gwenview - en to sr@latin translation catalogue (321 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
sr@latin: Istorijat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
sr@latin: Zapamti fascikle i URL‑ove

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
sr@latin: Prikaz

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
sr@latin: Uredi lokaciju

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
sr@latin: Poređaj po

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
sr@latin: imenu

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
sr@latin: datumu

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
sr@latin: veličini

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
sr@latin: Detalji sličica

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
sr@latin: ime fajla

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
sr@latin: datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
sr@latin: veličina slike

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
sr@latin: veličina fajla

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
sr@latin: ocena

[ctx: @title actions category]
en: File
sr@latin: Fajl

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
sr@latin: Dodaj fasciklu u mesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
sr@latin: Dodaj filter

en: General
sr@latin: Opšte

en: Image View
sr@latin: Prikaz slike

en: Advanced
sr@latin: Napredno

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
sr@latin: Kopiranje %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
sr@latin[0]: Kopiranje %1 slike
sr@latin[1]: Kopiranje %1 slike
sr@latin[2]: Kopiranje %1 slika
sr@latin[3]: Kopiranje %1 slike

[ctx: @action:button]
en: Copy
sr@latin: Kopiraj

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
sr@latin: Premeštanje %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
sr@latin[0]: Premeštanje %1 slike
sr@latin[1]: Premeštanje %1 slike
sr@latin[2]: Premeštanje %1 slika
sr@latin[3]: Premeštanje %1 slike

[ctx: @action:button]
en: Move
sr@latin: Premesti

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
sr@latin: Povezivanje %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
sr@latin[0]: Povezivanje %1 slike
sr@latin[1]: Povezivanje %1 slike
sr@latin[2]: Povezivanje %1 slika
sr@latin[3]: Povezivanje %1 slike

[ctx: @action:button]
en: Link
sr@latin: Poveži

en: Move Here
sr@latin: Premesti ovde

en: Copy Here
sr@latin: Kopiraj ovde

en: Link Here
sr@latin: Poveži ovde

en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: File Operations
sr@latin: Postupci sa fajlovima

[ctx: @title actions category]
en: Edit
sr@latin: Uređivanje

[ctx: Verb]
en: Copy To...
sr@latin: Kopiraj u...

[ctx: Verb]
en: Move To...
sr@latin: Premesti u...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
sr@latin: Poveži u...

[ctx: Verb]
en: Rename...
sr@latin: Preimenuj...

[ctx: Verb]
en: Trash
sr@latin: Baci

en: Restore
sr@latin: Povrati

en: Properties
sr@latin: Svojstva

en: Create Folder...
sr@latin: Napravi fasciklu...

en: Open With
sr@latin: Otvori pomoću

en: Open Containing Folder
sr@latin: Otvori obuhvatajuću fasciklu

en: Other Application...
sr@latin: Drugi program...

en: Name contains
sr@latin: ime sadrži

en: Name does not contain
sr@latin: ime ne sadrži

en: Date >=
sr@latin: datum >=

en: Date =
sr@latin: datum =

en: Date <=
sr@latin: datum <=

en: Rating >=
sr@latin: ocena >=

en: Rating =
sr@latin: ocena =

en: Rating <=
sr@latin: ocena <=

en: Tagged
sr@latin: označeno

en: Not Tagged
sr@latin: nije označeno

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
sr@latin: Filtriraj po imenu

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
sr@latin: Filtriraj po datumu

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
sr@latin: Filtriraj po oceni

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
sr@latin: Filtriraj po oznaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
sr@latin: Slajdšou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
sr@latin: Ponavljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
sr@latin: Nasumično

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
sr@latin: Podaci o slici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
sr@latin: Prikazani podaci o slici...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
sr@latin: Sličice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
sr@latin: Prikaži sličice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
sr@latin: Visina:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
sr@latin[0]: %1 sekunda
sr@latin[1]: %1 sekunde
sr@latin[2]: %1 sekundi
sr@latin[3]: %1 sekunda

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
sr@latin: Podesi režim celog ekrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Videos:
sr@latin: Video:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
sr@latin: Prikazuj video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
sr@latin: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
sr@latin: nikakve

[ctx: @title:window]
en: Save Image
sr@latin: Upisivanje slike

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
sr@latin: GwenView ne može da sačuva slike kao %1.

en: Save using another format
sr@latin: Sačuvaj u drugom formatu

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
sr@latin: GwenView ne može da zapisuje slike u formatu %1.

en: You are now viewing the new document.
sr@latin: Sada gledate novi dokument.

en: Go back to the original
sr@latin: Nazad na original

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
sr@latin: &Ocena

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: &Plugins
sr@latin: &Priključci

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@latin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

[ctx: @title:window]
en: Image Information
sr@latin: Podaci o slici

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
sr@latin: Uređivanje

en: Rotate Left
sr@latin: Rotiraj ulevo

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
sr@latin: Rotiraj sliku ulevo

en: Rotate Right
sr@latin: Rotiraj udesno

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
sr@latin: Rotiraj sliku udesno

en: Mirror
sr@latin: U ogledalu

en: Flip
sr@latin: Prevrni

en: Resize
sr@latin: Promeni veličinu

en: Crop
sr@latin: Opseci

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
sr@latin: GwenView ne može da uređuje ovu vrstu slika.

en: Image Operations
sr@latin: Postupci nad slikom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
sr@latin: Ponašanje točkića miša:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
sr@latin: Klizanje

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
sr@latin: Pregledanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
sr@latin: Režim uveličanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
sr@latin: Automatski uklopi svaku sliku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
sr@latin: Održavaj isto uveličanje i položaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
sr@latin: Uveličanje i položaj po slici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
sr@latin: Uvećaj manje slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
sr@latin: Animacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
sr@latin: softverske

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
sr@latin: <b>Traka sličica</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
sr@latin: Usmerenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
sr@latin: Horizontalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
sr@latin: Vertikalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
sr@latin: Broj vrsta:

[ctx: @action show more image meta info]
en: More...
sr@latin: Više...

[ctx: @title:group]
en: Meta Information
sr@latin: Metapodaci

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
sr@latin[0]: Izabran %1 fajl
sr@latin[1]: Izabrana %1 fajla
sr@latin[2]: Izabrano %1 fajlova
sr@latin[3]: Izabran %1 fajl

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
sr@latin[0]: Izabrana %1 fascikla
sr@latin[1]: Izabrane %1 fascikle
sr@latin[2]: Izabrano %1 fascikli
sr@latin[3]: Izabrana %1 fascikla

en: %1 folder | %1 folders
sr@latin[0]: Izabrana %1 fascikla
sr@latin[1]: Izabrane %1 fascikle
sr@latin[2]: Izabrano %1 fascikli
sr@latin[3]: Izabrana %1 fascikla

en: %1 file | %1 files
sr@latin[0]: %1 fajl
sr@latin[1]: %1 fajla
sr@latin[2]: %1 fajlova
sr@latin[3]: %1 fajl

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
sr@latin: %1 i %2

en: Last Used Plugin
sr@latin: Poslednji korišćeni priključak

en: Other Plugins
sr@latin: Drugi priključci

[ctx: @action]
en: Share
sr@latin: Podeli

[ctx: @info:tooltip]
en: Share images using various services
sr@latin: Podeli slike preko raznih servisa

[ctx: %1 is collection name, %2 is image count in collection]
en: %1 (%2 image) | %1 (%2 images)
sr@latin[0]: %1 (%2 slika)
sr@latin[1]: %1 (%2 slike)
sr@latin[2]: %1 (%2 slika)
sr@latin[3]: %1 (%2 slika)

en: Loading...
sr@latin: Učitavam...

en: No Plugin Found
sr@latin: Nema nijednog priključaka

[ctx: @item:inmenu]
en: Install Plugins
sr@latin: Instaliraj priključke

[ctx: @title:menu]
en: Images
sr@latin: Slike

[ctx: @title:menu]
en: Tools
sr@latin: Alatke

[ctx: @title:menu]
en: Import
sr@latin: Uvoz

[ctx: @title:menu]
en: Export
sr@latin: Izvoz

[ctx: @title:menu]
en: Batch Processing
sr@latin: Paketna obrada

[ctx: @title:menu]
en: Collections
sr@latin: Zbirke

en: Images will be uploaded here:
    %1
sr@latin: Slike će biti otpremljene ovde:
    %1

en: Gwenview
sr@latin: GwenView

en: An Image Viewer
sr@latin: Prikazivač slika

en: Start in fullscreen mode
sr@latin: Pokreni u režimu celog ekrana

en: Start in slideshow mode
sr@latin: Pokreni u režimu slajdšoua

en: A starting file or folders
sr@latin: Početni fajl ili fascikle

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
sr@latin: Učitaj ponovo

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
sr@latin: Pregledaj

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
sr@latin: Pregledaj fascikle za slikama

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
sr@latin: Prikaži

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
sr@latin: Prikaži izabrani fajl

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
sr@latin: Prethodna

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
sr@latin: Idi na prethodnu sliku

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
sr@latin: Sledeća

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
sr@latin: Idi na sledeću sliku

[ctx: @action Go to first image]
en: First
sr@latin: Prva

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
sr@latin: Idi na prvu sliku

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
sr@latin: Poslednja

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
sr@latin: Idi na poslednju sliku

[ctx: @action]
en: Start Page
sr@latin: Početna stranica

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
sr@latin: Otvori početnu stranicu

[ctx: @action]
en: Sidebar
sr@latin: Bočna traka

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
sr@latin: Uređivanje

en: Redo
sr@latin: Ponovi

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Folders
sr@latin: Fascikle

en: Information
sr@latin: Podaci

en: Operations
sr@latin: Radnje

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
sr@latin: Sakrij bočnu traku

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
sr@latin: Prikaži bočnu traku

[ctx: @title:window]
en: Open Image
sr@latin: Otvaranje slike

en: Start Slideshow
sr@latin: Pokreni slajdšou

en: Save All Changes
sr@latin: Sačuvaj sve promene

en: Discard Changes
sr@latin: Odbaci promene

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
sr@latin[0]: %1 slika je izmenjena.
sr@latin[1]: %1 slike su izmenjene.
sr@latin[2]: %1 slika je izmenjeno.
sr@latin[3]: Jedna slika je izmenjena.

en: If you quit now, your changes will be lost.
sr@latin: Ako napustite program, izmene će biti izgubljene.

en: You reached the first document, what do you want to do?
sr@latin: Dosegli ste prvi dokument, šta biste dalje?

en: Stay There
sr@latin: Stani ovde

en: Go to the Last Document
sr@latin: Na poslednji dokument

en: Go Back to the Document List
sr@latin: Nazad na spisak dokumenata

en: You reached the last document, what do you want to do?
sr@latin: Dosegli ste poslednji dokument, šta biste dalje?

en: Go to the First Document
sr@latin: Na prvi dokument

en: Rename <filename>%1</filename> to:
sr@latin: Preimenuj <filename>%1</filename> u:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
sr@latin: Preimenovanje

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
sr@latin: Upisujem...

en: &Stop
sr@latin: &Zaustavi

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
sr@latin[0]: Ne mogu da sačuvam %1 dokument:
sr@latin[1]: Ne mogu da sačuvam %1 dokumenta:
sr@latin[2]: Ne mogu da sačuvam %1 dokumenata:
sr@latin[3]: Ne mogu da sačuvam dokument:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
sr@latin: Izmenili ste više slika. Da biste izbegli probleme sa memorijom, sačuvajte izmene.

en: Current image modified
sr@latin: Tekuća slika je izmenjena

en: Previous modified image
sr@latin: Prethodna izmenjena slika

en: Next modified image
sr@latin: Sledeća izmenjena slika

en: One image modified | %1 images modified
sr@latin[0]: %1 slika je izmenjena
sr@latin[1]: %1 slike su izmenjene
sr@latin[2]: %1 slika je izmenjeno
sr@latin[3]: Jedna slika je izmenjena

en: Go to first modified image
sr@latin: Idi na prvu izmenjenu sliku

en: Go to it
sr@latin: Idi na nju

en: Save All
sr@latin: Sačuvaj sve

en: Semantic Information
sr@latin: Semantički podaci

[ctx: @action]
en: Edit Tags
sr@latin: Uredi oznake

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
sr@latin: Nula

en: Edit
sr@latin: Uredi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
sr@latin: Uređivač oznaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
sr@latin: Prethodno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
sr@latin: Sledeće

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
sr@latin: Ocena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
sr@latin: Oznake:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
sr@latin: Opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
sr@latin: Istorijat je isključen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
sr@latin: Nedavne fascikle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
sr@latin: Nedavni fajlovi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
sr@latin: Mesta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
sr@latin: Oznake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
sr@latin: Pregled po oznakama nije dostupan. Proverite da li je Nepomuk pravilno instaliran na računaru.

en: Synchronize
sr@latin: Sinhronizuj

en: Thumbnail Bar
sr@latin: Traka sličica

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
sr@latin: Odbaci promene i učitaj ponovo

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
sr@latin: Ova slika je izmenjena. Ponovno učitavanje će odbaciti sve izmene.

en: Shooting date
sr@latin: datum slikanja

en: Shooting time
sr@latin: vreme slikanja

en: Original extension
sr@latin: izvorni nastavak

en: Original extension, in lower case
sr@latin: izvorni nastavak, malim slovima

en: Original filename
sr@latin: izvorno ime fajla

en: Original filename, in lower case
sr@latin: izvorno ime fajla, malim slovima

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
sr@latin[0]: %1 dokument je uvezen.
sr@latin[1]: %1 dokumenta su uvezena.
sr@latin[2]: %1 dokumenata je uvezeno.
sr@latin[3]: Jedan dokument je uvezen.

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
sr@latin[0]: %1 dokument je preskočen jer je već uvezen.
sr@latin[1]: %1 dokumenta su preskočena jer su već uvezena.
sr@latin[2]: %1 dokumenata je preskočeno jer su već uvezena
sr@latin[3]: Jedan dokument je preskočen jer je već uvezen.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
sr@latin[0]: %1 od njih je preimenovan jer su već uvezeni dokumenti sa istim imenom.
sr@latin[1]: %1 od njih su preimenovana jer su već uvezeni dokumenti sa istim imenom.
sr@latin[2]: %1 od njih je preimenovano jer su već uvezeni dokumenti sa istim imenom.
sr@latin[3]: Jedan do njih je preimenovan jer su već uvezeni dokumenti sa istim imenom.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
sr@latin[0]: Obrisati %1 uvezeni dokument sa uređaja?
sr@latin[1]: Obrisati %1 uvezena dokumenta sa uređaja?
sr@latin[2]: Obrisati %1 uvezenih dokumenata sa uređaja?
sr@latin[3]: Obrisati uvezeni dokument sa uređaja?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
sr@latin[0]: Obrisati %1 preskočeni dokument sa uređaja?
sr@latin[1]: Obrisati %1 preskočena dokumenta sa uređaja?
sr@latin[2]: Obrisati %1 preskočenih dokumenata sa uređaja?
sr@latin[3]: Obrisati preskočeni dokument sa uređaja?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
sr@latin[0]: Obrisati %1 uvezeni i preskočeni dokument sa uređaja?
sr@latin[1]: Obrisati %1 uvezena i preskočena dokumenta sa uređaja?
sr@latin[2]: Obrisati %1 uvezenih i preskočenih dokumenata sa uređaja?
sr@latin[3]: Obrisati uvezeni i preskočeni dokument sa uređaja?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
sr@latin: Uvoz završen

en: Keep
sr@latin: Zadrži

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
sr@latin[0]: Nije uspelo brisanje dokumenata:
    %2
sr@latin[1]: Nije uspelo brisanje dokumenata:
    %2
sr@latin[2]: Nije uspelo brisanje dokumenata:
    %2
sr@latin[3]: Nije uspelo brisanje dokumenta:
    %2

en: Retry
sr@latin: Ponovi

en: Ignore
sr@latin: Ignoriši

en: What do you want to do now?
sr@latin: Šta želite da uradite sada?

en: View Imported Documents with Gwenview
sr@latin: Prikaži uvezene dokumente GwenViewom

en: Import more Documents
sr@latin: Uvezi još dokumenata

en: Quit
sr@latin: Napusti

en: Could not create destination folder.
sr@latin: Ne mogu da napravim fasciklu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
sr@latin: Preimenuj dokumente automatski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
sr@latin: Format preimenovanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
sr@latin: Pregled:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
sr@latin: <i>Unesite tekst ili klikćite na stavke ispod da prilagodite format.</i>

en: Gwenview Importer
sr@latin: GwenView uvoznik

en: Photo Importer
sr@latin: Uvoznik slika

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
sr@latin: UDI uređaja, za dobavljanje podataka o njemu (ime, ikonica...).

en: Device UDI
sr@latin: UDI uređaja

en: Source folder
sr@latin: Izvorna fascikla

en: Missing required source folder argument.
sr@latin: Nedostaje neophodni argument izvorne fascikle.

en: Too many arguments.
sr@latin: Previše argumenata.

en: Invalid source folder.
sr@latin: Loša izvorna fascikla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
sr@latin: Uvozim dokumente...

en: Import Selected
sr@latin: Uvezi izabrano

en: Import All
sr@latin: Uvezi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
sr@latin: Izaberite dokumente za uvoz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
sr@latin: Postavke...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
sr@latin: Unesite odredište uvoza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
sr@latin: Sadržaj ovoga:

en: Current Maintainer
sr@latin: Trenutni održavalac

en: Developer
sr@latin: Programer

en: Square
sr@latin: kvadrat

en: This Screen
sr@latin: ovaj ekran

note: i18n("This Screen")); after switching to Qt > 5.9
en: Landscape
sr@latin: pejzaž

en: US Letter
sr@latin: SAD leter

en: Portrait
sr@latin: portret

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
sr@latin: širina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
sr@latin: visina

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
sr@latin: GwenView ne može da sačuva ovu vrstu dokumenta.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
sr@latin: GwenView ne može da prikaže dokumente tipa %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl %1.

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
sr@latin: Neuspešno učitavanje metapodataka.

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
sr@latin: Neuspešno učitavanje slike.

en: Could not load document %1
sr@latin: Ne mogu da učitam dokument %1.

[ctx: @info]
note: i18n* with markup substitution here, this is done in GvCore::slotSaveResult or SaveAllHelper::slotResult
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl za pisanje, proverite da li imate potrebne dozvole za <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
sr@latin: Ne mogu da prebrišem fajl, proverite da li imate potrebne dozvole da pišete u <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
sr@latin: Baci

[ctx: @action:button]
en: Deselect
sr@latin: Poništi izbor

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
sr@latin: GwenView ne zna kako da prikaže ovu vrstu dokumenta.

en: Loading <filename>%1</filename> failed
sr@latin: Neuspešno učitavanje fajla <filename>%1</filename>.

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
sr@latin: Uklopi

en: No document selected
sr@latin: Nije izabran dokument

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
sr@latin: Procenat memorije koji GwenView zauzme pre nego što upozori korisnika i predloži mu da sačuva izmene.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
sr@latin: Spisak nastavaka imena fajlova koje GwenView ne treba da pokušava da učita. Takođe se isključuju „*.new“, jer je to nastavak privremenih fajlova koje pravi „KSaveFile“.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
sr@latin: Određuje šta se dešava pri prelasku na sliku B dok je uveličana zona na slici A. Ako je zadato automatsko uklapanje, slika B se uklapa u ekran. Ako je zadato održavanje istog, sve slike dele isto uveličanje i položaj: slika B preuzima iste parametre uveličanja kao slika A (koji ako se onda promene, slika A će biti prikazana sa ažuriranim uveličanjem i položajem). Ako je postavljeno na posebno po slici, sve slike pamte sopstveno uveličanje i položaj: slika B prvo dobije iste parametre uveličanja kao slika A, ali ih zatim zapamti (tako da ako se promene, parametri slike A neće biti izmenjeni po povratku na nju).

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
sr@latin: Prikazuj slike u slajdšou nasumičnim redosledom

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
sr@latin: Prikaži slajdšou preko celog ekrana

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
sr@latin: Ponavljanje slika

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
sr@latin: Zaustavi na poslednjoj slici u fascikli

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
sr@latin: Interval između slika (u sekundama)

en: Last visited: %1
sr@latin: Poslednja poseta: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sr@latin: Zatvori

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
sr@latin: ime

[ctx: @item:intable]
en: File Size
sr@latin: veličina fajla

[ctx: @item:intable]
en: File Time
sr@latin: vreme fajla

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
sr@latin: veličina slike

[ctx: @item:intable]
en: Comment
sr@latin: komentar

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
sr@latin: Opšte

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
sr@latin: %1×%2

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
sr@latin: (%1 MP)

[ctx: @title:column]
en: Property
sr@latin: svojstvo

[ctx: @title:column]
en: Value
sr@latin: vrednost

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl za pisanje.

[ctx: @info]
en: No data to store.
sr@latin: Nema podataka za skladištenje.

en: Print Image
sr@latin: Štampanje slike

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
sr@latin: Postavke slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
sr@latin: Položaj slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
sr@latin: Skaliranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
sr@latin: &Bez skaliranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
sr@latin: &Uklopi sliku u stranicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
sr@latin: &Skaliraj na:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
sr@latin: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
sr@latin: milimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
sr@latin: centimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
sr@latin: inči

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
sr@latin: Održi proporciju

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
sr@latin: Promeni veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
sr@latin: Trenutna veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
sr@latin: Održi proporciju

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
sr@latin: Dodeli ovu oznaku svim izabranim slikama

en: Add tag
sr@latin: Dodaj oznaku

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
sr@latin: Ponavljanje

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
sr@latin: Nasumično

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
sr@latin: Rotiraj udesno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
sr@latin: Rotiraj ulevo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
sr@latin: U ogledalu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
sr@latin: Prevrni

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
sr@latin: Transformiši

[ctx: @action]
en: Properties
sr@latin: Svojstva

en: Gwenview KPart
sr@latin: GwenView K‑deo

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@latin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@latin: &Prikaz
