gwenview - en to th translation catalogue (226 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History:
th: ประวัติ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HistoryEnabled)
en: Remember folders and URLs
th: จดจำโฟลเดอร์และที่อยู๋ URL ต่าง ๆ

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
th: แสดง

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
th: แก้ไขตำแหน่ง

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
th: เรียงลำดับตาม

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
th: วันที่

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
th: รายละเอียดของภาพตัวอย่าง

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
th: วันที่

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
th: ขนาดภาพ

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
th: ขนาดแฟ้ม

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
th: ระดับความชื่นชอบ

[ctx: @title actions category]
en: File
th: แฟ้ม

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
th: เพิ่มโฟลเดอร์ไปยังที่หลัก ๆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (Gwenview::StatusBarToolButton, mAddFilterButton)
en: Add Filter
th: เพิ่มตัวกรอง

en: General
th: ค่าทั่วไป

en: Image View
th: แสดงภาพ

en: Advanced
th: ตั้งค่าขั้นสูง

[ctx: @action:button]
en: Copy
th: คัดลอก

[ctx: @action:button]
en: Move
th: ย้าย

[ctx: @action:button]
en: Link
th: เชื่อมโยง

en: Move Here
th: ย้ายมาที่นี่

en: Copy Here
th: คัดลอกมาที่นี่

en: Link Here
th: เชื่อมโยงมาที่นี่

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: File Operations
th: ปฏิบัติการของแฟ้ม

[ctx: @title actions category]
en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: Verb]
en: Copy To...
th: คัดลอกไปยัง...

[ctx: Verb]
en: Move To...
th: ย้ายไปยัง...

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
th: เชื่อมโยงไปยัง...

[ctx: Verb]
en: Rename...
th: เปลี่ยนชื่อ...

[ctx: Verb]
en: Trash
th: ทิ้งลงถังขยะ

en: Properties
th: คุณสมบัติต่าง ๆ

en: Create Folder...
th: สร้างโฟลเดอร์...

en: Open With
th: เปิดใช้ด้วย

en: Other Application...
th: โปรแกรมอื่น...

en: Name contains
th: ชื่อมีคำว่า

en: Name does not contain
th: ชื่อไม่มีคำว่า

en: Date >=
th: วันที่ >=

en: Date =
th: วันที่ =

en: Date <=
th: วันที่ <=

en: Rating >=
th: ระดับความชื่นชอบ >=

en: Rating =
th: ระดับความชื่นชอบ =

en: Rating <=
th: ระดับความชื่นชอบ <=

en: Tagged
th: มีป้ายกำกับ

en: Not Tagged
th: ยังไม่มีป้ายกำกับ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
th: กรองด้วยชื่อ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
th: กรองด้วยวันที่

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
th: กรองด้วยระดับความชื่นชอบ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
th: กรองด้วยป้ายกำกับ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slideshow
th: นำเสนอภาพนิ่ง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
th: เวลาแสดงแต่ละภาพ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowLoopCheckBox)
en: Loop
th: วนรอบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSlideShowRandomCheckBox)
en: Random
th: สุ่มรูปภาพ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowThumbnailsCheckBox)
en: Show thumbnails
th: แสดงภาพตัวอย่างต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height:
th: สูง:

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
th[0]: %1 วินาที

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Videos:
th: วีดิทัศน์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ListVideos)
en: Show videos
th: แสดงวีดิทัศน์ต่างๆ

en: Save using another format
th: จัดเก็บโดยใช้รูปแบบอื่น

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
th: เกวนวิวไม่สามารถจัดเก็บภาพเป็นรูปแบบ '%1' ได้

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
th: เกวนวิวไม่สามารถจัดเก็บภาพต่าง ๆ เป็น '%1' ได้

en: You are now viewing the new document.
th: คุณกำลังทำการดูเอกสารใหม่อยู่ในตอนนี้

en: Go back to the original
th: ย้อนกลับไปยังต้นฉบับ

note: i18n: ectx: Menu (rating)
en: &Rating
th: &ระดับความชื่นชอบ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: &ตั้งค่า

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
th: แก้ไข

en: Rotate Left
th: หมุนทางซ้าย

en: Rotate Right
th: หมุนทางขวา

en: Mirror
th: กระจกเงา

en: Flip
th: พลิก

en: Resize
th: ปรับขนาด

en: Crop
th: ครอบตัด

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
th: เกวนวิวไม่สามารถแก้ไขประเภทของภาพได้

en: Image Operations
th: ปฏิบัติการของภาพ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse wheel behavior:
th: พฤติกรรมของล้อเมาส์:

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelScrollRadioButton)
en: Scroll
th: เลื่อนภาพที่ใหญ่กว่ามุมมองภาพ

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mouseWheelBrowseRadioButton)
en: Browse
th: ดูภาพก่อนหน้า/ภาพถัดไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnlargeSmallerImages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
th: ขยายขนาดภาพที่มีขนาดเล็กให้เต็มมุมมอง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Thumbnail Bar</b>
th: <b>แถบภาพตัวอย่าง</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Orientation:
th: ทิศทาง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalRadioButton)
en: Horizontal
th: แนวนอน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, verticalRadioButton)
en: Vertical
th: แนวตั้ง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Row count:
th: จำนวนแถว:

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
th[0]: เลือกไว้ %1 แฟ้ม

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
th[0]: เลือกไว้ %1 โฟลเดอร์

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
th: เลือกไว้ %1 โฟลเดอร์ และ %2 แฟ้ม

en: %1 folder | %1 folders
th[0]: %1 โฟลเดอร์

en: %1 file | %1 files
th[0]: %1 แฟ้ม

en: Gwenview
th: เกวนวิว

en: An Image Viewer
th: เครื่องมือแสดงรูปภาพ

en: Start in fullscreen mode
th: เริ่มในโหมดเต็มจอภาพ

en: Start in slideshow mode
th: เริ่มในโหมดนำเสนอภาพนิ่ง

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
th: เรียกใหม่

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
th: ก่อนหน้า

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
th: ถัดไป

[ctx: @action Go to first image]
en: First
th: ภาพแรก

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
th: ภาพสุดท้าย

[ctx: @action]
en: Start Page
th: หน้าเริ่มต้น

[ctx: @action]
en: Sidebar
th: ถาดข้าง

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
th: แก้ไข

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Folders
th: โฟลเดอร์ต่าง ๆ

en: Information
th: ข้อมูลรายละเอียด

en: Operations
th: ปฏิบัติการต่าง ๆ

[ctx: @title:window]
en: Open Image
th: เปิดภาพ

en: Start Slideshow
th: เริ่มการนำเสนอภาพนิ่ง

en: Save All Changes
th: จัดเก็บการเปลี่ยนแปลงทั้งหมด

en: Discard Changes
th: ละทิ้งการเปลี่ยนแปลงที่มี

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
th[0]: ภาพมีการแก้ไขจำนวน %1 ภาพ

en: If you quit now, your changes will be lost.
th: หากคุณออกตอนนี้ การเปลี่ยนแปลงทั้งหมดจะสูญหายไป

en: Rename <filename>%1</filename> to:
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม <filename>%1</filename> ไปเป็น:

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
th: กำลังจัดเก็บ...

en: &Stop
th: &หยุด

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
th[0]: ไม่สามารถจัดเก็บเอกสาร %1 รายการได้:

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
th: คุณได้ทำการแก้ไขรูปภาพจำนวนมาก เพื่อไม่ให้เกิดปัญหาทางหน่วยความจำ ควรจะทำการจัดเก็บการเปลี่ยนแปลงของคุณก่อน

en: Current image modified
th: ภาพที่มีการแก้ไขในปัจจุบัน

en: Previous modified image
th: ภาพที่มีการแก้ไขก่อนหน้านี้

en: Next modified image
th: ภาพที่มีการแก้ไขภาพถัดไป

en: One image modified | %1 images modified
th[0]: มีภาพถูกแก้ไข %1 ภาพ

en: Go to first modified image
th: ไปยังภาพที่ถูกแก้ไขภาพแรก

en: Go to it
th: ไปยังภาพ

en: Save All
th: จัดเก็บทั้งหมด

en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: @action]
en: Edit Tags
th: แก้ไขป้ายกำกับ

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
th: ศูนย์

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SemanticInfoDialog)
en: Tag Editor
th: ตัวแก้ไขป้ายกำกับ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousButton)
en: Previous
th: ก่อนหน้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextButton)
en: Next
th: ถัดไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rating:
th: ระดับความชื่นชอบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tags:
th: ป้ายกำกับ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, mDescriptionTextEdit)
en: Description
th: คำอธิบาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHistoryDisabledLabel)
en: History has been disabled.
th: ประวัติการใช้ถูกปิดการทำงานอยู่

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecentFoldersTab)
en: Recent Folders
th: โฟลเดอร์ที่เรียกใช้ไม่นานนี้

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, placesTab)
en: Places
th: ที่หลัก ๆ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTagLabel)
en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
th: ขออภัย ยังไม่สามารถใช้การเรียกดูด้วยป้ายกำกับได้ โปรดตรวจสอบว่าได้ติดตั้งโปรแกรม Nepomuk ไว้บนเครื่องของคุณอย่างถูกต้องแล้วหรือยัง

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
th: ละทิ้งการเปลี่ยนแปลงและโหลดใหม่

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
th: ภาพนี้มีการแก้ไข การโหลดมันใหม่อีกครั้งจะเป็นการละทิ้งสิ่งที่คุณเปลี่ยนแปลงไปทั้งหมด

en: Shooting date
th: วันที่ถ่าย

en: Shooting time
th: เวลาที่ถ่าย

en: Original extension
th: ส่วนขยายของต้นฉบับ

en: Original extension, in lower case
th: ส่วนขยายของต้นฉบับ, เป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Original filename
th: ชื่อแฟ้มของต้นฉบับ

en: Original filename, in lower case
th: ชื่อแฟ้มของต้นฉบับ, เป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
th[0]: นำเข้าเอกสารมาจำนวน %1 เอกสาร

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
th[0]: ข้ามเอกสารจำนวน %1 เอกสาร เนื่องจากพวกมันถูกนำเข้ามาก่อนแล้ว

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
th[0]: มี %1 รายการของพวกมันที่ถูกเปลี่ยนชื่อ เนื่องจากมีเอกสารอื่น ๆ ที่มีชื่อเดียวกันอยู่ก่อนที่จะทำการนำเข้าอยู่แล้ว

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
th[0]: ต้องการจะลบเอกสารที่นำเข้ามาแล้วทั้ง %1 เอกสารนี้ออกจากอุปกรณ์หรือไม่ ?

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
th[0]: ต้องการจะลบเอกสารที่ถูกข้ามทั้ง %1 เอกสารนี้ออกจากอุปกรณ์หรือไม่ ?

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
th[0]: ต้องการจะลบเอกสารที่นำเข้ามาแล้วและที่ถูกข้ามทั้ง %1 เอกสารนี้ออกจากอุปกรณ์หรือไม่ ?

en: Keep
th: คงไว้

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
th[0]: ล้มเหลวในการลบเอกสารต่าง ๆ:
    %2

en: Retry
th: ลองใหม่

en: Ignore
th: ไม่สนใจ

en: What do you want to do now?
th: คุณต้องการจะทำอะไรต่อไป ?

en: View Imported Documents with Gwenview
th: แสดงเอกสารต่าง ๆ ที่ถูกนำเข้ามาแล้วด้วยเกวนวิว

en: Import more Documents
th: นำเข้าเอกสารอื่น ๆ เพิ่มเติม

en: Quit
th: ออก

en: Could not create destination folder.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ปลายทางได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRename)
en: Rename documents automatically
th: เปลี่ยนชื่อเอกสารต่าง ๆ ให้โดยอัตโนมัติ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rename Format:
th: เปลี่ยนชื่อรูปแบบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview:
th: แสดงตัวอย่าง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
th: <i>พิมพ์ข้อความหรือคลิกที่รายการต่าง ๆ ด้านล่างนี้ เพื่อกำหนดรูปแบบเอง</i>

en: Gwenview Importer
th: ตัวนำเข้าเอกสารของเกวนวิว

en: Photo Importer
th: ตัวนำเข้าภาพถ่าย

en: Source folder
th: โฟลเดอร์ต้นทาง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Importing documents...
th: ทำการนำเข้าเอกสาร...

en: Import Selected
th: นำเข้ารายการที่เลือกไว้

en: Import All
th: นำเข้าทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select the documents to import
th: เลือกเอกสารต่าง ๆ ที่จะนำเข้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureButton)
en: Settings...
th: ตั้งค่าต่าง ๆ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter the import destination
th: ป้อนปลายทางของการนำเข้า

en: Square
th: สี่เหลี่ยมจตุรัส

en: This Screen
th: หน้าจอนี้

note: i18n("%1:%2") because ':' should not be translated, it is used to parse the ratio string. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width
th: ความกว้าง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Height
th: ความสูง

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
th: เกวนวิวไม่สามารถแสดงเอกสารประเภท %1 ได้

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
th: ล้มเหลวในการโหลดข้อมูลกำกับ

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
th: ล้มเหลวในการโหลดภาพ

en: Could not load document %1
th: ไม่สามารถโหลดเอกสาร %1 ได้

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเพื่อทำการเขียนได้ โปรดสอบตรวจสอบว่า คุณมีสิทธิ์ต่าง ๆ ใน <filename>%1</filename> เพียงพอตามที่ต้องการหรือยัง

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
th: ไม่สามารถเขียนทับแฟ้มได้ โปรดสอบตรวจสอบว่า คุณมีสิทธิ์ต่าง ๆ ในการเขียนแฟ้ม <filename>%1</filename> ตามที่ต้องการหรือยัง

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
th: เกวนวิวไม่ทราบว่าจะทำการแสดงผลเอกสารประเภทนี้อย่างไร

en: Loading <filename>%1</filename> failed
th: ล้มเหลวในการโหลด <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
th: ปรับพอดี

en: No document selected
th: ไม่มีเอกสารที่ถูกเลือก

note: i18n: ectx: label, entry (random), group (slide show)
en: Display slide show images in random order
th: แสดงภาพนิ่งในลำดับแบบสุ่มภาพ

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group (slide show)
en: Show slideshow in fullscreen mode
th: แสดงภาพนิ่งในโหมดเต็มจอภาพ

note: i18n: ectx: label, entry (loop), group (slide show)
en: Loop on images
th: วนรายการภาพ

note: i18n: ectx: label, entry (stopAtEnd), group (slide show)
en: Stop at last image of folder
th: หยุดเมื่อถึงภาพสุดท้ายของโฟลเดอร์

note: i18n: ectx: label, entry (interval), group (slide show)
en: Interval between images (in seconds)
th: หน่วงเวลาระหว่างภาพ (วินาที)

en: Last visited: %1
th: ดูล่าสุด: %1

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: @item:intable]
en: File Size
th: ขนาดแฟ้ม

[ctx: @item:intable]
en: File Time
th: เวลาของแฟ้ม

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
th: ขนาดรูปภาพ

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
th: ค่าทั่วไป

[ctx: @item:intable %1 is number of millions of pixels in image]
en: (%1MP)
th: (%1 ล้านพิกเซล)

[ctx: @title:column]
en: Property
th: คุณสมบัติ

[ctx: @title:column]
en: Value
th: ค่า

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเพื่อทำการเขียนได้

[ctx: @info]
en: No data to store.
th: ไม่มีข้อมูลที่จะจัดเก็บ

en: Print Image
th: พิมพ์รูปภาพ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
th: ตั้งค่ารูปภาพ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
th: ตำแหน่งของรูปภาพ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
th: ปรับขนาด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
th: ไ&ม่ปรับขนาด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
th: ปรับภาพให้&พอดีกับหน้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
th: ปรับขนาดเป็&น:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
th: มิลลิเมตร

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
th: เซนติเมตร

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
th: นิ้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
th: รักษาสัดส่วนภาพ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
th: ขนาด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mKeepAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
th: รักษาสัดส่วนภาพ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current size:
th: ขนาดปัจจุบัน:

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
th: วนรอบ

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
th: สุ่มรูปภาพ

[ctx: @action]
en: Properties
th: คุณสมบัติ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง
