gwenview - en to sv translation catalogue (414 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowResourceUsageMode)
en: Low resource usage mode
sv: Användning med få resurser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cacheHelpLabel)
en: Enable this option if you do not have a lot of disk space. This will avoid storing thumbnails on disk and will prefer embedded thumbnails of lower quality that are faster to load, if available.
sv: Aktivera alternativet om du inte har gott om diskutrymme. Det undviker att lagra miniatyrbilder på disk och fördrar inbäddade miniatyrbilder av lägre kvalitet som går snabbare att läsa in, om tillgängliga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Thumbnails:
sv: Miniatyrbilder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, relativeHelpLabel)
en: Squash colors that don't fit within the active color profile's color gamut, leaving other colors untouched
sv: Tryck ihop färger som inte passar in i den aktiva färgprofilens tonomfång, och lämna övriga färger orörda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
sv: Historik:

[ctx: @option:Relative Colorimetric rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, relativeRenderingIntentRadioButton)
en: Relative Colorimetric
sv: Relativt färgläge

[ctx: @option:Perceptual rendering intent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, perceptualRenderingIntentRadioButton)
en: Perceptual
sv: Perceptuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, perceptualHelpLabel)
en: Scale all colors equally to fit them within the active color profile's color gamut
sv: Skala alla färger lika mycket för att passa in dem inom den aktiva färgprofilens tonomfång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorRenderingLabel)
en: Rendering intent:
sv: Återgivningsalternativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
sv: Kom ihåg kataloger och webbadresser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NoMonitorICC)
en: Apply only the profile embedded in the image file
sv: Använd bara profilen inbäddad i bildfilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileHelpLabel)
en: Assume that system-wide color correction already applies monitor profile.
sv: Antag att systemets färgkorrektion redan använder bildskärmsprofilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorProfileLabel)
en: Color profile:
sv: Färgprofil:

[ctx: @action:inmenu a spacer that aligns toolbar buttons with the sidebar]
en: Sidebar Alignment Spacer
sv: Mellanrum för sidoradsjustering

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
sv: Visa

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
sv: Redigera plats

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
sv: Sortera enligt

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
sv: Information om miniatyrbilder

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
sv: Bildstorlek

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
sv: Filstorlek

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @title actions category]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
sv: Lägg till katalog i platser

[ctx: @info:status %1 number of selected documents, %2 total number of documents, %3 total filesize of selected documents]
en: Selected %1 of %2 (%3)
sv: Markerade %1 av %2 (%3)

[ctx: @info:status Image files]
en: %1 image | %1 images
sv[0]: %1 bild
sv[1]: %1 bilder

[ctx: @info:status Video files]
en: %1 video | %1 videos
sv[0]: %1 video
sv[1]: %1 videor

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: General
sv: Allmänt

en: Image View
sv: Bildvy

en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Copy %1
sv: Kopiera %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Copy %1 image | Copy %1 images
sv[0]: Kopiera %1 bild
sv[1]: Kopiera %1 bilder

[ctx: @action:button]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Move %1
sv: Flytta %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Move %1 image | Move %1 images
sv[0]: Flytta %1 bild
sv[1]: Flytta %1 bilder

[ctx: @action:button]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: @title:window %1 file name]
en: Link %1
sv: Länka till %1

[ctx: @title:window %1 number of images]
en: Link %1 image | Link %1 images
sv[0]: Länka till %1 bild
sv[1]: Länka till %1 bilder

[ctx: @action:button]
en: Link
sv: Länka

en: Move Here
sv: Flytta hit

en: Copy Here
sv: Kopiera hit

en: Link Here
sv: Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: File Operations
sv: Filåtgärder

[ctx: @title actions category]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: Verb]
en: Copy To...
sv: Kopiera till...

[ctx: Verb]
en: Move To...
sv: Flytta till...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
sv: Länk till...

[ctx: Verb]
en: Rename...
sv: Byt namn...

[ctx: Verb]
en: Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Restore
sv: Återställ

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Create Folder...
sv: Skapa katalog...

en: Open With
sv: Öppna med

en: Open Containing Folder
sv: Öppna katalog med innehåll

en: Other Application...
sv: Annat program...

en: Name contains
sv: Namnet innehåller

en: Name does not contain
sv: Namnet innehåller inte

en: Date >=
sv: Datum ≥

en: Date =
sv: Datum =

en: Date <=
sv: Datum ≤

en: Rating >=
sv: Betyg ≥

en: Rating =
sv: Betyg =

en: Rating <=
sv: Betyg ≤

en: Tagged
sv: Med etikett

en: Not Tagged
sv: Utan etikett

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
sv: Filtrera enligt namn

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
sv: Filtrera enligt datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
sv: Filtrera enligt betyg

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
sv: Filtrera enligt etikett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
sv: Bildspel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
sv: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
sv: Upprepa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
sv: Slumpmässig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Information
sv: Bildinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureDisplayedInformationButton)
en: Select Image Information to Display...
sv: Välj bildinformation att visa...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mThumbnailGroupBox)
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
sv: Höjd:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
sv[0]: %1 sek
sv[1]: %1 sek

en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
sv: Anpassa fullskärmsläge

[ctx: @info:status %1 current document index, %2 total documents]
en: %1 of %2
sv: %1 av %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
sv: videor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
sv: Visa videor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoplayVideos)
en: Automatically play
sv: Spela automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Notify after reaching the last image:
sv: Underrätta när sista bilden nås:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverShowWrapNoticeRadioButton)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wrapNoticeOnSlideshowRadioButton)
en: Only during slideshows
sv: Bara under bildspel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alwaysShowWrapNoticeRadioButton)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fullscreen background:
sv: Fullskärmsbakgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundImageRadioButton)
en: Dark gray texture
sv: Mörkgrå struktur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullscreenBackgroundBlackRadioButton)
en: Black
sv: Svart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lossy image save quality:
sv: Destruktiv bildkvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lossyImageFormatHelpLabel)
en: The quality level when saving images using lossy image formats such as JPEG, WEBP, AVIF, HEIF, and HEIC. Higher quality increases the file size.
sv: Kvalitetsnivån när bilder sparas med destruktiva bildformat såsom JPEG, WEBP, AVIF, HEIF och HEIC. Högre kvalitet ökar filstorleken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Thumbnail actions:
sv: Miniatyrbildsåtgärder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allButtonsThumbnailActionsRadioButton)
en: All buttons
sv: Alla knappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectionOnlyThumbnailActionsRadioButton)
en: Show selection button only
sv: Visa bara markeringsknapp

[ctx: A number of thumbnail actions to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noneThumbnailActionsRadioButton)
en: None
sv: Inga

en: Image quality:
sv: Bildkvalitet:

[ctx: @title:window]
en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save using another format
sv: Spara med ett annat format

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
sv: Gwenview kan inte spara bilder med formatet '%1'.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
sv: Gwenview kan inte spara bilder som %1.

[ctx: @info]
en: <emphasis strong='true'>Saving <filename>%1</filename> failed:</emphasis><nl />%2
sv: <emphasis strong='true'>Misslyckades spara <filename>%1</filename>:</emphasis><nl />%2

en: You are now viewing the new document.
sv: Du visar nu det nya dokumentet

en: Go back to the original
sv: Gå tillbaka till originalet

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
sv: &Betyg:

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:window]
en: Image Information
sv: Bildinformation

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
sv: Redigera

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
sv: Rotera bild åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the right
sv: Rotera bild åt höger

en: Mirror
sv: Spegla

en: Flip
sv: Vänd

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Crop
sv: Beskär

en: Reduce Red Eye
sv: Reducera röda ögon

[ctx: @action:intoolbar]
en: Annotate
sv: Kommentera

[ctx: @title:window Annotate [filename]]
en: Annotate %1
sv: Kommentera %1

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
sv: Gwenview kan inte redigera den här sortens bild.

en: Image Operations
sv: Bildåtgärder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Show transparency with:
sv: Visa genomskinlighet med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, surroundingRadioButton)
en: Surrounding background
sv: Omgivande bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkBoardRadioButton)
en: &Checkerboard background
sv: &Schackrutig bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solidColorRadioButton)
en: &Solid color background:
sv: &Färgbakgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
sv: Mushjulets beteende:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
sv: Panorera

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
sv: Bläddra

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelZoomRadioButton)
en: Zoom
sv: Zooma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Zoom mode:
sv: Zoommetod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autofitZoomModeRadioButton)
en: Autofit each image
sv: Anpassa alla bilders storlek automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keepSameZoomModeRadioButton)
en: Keep same zoom and position
sv: Behåll samma zoom och position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, individualZoomModeRadioButton)
en: Per image zoom and position
sv: Zoom och position per bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
sv: Förstora mindre bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animations:
sv: Animeringar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, softwareAnimationRadioButton)
en: Software
sv: Programvara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAnimationRadioButton)
en: None
sv: Inga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
sv: <b>Miniatyrbildsrad</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
sv: Orientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
sv: Vertikal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
sv: Radantal:

[ctx: @action show more image meta info]
en: Show more details...
sv: Visa mer information...

[ctx: @title:group]
en: Image Information
sv: Bildinformation

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
sv[0]: %1 fil markerad
sv[1]: %1 filer markerade

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
sv[0]: %1 katalog markerad
sv[1]: %1 kataloger markerade

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
sv: %1 och %2 markerade

en: %1 folder | %1 folders
sv[0]: %1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

en: %1 file | %1 files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

en: An Image Viewer
sv: En bildvisare

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i fullskärmsläge

en: Start in slideshow mode
sv: Starta i bildspelsläge

en: A starting file or folders
sv: En startfil eller kataloger

[ctx: @action Open Recent menu]
en: Clear List
sv: Rensa lista

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
sv: Ersätt plats

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
sv: Bläddra

[ctx: @info:tooltip]
en: Browse folders for images
sv: Bläddra i bildkataloger

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
sv: Visa

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
sv: Visa markerade bilder

[ctx: @action]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärmsläge

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
sv: Gå till föregående bild

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
sv: Gå till nästa bild

[ctx: @action Go to first image]
en: First
sv: Första

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
sv: Gå till första bilden

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
sv: Sista

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
sv: Gå till sista bilden

[ctx: @action]
en: Start Page
sv: Startsida

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the start page
sv: Öppna startsidan

[ctx: @action]
en: Sidebar
sv: Sidorad

[ctx: @action opens crop, rename, etc.]
en: Show Editing Tools
sv: Visa redigeringsverktyg

[ctx: @action Share images]
en: Share
sv: Dela

en: Error while sharing: %1
sv: Fel vid delning: %1

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
sv: Länken för den delade bilden (<a href="%1">%1</a>) har kopierats till klippbordet.

[ctx: @title:menu submenu for actions that open configuration dialogs]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
sv: Redigera

en: Redo
sv: Gör om

en: Undo
sv: Ångra

en: Folders
sv: Kataloger

en: Operations
sv: Åtgärder

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
sv: Dölj sidorad

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
sv: Visa sidorad

[ctx: @title:window]
en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Pause Slideshow
sv: Pausa bildspel

en: Resume Slideshow
sv: Återuppta bildspel

en: Start Slideshow
sv: Starta bildspel

en: Save All Changes
sv: Spara alla ändringar

en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
sv[0]: En bild har ändrats.
sv[1]: %1 bilder har ändrats.

en: If you quit now, your changes will be lost.
sv: Om du avslutar nu, kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
sv: Det här döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: You reached the first document, what do you want to do?
sv: Du har nått det första dokumentet. Vad vill du göra?

en: Stay There
sv: Stanna här

en: Go to the Last Document
sv: Gå till sista dokumentet

en: Go Back to the Document List
sv: Gå tillbaka till dokumentlistan

en: You reached the last document, what do you want to do?
sv: Du har nått det sista dokumentet. Vad vill du göra?

en: Go to the First Document
sv: Gå till första dokumentet

[ctx: @action:button]
en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename <filename>%1</filename> to:
sv: Byt namn på <filename>%1</filename> till:

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
sv: Sparar...

en: &Stop
sv: &Stoppa

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
sv[0]: Ett dokument kunde inte sparas:
sv[1]: %1 dokument kunde inte sparas:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
sv: Du har ändrat flera bilder. För att undvika minnesproblem bör du spara dina ändringar.

en: Current image modified
sv: Nuvarande bild ändrad

en: Previous modified image
sv: Föregående ändrade bild

en: Next modified image
sv: Nästa ändrade bild

en: One image modified | %1 images modified
sv[0]: En bild ändrad
sv[1]: %1 bilder ändrade

en: Go to first modified image
sv: Gå till första ändrade bilden

en: Go to it
sv: Gå dit

en: Save All
sv: Spara alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all modified images
sv: Spara alla ändrade filer

en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action]
en: Edit Tags
sv: Redigera etiketter

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
sv: Noll

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
sv: Etikettseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
sv: Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
sv: Nästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
sv: Betyg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
sv: Etiketter:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow
sv: Starta ett bildspel

[ctx: @action:inmenu Start a slideshow Dolphin context menu]
en: Start a Slideshow with selected images
sv: Starta ett bildspel med markerade bilder

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Add Folder to Places
sv: Lägg till katalog i Platser

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget This Folder
sv: Glöm katalogen

[ctx: @action Recent Folders view]
en: Forget All Folders
sv: Glöm alla kataloger

[ctx: @action Recent Files view]
en: Add Containing Folder to Places
sv: Lägg till överliggande katalog i Platser

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget This File
sv: Glöm filen

[ctx: @action Recent Files view]
en: Forget All Files
sv: Glöm alla filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
sv: Historik har inaktiverats.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
sv: Senaste kataloger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFilesTab)
en: Recent Files
sv: Senaste filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
sv: Platser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
sv: Etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
sv: Bläddring enligt etiketter är inte tillgängligt. Försäkra dig om att Nepomuk är riktigt installerat på datorn.

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: For languages that are read right to left, "right side" refers to the left side in this context.
en: <para>This toggles a small bar showing all the other images in the current folder. Selecting one of them changes the currently viewed image.</para><para>Select multiple images at the same time to see them side by side.</para><para>The bar can optionally be moved to the right side of the screen and contain multiple rows of images; <link url='%1'>configure these options in the settings</link>.</para>
sv: <para>Visar eller döljer en liten rad som innehåller alla andra bilder i den aktuella katalogen. Välj en av dem för att byta bild som för närvarande visas.</para><para>Markera flera bilder samtidigt för att se dem sida vid sida.</para><para>Raden kan valfritt flyttas till höger sida av skärmen och kan innehålla flera rader med bilder, <link url='%1'>ställ in alternativen i inställningarna</link>.</para>

[ctx: @item:inmenu]
en: Background Color Mode
sv: Bakgrundsfärgläge

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
sv: Kasta ändringar och ladda om

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
sv: Bilden har ändrats. Laddas den in igen kastas alla dina ändringar.

en: Show failed files...
sv: Visa misslyckade filer...

en: Show failed subfolders...
sv: Visa misslyckade underkataloger...

en: Failed to import %1 document. | Failed to import %1 documents.
sv[0]: Misslyckades importera %1 dokument.
sv[1]: Misslyckades importera %1 dokument.

en: Failed to create %1 destination subfolder. | Failed to create %1 destination subfolders.
sv[0]: Misslyckades skapa %1 målunderkatalog.
sv[1]: Misslyckades skapa %1 målunderkataloger.

en: Failed to import documents:
sv: Misslyckades importera dokument:

en: Failed to create subfolders:
sv: Misslyckades skapa  underkataloger:

en: Shooting date
sv: Tagningsdatum

en: Shooting time
sv: Tagningstid

en: Original extension
sv: Ursprunglig filändelse

en: Original extension, in lower case
sv: Ursprunglig filändelse, med små bokstäver

en: Original filename
sv: Ursprungligt filnamn

en: Original filename, in lower case
sv: Ursprungligt filnamn, med små bokstäver

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
sv[0]: Ett dokument har importerats.
sv[1]: %1 dokument har importerats

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
sv[0]: Ett dokument har hoppats över, eftersom det redan har importerats.
sv[1]: %1 dokument har hoppats över, eftersom de redan har importerats.

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
sv[0]: Ett av dem har bytt namn, eftersom ett annat dokument med samma namn redan har importerats.
sv[1]: %1 av dem har bytt namn, eftersom andra dokument med samma namn redan har importerats.

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
sv[0]: Ta bort det importerade dokumentet från enheten?
sv[1]: Ta bort de %1 importerade dokumenten från enheten?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
sv[0]: Ta bort det överhoppade dokumentet från enheten?
sv[1]: Ta bort de %1 överhoppade dokumenten från enheten?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
sv[0]: Ta bort det importerade och överhoppade dokumentet från enheten?
sv[1]: Ta bort de %1 importerade och överhoppade dokumenten från enheten?

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
sv: Import klar

en: Keep
sv: Behåll

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
sv[0]: Misslyckades ta bort dokumentet:
    %2
sv[1]: Misslyckades ta bort dokumenten:
    %2

en: Retry
sv: Försök igen

en: Ignore
sv: Ignorera

en: What do you want to do now?
sv: Vad vill du göra nu?

en: View Imported Documents with Gwenview
sv: Visa importerade dokument med Gwenview

en: Import more Documents
sv: Importera fler dokument

en: Quit
sv: Avsluta

en: Could not create destination folder.
sv: Kunde inte skapa målkatalog.

en: Could not create temporary upload folder.
sv: Kunde inte skapa tillfällig uppladdningskatalog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
sv: Byt automatiskt namn på dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
sv: Namnbytesformat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
sv: <i>Skriv in text, eller klicka på objekten under det anpassade formatet</i>

en: Gwenview Importer
sv: Gwenview import

en: Photo Importer
sv: Fotoimport

en: The device UDI, used to retrieve information about the device (name, icon...)
sv: Enhetens UDI, använd för att hämta information om enheten (namn, ikon, ...)

en: Device UDI
sv: Enhetens UDI

en: Source folder
sv: Källkatalog

en: Missing required source folder argument.
sv: Saknar nödvändigt källkatalogargument.

en: Too many arguments.
sv: För många argument.

en: Invalid source folder.
sv: Ogiltig källkatalog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
sv: Importerar dokument...

[ctx: @info above install button when Kamera is not installed]
en: Support for your camera is not installed.
sv: Stöd för din kamera är inte installerat.

[ctx: @info above install button, %1 protocol name]
en: The protocol support library for "%1" is not installed.
sv: Protokollstödbiblioteket för "%1" är inte installerat.

[ctx: @info:usagetip above install button]
en: After finishing the installation process, restart this Importer to continue.
sv: Efter att ha slutfört installationsprocessen, starta om importverktyget för att fortsätta.

[ctx: @info:tooltip for a button, %1 protocol name]
en: Launch Discover to install the protocol support library for "%1"
sv: Starta Discover för att installera protokollstödbiblioteket för "%1"

[ctx: @action:button]
en: Install Support for this Camera…
sv: Installera stöd för den här kameran…

[ctx: @info:whatsthis for a button when Kamera is not installed]
en: You need Kamera installed on your system to read from the camera. Click here to launch Discover to install Kamera to enable protocol support for "camera:/" on your system.
sv: Kamera måste vara installerat på systemet för att kunna läsa från kameran. Klicka här för att starta Discover för att installera Kamera för att aktivera protokollstöd för "camera:/" på systemet.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Install Protocol Support for "%1"…
sv: Installera protokollstöd för "%1"…

[ctx: @info:whatsthis for a button, %1 protocol name]
en: Click here to launch Discover to install the missing protocol support library to enable the protocol support for "%1:/" on your system.
sv: Klicka här för att starta Discover för att installera det saknade protokollstödbiblioteket för "%1:/" på systemet.

[ctx: @action:button %1 protocol name]
en: Search the Web for How to Install Protocol Support for "%1"…
sv: Sök på webben om hur man installerar protokollstöd för "%1"…

[ctx: @info this text will be used as a search term in an online search engine, %1 protocol name]
en: How to install protocol support for "%1" on Linux
sv: Hur man installerar protokollstöd för "%1" på Linux

en: Import Selected
sv: Importera markerade

en: Import All
sv: Importera alla

[ctx: @info when failing to open the appstream URL]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install "Kamera" package.
sv: Misslyckades öppna Discover.<nl/>Kontrollera om Discover är installerat på systemet, eller använd systemets pakethanterare för att installera paketet "Kamera".

[ctx: @info when failing to launch plasma-discover, %1 protocol name]
en: Opening Discover failed.<nl/>Please check if Discover is installed on your system, or use your system's package manager to install the protocol support library for "%1".
sv: Misslyckades öppna Discover.<nl/>Kontrollera om Discover är installerat på systemet, eller använd systemets pakethanterare för att installera protokollstödbiblioteket "%1".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
sv: Välj dokument att importera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
sv: Inställningar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
sv: Skriv in importmålet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Listing content of:
sv: Listar innehåll i:

en: Copyright 2000-2022 Gwenview authors
sv: Copyright 2000-2022 Upphovsmännen till Gwenview

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Current Image
sv: Nuvarande bild

en: Square
sv: Fyrkantig

en: This Screen
sv: Den här skärmen

en: Landscape
sv: Liggande

en: ISO (A4, A3...)
sv: ISO (A4, A3, ...)

en: Portrait
sv: Stående

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
sv: Bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

[ctx: @label:listbox]
en: Aspect ratio:
sv: Proportion:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @option:check]
en: Preserve aspect ratio
sv: Bevara proportion

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
sv: Gwenview kan inte spara den här sortens dokument.

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
sv: Gwenview kan inte visa dokument av typen %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
sv: Kunde inte öppna filen %1

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
sv: Misslyckades ladda metainformation

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
sv: Misslyckades ladda bild

en: Could not load document %1
sv: Kunde inte ladda dokument %1.

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna fil för skrivning. Kontrollera att du har nödvändiga rättigheter i <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skriva över fil. Kontrollera att du har nödvändiga rättigheter att skriva i <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
sv: Flytta till papperskorg

[ctx: @action:button]
en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
sv: Gwenview känner inte till hur den här sortens dokument ska visas

en: Loading <filename>%1</filename> failed
sv: Laddning av <filename>%1</filename> misslyckades

en: Zoom to Fit
sv: Zooma för att anpassa

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
sv: Anpassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Fit image into the viewing area
sv: Anpassa bild till visningsområdet

[ctx: @info:whatsthis, %1 the action's text]
note: i18n: "a previous zoom value" is worded in such an unclear way because it can either be the zoom value for the image viewed previously or the zoom value that was used the last time this same image was viewed. Being more clear about this isn't really necessary here so I kept it short but a more elabo
en: <para>This fits the image into the available viewing area:<list><item>Images that are bigger than the viewing area are displayed at a smaller size so they fit.</item><item>Images that are smaller than the viewing area are displayed at their normal size. If smaller images should instead use all of the available viewing area, turn on <emphasis>Enlarge smaller images</emphasis> <link url='%2'>in the settings</link>.</item></list></para><para>If "%1" is already enabled, pressing it again will switch it off and the image will be displayed at its normal size instead.</para><para>"%1" is the default zoom mode for images. This can be changed so images are displayed at a previous zoom value instead <link url='%2'>in the settings</link>.</para>
sv: <para>Anpassar bilden till det tillgängliga visningsområdet:<list><item>Bilder som är större än visningsområdet visas med en mindre storlek så att de får plats.</item><item>Bilder som är mindre än visningsområde visas med sin normala storlek. Om mindre bilder istället ska använda hela det tillgängliga visningsområdet, aktivera <emphasis>Förstora mindre bilder</emphasis> <link url='%2'>i inställningarna</link>.</item></list></para><para>Om "%1" redan är aktiverat, stängs det av genom att klicka igen och bilden visas istället med sin normala storlek.</para><para>Det förvalda zoomläget för bilder är "%1". Det kan ändras <link url='%2'>i inställningarna</link> så att bilder istället visas med ett tidigare zoomvärde.</para>

en: Zoom to fill window by fitting to width or height
sv: Zooma för att fylla fönstret genom att anpassa till bredd eller höjd

[ctx: @action:button Zoom to fill (fit width or height), shown in status bar, keep it short please]
en: Fill
sv: Fyll

en: Show Bird's Eye View When Zoomed In
sv: Visa översiktsvy vid inzoomning

[ctx: @action]
en: Follow color scheme
sv: Följ färgschema

[ctx: @action]
en: Light Mode
sv: Ljust läge

[ctx: @action]
en: Neutral Mode
sv: Neutralt läge

[ctx: @action]
en: Dark Mode
sv: Mörkt läge

en: No document selected
sv: Inget dokument markerat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PercentageOfMemoryUsageWarning), group (General)
en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
sv: Procent minne som används av Gwenview innan användaren
    varnas och får förslaget att spara ändringar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlackListedExtensions), group (General)
en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
sv: En lista med filnamnsändelser som Gwenview inte ska försöka
    ladda. Filändelsen *.new undantas också, eftersom det är den
    som används för tillfälliga filer av KSaveFile.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomMode), group (ImageView)
en: Defines what happens when going to image B after
                having zoomed in on an area of image A.  If set to Autofit,
                image B is zoomed out to fit the screen.  If set to KeepSame,
                all images share the same zoom and position: image B is set
                to the same zoom parameters as image A (and if these are
                changed, image A will then be displayed with the updated zoom
                and position).  If set to Individual, all images remember
                their own zoom and position: image B is initially set to the
                same zoom parameters as image A, but will then remember its
                own zoom and position (if these are changed, image A will NOT
                be displayed with the updated zoom and position).
sv: Definierar vad som händer när man går till bild B efter
                att ha zoomat in till ett område i bild A. Om anpassa
                automatiskt är valt zoomas bild B ut för att fylla skärmen.
                Om behåll samma är valt, delar alla bilder samma zoom
                och position: Bild B ställs in till samma zoomparametrar
                som bild A (och om de ändras visas bild A därefter med
                uppdaterad zoom och position). Om individuell är valt, kommer
                alla bilder ihåg sin egen zoom och position: Bild B ställs initialt
                in till samma zoomparametrar som bild A, men kommer
                därefter ihåg sin egen zoom och position (om de ändras
                visas INTE bild A med uppdaterad zoom och position).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RenderingIntent), group (ImageView)
en: Defines how colors are rendered when your display
                uses an ICC color profile and an image has colors that do not
                fit within the profile's color gamut. "Perceptual" will scale
                the colors of the entire image so that they all fit within the
                display's capabilities. "Relative" will squash only the colors
                that cannot be displayed, and leave the other colors alone.
sv: Definierar hur färger återges när bildskärmen
                använder en ICC-färgprofil och en bild har färger som inte
                passar in i profilens tonomfång. "Perceptuell" skalar
                färgerna i hela bilden så att alla passar inom skärmens
                kapacitet. "Relativ" trycker bara ihop färgerna
                som inte kan visas, och lämnar övriga färger ifred.

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
sv: Visa bildspelets bilder i slumpmässig ordning

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
sv: Visa bildspel i fullskärmsläge

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
sv: Repetera bilder

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
sv: Stoppa på katalogens sista bild

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
sv: Intervall mellan bilder (i sekunder)

note: i18n: ectx: label, entry (CropPreserveAspectRatio), group (Crop)
en: Restrict crop to image ratio when Advanced Settings disabled
sv: Begränsa beskärning till bildens proportion när Avancerade inställningar inaktiverade

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioIndex), group (Crop)
en: Index representing selected ratio in the Advanced settings combobox
sv: Index som representerar vald proportion i kombinationsrutan Avancerade inställningar

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioWidth), group (Crop)
en: Last used crop ratio width when Advanced Settings enabled
sv: Senast använda proportionella bredd för beskärning när Avancerade inställningar aktiverade

note: i18n: ectx: label, entry (CropRatioHeight), group (Crop)
en: Last used crop ratio height when Advanced Settings enabled
sv: Senast använda proportionella höjd för beskärning när Avancerade inställningar aktiverade

en: Last visited: %1
sv: Senast besökt: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @item:intable]
en: File Size
sv: Filstorlek

[ctx: @item:intable]
en: File Time
sv: Filtid

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
sv: Bildstorlek

[ctx: @item:intable]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @item:intable %1 is image width, %2 is image height]
en: %1x%2
sv: %1 x %2

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
sv: (%1 Mbp)

[ctx: @title:column]
en: Property
sv: Egenskap

[ctx: @title:column]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
sv: Kunde inte öppna fil för skrivning.

[ctx: @info]
en: No data to store.
sv: Ingen data att lagra.

en: Print Image
sv: Skriv ut bild

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
sv: Bildposition

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
sv: Skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
sv: I&ngen skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
sv: An&passa bild till sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
sv: &Skala till:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
sv: Millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
sv: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
sv: Tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
sv: Behåll proportion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpTextLabel)
en: Click on a red eye and choose a size, or double-click to correct instantly.
sv: Klicka på ett rött öga och välj en storlek, eller dubbelklicka för att rätta omedelbart.

[ctx: @action]
en: Assuming that the image format won't be changed and
    for lossy images using the value set in 'Lossy image save quality'.
sv: Antar att bildformatet inte kommer att ändras och
    för destruktiv komprimering används värdet inställt i 'Destruktiv bildkvalitet'.

en: error
sv: fel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
sv: Ändra storlek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResizeImageWidget)
en: Resize Image
sv: Ändra bildstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: New size:
sv: Ny storlek:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mHeightSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mWidthSpinBox)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
sv: Behåll proportion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
sv: Nuvarande storlek:

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
sv: Tilldela etiketten till alla markerade bilder

en: Add tag
sv: Lägg till etikett

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
sv: Upprepa

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
sv: Spegla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
sv: Omvandla

[ctx: @action]
en: Properties
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa
