и положение для Б (если параметры
    изменены для Б, то на параметры масштабирования А они
    не повлияют).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
ru: Определяет метод цветопередачи в случае, когда для экрана
                выбран цветовой ICC-профиль, а изображение содержит цвета,
                которые невозможно отобразить с цветовой гаммой профиля.
                «Воспринимаемая» цветопередача масштабирует цвета всего 
                изображения таким образом, чтобы они соответствовали             возможностям экрана.
                «Относительная колориметрическая» уберёт те цвета, которые
                не могут быть отображены, и оставит без изменений все остальные.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
ru: Показывать изображения в произвольном порядке

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
ru: Запустить слайд-шоу в полноэкранном режиме

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
ru: Циклический переход по изображениям

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
ru: Остановить на последнем изображении в папке

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
ru: Задержка между изображениями (в секундах)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
ru: Сохранять исходное соотношение сторон при отключённых «Дополнительных параметрах»

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
ru: Коэффициент, обозначающий указанное в «Дополнительных параметрах» соотношение сторон

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
ru: Последняя использованная в «Дополнительных параметрах» ширина

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
ru: Последняя использованная в «Дополнительных параметрах» высота

en: Last visited: %1
ru: Последние посещённые: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ru: Размер файла

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
ru: Дата создания

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
ru: Дата изменения

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
ru: Дата доступа

[ctx: @item:intable]
en: Path
ru: Путь

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ru: Размеры изображения

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @item:intable]
en: File Type
ru: Тип файла

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title:column]
en: Property
ru: Параметр

[ctx: @title:column]
en: Value
ru: Значение

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
ru: Не удалось открыть файл для записи.

[ctx: @info]
en: No data to store.
ru: Нет данных для сохранения.

en: Print Image
ru: Печать изображения

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ru: Параметры печати изображения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ru: Расположение изображения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ru: Масштабирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ru: &Не масштабировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ru: &Вместить изображение на страницу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ru: &Увеличивать до:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ru: мм

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ru: см

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ru: дюймов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ru: Размеры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
ru: Нажмите на области «красных глаз» и задайте размер или выполните двойное нажатие для запуска обработки.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
ru: Предполагая, что формат изображения не будет изменён, и
    для изображений с потерями используйте значение параметра «Качество для сохранения с потерей данных».

en: error
ru: ошибка

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ru: изменение размера

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
ru: Изменение размера изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEstimatedSizeLabel)
en: Estimated new file size:
ru: Расчётный размер нового файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
ru: Новый размер:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
ru:  пикс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCurrentSizeLabel)
en: Current file size:
ru: Текущий размер файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
ru: Текущий размер:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
ru: Назначить эту метку для всех выбранных изображений

en: Add tag
ru: Добавить метку

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ru: Повторять бесконечно

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
ru: Случайно

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ru: поворот по часовой стрелке

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ru: поворот против часовой стрелки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ru: отражение по горизонтали

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
ru: отражение по вертикали

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ru: преобразование

[ctx: @action]
en: Properties
ru: Свойства

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид
